Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
A gond az, hogy amikor a 0.1mm-ig kimarta, akkor elkezd erősen alámarni, mire átjut a 0.3-on egy egy milis luk az lesz vagy 2 mili, és kiszámíthatatlan. A nyákon is alá tud marni, pedig ott valami 35mikronról van szó
Két oldalról mar elvileg, mivel az a rézlemez kétoldalon fotorezisztes. Az alámarással meg kalkulálni kell mikor készül a sablon. Szerintem működhet a dolog, valahogy így csinálhatják nagyüzemben is. Engem modellezési szempontból fogott meg a dolog, ki kéne próbálni. Frankó kerítéseket lehetne csinálni belőle.
Nem tudom mit tudsz játszani az áramlással, de a 35mikront leggyorsabban a hidrogénperoxidos keverékkel tudod lemarni, itt ha nagyjából jól saccolom ennek cirka 100.000-eséről beszélünk. (Ha jók az adataim akkor nyákon a réz 35 mikron a 0.3mm-es rézlemez ennek 100.000-ese de ez kicsit nagyon soknak tűnik, javítsatok ki ha nincs igazam.)
Mindenesetre, a hidrogénperoxidos az alatt a 2-5 perc alatt amíg szétrágja a nyákon lévő rezet, simán legyalulja a 0.1mm-es vonalakat is. Ha most ezt 100.000-el megszorozzuk ordenáré értékek jönnek ki, teszem azt marási időre 200.000 perc, alámarásra 20.000mm amit még én is belátok hogy hülyeség, de a számok ezt mutatják. Próbáljátok ki, kíváncsi leszek az eredményre, jó lenne egy jó pasztamaszk megoldást találni.
Hi!
Idézet: „Ha jók az adataim akkor nyákon a réz 35 mikron a 0.3mm-es rézlemez ennek 100.000-ese de ez kicsit nagyon soknak tűnik, javítsatok ki ha nincs igazam.” 35 mikron az 35 mikrométer, és 1 mm = 1000 um. 0,3 mm = 300 mikron, így kb. 8-9-szerese a vastagságnak. A sárgarezet egyébként gyorsabban viszi mindegyik marató, elméletileg.
Nos urak és persze hölgyek, mivel vagy 30 képet csináltam de ezek lettek a legjobbak, így kénytelenek vagytok elhinni, hogy a képen bizony egy nyák van és a furatokban pedig réz. lmao módszerével készült a galván, pontos leírást is csinálok majd ha már kikísérleteztem rendesen. Elektrolízissel (elektrogalván?) kell még növelni a réz vastagságát, de ahhoz még kell egy rendes táp, meg némi szakértelem (aki csinált már ilyet, ne tartsa vissza az ötleteket) Kérdésekre megpróbálok válaszolni, de sötétben tapogatózok én is.
Jók ezek a képek. Csak a méretek nem látszódnak, mert ez akár egy kazánlemez is lehetne 10mm -es lyukakkal. Valami mércét rakhatnál mellé. Mekkorák a furatok amúgy ?
Kedves oxygen!
Örülök neki, ha tényleg működik, de nem értem, hogy ez a szürke matt valami a képeken hogy lehet réz.
Igazad van, az, hogy én tudom mekkora másnak nem egyértelmű a furatok amúgy 2,5mm-esek.
Pedig réz bemattult a galvánfürdőben. Hétvégén folytatom a kísérletet, hogyan lehet fényesíteni. Gondolom a réz-oxidot kell leoldani róla. Ahol megkapargattam ott fényes lett. Egyébként a két oldal közti ellenállás 0,075 ohm lett.
Ja tényleg. akkor csak kb 10*-es az arány. Kíváncsi leszek az eredményre.
Király! Leírod a pontos menetet majd? Időben mennyi volt?
Hmm, 2.5mm. Az viának picit nagy De jó hogy működik a módszer, tényleg várjuk a leirást ! Majd próbáld ki kisebb 1mm, 0.5mm furatokkal is.
Mindent leírok pontosan, ha nekem is világos miből mennyit. Időben kb 1,5 óra volt, 20 percig száradt az ezüst-nitrát és picit több, mint 1 óra volt a kémiai rezezés.
Valóban nagy, egyetlen okból ekkora: ez látszik jól (tudom tudom, 25mm még jobban látszódik, de ez a max átmérő amit a kézifúróm bevesz, az állványosat meg nem volt kedvem összerakni) Ha lesz időm kisebb furatokkal is kipróbálom. (0,7-es és 1mm-es furatokkal mert ilyen fúróim vannak)
Sziasztok!
Van valakinek tapasztalata PCB express nyáktervező progival? Problémám a következő: Megterveztem a nyákot alkatrészoldalról és ki szeretném nyomtatni a tükörképét, amit felfotózhatok a nyákra. Valaki tudja mit és hol kell beállítani? Köszönöm: Zs.
Nem ismerem azt a progit, de az nem jó kerülő megoldás hogy kinyomtatod pdf-be, és valamilyen képszerkesztő progival letükrözöd ? (pl photoshop)
Az ötlet jó, de nem lehetett a nyákrajzot exportálni. de elég kacifántosan oldották meg az inverz nyomtatásást, de megtaláltam. Köszönöm segítségedet.
A fólia kb. 1.5 óra (ugye laminálás után 15-20 perc, levilágítás 3 perc, pihentetés 20 perc, előhívás 5-6perc, uv 20 perc, sütés 20-30 perc.)
Akkor a furatgalvanizálás is 1.5 óra, a maratás világítással 20-25 perc maratótól függően. A komplett két oldalas nyákhoz viszont kétszer kell világítani az még 20 perc, bár azt mondtad, hogy a fóliás levilágítás csak 3-4 perc. A lényeg hogy 3-4 óra alatt komplett furatgalvanizált lötstoppos nyákot lehet csinálni. Ezt ki kell próbálni, úgyhogy várjuk a leírást.
Szia
PDF-ben úgy tudsz kiexportálni, hogy feltelepítesz egy PDF nyomtatót onnantól kezdve, arra nyomtatsz azt meg már sok egyéb progival át tudod forgatni, látom közbenmegtaláltad a progiban is a beálítást. PDF nyomtatót innen (PDF Creator) tudsz letölteni. Bari
Ezekszerint lett egy legalább 0.6 Ohm-os, és egy legfeljebb 0.075 Ohm-os furat is. Szerintem amíg 10 Ohm alatt van mindegyik, tök jól lehet rájuk elektrolizálni. Próbáld meg (H2O2 nélküli) sósavba mártani. Hátha az leszedi róla ezt a matt valamit, viszont a rezet meghagyja.
Hülyeséget írtam. Csak az igaz, hogy lett egy legalább 0.6 Ohm-os.
Idézet: „Elektrolízissel (elektrogalván?) kell még növelni a réz vastagságát, de ahhoz még kell egy rendes táp, meg némi szakértelem (aki csinált már ilyet, ne tartsa vissza az ötleteket)” Az ITT belinkelt hozzászólásodban lévő DOC fájl második oldalán van leírva a galvanizálás mikéntje, igaz, kissé szűkszavúan.
Elkészült a maratókádam, a ki mit épített topicba tettem fel képeket Bővebben: Link
Sziasztok! Több kérdésem is van:
1. Pozitív 20 lakkal befújt nyákot mennyi ideig kell megvilágítani egy asztali lámpába behelyezett UV izzólámpával. 2. Milyen a túlvilágított nyák? Maratás után miről ismerem meg? Honnan tudom, hogy ha keveset világítottam. 3. A gyógyszertárban nekem csak 3%-os H2O2 adtak ki, honnan lehet beszerezni nagyobb töménységűt? Akinek van tapasztalata kérem írjon. Köszönöm. Idézet: „3. A gyógyszertárban nekem csak 3%-os H2O2 adtak ki, honnan lehet beszerezni nagyobb töménységűt?” Például az Azúr vegyszerboltban.
Asztali lámpába helyezett uv izzólámpával (ha sötét szobában csinálod : minimum egy hét ! de lehet hogy egy hónap . az uv izzó -nak kb anyi köze van az uv fényhez
mint hajdúnak a harangöntéshez , az uv izzó csak egyszerű hangulatfény semmi uv nincs benne jobban jársz ha kiteszed a panelt a napra . Azt hogy keveset világítottad onnan ismerd fel hogy a jól bekevert előhívó nem hajlandó előhozni a rajzolatot
A jól levilágított nyákon szórt fényben sárgásan látszik a nyákrajz.
Köszi a jó pap is holtig tanul. Ha uv lámpa helyett kvarc lámpát használnék az nem volna egy fokkal jobb?
Sziasztok!
Most szeretnék venni lézernyomtatót,de egyik haver azt mondta,hogy nem mindegyik alkalmas "fényes" papírra nyomtatásra(tojáspapír,műnyomópapír,tiszalux(?)). Jó lenne egy tipus,amit pl valaki sikeresen bevetett erre a célra már,vagy oszlassa el kételyeimet,hogy bármelyik lézernyomtató jó erre a célra(NYÁK készítés),valamint jó lenne ha nem lenne drága+a toner újratöltés(?)/csere. Innen szeretném venni Bővebben: Link,valaki esetleg tudna egy tipust 30ig ajánlani? Köszi előre is! ui:keresgéltem egy darabig,de konkrétumot nem leltem. |
Bejelentkezés
Hirdetés |