Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   490 / 3965
(#) kendre256 válasza jdani hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Jó hosszú idejű, akár több perces időzítőt lehet belőle csinálni. (Ennek a felületszerelt változatával csináltam meg a multiméterem automatikus kikapcsolását, hogy ne merüljön le mindig az elem.)
(#) jdani válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
nicns egy kapcsolásod hozzá?... Egy időzitő jó lenne
(#) tfold hozzászólása Ápr 26, 2009 /
 
üdvözletem!

WSCAD-ben kéne rajzolnom egy medence vezérlését (vízforgatás, vízpótlása, csak a legszükségesebb/legegyszerűbb dolgok)
valaki le tudná írni, h miknek kell szerepelni a kapcsolásban, illetve hogy kell kinéznie a programban (esetleg egy kapcsolási rajz)

előre is köszönöm
(#) ddr válasza brezinajanika hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Néha én is belekavarodok az átváltásokba.
Próbáld ki ezt, írd be a google-ba: 0.05microfarads in nanofarads
(#) brezinajanika válasza ddr hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Ejjha ez egész jó,köszönöm.
(#) Vacok hozzászólása Ápr 26, 2009 /
 
Sziasztok!
Ha egy transzformátort kapcsolok egy kapcsolóval szerintem köztudott, hogy kikapcsoláskor szikrázik. Olvastam olyat, hogy ennek megakadályozására egy kondenzátort kötnek a kapcsolóhoz, de mekkorát, és hogyan? (párhuzamosan, vagy sorosan)?
(#) besi99 válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
függ az áramfelvételtől is; a magát a kapcsoló mindegyik ágát hidalod át egy - egy 100nf-330ohm soros komplexummal. Kondi:630V, ellenállás 1W
(#) nagy hoho válasza Bulldog1796 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Hello ! Csúzlid van ?
(#) nagy hoho válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Hello ! Ne dobd el. Egyszer az ükunokáid még hálásak lesznek érte. Mint muzeális értének jó ára lesz a gyűjtök körében. Ezt ne vedd viccnek. Hosszú életem során rengeted elavult dolgot kidobtam már. Most némelyik aranyat érne, mert az emberek rengeteg dolgot gyűjtenek hobbiból. És 50 év múlva lehet ,hogy ez lesz az összes germánium a földön ami ebben a 150 tranyóban van !
(#) nagy_david1 válasza nagy hoho hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Hát az jó mert még 50 év múlva én is élni fogok s így ahogy belegondolok manapság tényleng mindent gyűjtenek. Már csak annyi a teendőm hogy 50 évig megtartsam, és ne dobodjon ki lomtalanításkor véletlenül vagy költözések meg akármi hasonló dolgok. Elásom Mondjuk azért a fejemben nem fér hogy akár 200 év múlva is kinek fog kelleni ekkora mennyiségben, s aligha hiszem ha visszajönnek "divatba" mint sok más dolog. S egyáltalán megéri tartogatni éveken át egy 1000-esért.
(#) pistok303 hozzászólása Ápr 27, 2009 /
 
hallo!

egy 12V-os akkuról működtettek egy szerkezett és egy olyan kapcsolóáramkőrt szeretnék ami,hogy ha az akku már merül,és teszemfel márcsak 11V-ot ad,lekapcsoljon a szerkezetről,és áttegye az akkut töltőre! remélem megoldható,a válaszokat köszönöm!
(#) proli007 válasza pistok303 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Hello! Üdv a fórumon!
A kérésed egy komparátorral megoldható. De hiszterézis is van a világon. Avagy, mi történjen ez után?
- Ki kapcsolja be a töltőt, a hálózatra? Vagy az mindig feszültségen van?
- Egyáltalán mivel töltöd?
- Mi történjen ha fel van töltve?

Szóval ezt a "folyamatot" még végig kell gondolni, hogy tényleg használható valamid legyen. A dolog még hiányosnak tűnik.
üdv! proli007
(#) tamitsrob hozzászólása Ápr 27, 2009 /
 
Helló!

Lenne egy kérdésem lehet elég hülye kérdés de már sokat gondolkodtam rajta és nem jöttem rá...
Szóval itt EZ A KAPCSOLÁS.
A motor párhuzamba van kötve a szabályzó áramkörrel?
Vagy a testhez egy külön negatív pólus kell ?

Remélem értitek mit kérdezek!

Előre is
(#) edison14 hozzászólása Ápr 27, 2009 /
 
ehhez a kapcsoláshoz meg tudná valaki mondani hogy jó e a következő egyenirányító?

(#) Imi65 válasza tamitsrob hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Értjük, félrevezető a rajzod. A motor alsó pontját nem kell sehova kötni. Persze, a FET-ekre be kell, de ide a tápfeszültség egyik pontja sem kapcsolódik. A tápfesz pozitív pontja tehát a motor felső pontja, a negatív pedig a testpont.
(#) Imi65 válasza edison14 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Nem jó, az erősítő 2 telepes táplálást igényel a rajz szerint. A feltüntetett 100 µF is roppant kevés, legalább 100X-os érték szükséges (2X).
(#) pistok303 hozzászólása Ápr 27, 2009 /
 
nos igazából nekem egy olyan valami kéne ami,ha az akkufesz. 12V alá csökken megszakítja az ellátást.már most köszönök minden segítséget,egy rajz eszméletlen jó lenne!
(#) proli007 válasza pistok303 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Hello!
Az nem gond, csak félek nem erre van szükséged.
(Válaszodnál használd a Válasz gombot! Ott van a hozzászólás fejlécében.)
üdv! proli0007

Cooler-S.jpg
    
(#) edison14 válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
szóval legyen 1000µF vagy nagyobb kondi kettő darab sorosan kötve?

vagy olyan transzformátor kell aminek egy pozitív és két negatív kivezetése van és a kondik pozitív oldalai mennek az egyenirányító pozitív lábához és a két negatív a negatív lábhoz? esetleg tudnál kapcsrajzot készíteni?

kösssz
(#) proli007 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Hello!
Mellesleg a rajz sem jó, a 10nF nem jó helyen van, és az egyik diódát is meg kell fordítani. A stabi, meg csak "szimbolikusan" van jelölve.
üdv! proli007
(#) pet hozzászólása Ápr 27, 2009 /
 
Sziasztok!

Építettem egy kis tápot ami hálózatról állít elő 9V-ot. Áll egy trafóból, graetz, töltőkondi, 7809 stab, 100nF. A töltőkondenzátor még nincs beforrasztva. Kérdésem lenne hogy mekkora kéne. Van valami képlet ami ezt megmondja hogy mekkora kell? Amúgy a trafó 15V, 1,8VA.

Kapcs rajzot nem tudok adni.

Kösz...
(#) maTaKee válasza pet hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Üdv!
Puffernek, általában 1000mikro Farad-os szokott a legkisebb lenni. Annál kisebbet nem igazán szoktak tenni...
(#) Dudus válasza pet hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Nagyon durván amperenként 1000 µF - ot szoktak használni, de számolni is lehet. A lényeg, hogy a bemeneten sose essen a feszültség a kimenet+DropOut alá.
(#) pet válasza maTaKee hozzászólására (») Ápr 27, 2009 /
 
Rendben nekem ennyi is elég az pont van itthon.

Köszi a választ.
(#) Bulldog1796 hozzászólása Ápr 27, 2009 /
 
Hello!
Vettem egy quad405-öt ki lett próbálva és szólt. Most meg mire hazaértem vele nem szól. Nem kapja meg a bemeneti jelet. Esetleg tudna valaki segíteni hogy mik lehetnek az okai
(#) Vacok válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
És az járható út, ha a stereo jelet egy stereo encoderrel közösítem, és az így kapott "mono" jelet egy fm transmitterrel sugárzom a rádió felé? A rádióban lévő stereo decoder pedig visszaadja a jobb és a bal oldali jelet.
(#) nagy hoho hozzászólása Ápr 28, 2009 /
 
Helló ! A most épülő labortápomba - ha köbzoli is úgy akarja-szeretnék árammérésben három mérés határt.( 50 mA, 500 mA, és 5 A ).Ha megtudom oldani a segítségetekkel akkor automatikus váltást szeretnék. Csak abban kérem a segítségeteket ,hogy hol található erre kapcsolási rajz. Természetesen a HE-t és a google-t már nézetem.
(#) kendre256 válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Háát...majdnem.
A sztereó encoderrel a jelet nem csak "közösíted", hanem az előállít egy sztereó multiplex (nem "mono") jelet. Azt rávezetve egy adóra sztereó jelet kapsz.
A sztereó FM transzmitterben a sztereó encoder benne van, arra csak a bal és jobb csatorna jelét kell rávezetni, a többit a transzmitter elvégzi.
(#) Vacok válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 28, 2009 /
 
Igen, tudom, hogy létezik sztereó fm transmitter IC, de kell hozzá egy 38kHz-es kvarc, ami sehol sem találok, így egy másik megoldást kell alkalmaznom, és én ennek az IC-nek a működéséből azt szűrtem le, hogy sztereó jel-encoder-transmitter-rádió-decoder, és megjelenik a sztereó jel.
(#) MolnarG hozzászólása Ápr 28, 2009 /
 
Sziasztok!
Nem tudjátok véletlenül, hogy lehet-e pl. a lomexbe venni külön csak csavart meg alátétet műanyagházas potihoz?
Következő: »»   490 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem