Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   73 / 781
(#) hapro hozzászólása Jún 26, 2009 /
 
Sziasztok!

Elkészültem a nyák tervvel a módosított rajz alapján. Megfelelő lesz ez így?
Szerintem alkatrész és csatlakozásügyileg jó, egyszer átnéztem eddig. Szerintetek?
(#) cimopata válasza kbalazs018 hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
150kHz-en az 5% DT még mindig 330ns, ami szerintem elegendő.
A magas freki nem a fetek egymásra nyitását akadályozza, hanem hogy 150kz-en a rezonáns kondik és a szórás impedanciája akkora, hogy bőven korlátozza az indító áramot.
Az áramkorlát csak 1 plusz védelem.
Ha valami gond lenne a szekunderen az erősítővel, akkor a tápágba levő biztiknek kellene kioldania, nem a primerrel sorban levő.
(#) mark.budai válasza hapro hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
Köszi a Nyáktervet!
(#) kbalazs018 válasza cimopata hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
Akkor ha jól értelmezem bekapcsolásnál 150kHz lesz a frekvencia de utána ez lecsökken az üzemi frekvenciára, amit majd a trafótól fügően 70kHz körülire szeretnék beállítani?

Az 5% az onnét jön, hogy a tl494 45% os kitöltést tud?
Ebben az esetben 70kHz körül csak ~150ns lesz a DT, az is elég?
(#) cimopata válasza kbalazs018 hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
Idézet:
„Akkor ha jól értelmezem bekapcsolásnál 150kHz lesz a frekvencia de utána ez lecsökken az üzemi frekvenciára, amit majd a trafótól fügően 70kHz körülire szeretnék beállítani?”


igen

Idézet:
„Az 5% az onnét jön, hogy a tl494 45% os kitöltést tud?”


igen

Idézet:
„Ebben az esetben 70kHz körül csak ~150ns lesz a DT, az is elég?”


Nem!
70kHz nél az 5% az 710ns.
(#) kbalazs018 válasza cimopata hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
"Nem!
70kHz nél az 5% az 710ns"

Uhhh tényleg, ezt benéztem kicsit. Kössz a segítséget! Már készül a NYÁK terv.
(#) hapro válasza hapro hozzászólására (») Jún 26, 2009 /
 
Apropó, az mindegy milyen értékű NTC-t teszek be a hálózati oldalra? Amilyet találok itthon jó lesz bele?
Mi a hivatása ennek az alkatrésznek itt?
(#) cimopata válasza hapro hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
200W-hoz szerintem olyan 5Ohm körülit.

A hivatása pedig, hogy korlátozza a hálózatból felvett áramot, amikor bekapcsolod. Ugyanis ilyenkor a pufferkondenzátor eléggé meg tudja rántani a hálózatot.

Miután már egy ideje folyik rajta áram a rajta eső teljesítmény=> hőmérséklet hatására csökken az ellenállása (NTC) így már menet közben elenyésző a hatása a működésre.
(#) pimi9 válasza hapro hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
A kimeneti graetz nem jó. Egyébként stimmel, de még nézegetem hátha látok mástis majd.
(#) hapro válasza pimi9 hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Fúú tényleg nem jó..ilyen hibát még soha nem követtem el, na de már ez is előfordult legalább velem.

Felrakom a módosítottat is, nézd meg ezt is.

Egyébként van fenn egy alig látható rajz, ami alapján készült az áramkör (Skory oldalán) és azon a 6 lábú induktivitással sorba van egy-egy 10ohmos ellenállás, és így ez a soros tag a Fet-ek egy-egy lábát zárják. A sokry oldalén lévőn az ellenállás és az induktivitás fordítva van mint ami rajzot tettél fel ide. Az nem baj?
(#) hapro válasza cimopata hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Tehát akkor az magától fog melegedni, és a saját maga által keltett hő hatására csökken az ellenállása.
Értem. Köszi
És ha nincs 5ohmos itthon, csak teljesen más értékű az mit számít?
(#) pimi9 válasza hapro hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Ez így már jó lesz, a többi stimmel.
Az elmúlt fél órában kicsit átrajzolgattam én is, lehet hogy maratok egy darabot belőle, mellékeltem.

Szerk: soros kapcsolásnál mindegy az alkatrészek sorrendje.
Szerk2: PC tápból buherálj kis fekete típusút, az tökéletes bele.
(#) hapro válasza pimi9 hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Elkészítettem a nyákot a módosított rajzod alapján, IRFP23N50L FET-et tettem bele, NTC-t nem találtam itthon. Biztos 5 ohm körüli értékűnek kell legyen, az nem 5 k ohm ?
ugyanis így-is úgy-is vennem kell, és akkor már olyat veszek ami pont jó.
A 18nF/400V MKT helyett 15nF-os kondit kaptam csak. Azt ültettem be helyette. Az is jó lesz vagy tegyek vele párhuzamosan még egy-egy 2,7nF/400V?

A kapcsolási rajz szerint a 18nF kondival párhuzamosan van egy dióda. Viszont a te rajzodon 2db van vele párhuzamosan, miért? Az csak azért, hogy ha nagyobb teljesítményű dióda kéne oda, akkor tehessél oda két gyengébbet, vagy oda én is kettőt tegyek?

A fő trafó nincs még beültetve, és az a kicsi vasmag aminek összesen 6 kivezetés van a két FET között.
Azt a kicsit vasat hány menettel készítsem el milyen kb mekkora vasra?
Itt is az induktivitás számít.
Skory azt írja, hogy 13+13+1 menetesnek kell lennie.
Az jó? Még akkor is ha nekem teljesen más vasmagom lesz mint amit ő használt?
Ő neon elektronikus gyújtásából kitermelt kis gyűrű alakú vasat használt, és azt írja, hogy az tökéletes hozzá, viszont nekem ilyen nincs. Ellenben van egy rakás számítógép tápból kitermelt kis gyűrű alakú vasmagom különböző méretekkel.
Kb mekkorára tekerjek hány menetet milyen huzalból?

köszi
(#) Bassmester válasza hapro hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
AZ 5 Ohm körüli NTC az biztosan jó lesz, én is 4,7 Ohm 5A-eseket használok. Eleinte semilyet nem használtam, de akkor nagyokat szikrázott a kapcsoló, bekapcsoláskor. Szerintem nem szerencsés ha a rezonáns kondi szükséges értékét két kondiból rakod ki, persze úgy is működhet és inkább 630V-os kondikar szerezzél be. Nálam egyszer már durrant 47n - 400V os (Remix PP).
(#) hapro válasza Bassmester hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Időközben találtam 4,7 ohm nem tudom hány amperest. De egy szünetmentesben volt. Fekete, nagy. Megpróbálom a magasabb feszültségűt beszerezni, őszintén a boltban eszembe se jutott lányos zavaromban, hogy létezik egyáltalán magasabb feszültségű kondi a világon, és hogy esetleg vehetek olyat.

Annak a kis 6 kivezetéses induktivitásnak találtam csévetesteket, amik pc-ben voltak, 3 különböző méretű, és olyan mint ha kerámiából lennének. Abból van?
Ja és van még egy olyan ami szerintem műanyaggal van beburkolva, az a legkisebb.

Este teszek fel fényképeket róluk, hogy megmondjátok melyik a jó hozzá.
(#) hapro válasza hapro hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
No már most sikerült képeket készítenem a tápról, eddig így áll.

Akkor mi legyen a következő lépés, azon kívül, hogy megpróbálok 18nF/630V MKT kondit szerezni?
(#) pimi9 válasza hapro hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Jó lesz a 15nF 400V is, szerintem elég az amit beraktál, nemkell nagyobb feszültségű.
A rezonáns kondi amiatt durranhat el ha túl van terhelve, komolyabb telj.-nél énis pl 8x15nF-od használok párhuzamosan 1kV-ost.

A számítógép tápból kitermelt gyűrű alakúak vagy porvasmagok, amik nem jók, vagy ferritek, de elég rosszul viselik a magasabb frekvenciákat, ki kell próbálni, lehet jólesz.

szerk: jól néz ki
szerk2: azért raktam oda két kisebb diódát, mert nekem csak uf4007-im vannak 400V-nál nagyobban, kimenetre meg 200V 6A-aim.
(#) hapro válasza pimi9 hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Akkor ilyet ami ehhez jó hol lehet szerezni és mi a neve?
(#) pimi9 válasza hapro hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Kompakt fénycsövek elektronikájában lehet ilyet találni, átlagos házban mindig akad egy-két rossz.
(#) hapro válasza pimi9 hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Az volt....csak kidobtam, nem gondoltam hogy kellhet még. Más helyről?
(#) pimi9 válasza hapro hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Más konkrétat nem tudok mondani, én ilyenekkel találkoztam pl. telfon központ bontásából maradt paneleken mint illesztőtrafó, kis 12mm-es ferrit gyűrükkel, egy szünetmentesben is láttam egyszer mint áramváltó.
Beszerezhetőségét illetőn meg fogalmam sincs, Tali-nál biztos van, de kb 10Ft értékrendű, és nem éri meg se a póstát se elmenni Vácra.

Az áramváltó menetszámainak meghatározására nálam a kisérletezés bizonyult használhatónak, próbáltam számolgatni, de nem fedte a valóságot.
10-20 menet között kell variálni.
(#) hapro válasza pimi9 hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Akkor most a továbbiakban beteszem a fő trafót és ezzel a kis ferrittel (a menetszámokkal) játszadozok, míg....meddig?
Mit kell látnom, vagy mit kell mérjek és hol akkor ha jó?
Gondolom a FET-eknek nem szabad melegedniük mivel nem kapnak hűtést, meg ekkora terhelést röhögve el kell viseljenek.
Valami védelem, az indításkor, hogy az alkatrészkészletem ne szálljon el ha valami gubanc van....?
Esetleg a 230V-tal sorban egy ellenállás megfelelő védelem lenne, ha igen akkor kb mekkora ellenállást tegyek?


u.i.:Valaki pestinek vagy bajainak esetleg nincs véletlenül elfekvőben 1db kb 12mm-es ferritgyűrűje amitől megválna?
(#) pimi9 válasza hapro hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
A menetszámokkal addig kell játszadoznod, míg az üresjárati frekvencia nagyából a rezonáns kör frekveniájával fog megegyezzni.
2x15nF esetén 150uH szórással 75kHz a rezonancia frekvencia. Üresjáratban ezt az értéket kell megközelíteni.
Mérni az alsó fet G-S lábai között, vagy a szekundereken tudsz. Frekimérő bőven elég hozzá, ha van szkópod akkor ellenőrizheted a fetek közös pontján a jelalakot, az alsó fet G-S jelalakját, a rezonáns kondik jelalakját stb...
A hálózattal köss sorba egy kis teljesítményű izzót, 10-20W-ost.
Bekapcsolásnál fel fog villani, amíg a primér pufferek, (és ha az oszci is elindul) ill. a szekunder pufferek fel nem töltődnek. Utána üresjáratban nem szabad hogy világítson, de ha a kimenetet elkezded terhelni, akkor világítani fog.
(#) hapro válasza pimi9 hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Ilyen multim van: Bővebben: Link ennek a frekvencia mérője megfelel a célra, hogy lemérjem a rezonancia frekvenciát? Profi frekvencia mérőm nincs.
Idézet:

ha van szkópod akkor ellenőrizheted a fetek közös pontján a jelalakot, az alsó fet G-S jel alakját, a rezonáns kondik jelalakját stb...”

Miket kell látnom?
Nem kell valami leválasztó trafót használnom az áramkörhöz?
Igaz nincs, de két egyforma trafóból tudnék készíteni: primer 230V szekundert a másik trafó szekunderéhez, és a másik trafó primerén lejönne a 230V leválasztva.

köszi az eddigi segítséget, ha sikerült szereznem kis ferritet, akkor megpróbálom beizgatni a rendszert.
(#) hapro válasza pimi9 hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Náluk találtam ferritgyűrűt. Ezek megfelelőek lennének?
Bővebben: Link
Még viszonylag közel is vagyok hozzájuk.
Gondolom 1-200Ft-nál nem lehet drágább darabja.

Egyébként ezt milyen vastag huzallal tekerjem meg? Amit találok az jó?
(#) pimi9 válasza hapro hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Rezonáns tápnál lehet a multit is használni, nem szokott megbolondulni.

Szkóppal a fetek közös pontján üresben négyszöget, látható fel-le futással, terhelve is négyszöget halványabb és egy helyen tört fel-le futó élekkel.
G-S valami olyasmit hogy felfutó élben 4V környékén törés, a teteje egyenes 15V majd lefelé 4V környékén szintén törés, és az alja egyenes -15V.
Rezonáns kondikon üresben kis amplitudójú háromszögjelet, terhelve egyre növekvő amplitudójú szinuszt.

Csinálhatsz hozzá leválasztót, nem vészes munka, de ha a szkópod földje nincs bekötve akkor rámérhetsz közvetlenül is. Ha vmi nem oké a fi-relé úgyis leold.

Szerk: lomex turkálójába is benézhetsz, ott is elég gyakran van, huzalnak sima zománchuzal, vagy ha biztosra mész vékony szigetelt vezeték, 0.2-0.3 assal lehet kényelmesen megtekerni.
(#) hapro válasza pimi9 hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Ez megfelelhet? Találtam egy ilyet itthon.

IMG_8681.JPG
    
(#) pimi9 válasza hapro hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Próbáld ki, ez az a tipikus zavarszűrő ferrit ami nem viseli túl jól a nagyfrekit, de lehet hogy működni fog vele.
(#) kurtyka hozzászólása Jún 29, 2009 /
 
Sziasztok!
Egy akksis fúró gépnek az akkuját szeretném helyettesíteni kapcsi táppal!
Az akku pakk 18V névleges feszültségű, szerintem egy 18V / 10A-es stabilizálatlan táp bőven megfelelne minden körülményre (bár javítsatok ki ha tévedek)
Rendelkezésre állnak : IRFP460, kimeneti diódák, UC3845, 3842, minden féle ferrit anyag én PC táp trafóra gondoltam erre a célra. Szerintetek melyik úton induljak el? Vagy esetleg a Skori féle tápokból kéne csemegéznem?
(#) pestside válasza kurtyka hozzászólására (») Jún 29, 2009 /
 
Egy olyan táp kéne neked, ami terheletlenül 14...16V-ot ad, 20A-es terhelést elvisel, és ekkor leesik a feszültsége kb. 10V-ig.
Ha építesz egy 20...25A-es stabilizálatlan kapcsitápot, az pont ezt fogja tudni. Arra figyelj hogy nem kell permanens 25A-re méretezni, hisz a fúró nem megy folyton, csak megszakításokkal.
Én régen építettem ilyet, valamilyen IR.... vezérlő IC-vel, halál egyszerű volt, és évekig gond nélkül szuperált. Be is fért az akkupakk kibelezett dobozába.
Egy stabil táppal az a baj hogy túl nagy a feszültsége terhelve, amitől előbb-utóbb behal a motor, valamint a 10A is kevéske.
Mivel az átlagáram csak néhány (5...10A), ahogyan fent is írtam nem kell konstans 25A-re méretezett táp!

Egy szűrő kell, graetz, puffer, egy vez.IC, 2 fet, egy EI vagy gyűrűmagos ferrittrafó, és kimenetre kapcsolódiódák. Elkó is mehet e végére, bár ide jó minőség kell ami bírja a magas áramcsúcsokat. Egy hagyományos 1000µF-os fel fog forrni huzamosabb üzem után a 20A-es lökésektől...
Következő: »»   73 / 781
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem