Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   37 / 194
(#) Dj TSM válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 7, 2009 /
 
üdv
Pont azt irtam,hogy a váltóáramot kell elvinni a védelembe,pont azért,hogy idöben kapcsoljon be és kikapcsoláskor is azonnal oldjon a relé.Ebben nemtudom mi a bonyolult.
(#) zoly15 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Köszönöm!
A mai napon össze fogom rakni..
A panelt tegnap este 8 ig legyártottam már ki is van fúrva..

Üdv!
(#) Akashi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Átolvastam, de csak olyat találok ahol lényegében puffermentes tápot kell adni neki. Na nekem ez nem jó..
Gondoltam valami olyasmire hogy a trafó váltóágát figyeli valami és ha itt eltünik a fesz. leold a relé, csak azt nem tudom hogy lehetne megvalósitani. Ebben kérném a segitséget, ha tud valaki.
Lehet figyelmetlen vagyok, de én nem olvastam ilyet a topikban.
(#) Alkotó válasza Dj TSM hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Elnézést kérek! valóban nem neked szólt, hanem AKASHI-nak. Csak elkevertem a dolgot.

AKASHI!
Ezt a hozzászólást neked szántam. Használd egészséggel.
Alkotó
(#) Dj TSM válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
üdv
Nemgond,megesik az ilyesmi.
(#) zoly15 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Szia!
Megépítettem a nyákterveddel a módosított kapcsolást..
Bekapcsolom az erősítőt világít a zöl a sárga, majd halványul a sárga relé behúz, kikapcskor a relé egyből elenged sárga világít zöld is meg a pirosak aztán egyszerre elalszanak..
Csak egy gond van...
Nem működik a DC védelem..
Próbáltam rákapcsolni feszültséget, de nem old le..
Valaki tudna segíteni mit nézzek meg?
Előre is köszönöm!

Üdv!
(#) zoly15 válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Még valami:
Írtad hogy a C1 kondi fordítva van vagy a rajzon van fordítva
Most akkor Itt van jól?
Vagy épp fordítva kell?
A túlvezérlés jelzőt át szeretném méretezni 28-30W ra..
Milyen értékű ellenállást kell betennem?
(#) zoly15 válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Nos, megtaláltam hogy a C1 kondenzátornak a + jának kell a GND-n lenni..
Nekem fordítva volt.. átfordítottam..
Nekem nem volt baj fordított polaritással sem..

Üdv!
(#) Akashi válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Köszi.. de melyik veztékről van szó?
(#) Akashi hozzászólása Júl 8, 2009 /
 
Látjátok ez a táp van.. pufferelt feszt kap a relé. Szerintetek ha a kék vonalnál megszakitom a nyákot és a piros rajz mentén kötök rá akkor elvileg nem kap pufferelt feszt a relé és le kell azonnal oldania nem?
(#) Alkotó válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Mielőtt elkezdenéd átméretezni, mérd meg alapból hol kezd jelezni a túlvezérlés közeli állapotot mutató led.
Ugyanis én se értettem az elején, de aztán kiokosítottak, hogy ez nem egy konkrét teljesítményt mér, hanem (nagyon leleményes módon) a tápfeszültségnek a kimeneten megjelenő arányát figyeli, ami nálam két esetben is éppen bevált.

Ha csökkented a tápfeszt, akkor a "dupla" ellenállásokat is igazítani kell egy kicsit (ha jól emlékszem, mert most éppen nem látom a rajzot magam előtt)

Alkotó
(#) Alkotó válasza Akashi hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Erre mit válaszoljak...?
Látatlanban azt javaslom, próbáld a kapcsolási rajzot követni, gondolom azon rajta van, mit hová kéne kötni. (Azt meg csak remélem, hogy a rajzod készítője gondold erre a relé elengedési témára. Ha esetleg nem, számos jól működő kapcsolást találhatsz pl, itt a fórumtémában is. Csak az én nyáktervemmel fent van a Sanyó, a MAJKI féle, és KD mester védelme is)

Alkotó
(#) zoly15 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Szia!
Szóval azért nem működik a DC védelem mert a dupla ellenállások a 40V hoz vannak?
Nekem a tápfeszültség +/-32V minden működik csak a kimeneti DC védelem nem.. :no:
Úgy nézem a dupla ellenállások a LEd előtétek.

Üdv!
(#) Alkotó válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Éppen az egyenfeszültség figyelés a védelem lényege. A többi funkcíó, szinte csak felesleges díszités. Ha az nem működik, nem sokat ér az egész.
40Vig simán jók állítólag az eredeti rajzon szereplő alkatrészértékek. ebben a linkben én is átrajzoltam ezt, megnézheted
Hogyan próbáltad ki, hogy működik-e? Ha minden más megy (pl a késleltetés és az azonnali kikapcsolás), akkor nagyon illő lenne az egyenfigyelésnek is működnie. A túlvezérlés az más ügy, az nem függ ezzel össze.

Alkotó
(#) zoly15 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Igen minden megy késleltetés azonnali kikapcsolás csak a DC védelem nem..
Hogyan próbáltam ki?
Tettem rá egy kis feszültséget.. de semmi..
A hangszórón halottam mikor rátettem de nem oldott le.. :no:
Hol keressem a hibát?
Előre is köszönöm!
Igen, amit most linkeltél, én aszerint ültettem be..
Akkor az már a jó beültetési rajz?

Üdv!
(#) Alkotó válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
A lényeget elhallgattad, de annyira nem is számít.
Na szóval... Kösd be az összes tápfeszültséget, egyent-váltót egyaránt. Se erősítőt, se hangszórót ne köss rá.
Ebben az állapotában a teljes tápfeszültséget, pozitívot, majd a negatívot is próbaképpen érintsd az erősítőhöz csatlakozó pontra (mintha onnan jönne ez a hiba). Ekkor le kell oldania a relének szinte azonnal, akár a minusz, akár a plusz feszültséget kapja telibe. (kb. 0,5sec múlva). Ez szimulálja azt, mikor tényleg tönkremegy az erősítő. Ettől függetlenül, ez a kapcsolás már nagyon kicsi feszültségre is lekapcsol, szinte már túl érzékenynek is mondhatnám. Az én példányomnak elég néhány 100 mV.
Ha nem így működik, ellenőrizd le a panelt, az alkatrészeket, meg a félvezetőket (ez aztán a bölcs tanács, de nem tudok jobbat). Más okosságot nem tudok mondani. A T4-el kezdeném az ellenőrzést, meg a D3-D4-D5-el, jóság és polaritás ügyben, meg még C3 is okozhat galibát, ha más egyebek működnek,akkor ott kell a hibának lennie.

Alkotó
(#) zoly15 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Szia!
Bocsi ha nem írtam világosan..
Először én egy 9V os elemmel próbáltam ki..
Mikor volt rajta hangszórónem akta elengedni a relét..
És negatív feszültségre nem reagált..
Valamint későn 1-2 másodperc volt míg elengedett..
Így a C3-at kicseréltem 10µF ra..
Most kipróbáltam amit írtál, hangszóró nélkül elenged..
Rákötök egy gagyi hangszórót, majd pozitív, negatív feszültség tökéletesen lekapcsol mind a 2 oldalnál..
Akkor gondolom ez jó, semmi hibája sem volt..
De 9V os elemmel miért nem működött?
A hangszóró elszívta a feszültséget így nem jutott annyi az érzékelő áramkörbe?

Üdv!
(#) zoly15 válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Ha a bemenet és a GND közé teszek egy 1.5V os elemet, nem old le..
9V al már leold de csak úgy ha a bemeneten az elem + polaritása van..
Gondolom neked sokkal érzékenyebb..
Nálam miért lehet érzéketlen?
Az okozhatja hogy nálam az R9 (18K) csak 17k?


Üdv!
Közben megpróbálok találni 18K-st..
(#) zoly15 válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Kicseréltem, semmi változás..
Ha tönkre megy a végfok (STK463) akkor a teljes Pozitív vagy Negatív feszültség kerül a kimenetre nem?
Akkor már leold a védelem..
De nem értem nekem miért csak nagyobb feszültségre kapcsol..
(#) Alkotó válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Ha lejutok a műhelybe, akkor kipróbálom az enyémet, hogy elemmel mit csinál (csak az a baj, hogy "ki kell nyitni" hozzá egy erősítőt is, amibe bekötöm). Én csak egy külön tápról adtam neki a hibajelet anno, azzal működött.

Általában a teljes féltápfesz kimegy a kimenetre ha lepukkan az erősítő. Éppen ettől védi a hangszórót ez a kapcsolás. De az IC-s erősítők működése az nagyon nehezen kiszámítható, elég önállóan szoktak elromlani.

Alkotó
(#) zoly15 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Akkor szerinted mi legyen?
Beépíthetem így?
Vagy várjam meg míg te megnézed?
Szívem szerint már hallgatnám is az erősítőt..

Idézet:
„Én csak egy külön tápról adtam neki a hibajelet anno, azzal működött.

Ezt konkrétan hogy érted?
Tisztában vagyok vele hogy miért kell ez a védő áramkör..
Bekapcsoláskor a lökést kiküszöbölni valamint kikapcsoláskor, és az esetleges tönkremenetelnél a hangfalak ne sérüljenek..
(#) Alkotó válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Konkrétan nem volt elemem, hanem helyette egy változtatható feszültségű táp.
A GND-re kötöttem az egyik pólusát, a másikat meg a védelem "bemenetéhez", így szimulálva az egyenfeszültség megjelenését.

Építsd be, és hallgasd a zenét, erről szól az egész történet, a többi csak a körítés.

Alkotó
(#) zoly15 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Oké én is így tervezem..
Neked hány V nál kapcsolt le?
(#) Árpy válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Helló!
Nekem is így volt, hogy eléggé érzéketlen volt ez a Majki féle védelem (eredetileg ez a Reflex RX500-as védelme).
Kíváncsi lennék én is, hogy hogyan lehetne esetleg érzékenyebbé tenni. (nem foglalkoztam vele mostanság, mert mostanában az erősítő tápja és vezérlése készülgetett.)
Üdv!
(#) Alkotó válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Megmértem pontosan.
Sajnos részben becsaptalak, mert rosszul emlékeztem az érzékenységet illetően (bocsi, nem volt szándékos, de én elég sok mindent építek párhuzamosan, ezért elkeverem néha a dolgokat).
Ami nagyon érzékeny volt, az a KD mester tollából származó védelem. A GND hez képest -2V nál már nagyon stabilan bont, illetve GND +2,2V-nál szintén. Most mértem meg, ez már biztos adat.

Viszont ez a Májki féle dolog nem így viselkedik (szintén most mértem meg). Ennél GND +5V és GND -25V nál kapcsol ki. Ha ettől kisebb a feszültség a kimeneten az adott polaritásnál, akkor nem bont. Ez elég vitatható eredmény, érdemes rajta elmeditálni. Teljes tápnál, ami nálam +-50V, abszolút megbízhatóan, azonnal old.

Alkotó
(#) SALáta válasza Árpy hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Szerintem 1992/12/591 Rádiótechnika. Elég érzékeny, még a túlvezérlési csúcsokra is lekapcsol, néztem szkópon, túlhajtottam direkt, egyből kapcsolt is le-föl a relé, hangszórón ez reccsenés, ha minden oké akkor pedig nem csinál semmit csak koppanást gátol. Talán ez már túl érzékeny, de nem négyszögjellel kell hajtani az erősítőket.
(#) vendelkiraly válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 8, 2009 /
 
Az IC-s védelmet 1,2V-os ceruza aksiva teszteltem, és arra is simán oldott a relé, ráadásul a GND-hez képest mindkét "irányba".
Szerintem az 5V még rendben van, de a 25V már elég sok. Bár lehet, hogy 5V-is elég egy hangszórónak, hogy tönkremenjen, szerencsére ilyen tapasztalataim nincsenek.
Esetleg valakinek van ehhez kapcsolódó kellemetlen élménye?
(#) zoly15 válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Nem kell mentegetőznöd, nem csaptál be.. Végül is emberek vagyunk, tévedni emberi dolog..
Nekem pozitív irányban 7.4V nál kapcsol le negatívban már nem emlékszem Hiába tegnap volt valahogy elszállt
Ez a KD mester védelme hol található meg?

Üdv!
(#) Dj TSM válasza vendelkiraly hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
üdv
Nekem már volt némi tapasztalatom hangszóró kifüstölésben.Volt egy gyári 2x80wattos technicsem gagyi védelemmel.Hallgattam a muzsikát,majd egyszercsak valami zúgás kb 3 másodpercig,aztán pedig a lakk égett szaga.3 másodperc is simán elég,hogy túlmelegedjen egy hangszóró tekercse.Az az elszomoritó,hogy volt az erösitöben egyenáram figyelö a kimenetekre és mégis késön oldott le.Pedig technics azért nemolyan rossz márka.Csak azok az STK ick nevolnának olyan érzékenyek.En inkább ha védelmet épitek akkor a nálam jól bevált C1237AH ic t használom,minden esetben megbizható,egyszerü beszerelés és olcsón beszerezhetö.Már 9 alkalommal épitettem be különféle erösitökbe és probléma még eddig nemvolt velük.Ma fogom a 10. ilyen védelmet épiteni az ujabb munkámba.
(#) Alkotó válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Gonolom jópár helyen megtalálható, főleg a B5-B8 erősítős témakörnél.
De hogy ne kelljen keresgélned, mellékeltem a saját rajzomat a B8-as erősítőm tápjáról. Ezen rajta van a védelem is. Azért is jobb Így a rajz, együtt a táppal, mert egészen egyértelmű, mit-hová kell kötni.
A fotón a kész panelt látod.

Alkotó
Következő: »»   37 / 194
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem