Fórum témák
» Több friss téma |
Ha a szimpla táp negatívját nem rakta rá a végfok GND-jére tápföld gyanánt, akkor szerintem még van esélye az ícének.
Sajnos trafót nem találtam amiből van gnd kivezetés.
Kérdésem az lenne hogy ha vennék egyet az mennyi-be kerülne kb. És hány V-ost vegyek hogy közel maximálisan megtudjam hajtani a 7294-es ic-t? Köszönöm.
Ha 2x100W -os végfokot akarsz csinálni, akkor egy 300VA-es, 2 x 30V AC szekunderfeszültségű toroidot kell beszerezned. Egy kapcsolóüzemű táp, kb a feléből kijönne, de a megépítése haladóknak való elfoglaltság.
Én egy 2x24 voltosat fogok rárakni 120watt körülit.
Elég lesz az is, ha csak egy csatornát táplálsz vele.
Kezdheted felvenni a golyóállót...
Ezért igazán megadhatnátok az első pontomat...
Én is használtam ezt a megoldást, egy ICL7107-nél. Viszont egy félperiódus nem túl hatékonyan töltögeti a puffereket, így ez a megoldás nagyobb teljesítményen viszonylag nagy hullámosságot eredményezhet. Mondjuk egy bika (jól túlméretezett) trafó, nagy puffer, gyors, izmos dióda.. lehet megoldja a problémát. Mikor hozzám került a Marantz magnódeck, ami eredetileg 15V-ot kapott a Marantz PM-140-től, ideiglenesen egyutas együtemű egyenirányítót haználtam hozzá 6-7VA körüli Unitra trafóval, de hiába raktam neki 4700u-t, a brumm megvolt. Egészen addig, amíg le nem cseréltem a diódát egy hídra. (ezzel az egy ütem hátrányát akartam szemléltetni.. elektronika tanárom jegyzetében és szóban is megjegyezte: elektronikai alkalmazásokban nem használunk együtemű egyenirányítókat.. márami a hagyományo trafós tápokat illeti.. kapcsüzem az más tészta )
Köszi a rajzot.
Ha jól értem akkor egy sima trafó +/- ból lesz még egy Gnd-om is. ( ki lesz próbálva) közben utánanéztem egy idevaló toroid trafó ára kb 6000 ft. (ez sok) Ezért nézelődtem tovább hogy a jelenlegi sima tápot használjam fel. Egy szintén TDA kapcsolást leltem 2*25w-os és itt nem látok Grd-ot a rajzon . Kérdésem az lenne hogy itt jó a sima táp ?, Lehet-e a 2 csatornát még hidalni? Köszönöm.
Ez 4*11 wattos és hidalva tud 2*22-t!
Tovább hidalás nem lehetséges! Ja és elég neki a pozitív tápfesz. Nem kell a szimmetrikus.
Hát igazad van, tényleg hullámos marad, de +- os táp.
És manapság már mindenütt csak 1554Q-t találsz, aminek a felső f3-a 16kHz, viszont egyszerű, megbízható kis erősítő. Kezdőknek nagyon ajánlom. Szerintem mindenki építsen meg egy ilyet, vagy egy TBA810-et, ezekhez csak szimpla táp kell (én 810-zel kezdtem). Aztán jöhet duplatáppal egy TDA2030, és ha ezekkel elegendő tapasztalatot szerzel, jöhet mondjuk egy 7294. Az előbb felsoroltakba ugyanis trafóügyileg se kell túl sokat beleölni.. kis keresgéléssel, bontással találsz hozzá trafót, akár ingyen.
Elmosolyodtam egy kicsit a TDA1558Q "építésén", hiszen csak csatlakoztatni kell a tápot, a be és kimeneteket, meg egy bordát, és kész Mint a lego-ban
Viszont aztán mikor írtad, hogy ezzel kell kezdeni, teljesen egyetértettem Veled, mert itt tanulja meg az ember a táp fogalmát, és még ezer fontos dolgot! A TDA2030 pedig alap Meg egy kivezérlésjelző, előtte villogó, stb., de a TDA7294 is egy olcsó, viszont rettentően jó kis IC, azt is ajánlom. De a sorrendet be kell tartani mindenféleképpen.
Szerintetek volna értelme a 7294-en, a 7-8 lábra külön stabilizált tápot adni? Mondjuk +/- 35V-ot, LM 317-337 stabokkal, századvoltra beállított szimmetriával? Hozhatna minőségjavulást, ha az ícé eleje nem a nagyáramú, agyonrángatott tápot kapná? Itthonra szeretnék csinálni egy 2x100-as (nem hidalt) véget, csatornánként külön táppal (kapcsolóüzeművel).
Most tervezem a tápot, és ha van értelme a fent leírt dolognak akkor így csinálnám.
Üdv!
Én úgy javítottam a hangján, hogy kihagytam a bemeneti kondenzátort helyette egy 10 kiloohmos ellenálást tettem meg egy 10 kiloohmos potit.Simán lealázta az 50 wattos fetes erősítőmet.
Előfok lesz előtte, 2068D-ből. A két fokozat között 1µF-os ERO MKP kondi lesz. Az ellenállás ezt nem pótolja. Én inkább a tápellátás maximalizálásában látok komolyabb tuninglehetőséget, ezért is gondoltam a tápfüggetlen csatornákra, az ícé kisáramú részének a stabilizált táplálására és az erőteljes kapcsolótápokra. Kiváncsi vagyok rá. hogy mit is tud valójában az ícé, ezért minden további tuningötletet kiváncsian várok.
Énmég teszek majd rá egy bd 250 249-eset.
Minek? Inkább csinálj hidalt kapcsolást.
A gyári ajánlásában pont benne van egy ilyen külön tápos megoldás mint nagyon jó féle hangú áramkör.
Szia, én is használtam ezt a témát pár oldallal előbb, mint mindenkinek nekem is a szimmetrikus táp volt a neheze, de miután lett olyan trafóm, elsőre ment. Mondjuk, szerintem, ezt a erősítőt egy kezdő első erősitőjének is jó, mert viszonylag egyszerü megépíteni. Nekem is első erősítőm. A tápot is én csináltam hozzá, mármint a nyákját, mert trafóm volt. Ezúton is köszönöm a segítséget minden kedves fórumtársamnak, hogy segítettek és tanácsokat adtak, hogy mit hogyan csináljak. A táprésztől pedig nemkell félni
Sziasztok! Megépítettem a hidalt TDA7294-et tökéletesen működik, jelenleg 15V ról hajtom meg mert csak ekkora trafóm van,szerintetek ez a toroid megfelelő lesz hozzá? Kicsit bizonytalan vagyok mert a képen olyan a trafó hogy a szekunderéből 4 vezeték jön ki, az enyémből pedig 3 ezt hogy kell bekötni? Előre is köszönöm!
Üdv.
Sziasztok! Megépítettem a "Pedro" féle hangszóróvédelmet és tudnátok segíteni hogy,hogy kell bekötni a TDA-s erősítőhöz?
Előre köszi
Ez a toroid elég lesz a hidalt végfokhoz (2x200W), de ha nem kerül sokkal többe, akkor vegyél inkább 600VA-est és alkalmazz kisebb pufferblokkot, pl 8 db 4700µF/50V-ost, 2x4-es szervezésben, két db Graetz-cel. Egy 500-as trafót, még simán le tud rángatni kb 36V környékére, +/-40V üresjárati feszültség esetén.
Egyetértek,
nagyobb vas, kisebb kondik.
Miért lenne sok? Ha csak egy szimpla sztereó 7294 végfokpárt veszünk, és max. 1%THD-t tűr a fülünk (70W-ig vezéreljük csatornánként), és +/-40V-os tápunk van (ez fontos.. aki látta már az adatlapon a 14-es ábrát, érti, miért), ezen a teljesítményen majdnem 40W-ot disszipálnak az IC-k fejenként, ami oldalanként ezen a kivezérlési szinten 110W felvett teljesítményt jelent. Ezenkívül vannak még itt ott veszteségek, de az IC-hez képest elhanyagolhatóak (attól függ mennyire vagyunk alaposak). Tehát egy sztereó végfokozat esetén (2x70W folyamatos kivezérlésnél - természetesen a zene a legritkábban ilyen folyamatos..) számítani kell minimum 220-230W teljesítményfelvételre. Maximálisan kivezérelve (2x100W) ez a felvett teljesítmény összesen 260W körül van. Szóval ha azt vesszük, az én 250W-os toroidom elvileg visítva elég a sztereó végfoknak. Megjegyzem, én Nyíregyházán tekercseltettem, és valószínűleg erősen túl van méretezve a jószág, mert 0dB-es jellel vezérelve (amit ugye már levezettem, hogy effektive 2x70W-ot okoz a kimeneten, és ami olyan 220W-tal húzza a trafót), a 41V-os üresjárati tápfesz 39,5V-ra esik le.
Sziasztok.Szeretném ki kérni a véleményeteket arról,hogy ennek az erősítönek jó e lenne egy +/-36
voltos,160w-os táp? (Már egyenirányítva 36v) Egy videoton erősítöé volt
Szia! Már a tápot megépítettem szerinted ez jó? Most ezzel működik.
Üdv.
Szia!
A tápod áramkörileg működőképes, de a nyák elrendezése roppant előnytelen. A biztosítékok sem kellenének bele, elég ha a trafó primerét véded egy lomha biztivel. |
Bejelentkezés
Hirdetés |