Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Lapozás: OK   572 / 1318
(#) gulasoft válasza trudnai hozzászólására (») Szept 12, 2009 /
 
Mi is a pickwik? Én most egy 24-est bújok.
(#) trudnai válasza gulasoft hozzászólására (») Szept 12, 2009 /
 
icserny korabbi munkaja:
PICkwick
(#) gulasoft válasza trudnai hozzászólására (») Szept 12, 2009 /
 
Hát nem véletlenül jöttek tőle a jótanácsok. Már be is raktam könyvjelzőbe. Köszi, és persze icserny-nek méginkább
(#) Norberto hozzászólása Szept 13, 2009 /
 
Van valakinek ötlete, hogy mit ronthattam el, vagy mi hiányzik az elképzeléseimből, ami miatt külső felhúzó-ellenállást "kényszerültem" alkalmazni egy áramkörben (amúgy nyomógomb-figyeléshez), legalábbis ideiglenesen, amíg rá nem jövünk a hiba okára?

A csatolt képen látható, hogy mit ír a weak pull-up, azaz felhúzó-ellenállásokra az adatlap.

Alapesetben mindegyik felhúzó be van kapcsolva a WPU regiszterben, és birizgálni kell a /GPPU bitet is a megfelelő, ott látható módon. Ez utóbbit is beállítottam helyesen.

Az A/D modult is letiltottam, tehát a bemenetek digitális I/O típusúak.

Az általam felhasználni kívánt, pl. GP4-es jelzésű láb bemenetnek volt konfigurálva a programban, bár amúgy is reset után alapból bemenet.

Belső oszcillátort alkalmazok, tehát a Note 4-es pontját is kizárnám.
(#) szepi003 hozzászólása Szept 13, 2009 /
 
Üdvözlök mindenkit. Egy samsung hűtő elektronikáját javitottam./relét kellet cserélni/ Van benne egy PIC16f877a,gondoltam,ha már kint van,lemásol a programját.De sajnos kiolvasáskor csak 0-at ir ki.Kérdésem az lenne,hogyha el van látva kiolvasás elleni védelemmel,azt kilehet e valahogy kapcsolni,hogy ki lehessen olvasni. Előre köszönöm :szepi003
(#) icserny válasza Norberto hozzászólására (») Szept 13, 2009 /
 
Idézet:
„Belső oszcillátort alkalmazok”

Feltételezem, hogy a konfigurációban FOSC=100 (INTOSCIO) szerepel.

Digitális I/O-hoz az ADC-n kívül a komparátort is le kell tiltani, bár ez csak a GP0..GP2 lábakat érinti.

Van azonban még egy dolog, ami az adatlapból sem egyértelmű, a CMCON1<1> = T1GSS bit szerepe. A komparátor konfigurációs regisztere ezzel a bittel alaphelyzetben a GP4/T1G lábat rendeli Timer1 kapuzásához. Nem lehet, hogy ez zavar be?
(#) icserny válasza szepi003 hozzászólására (») Szept 13, 2009 /
 
Idézet:
„hogyha el van látva kiolvasás elleni védelemmel, azt kilehet e valahogy kapcsolni, hogy ki lehessen olvasni?”

Szerinted hívhatnák kódvédelemnek, ha ki lehetne kapcsolni? Tudtommal csak a program kitörlése árán lehet kikapcsolni.
(#) icserny válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 13, 2009 /
 
Köszönöm az észrevételeket! Majd igyekszem figyelembe venni. A nótának még természetesen nincs vége, hiszen a mutatók, indirekció, táblakezelés és egyebek még csak eztán jönnek.

A branch utasítások futólag már szerepelnek a feltételvizsgálatok elején, de a részletes leírásukkal egyelőre nem volt türelmem bíbelődni.
(#) lidi hozzászólása Szept 13, 2009 /
 
Ma picit szórakoztam, kipróbáltam mit bir szegény 16F887. 50MHz -en simán megy. Soros porton tudok vele kommunikálni, ledeket kapcsolgatni
Vajon mennyi lehet a rekord PIC overclock ?
(#) trudnai válasza szepi003 hozzászólására (») Szept 13, 2009 /
 
Idézet:
„Van benne egy PIC16f877a,gondoltam,ha már kint van,lemásol a programját.De sajnos kiolvasáskor csak 0-at ir ki.Kérdésem az lenne,hogyha el van látva kiolvasás elleni védelemmel,azt kilehet e valahogy kapcsolni,hogy ki lehessen olvasni.”


Hogyne lehetne kiolvasni? Nincs olyan dolog amit ne lehetne feltorni. Csupan egy precizios sik koszoru kell hozza meg egy elektro mikroszkop:

Bővebben: Link

A kerdes, hogy ezekutan ha ezzel (vagy mas) modszerrel kiolvasod a chip tartalmat hogyan elemzed a kodot. Szamoldd ki mekkora munka vissza fejteni valamit es hogy vajon megeri-e a befektetes vagy inkabb egyszerubb uj kodot kesziteni.
(#) Magashegyi hozzászólása Szept 13, 2009 /
 
Üdv!

Eddig egy PIC16F877-est használtam de most vettem egy új PIC18F4620-as piccet. De valamiért a CCS fórdító nem fórdít rá. ezt a hibaüzenetet irja ki:

Clean: Done.
Executing: "C:\Program files\Picc\CCSC.exe" +FH "proba_c.c" +DF +LN +T +A +M +Z +Y=9 +EA
*** Error 24 "C:\Program Files\PICC\devices\18F4620.h" Line 2(9,19): Unknown device type
1 Errors, 0 Warnings.
Halting build on first failure as requested.
BUILD FAILED: Sun Sep 13 10:16:33 2009

Tud valaki segíteni? a Header file-t beinkludóltam.
(#) Norberto válasza icserny hozzászólására (») Szept 13, 2009 /
 
Köszönöm a válaszodat!

Igen, feltételezésed jó volt, valóban INTOSCIO van konfigurálva, mivel csak ebben a módban él az, hogy a GP4 és GP5 általános célú bemenetként legyen használható.

A komparátor modul is teljesen ki van gyomlálva, le van tiltva, ki- és bemenetei le vannak választva a kivezetésekről szoftverben.

A T1GSS tippednek most utánanéztem, sajnos nem jött be. :no:

Nem is értem, pedig ott az a felhúzó a rajzon... vajon miért nem lehet aktiválni?
(#) MPi-c válasza Magashegyi hozzászólására (») Szept 13, 2009 /
 
Ellenőrizd, hogy az MPLAB-ben a kiválasztott típus azonos-e a forrásban szerepló PIC-kel!
(#) pepe33 válasza Norberto hozzászólására (») Szept 13, 2009 /
 
16F863 ra készitetem egy kódot pár honapja, nekem sem sikerült bekapcsolni a belső felhúzokat , inkább beraktam egy ellenálást.
(#) Magashegyi válasza MPi-c hozzászólására (») Szept 13, 2009 /
 
Már az elején beállítottam. De valamiért nem megy. Kipróbáltam más típusokra is, átírtam az include-filet és új device-ot is beállítottam, de csak a 16F877-re hajlandó lefordítani
(#) trudnai válasza Magashegyi hozzászólására (») Szept 13, 2009 /
 
Lehet demo valtozatu CCS-ed van?

  1. The Demo has limited support for:
  2.  
  3.     * 14-bit PIC16F877
  4.     * 14-bit PIC16C554
  5.     * 16-bit PIC18F458
  6.     * 24-bit PIC24FJ128GA006
  7.     * dsPIC30F4012
  8.     * License is valid for 30 days from downloading and has a 2K limit
(#) Norberto válasza pepe33 hozzászólására (») Szept 13, 2009 /
 
Nahát, milyen szerencse, hogy itt meg lehet osztani a személyes tapasztalatokat; köszi a választ, akkor lehet, hogy nem is próbálkozok vele tovább.
(#) Magashegyi válasza trudnai hozzászólására (») Szept 13, 2009 /
 
Ez lesz a probléma. Köszönöm a segítséget! Ez sok mindent megmagyaráz
(#) potyo válasza Norberto hozzászólására (») Szept 13, 2009 /
 
Mivel ráértem, a dugdosós próbapanelem is szabad, meg kíváncsi is voltam, ezért kipróbáltam. Nekem működik a felhúzó. Itt a kód, amivel próbáltam:

  1. #INCLUDE "P12F683.INC"
  2.  
  3.         ORG             0x0000
  4.    
  5.         BANKSEL GPIO ;
  6.         CLRF GPIO ;Init GPIO
  7.         MOVLW 07h
  8.         MOVWF CMCON0 ; Set GP<2:0> to digital I/O
  9.         BANKSEL ANSEL ;
  10.         CLRF ANSEL ;digital I/O
  11.         MOVLW b'00010011'
  12.         MOVWF TRISIO ; GP0, GP1, GP4 bemenet, a többi kimenet
  13.        
  14.         BANKSEL WPU
  15.         BSF WPU, GP4 ; GP4 felhúzó bekapcsolva
  16.         BANKSEL OPTION_REG
  17.         BCF OPTION_REG, NOT_GPPU ; Globális felhúzó engedélyezve
  18.        
  19.         BANKSEL GPIO
  20.        
  21. LOOP
  22.         BTFSC GPIO, GP4
  23.         BSF GPIO, GP2
  24.         BTFSS GPIO, GP4
  25.         BCF GPIO, GP2
  26.         GOTO LOOP
  27.  
  28.  
  29.         END


ICD2 szerint 0x3-as revíziójú a chip. Műszerrel mérve 197uA áram folyik a lábtól a GND felé.
(#) Norberto válasza potyo hozzászólására (») Szept 13, 2009 /
 
Köszi, hogy megnézted, nemsokára összevetem az én kódommal és kielemzem, mi lehetett az ok.
(#) szepi003 válasza icserny hozzászólására (») Szept 14, 2009 /
 
Köszönöm a válaszodat.Gondoltam,hogy annyi okos ember olvassa ezt a fórumot,hogy hátha valaki kitalált erre is megoldást.Még egyszer köszi mindenkinek szepi003
(#) spepe hozzászólása Szept 14, 2009 /
 
Hello mindenki!

Ezt a kérdés igazából egy bizonyos valakinek szeretném feltenni csak azért írom ide mert hátha mást is érdekelne a dolog.

Szóval, a kérdésem watt-nak írom.

Bocsi, hogy ezzel zargatlak csak azt szeretném megkérdezni, hogy a te általad készített progiba, amivel 18F-es PIC-eket lehet programozni, van e lehetőség arra, hogy másik bementet válasszak az LPT port-on?

Azért kérdezem mert van egy kábelem amit eredetileg AVR-hez készítettem és azon a 11-es bemenet van használva.

Semmi gond ha nincs rá lehetőség és nem is azért írom, hogy kérjem, hogy tedd bele mert ha kell átforrasztom a kábelt csak gondoltam megkérdezem.

Köszi a választ előre is!

Bye!
(#) watt válasza spepe hozzászólására (») Szept 14, 2009 /
 
Nincs lehetőség változtatni, sajnos forrasztanod kell.
(#) icserny hozzászólása Szept 14, 2009 /
 
Üdv mindekinek!

Lehet-e valahogy PIC-ből (pl. PIC18F4550) 1 db "hardveres pontosságú", 0,1 - 2 s hosszúságú impulzust kihozni?

A hardveres pontosságon azt értem, hogy órajel felfutástól adott számú órajel-periódus tartamú, s órajel felfutásig tartó impulzusról van szó, melybe sem interrupt latency, sem egyéb nem szól bele. Különösen az nem, hogy az időzítés alapjául szolgáló másodlagos oszcillátor periódusát melyik fázisban sikerült elkapni az indító utasításnak.

Jól értem a leírásokból, hogy pl. az Output Compare azonnal inicializálja a kimenetet, de az pusztán szerencse dolga, hogy ehhez képest pl. a SOSC-ra kötött timer mikor inkrementálódik először?
(#) trudnai válasza icserny hozzászólására (») Szept 14, 2009 /
 
Szia icserny,

Tobbszor atolvastam a kerdesed, de nem vagyok bennek biztos teljesen megertettem mire gondolsz? Tehat van egy impulzus, amelyik 0.1s - 2.0s -ig terjedhet? Milyen felbontasban es milyen lepesben? Csak adott orajel uteme lehet ez? PWM gondolom valamiert nem johet szoba? Gondolom periodus regiszter sem? Mert ha jol ertem akkor inditas elott mar tudod, hogy pl pontosan 63 orajelnyi ido utan a kiadott jelnek alacsonnya kell valnia? De ha igen akkor mi az a masodlagos oszcillator?

Amugy lehet interrupt latency-vel is szamolni -- ha tudod az mennyi, akkor a felfuto el elott pontosan annyit varsz... (felteve hogy a lefuto el mindig garantaltan ennel hosszabb ido mulva kell bekovetkezzen).

Nyilvan tight looppal is lehetne okoskodni -- de mivel nem teljesen latom mi a feladat igy otletem sincs hogyan.

Avagy hardveresen egy AND kapuval? Na jo, csak tapogatozom a sotetben
(#) potyo válasza trudnai hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Nekem sem volt világos, hogy milyen jelet szeretne előállítani, de azt hittem, csak én nem értem.

Tehát akkor jó lenne, ha pontosabban tudnánk, hogy mi a feladat. PWM modullal lehet órajelciklusnyi pontossággal tetszőleges szélességű impulzust előállítani, de itt csak az impulzus szélessége lesz a pontos, a kezdete már nem garantálható.
(#) icserny válasza trudnai hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Kezdem előlről: adatgyűjtési időről lenne szó (a régebben már emlegetett impulzusszámláló kapuzná).

A másodlagos oszcillátor: a Timer1 bemenetére köthető 32 kHz-es oszcillátor. Azért gondoltam erre, mert a 12 MHz-es Fcy jelből 16 bites számlálókkal nehezen jönne össze a kívánt időtartam.

A felbontás nem túl érdekes, 0.1 s-os vagy 0.05s lépésekben bőven elég. A "reprodukálhatóság" a fontos, hogy mondjuk egy 0.2 s mindig ugyanannyi legyen az egymás után végzett adatgyűjtéseknél.

Régen (Intel 8085-ös időkben) ezt úgy oldottam meg, hogy a mérést inditó parancs bebillentett egy R-S tárolót (előjegyezve, hogy gyűjtés lesz). Ennek a Q jele meg a szabadonfutó órajel felfutó éle ÉS kapcsolatban billentett egy újabb R-S tárolót, ami a számlálót ténylegesen kapuzta.

Idézet:
„Amugy lehet interrupt latency-vel is szamolni”

Ezt szeretném kihagyni, mert közben lesz más feladata is a vezérlőnek, ami szintén generálhat interruptokat.
(#) icserny válasza potyo hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Idézet:
„PWM modullal lehet órajelciklusnyi pontossággal tetszőleges szélességű impulzust előállítani, de itt csak az impulzus szélessége lesz a pontos, a kezdete már nem garantálható.”


Nekem csak a szélessége kell, hogy pontos legyen. De PWM-mel nem látok lehetőséget ilyen széles impulzus előállítására.

PIC24 adatlapokban most találtam olyan Output Compare üzemmódot, hogy "Delayed one shot". Valami ilyesmi kell nekem...
(#) frecsko hozzászólása Szept 15, 2009 /
 
Sziasztok.
Nemrég láttam egy programot amivel pic-es áramköröket lehetett leszimulálni a bele égetendő programjukkal együtt. Mi a proginak a neve és honnan tudnám letölteni??
(#) trudnai válasza frecsko hozzászólására (») Szept 15, 2009 /
 
Anno a wikipedian elkezdtem szerkeszteni a PIC-es anyagot, a fejlesztoi kornyezetnel talalsz par linket szimulatorokrol:

Bővebben: Link
Következő: »»   572 / 1318
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem