Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egytranzisztoros erősítők (Zen)
Lapozás: OK   9 / 33
(#) saba válasza ngyzoli hozzászólására (») Szept 14, 2009 /
 
Itt van meg ket kis kapcsolas. 12V-os taplalast igenyelnek es kb 2,5W-ot nyomnak 4Ohmos hangszoroba. A FETeket hutobordara kell szerelni. Az elso amelyen ket FET van, egy auto egon keresztul kapja az aramot (PTC karakterisztika). 1,2-1,5A lenne a kivant nyugalmi arama. Bekapcsolaskor a tapot egyhen "meguti". A 3 FETes kapcsolas hasonlo tulajdonsagokkal van, de az aramgenerator miatt kicsit jobb karakterisztikakkal es nincs bekapcsolaskor "utes". A felso 4700u-os kondi lehet esetleg nagyobb is. Mindket kapcsolas levegoben szerelheto.
(#) Doncso válasza ngyzoli hozzászólására (») Szept 14, 2009 /
 
Ez így van, de én még az 5W-ot is kérdőjelezem, igazából, nem akarom leszólni ezt a kapcsolást, hiszen mit is várhat az ember pár alkatrésztől? De mint mondottam én még ennyit se vártam tőle, kis "hirtelen" erősítőnek jó, vagy ahová nem számít a minőség, stb, de ahogyan te mondod, ez nem egy non-plusz ultra kapcsolás.
(#) Mayan hozzászólása Szept 14, 2009 /
 
Hiraga Nemesis. Szintén egy fetes erősítő, de kimenőtrafóval. Tim de Paravicini is csinált ilyet, de abban meg csak két tranzisztor, egy kicsi és egy nagy, és trafók voltak, semmi más alkatrész...

nemesis.gif
    
(#) ngyzoli válasza saba hozzászólására (») Szept 14, 2009 /
 
Hmm...ez igen. nos,a két fet-es rajzot kapásból elvetettem,mármint a megépítés lehetőségét.A táp nagyon alacsony,1-2W-okért meg nem érdemes vesződni semmivel.szerintem... A három fet-es már valamivel jobban tetszik,és némi hasonlóságot mutat az általam épített kapcsolással,de a tápfesz-t itt is emelni kellene legalább 24V-ra,h méltányolható teljesítmény legyen elérhető.Kérdés:hogyan reagál erre a nyugalmi áram? Talán egyszer összedobom,de jelenleg nincs P"-s fet-em itthon.
(#) Mayan hozzászólása Szept 22, 2009 /
 
Ez is egy zca változat, 1 tranyó... nem az enyém... egy fórumban találtam.
(#) WaRL0 hozzászólása Szept 22, 2009 /
 
Sziasztok.Van 4daran 2N3055-osom meg par alkatresz.Van egy 100w-os trafom aminek 18V DC feszultsege van.Nem tudtok adni valami egyszeru kapcsolast ehhez ?

Koszi
(#) Doncso válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 22, 2009 /
 
Heh, ebben a topicban csak egyszerű kapcsolások vannak, nyomj már rá a "képek" gombra.
(#) varttina válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Szia! Ha meg akarsz szólaltatni egy hangszórót, ahhor bizony amperek kellenek, az erősítetlen jel legjobb esetben is csak milliamperekkel terhelhető. Egyszóval a 100 alatti bétával rendelkező 2N3055-ösök alkalmatlanok a feladatra. Ha viszont 2 db "mezei" tranzisztorból összeraksz egy darlingtont, azt már berakhatod a FET helyére.

03108.png
    
(#) WaRL0 válasza varttina hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Szoval igy ha ossze kotok ket 2N3055-ost akkor az mar jo lessz?
(#) Mayan válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Igen, de az első tranyónak nem kell olyan nagy, bármilyen pici tranyó jó, pl. bc547, bc337, bc182, stb. És darlingtonnál a bázisnyitó ellenállás sokkal nagyobb kell hogy legyen, szerintem pár100 ohm.
(#) varttina válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 23, 2009 /
 
Elvileg jó lesz.
Próbálkoztam már darlingtonos változattal, 8 ohm 50W munkaellenállással. Ha jól emlékszem 10 kohm körül volt a bázisnyitó ellenállás. "Pici" tranyónak BD241-est használtam a 2N3055-össel közös hűtőbordára szerelve. Elég lett volna BCxxx-is, viszont a légszerelés a furattal ellátott tranzisztorral kényelmesebb volt.
(#) varttina hozzászólása Szept 28, 2009 /
 
Elkészült a 366x296x142mm méretű doboz. Egy 650VA-es hálózati toroid, egy 25A-es graetz, 0,1F-nyi szűrés, 2db 5kg-os MOT, és kb. egy maroknyi kisebb-nagyobb alkatrész van benne. A keletkező hőt egy 2 kg-os hűtőborda vezeti el. A 20V-os tápfeszültséghez 2x2A-t állítottam be. Az előlapi kétszínű LED 100°C-nál vált színt, ezzel jelezve a túlmelegedést. A tetejére üveglapot vágattam, de valószínű perforált fémlemezt teszek majd a helyére.

A későbbiekben a hálózati trafót szeretém 150VA körülire, az előlapi LED-et pedig EM4-es típusúra cserélni. A tranzisztorok hűtésén is van még mit javítani.

ete2.jpg
    
(#) Mayan válasza varttina hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Hm. Szép, csak kicsit zsúfolt...
(#) dbase válasza varttina hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Az oké hogy mi van benne, de miez?
(#) WaRL0 hozzászólása Szept 28, 2009 /
 
Sziasztok.Ez igy jo lenne? 2N3055+ xOhmos bazis ellenallassal kinyitni annyira hogy yA engedjen at es ez lenne a ellenallas helyett?
(#) WaRL0 válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Valahogy igy(persze ebbol meg hianyoznak alkatreszek).
(#) Kovidivi válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
(#) WaRL0 válasza Kovidivi hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Szia!
Koszi de en nem pont erre gondoltam.En azt szeretnem hogy EBBEN a kapcsolasban talalhato 15ohm os ellenallas helyettesitheto-e egy 2n3055-os tranyoval es egy xOhmos bazis ellenallassal ha jol gondolom akkor ez egy aktiv ellenallas lenne..
(#) Mayan válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Helyettesíthető. De minek is? Nem lenne aktív ellenállás, passzív lenne az, csak szabályozható. De ugyanúgy melegedne. Max. könnyebb hűtőbordára szerelni...

warlo-nak.png
    
(#) WaRL0 válasza Mayan hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Szia. Azert mert nincs otthon ilyen nagy teljesitmenyu ellenallasom.Es 2N3055-om meg van.

Koszi Szia
(#) varttina válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Legjobb, ha egy kb. 12V 10W-os izzót kötsz az ellenállás helyére. Stabilizálja a nyugalmi áramot, ráadásul hűteni sem kell.
(#) WaRL0 válasza varttina hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
De nekem ugy keves a teljesitmenye es en nagyobb tapfeszt akarok 18V-ot.
(#) Doncso válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Azzal az 5V-al nem leszel bejjeb.
(#) WaRL0 válasza Doncso hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Akkor meg teker a trafomra
(#) Doncso válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Úgy értem, hiába adsz neki 12V helyett nagyobb feszt, a kimenő teljesítményed lehelletnyivel lesz több, említésre nem méltó mértékbe.

Idézet:
„Akkor meg teker a trafomra”


Ezt kifejtenéd bővebben, mert abszolút nem értem mit akartál ezzel közölni.
(#) WaRL0 válasza Doncso hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Bocsi hat ezt nagyon elirtam.Azt akartam irni hogy akkor meg tekerek a trafomra... De ha azt mondod hogy kevessel lessz csak tobb a kimeneti fesz akkor maradok 12vnal ugyanis arra van egy atx tapom.De maradnak a 2n3055-os megoldasnal nem tetszik az egos...

Koszi;Szia
(#) Doncso válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
a 3055-el nincs gond, illetve nincs tapasztalatom vele milyen lesz, de a 12V vagy 18V vel viszont van tapasztalat, tökmindegy mekkora fesz, nincs jelentősebb teljesítmény növekedés, max többet fűt, az meg felesleges.
(#) Mayan válasza Doncso hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Az áramot kell növelni, nem a feszt, én ezt úgy tettem, hogy nagyobb teljesítményű ízzót tettem oda. Pl. 24V/60W-ossal is próbáltam, azzal már teljesen elegendő volt a hangerő nagy szobába is, de ez persze szubjektív. Vagy amit most használok, fűtőtestből kiszedett vastag ellenálláshuzal, megfelelő hosszra és ellenállásra levágva. Nem világít
(#) varttina válasza WaRL0 hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Ha szaporítani akarnám az tranzisztorokat, inkább a nyugalmi áram stabilizálásához használnám a másodikat.

2T.jpg
    
(#) Doncso válasza Mayan hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Gondolom ez így egy az egybe Warlo-nak címezted. Én tudom, hogy fesz emeléssel nem fog a teljesítmény növekedni, pont ezt írtam neki én is pár HSZ-al feljebb.
Következő: »»   9 / 33
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem