Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   636 / 3973
(#) kadarist válasza jdani hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Vannak még csodák
(#) kendre256 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Analóg hangrögzítő ic-vel meg lehet oldani.
ISD14xx
ISD25xx
Pl. ISD2560 60 másodperces bármilyen felvett hangot lejátszik. A 60 másodperc "feldarabolható", címezhető, hogy melyik felvételt játsza le. A szöveg végén ad egy impulzust az EOM lábon.

Szerk: Most látom, hogy már az ISD1760 van helyette...
(#) wtc válasza nagy_david1 hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Szia!
Még nem vettem ledet, tulajdonképpen 12V-os nagyfényerejű 10mm-es ledet akartam, de elvileg ilyet nem gyártanak ezért mivel 12V-os trafó van és muszáj 10mm-esnek lenni, kénytelen vagyok 3V-osat venni. És amúgy van fényerőbe különbség a 12V-os és a 3V-os között?

A "muszáj" nem uszály, ezért muszáj "j"vel írni...
Frankye
(#) gg630504 válasza wtc hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Igen. A 12 voltos nyitófeszültségű LED-et még nem találták fel. De nagyon ultraibolya fénye lenne, nem is látnád.
Szoktak viszont szokásos LED-et és szokásos ellenállást összeépíteni, hogy közvetlenül 12 voltra lehessen kötni a lámpát. Például autóba. De hogy te állítod össze, vagy egy gyár, az mindegy.
(#) robinson válasza c27 hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
1:18-as kocsi, a motor fordulatszáma 4200 rpm/V, 9,6 vagy 7,2V-on menne, a motor max áramfelvétele 8A
(#) c27 válasza robinson hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Már megvan a motor csak vezérlő kell? Akkor ez szénkefe nélküli motor? Ha ehhez vezérlőt kell csinálni házilag az nagy munka. Azt is érdemes lenne tudni, ha szénkefe nélküli a motor, akkor hány fázisú ill. van e benne szenzor.
Esetleg egy képet tehetnél fel a motorról.
(#) pb123 hozzászólása Okt 1, 2009 /
 
Sziasztok,

van egy kb 5 mm széles nyomtatott áramköri szalagom (lásd csatolt kép, ami egyébként egy izzólámpa előtt készült). A csatlakozó elázott, és én csavarhúzóval kapartam le róla az oxidréteget. Sajnos túlzásba vittem a dolgot, amit nem vettem észre időben, így most már nem az oxidréteg miatt nincs kontaktus.

Kérdésem: javítható? Meg lehet erősíteni a fémcsíkokat? (a vastagság jelentős növelése nélkül) Tudtok ajánlani műszerészt, aki megcsinálja? Kb. mennyibe szokott az ilyesmi kerülni?

Előre is köszönöm a választ.


szalag1.jpg
    
(#) Petjaa hozzászólása Okt 1, 2009 /
 
Üdvözlök Mindenkit!

Nem rég kezdtem el foglalkozni az elektronikával és lenne egy kérdésem. A képen látható egy darlington kapcsolás.
A kérdés pedig a következő lenne: hogyan lehet kiszámolni az R1 bázis ellenállás értékét, valamint az R2 és R3 ellenállások értékét, valamint ezek pontosan mi célt szolgálnak?
Már napok óta keresgélek de még nem találtam olyan leírást ami számomra érthető módon leírná.
A kapcsolás egyébként egy tápegység szabályozását valósítaná meg.

Köszönöm Mindenkinek a választ!

Üdv Petjaa
(#) kiskacsa2009 válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
És ezt tulajdonképpen hogy lehet megírni?
És mit lehet kapni a Hestore-ban?
Vicsys segíts!!! Te már sok órát gyártottál le...
(#) Imi65 válasza Petjaa hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Az ellenállások értéke nem igényel különösebb számítgatást. Mivel a nyitóirányban előfeszített B-E diódával van párhuzamosan kapcsolva, a rajta eső feszültség nem éri el az 1V-ot. Áteresztő tranzisztorra nyugodtan tehetsz 100 Ohm -ot (R3), a többi 1k ohm.
Szerepük az, hogy a vezérlés (bázisáram) megszűnésekor a töltést "kiszívja" a tranzisztorból, ezáltal gyorsabban tud zárni.
(#) vicsys válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Ha már így megszólitattam...
Csináltam hasonlót. Nálam fontos volt a jó hangminőség, ezért egy nagyon olcsó MP3-as lejátszót drótoztam be (~1000Ft.). Az usb-ről könnyen tölthető fel hanganyag, A play gombot kivezettem dróttal és azt kapcsolgatja a pic. Az 5V-ról kap tápot. Engem az ISD-széria nem varázsolt el, borzasztó hangjával.
(#) Action2K válasza vicsys hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Ilyen MP3 lejátszós dallamcsengő, vagy bármi nekem is eszembe jutott már régebben, csak az volt a bajom, hogy a lejátszó egy idő után letette magát off-ba s akkor már nem indult. Neked nem volt ilyen gondod?
(#) szbalogh hozzászólása Okt 1, 2009 /
 
Ha ezt nem 5 hanem 4.5 vagy 6.0 V-al táplálom attól még működni fog? Mi fog változni?
Köszi

Figure_01.gif
    
(#) Action2K válasza szbalogh hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Először a kondikat cseréld ki nagyobb feszültségűre, 8-10V-osra. Másodszor, ha nem számít a kimeneti feszültségszint akkor mehet róla.
(#) bölcsész hozzászólása Okt 1, 2009 /
 
Azt szeretném kérdezni, hogy a következő szkóot érdemes-e megvenni és jó ár-e ezért? Végfokokat szeretnék építeni és azokon méricskélni.
Voltcraft DSO

Lehet, hogy arra elég egy egyszerűbb használt gép is?
Mik a minimum paraméterek?

Köszi.
(#) Action2K válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 1, 2009 / 1
 
Meg ne vedd! 60 ropit kiadni
Hangfrekis tartományokra simán elég a PC-s megoldás. Vannak nagyon jó szkóp, spektrumanalizátor, és egyéb bemérő progik teljesen ingyenesek, és kiválóan használhatóak.
Akár egy régi P2-es / P3-as gép. minőségi, nem integrált hangkártya, pár illesztő alkatrész, és kész is.Bővebben: Topik
(#) szbalogh válasza Action2K hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Szuper, köszi!
A kondikból nem is kaptam ilyen alacsony feszültségűt.
A kimenet mennyivel változhat meg ha más fesszel táplálom? A multiméter 2000mV-os állását volna jó használni.
(#) Action2K válasza szbalogh hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Ha 5V-nál 2,5V a max kimenet, akkor 6V-nál 3V. Ez már sajnos 20%-os eltérés. Ha neked ez még belefér akkor használd így. Viszont a multin, ha van (ritka) a 3V-os lenne az optimális. A 2000mV-osnál csak 200fpm-ig tudnál mérni, még az eredeti tápfesz esetén is.
(#) vgerp hozzászólása Okt 1, 2009 /
 
Sziasztok

Autó belső szeretnék ledes izzót venni.
Két fajtával futottam össze amiben smd LED van illetve amire az van írva,hogy xenon LED.
Meg tudná mondani valaki mondani fényerőben melyik a jobb illetve melyiket ajánljátok autó belső tér világításra?
Előre is köszi
(#) szbalogh válasza Action2K hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Értem, köszönöm szépen!
Akkor megcsinálom és majd meglátom, hogy mi sül ki belőle. Meg is rendeltem az alkatrészeket
(#) zolika60 válasza vgerp hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Itt is van néhány:Bővebben: Link
A "xenon LED" valószínűleg a hideg fehér LED-et jelöli és nem biztos, hogy fényerőben van köztük különbség.
(#) Petjaa válasza Imi65 hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Most már kezdem érteni!
Köszönöm szépen a válaszod!

Üdv Petjaa
(#) bölcsész válasza Action2K hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Köszi!
Kicsit megijesztett a pc-s megoldásokban, az illesztés és a védelem. Ráadásul a notimban csak mikrofon bemenet van, de lehet olcsóbban megúszom még úgyis, hogyha veszek egy külső hangkártyát line in bemenettel.

Amúgy nem elég egy poti az illesztéshez?
(#) Action2K válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 1, 2009 / 1
 
Elég, ha minden jó, de ha valami megszalad, akkor nincs ami megfogja a túlfeszt. Erre ott az antiparalel kötött két dióda, meg esetleg csatolókondi. Azt a pár forintot ne sajnáld ki.
(#) bölcsész válasza Action2K hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Végül lehet, összedobom a próbanyákon ezt a tl082-es áramkört...

De mi az az antiparalell kötött két dióda?
Az is lehet 1N4148?
(#) vicsys válasza Action2K hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Lehet, hogy nagy mákom volt vele, de amíg kapta az 5V-ot az usb-n, nem ment standbyba.
(#) nagy_david1 hozzászólása Okt 1, 2009 /
 
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem lézer hűtéssel kapcsolatban. Van egy ilyen (csatolt kép)100mW 405nm lézerem, és az a baj hogy eléggé melegedik, de ez gondolom érthető is ekkora teljesítménynél. Írták is, hogy nem jó ha sokat működik egyfolytában mert túlmelegedik. Na most az a kérdésem, hogy ilyen henger alakú testre milyen hűtést lehet kitalálni? A hagyományos hűtőbordák nem fekszik meg csak egy csíkban a lézert, így rosz a hőátadás, de szerintem egy ventilátor sem elég arra, hogy hűtse. Azért írtam, hogy valaki jártasabb adjon ötleteket e téren. Előre is köszönöm.
(#) bancsi15 hozzászólása Okt 1, 2009 /
 
Sziasztok!

Az mp4-em szeretném tölteni hálózatról( jelenleg csak gépről lehet USB-n). Van egy 230V~/6V~ kistrafóm( egy rádióból). Az jó lehet, ha ezt egyenirányítom és teszek egy 7805-ös stabilizátort utána? ilyen az mp4-em
(#) p_istvan válasza nagy_david1 hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Szia!

Vékonyabb alulemezből lehet rá hajlítani egy kis hűtést.
(#) nagy_david1 válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 1, 2009 /
 
Erre én is gondoltam, de nemtudom mennyire lenne hatásos. Legjobb lenne egy nagy alukockát kifúrni és abba beledugni, de honnan ennyi bőség
Következő: »»   636 / 3973
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem