Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   634 / 3977
(#) skoda135 válasza Action2K hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Átírtam a programot az általad javasoltra. Tökéletesen működik, köszönöm a segítséged. (Most már értem, hogy mi volt a baj).
(#) Action2K válasza Tomi20 hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Nem tudom, hogy ez életképes lenne-e? +-6V-ról is megy ha jól tudom a 741-es. Ja, a kondi értéke lehet nagyobb 10-100 µF-is. Ez a rajz csak példa.

sz.táp.JPG
    
(#) Action2K válasza skoda135 hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Szívesen! Ugyan PIC-et még soha nem programoztam, de mindegy, hisz az összes multiplexelésnél fontos ez a kis apróság, ami nem más mint csak egy kis sorrendi dolog. De mégis elrontja az egész időzítést, s az adott oszlopokra, vagy digitekre jutó időzítés csúnyán elcsúszik.
(#) Tomi20 válasza Action2K hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Érdekes megoldás, találtam egy másik rajzot, ezt is megépítettem, itt a TL072 szimpla tápról megy. A két rajzot össze lehet ollózni? Gondolok arra, hogy a szubszűrő műverősítőjét kicserélni TL072-re, és szimpla táppal hajtani.
(#) Zed válasza Action2K hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Szerintem inkább egy 555-ös negatív segédtáp. Vagy inkább egy 7660 IC-s. ( Ehhez 2 kondi kell csak és megvan a közel -6V. )
(#) Action2K válasza Tomi20 hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Lehet, a másiknál a bemeneti lábánál van a 100k-sal eltolva a nullpont. Ez már csak részletkérdés.
(#) Tomi20 válasza Action2K hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Akkor lehet hogy csak az 555-ös átalakítót használom, az a leg biztosabb.
Köszönöm a segítséget.
(#) Baldone válasza proli007 hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
És a Reed relé bírja a nagy igénybe vételt?Mármint hogy izomból nyomod a féket ráázós út stb?Egy szóval a versenytempót?vagy inkább a pedál alá kellene faragni a kapcsolót?
(#) Hujikolp hozzászólása Szept 28, 2009 /
 
Helló!

Az LM317 kegyetlenül tud melegedni, vagy én rontottam el valamit? 4.7V-ra lett beállítva, alapjáraton nem melegszik. Ha rádugom a telefont (neki lenne töltője, 3310) akkor megjelenik, h tölti az akkut. Viszont igencsak elkezd melegedni. Habár nem egy kis vékony hűtőrda van rajta, hanem sokkal nagyobb, nem tudom, hogy mennyire baj. Ampert nem mértem. Az alapkapcsolást építettem meg.
(#) Imi65 válasza Hujikolp hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Mekkora az a feszültség, amiből a 4,7V-ot "csinálja"?
(#) Hujikolp válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Pufferelt 11.4V +dióda.
Megmértem, 10.77V van a bemenetén
(#) aderka válasza Hujikolp hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Szia!

Szerintem mérjél áramot.
Ha jól tudom 1A-ert tud maximum. Ez alapján elképzelhető, hogy kisebb áramtól is hamarabb melegszik. Nekem lm350-el van egy tápegységem. 3A-es terhelést képes elviselni, de jó nagy bordával, és így is melegszik már 2A-nál is.

üdv: Dávid
(#) Imi65 válasza Hujikolp hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Akkor nem annyira indokolt a melegedés. Ha 1A-t visz el a teló, akkor is csak 6W, az pedig nem olyan sok. Nem gerjed, a kondikat közel helyezted el az IC-hez?
Persze, a hőfejlődés elég relatív dolog kézzel megítélve....
(#) Hujikolp válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Közel vannak. A forrasztásokat most ne nézzétek, csak összedobtam

Mindjárt szétbontom, és megmérem az áramfelvételt is.

1.jpg

0.jpg
   
(#) Imi65 válasza Hujikolp hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Ekkora borda (nem olyan nagy az) azért 6W-tól felmelegszik rendesen. Ha mást nem tapasztalsz, akkor barátkozz meg vele, ez nagy valószínűséggel nem hiba.
(#) proli007 válasza Baldone hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Hello!
A kapcsoló béketűrése alapvetően az általad kialakított mechanikától fog függeni. Ha a kapcsolót az alaplemezre rögzíted, a mágnest meg a pedálra és úgy alakítod ki, hogy a mágnes túlnyomható (tehát csak elmegy mellette), akkor a pedál nem fog felfeküdni a kapcsolóra.
De ha már ilyen komplikát dolgokat kérdeztél...
Itt vannak a gyári paraméterek
ütésállóság
rezgés állóság
Na, erre varrj gombot..
üdv! proli007
(#) Hujikolp válasza Imi65 hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Felőlem melegedhet, nekem nem lenne gond, csak nem tudom, hogy normális-e ez. Ilyen áramkört nem építettem még. Csak kb nem tudom megfogni, olyan meleg, ezért kérdeztem. Tudom vannak nagyobb bordák is, csak a mezei kis aluhoz viszonyítva nagy.
(#) proli007 válasza Hujikolp hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Hello!
Akkor fogjál meg egy 12V-os 6W-os izzót, és lesz fogalmad a melegedésről (meg hogy merre van a hideg víz)
üdv! proli007
(#) Hujikolp válasza aderka hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Megmértem. Elején, mivel teljesen le volt merülve az akku, így bekajált fél ampert is, ez ment egy percig kb, majd utána rendszertelenül vette fel, Volt hogy semmit, és 200-300mA-re is felugrált, meg változgatott. Krokodilcsipesz és biztos tartással végeztem el, így kontakt hiba nem lehetett.

Köszönöm a segítségeket, akkor marad majd így.

proli007:
(#) proli007 válasza lapose hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Hello!
Csak most jutott eszembe hogy írtál.
Alapvetően igazad van, a T1 bázisával sorba kötött 100ohm-al orvosolható a probléma.
Üdv! proli007

Igen-40mA.png
    
(#) nagy hoho hozzászólása Szept 28, 2009 /
 
Helló! Szerintetek az ATMEGA8-16 PU 15, 16-os lába közvetlen meg tud egy ledet hajtani vagy kell egy tranyó?
Kösz:
nagy hoho
(#) Norberto válasza nagy hoho hozzászólására (») Szept 28, 2009 /
 
Egyetlen, sima, hagyományos LED-et simán meg tud hajtani. Ha attól kicsit nagyobb fényűt választasz, akkor már az előzőnél nagyobb korlátozó ellenállás is kelleni fog (illetve célszerű).
(#) Tomi20 hozzászólása Szept 28, 2009 /
 
Ismét kérdéssel fordulok a nagyérdeműhöz

Régebben láttam itt HE-n olyan kapcsolást, ami a monitoron lévő színeket átlagolta, és a monitor mögé berakott ledekkel ezt a színt világította. Akkor nem nagyon érdekelt a dolog, most viszont érdekelné egyik ismerősömet, és azt sem tudom, hogy milyen címszavakkal tudnék rákeresni. Remélem valaki emlékszik a megnevezésre, esetleg tudná linkelni a honlapot, amin fent volt minden szükséges anyag a megépítéshez.

Köszönöm.
(#) nagy hoho válasza Norberto hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
köszönöm!
(#) Zed válasza aderka hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Nem kötekedésnek, csak a pontosság kedvéért ( ) : az LM317-re 1.5 A-t garantál az adatlap. Tehát minimum 1.5 A-t tud, de tipikusan 2A-nál szólal meg az áramkorlát. Nekem van ebből tápom, sajna elcsesztem a hűtőbordát. Így ha rövidrezárom, az enyém 2.2A-t ad le, de csak pár másodpercig, amíg túl nem melegszik, utána már csak kb. 1.5A-t.
(#) borvendeg hozzászólása Szept 29, 2009 /
 
Hello!
Van egy fűrészlapélező gépem ezt szeretném bekötni. A gép 3fázisú. Egy 5eres kábel lóg ki belőle. Ezt szeretném megtudnmi hogy mit hova kössek. Egy kék egy barna két fekete és egy zöld-sárga. A zöld-sárga gondolom a föld de a másik 4közül melyik a 3fázis és mi a 4. vezeték
Segíytséget előre is köszi.
(#) robinson hozzászólása Szept 29, 2009 /
 
Szevasztok!
Modell autóhoz szeretnék brushless mocis szabályzót szerezni, de mivel nincs rá felesleges 20ezer forintom, és kapcsolási rajzot is csak keféshez találtam, arra gondoltam, hogy a számítógépben lévő motorok (hűtő ventilátorok, HDD, CD olvasó, stb.) is kefe nélküliek, és 12 voltról működnek, egy számítógép tápegységéből ki lehetne buherálni vmi kezdetleges ESC-t.
Véleményeket, tippeket szeretnék kérni!!
Ja, és lehetőleg minél egyszerűbben megfogalmazott válaszokat.
A segítséget előre is köszi.

Én meg kérem, hogy értelmesen próbálj fogalmazni, és ne ikszdézz! Ez nem cset, hanem fórum. Köszönöm.
Frankye
(#) Imi65 válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Újabban a gépekre 5 pólusú dugót szerelnek. A védőföld mellett a 3 fázis, és a nullavezető is bekötésre került. Ha nincs izzó, vagy mágneskapcsoló, lehet, hogy igazából nem is használják fel semmire.
(#) c27 válasza robinson hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Helló.
Az a kérdés mekkora motort akarsz. Milyen sebességgel szeretnéd, hogy menjen? Milyen nagy az a modelautó? Talán ezek hasznos infók lennének, de én annyira nem tudok sokat segíteni. (Nekem is egy bldc motorvezérlőre lenne szükségem hiába van egy ta7712P ic-m nem tudom bekötni. Kéne egy kapcsolási rajz. )
Saját véleményem szerint elég szerény a HDD, CD meghajtó és tápventi motorok, de ez igénytől függ.
Ha megfelelő neked egy tápventi motor akkor azzal könnyű dolgod lesz, mert a motorral együtt van a vezérlő. A hdd és cd meghajtóknél már egybe van az egész elektronika így csak a motorvezérlőt kihámozni elég nagy munka.
(#) kadarist válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Szia!

A kék a nulla, a zöld-sárga a védővezető (föld). Atöbbi 3 a 3 fázis.
Következő: »»   634 / 3977
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem