Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   635 / 3977
(#) karika200 hozzászólása Szept 29, 2009 /
 
Üdv!

Engem az érdekelne, hogy egy meglévő tápegység és a róla üzemeltetni kívánt tárgy közé, hogyan tudok berakni egy pufferkondit? Simán sorba kell kötni csak, vagy ettől bonyolultabb? Egy kapcsolási rajzzal vagy linkkel segítsen ki valaki plz

Köszönöm
(#) Tomi20 válasza Tomi20 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Senki nem emlékszik erre?
(#) nagy_david1 válasza karika200 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
(#) karika200 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Hmm, köszi, akkor ha jól értem a két pólus közé kell berakni, valahogy így:

--------------- -
|
---
--- +
|
--------------- +
(#) borvendeg válasza kadarist hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Akkor a kéket és a zöld-sárgát összekössem vagy az egyiket ne kössem be?
(#) Frankye válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Össze semmiképpen ne kösd! Ha van a foglalatban védőföld érintkező kialakítva, akkor arra megy a zöld-sárga, ha nincs, akkor szigeteld le a végét, és ne kösd be.
(Persze, jobb volna, ha olyan csatlakozó lenne, amin van védőföldelés...)
(#) kadarist válasza borvendeg hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
5 pólusú dugaljzatot kell felszerelni, abba belekötni mind az öt vezetéket (szabályosan, ahogy kell) és ebbe beledugni a gép dugvilláját!
Lehet, hogy kell nulla (kék) a gép működéséhez. Mindenképp szabványosan kellene megcsinálni.
Ha nem vagy biztos a dolgodban hívj szakembert.
(#) jdani hozzászólása Szept 29, 2009 /
 
Hali. adott egy 9V-os trafó, és egy áramkör 555-ös IC-vel. egyébként egérriasztó, tehát a kimeneten egy piezzo van. HA 9V-os elemre kötöm, működik, vagyis gondolom, hogy űzi az egereket, amint trafóra kötöm zúg. egyutas egyenirányítás van eredetileg a riasztóba beletervezve. és rendes egyenirányítóval egyenirányítottam, de a fesz természetesen megnő, és egy 2200µF kondit tettem oda. bedugom a hálózatba, akkor nem zúg, pár másodperc elteltével megint elkezd. mit tegyek? még nagyobb szűrés?
(#) kadarist válasza jdani hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Szia! Alkalmazz egy ilyen Bővebben: Link PI-szűrőt. Az L1 tekercs helyére mondjuk egy 47 ohmos ellenállást építs be, a két kondi lehet 1000-1000 µF-os. Minél nagyobb az ellenállás, annál jobb a szűrés hatásfoka, persze a kimenő feszültség kissebb lesz nagyobb ellenállás mellett, terheléssel.
(#) proli007 válasza jdani hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Hello!
Remélem a "rendes" egyenirányító alatt a kétutas híd egyenirányítóra utalsz.
- Amúgy érdeke, hogy csak néhány másodperc elteltével zúg. Ilen lassú változást, csak kondi, vagy hő tud okozni.
Most vagy szakadt valami és addigra töltődik fel egy kondi ami elvisz valami munkapontot, vagy elmelegszik valami a magasabb tápfesztől, túlfogyaszt és azért zúg.
- A kondi helyes értékét akkor lehet megmondani, ha ismert az áramkör áramfogyasztása. 2200µF már kb. 1A áramhoz is elegendő, nem biztos, hogy növelni kell. De szerintem ha a szűréssel van bajod, inkább használj, egy 7809-es stabilizátort. azzal jobban jársz.
üdv! proli007
(#) jdani válasza kadarist hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
jobb is ha kisebb a feszültség mert 9V-os trafó, de egyenirányítva 12V, de az már sok
proli007- az lett volna amásodik lépésem, hogy beteszek oda egy 7809-est, csakhogy nincsen, és pont ma jött le a rendelésem
(#) kadarist válasza jdani hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Igen, 15V a maximális tápfeszültsége az 555-nek, nehogy tönkremenjen a túlfesztől! Az általam ajánlott szűrőt természetesen az egyenirányító után kell bekötni, polaritáshelyesen. Valahogyan azért ki kellene próbálni a riasztót, hogy valóban működik-e? Frekvenciamérővel, esetleg szkóppal. Csak a biztonság kedvéért.
(#) kadarist válasza jdani hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Bocs, látom nem vagy kezdő
(#) jdani válasza kadarist hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
nincs olyan mérőm amivel érni lehet, de változtattam az ellenállás értékét addig, míg 20KHz alá nem ment, így már halhattam, tehát szerintem működik magas hertzen is
(#) M.Béla válasza Frankye hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Szerintem meg éppen hogy kösse össze a nullát a földel és úgy mehet a 4 pólusú aljzatba,mivel ha testzárlat lép fel és a föld nincs bekötve akkor az elég kellemetlen lessz amikor megérintik a gépet.
Lehet hogy nem éppen a legszabályosabb megoldás de biztonsági szempontból még ez a legjobb szerintem.

(mivel ha le akarná cserélni a 4 pólusú aljzatát 5-ösre akkor ki kelene építeni a PEN sínről még egy vezetéket,ami sokszor nem megoldható)
(#) kadarist válasza jdani hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Jó módszer a működőképesség megállapítására! Azért majd áruld el, hogy sikerül-e megszüntetni a zúgást. Kíváncsi vagyok
(#) jdani válasza kadarist hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Csak holnap fogod, ill. fogom megtudni
(#) kadarist válasza M.Béla hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
De legyen már odahúzva az öt vezeték! Már csak azért is, mert fogyasztót nem kötünk védővezetőre (az nem arra van fenntartva), meg ha esetleg FI-relé van van a mérő körül, akkor meg azért. Le fog kapcsolni.

Egyébként ha a gépkönyvből-rajzból egyértelműen kiderül, hogy a nullavezetőnek (kék)nincs funkciója akkor valóban nem kell kötni sehova, egyéb esetben kell!
(#) nagy_david1 válasza karika200 hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Pontosan.
(#) M.Béla válasza kadarist hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Az igaz hogy ha van FI-relé akkor az levált,de az előttem szóló azt javasolta hogy a földet hagyja ki és csak a nullát kösse be a 4 pólusú dugaljba :eek2: ami szerintem rosszabb megoldás mint amit javasoltam.Használtam már én is úgy 3fázisú gépet hogy a nulla össze volt kötve a földel,(persze csak szükségmegoldásként).

Gondolom hogy nem viccből raktak 5 eres kábelt a gépre,világos hogy kell neki nulla.(már ha gyári bekötés)

Na mindegy,az igaz hogy a legtisztább,és legszabályosabb az ha elhozza az 5. vezetéket is az elosztótól.
(#) tamitsrob hozzászólása Szept 29, 2009 /
 
Üdv!
Azt szeretném kérdezni hogy ezt : 8,4V 1200mAh 7x4/5SC cellás Ni-Cd típusú akkut fel lehet-e tölteni
Ezzel az IC-vel és a hozzá tartozó kapcsolással?
Ennek a kapcsolásnak (1. oldal) mekkora táp fesz kell?
(#) kadarist válasza M.Béla hozzászólására (») Szept 29, 2009 /
 
Igen, Frankye egyszerűen megoldotta volna az érintésvédelmet
(#) Szebence hozzászólása Szept 30, 2009 /
 
Sziasztok!

Régebben, szerintem még tavaj egyik felhasználó tett fel képeket a saját készítésű hangszórójáról,ami kb 50cm-es és ilyen bicikli kerék volt a szélén, meg nem tudom milyen fából csináltameg a kosarat,ha jól emlékszem akkor tölgyből volt. Ezt a ki mit építettben láttam,csaknem találom. Valaki esetleg nem tudja ki volt ez a felhasználó? Illetve én konkrétan a képeket keresem.
(#) Action2K válasza Szebence hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Esetleg erre gondoltál? Bővebben: Link
(#) Szebence válasza Action2K hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Hali!

Nem erre gondoltam. A ki mit épített topicba tett fel 2-3db képet a készítő. (Az sokkal nagyobb volt, ha jól emlékszem ilyen 25kg körüli volt)
(#) wtc hozzászólása Szept 30, 2009 /
 
Sziasztok!
Lenne ey egyszerű kérdésem, az hogy van egy 12V egyenáramú 167mA-es trafóm, és erre szeretnék rákötni 1 db 3V-os 10mm-es nagyfényerejű ledet. Na most milyen ellenállás kell hogy pont megfelelő legyen?
Tudom hogy vannak előtét ellenállás kalkulátorok, de nemtudom mit jelent hogy leden átfolyó áram, ezért kérdezem tőletek !
Köszi előre is!
(#) kiskacsa2009 hozzászólása Szept 30, 2009 /
 
Sziasztok!
Iskolai dallamcsengőt szeretnék csinálni, és eddig eljutottam:
- A lelke PIC16F877,
- A jobb oldali része kapcsolja az erősítőket,
- 30 csengetési időpontot lehet majd beállítani,
- Folyton mutatja az időt,
- áramszünet esetén egy 9V-os elemről/12V-os akkuról kap tápot csak az PIC

És arra kérek valakit, hogy segítsen befejezni...
Éspedig:
Szükség van egy olyan IC-re, amely egy jel hatására lejátszik, egy ráírt dallamot, valamint visszajelez a PIC-nek, ha vége.

Legyen szíves valaki segítsen.

csengő.png
    
(#) jdani válasza kadarist hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Nem értem.... Tegnap mindenféle szűrő nélkül, egyutas egyenirányítással ,,búgott,, ma rákötöttem, nem búg, be is tettem dobozba, és működik is szépen... :S
(#) kiskacsa2009 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Még valami:
A PIC-re valahogyan rá kéne kötni egy DCF77-et, hogy pontos időt mutasson...
Még egyszer a kép méretezetlenül:

csengő.png
    
(#) nagy_david1 válasza wtc hozzászólására (») Szept 30, 2009 /
 
Szia!
Szerintem a te LED-ed is 20mA-s. Nem hiszem, hogy 0,5/0,3W-os LED-ed lenne ami 150mA-t fogyaszt (gondolok itt a több chipesekre). Egy képet ha esetleg küldenél megmondanám egész pontosan. De szerintem nyugodtan számolj 20mA-val.
Következő: »»   635 / 3977
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem