Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PLC kérdések
 
Témaindító: Thomas10100, idő: Nov 12, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   14 / 129
(#) Zed válasza Sendi hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Szia Sendi!


Igen, működik. Ahogy korábban írtam, én is ilyet használok, eddig semmivel nem volt gondom. Nekem és kollégámnak is más típus van, de mindkettőnké működik. ( Az enyémre az van írva: Delock Express Card 3/4 )
(#) Sendi válasza Zed hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Helló Zed.

Köszönöm, a válasz.
Tudod az ember nem akarja kidobni a pénzét.
Mégegyszer köszönöm.

Szép napot .
(#) Zed válasza Sendi hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Idézet:
„Tudod az ember nem akarja kidobni a pénzét.”


Tudom, persze. ( Ezekben az időkben meg sajna pláne. ) Csináld azt, amit kolléga: beszéld meg az eladókkal, hogy hazaviszed kipróbálni, vagy beviszed magaddal a cuccot: a laptopot, az adaptert meg egy CPU-t. ( Biztos, hogy nem egyszerű, de hát a puding próbája az evés ugyebár. )
(#) Sendi hozzászólása Szept 4, 2009 /
 
Helló Zed.

Igen, jó ötlet megbeszélem, hogy a hétvégén feltelepítem a programokat, és kipróbálom.
Mint említettem, kezdő vagyok ezen a téren, tehát a telepítendő programok :
Step 7, és a teleservice. Ugye? És kell a cpu meg a tápja.

Köszönöm.
(#) Marko Ramiusz válasza Sendi hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Szia Sendi! Most olvasom a csütörtöki hozzászólásod és egyben szeretném megcáfolni a zárójeles mondatod. Nagyon is jól lehet PC-PLC kapcsolatot teremteni az usb-s átalakítóval. Nekem van itthon egy HPQ PC-m és egy Allen-Bradley Micrologix 1200-asom, ami egy compact plc. A kettő közötti kapcsolatot egy Telemecanique usb-Rs232-es átalakítót használok, ami tökéletesen működik a megfelelő szoftverrel. Sőt a munkahelyemen lévő, szintén Allen-Bradley, SLC plc-vel is működött. Pedig nagyon különböző cégek tipusairól van szó. Egy mondat, mint száz, ha megfelelő usb-s eszközt, és nem pcmci-t választasz, tökéletesen fog működni. Természetesen ezek a saját tapasztalataim. Minden jót, további jó PLC-zést Yoe
(#) Szirty válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Helló Marko!

Idézet:
„Nagyon is jól lehet PC-PLC kapcsolatot teremteni az usb-s átalakítóval.”


Jó reggelt kívánok
Igen, lehet. csak semmi biztosíték rá, hogy össze is jön.
Sajnos az USB/RS232 átalakítók utánozhatatlanul esetlegesek!
Kutya vacsorája. Vagy működik, vagy nem. Én tutiról nem hallottam még. Aten és az omroné pl. állítólag egész jó.

Néha már az is szerencse, hogy két különböző eszközzel hajlandó egy ilyen működni.
De próbálj csak ki 20-at. Ha mind a 20-al megy, na az már valami.
Pedig ezerből ezerrel kellene hogy működjön. Az RS232 nem egy olyan nagyon bonyolult űrtechnológia, hogy ne lehetne normálisan megcsinálni.
Valamiért mégsem megy

PCMCIA-RS232-re még nem volt panasz (bár olyat nyilván kevesebben próbáltak ki)
(#) Marko Ramiusz válasza Szirty hozzászólására (») Szept 5, 2009 /
 
Szia, Szirty ! Örülök, hogy "látlak". Nálam a tuti azt jelenti, hogy 2-ből, 2.szer sikerült, ez ugye 100%. Sajnos pénz hiányában nem tudok 20-at kipróbálni, persze szeretném. Természetesen ez saját tapasztalat. Egyébként mással nem foglalkoztam, természetesen ezért írtam, amit írtam. Nyilván a véleményemtől függetlenül van ilyen. Egyébként mi a különbség egy pcmcia-232, vagy usb-232 között? Sajnos ebben nem vagyok járatos. Üdv.: Yoe
(#) baloghzoli1 válasza Szirty hozzászólására (») Szept 5, 2009 /
 
Sziasztok,most olvastam ezt a topicot, az omronnak az usb-rs232 tényleg jó csak az ára ugye majdnem 40 rugó ami egy kicsit huzós,még a többihez képest is
(#) Marko Ramiusz válasza baloghzoli1 hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
Szia baloghzoli1! Nekem egy Telemecaniqe-om, az ára 20 ezer körül volt. Üdv. :Yoe
(#) Sendi válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
Jó reggelt Mindenkinek.

Tegnap kipróbáltam a PCMCIA -RS232 átalakítót, (valami névtelent), Csont nélkül vette az akadályt. És az ára 6-7 ezer forint. Szerintem elviselhető.

Mindenki segítségét megköszönve az a kérdésem lenne, hogy valami írott vagy elektromos formátumú tananyag, S7-300 tanulásához lenne e valakinek?
(Szirty oldalain túl)
Gondolok itt Siemens-es vagy egyéb oktató anyagra.

Köszönettel, szép napot.
(#) Szirty válasza Sendi hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
Helló Sendi!

Idézet:
„Mindenki segítségét megköszönve az a kérdésem lenne, hogy valami írott vagy elektromos formátumú tananyag, S7-300 tanulásához lenne e valakinek?
(Szirty oldalain túl)”


Amiről én tudok, azt ott meg lehet találni.
Nézz szét a letöltés és a linkek között is!

Tanulásra (indulásnál főként) jó keverék a Step7 és a PLCSIM + rengeteg idő
(#) Marko Ramiusz válasza Sendi hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
Szia. Az valóban jó, ha ilyen olcsón meg tudtad oldani a kapcsolatot, ráadásul egyből . Küldetem (ill. küldenék) Neked Siemens-es anyagot e-mail-ben, de még a gépemről nem ment el. Türelem rózsát terem.
(#) Sendi válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Jó reggelt Mindenkinek.

Szeretném Mindenkinek megköszönni a segítségét.
Köszönettel:
Sendi
(#) masi1 hozzászólása Szept 7, 2009 /
 
Üdv mindenkinek.
Valaki tudna tippet adni, hogy hogyan lehet átállitani a port cimet MODICOM-Schneider PL7 alatt. Sajnos az uj laptop csak külső com-porttal rendelkezik (com9-es alapban , a szoft com1-est követel!)
(#) masi1 hozzászólása Szept 7, 2009 /
 
Bocs, egyajánlott honlap linkjét lehagytam ebben a témában.(nem csak orosz nyelvü):Bővebben: Link
(#) remikov hozzászólása Szept 18, 2009 /
 
Üdv Mindenkinek!

Hozzájutottam egy régi működőképes PLC-hez, amit szertenék újra felhasználni. A típusa: Hitachi HIZAC E-40HR. Ha lenne valakinek róla infója (katalógus, programozási lehetőség...stb) megköszönném. A neten sajnos nem sok mindent találtam.
(#) rbela hozzászólása Okt 4, 2009 /
 
Hello Mindenki!
Keresek ABB S200-as PLC-hez programozókábelt vagy, annak kapcsolási rajzát. A válaszokat előre is köszönöm.
(#) pajti2 hozzászólása Okt 10, 2009 /
 
Van itt, aki otthon van ipari plc programozásban ?
(#) kobold válasza pajti2 hozzászólására (») Okt 10, 2009 /
 
Hogy érted azt, hogy ipari PLC? Melyik nem az?
Omron, LG, M90, Mitsubishi Alpha PLC, illetve IMO programozható relé dolgaiban talán tudok valamit segíteni, ha ezek közül valamelyikre gondoltál.
De valószínűleg bármit kérdezel, valaki érteni fog hozzá, és válaszol.
(#) pajti2 hozzászólása Okt 10, 2009 /
 
Ennek örvendek, mert a digit i/o modulokról érdekelne pár dolog. Elméleti a kérdés. Mondjuk siemens s7-es vezérlő moduljai. Csak digit i/o modul. Nem programoznom kell őket, hanem a programozhatóságukhoz alkalmazkodni. Amiről tudnom kellene, hogy mit is jelent - nagyon nem vagyok képben az ipari plc szoftveres fejlettségi szintjéről.

Jeleket kell kiadni digit i/o-val. Jellegében 3 félét. Kiadni 4 bitre párhuzamosan egy hex számjegynek megfelelő kódot, és tartani azt a szintet, míg egy 5. bitet átbillent a vezérlő oda-vissza. Második feladat egy biten kapcsolgatni a jelet cirka 400 Hz-es frekivel, és egy pontosan meghatározott darabszámú impulzust kiadni. Harmadik feladat egy meghatározott szélességű impulzus kiadása, ami mondjuk 10mS-es időalapon (pld 230mS hosszú impulzus generálása).

A kérdésem az lenne, hogy ezek közül melyik a legkönnyebben leprogramozható, és melyik a legnehezebben ?

Köszönöm.
(#) Szirty válasza pajti2 hozzászólására (») Okt 11, 2009 /
 
Hali pajti2!

Idézet:
„nagyon nem vagyok képben az ipari plc szoftveres fejlettségi szintjéről. Jeleket kell kiadni digit i/o-val. Jellegében 3 félét.”


A digit I/O elég egyszerűen működik. A programban megcímzed a bemenetet (általában bitenként) és megkapod annak pillanatnyi állapotát. Megcímzed a kimenetet, beleírod az adatot és az megjelenik a fizikai kimeneten.
A PLC a programot ciklikusan futtatja (amikor lefut, kezdi elölről). Minden ciklus elején a fizikai bemenetek állapotát beolvassa (egyszerre) és eltárolja egy "input" memóriaterületen. Amikor a programban "lekérdezel" egy bemenetet, akkor erről az "input" adatterületről kapod meg a bemenetnek azt az aállapotát. amiben akkor volt, amikor a ciklus elején a PLC FW-je lekérdezte.
Így a programciklus közben megváltozó bemeneti állapotok nem zavarják a működést.

A kimenetek kezelése ugyanez visszafele.
A PLC egy "out" mem. területere írja ki a programban szereplő OUT utasításokkal meghatározott kimeneti állapotokat, majd a ciklus végén ezt a területet kimásolja a fizikai kimenetekre.
Így ha egy programcikluson belül többször is megváltoztatja a program egy kimenet állapotát, a fizikai kimenet nem fog kapcsolgatni, egyszerűen felveszi a kimenet cikluson belüli legutolsó állapotát.

S7-300-as modulokról itt találsz még technikai adatokat

Idézet:
„Jellegében 3 félét. Kiadni 4 bitre párhuzamosan egy hex számjegynek megfelelő kódot, és tartani azt a szintet, míg egy 5. bitet átbillent a vezérlő oda-vissza.”


Ez nagyon úgy hangzik, mint valami kommunikáció...
A kimenetre olyan jeleket adsz programból, amilyeneket akarsz...

Idézet:
„Második feladat egy biten kapcsolgatni a jelet cirka 400 Hz-es frekivel, és egy pontosan meghatározott darabszámú impulzust kiadni.”


Olyan, mint ha egy hajtást akarnál vezérelni step/dir jelekkel.

Idézet:
„Harmadik feladat egy meghatározott szélességű impulzus kiadása, ami mondjuk 10mS-es időalapon (pld 230mS hosszú impulzus generálása).”


Ez meg úgy néz ki, mint valami PWM vezérlés.
Ilyesmit szoftverből nem fogsz megoldani ekkora sebességgel.
Az utóbbit esetleg, ha a CPU elég gyors és a programod nem túl nagy.
Ha ilyesmi kell, akkor olyan CPU-t kell választani, amelyiknek van HW-es impulzus generátor kimenete.
Ilyenek a 300-as sorozatból a "T" jelű (technology) CPU-k, illetve a régi sorozatból a C jelű (compact) CPU-k egy része.
A PLC-k ciklus ideje 2-100ms között van...
(Valami azt súgja, hogy a mikrovezérlők irányából közelíted meg a PLC-ket.)
(#) pajti2 hozzászólása Okt 11, 2009 /
 
Köszönöm a kimerítő választ. Kicsit tisztábban látok dolgokat. Tisztán látom, hogy már koncepció szintjén eltaknyolt pár ötletem. De legalább már tudom, miért néz rám mindenki úgy a fórumokon, mint egy UFO-ra. Sebaj, még dolgozom rajta.

Kérdés:

Idézet:
„A PLC-k ciklus ideje 2-100ms között van...”

Az a 2mSec. A PLC valós folyamatokat vezérel. Mechanikai tehetetlenség, meg ilyenek.. létezik ennyire aktív folyamat is? Léptető motor fékezés talán, vagy mire lehet ez jó? Mennyire általános ez a 2mSec?

Szereléstechnika. Ebben nem alkotnom kell, hanem annyit tudnom róla, hogy ne legyek feltűnően ostoba, amikor szakik magyaráznak nekem az ő kedvenc dolgaikról.

Szóval adva van a szekrény, benne a "DIN sín", rápattintva a dobozokkal, amik össze vannak huzalozva. Ez a din sín a mumus nekem. Amit találtam, hogy ilyenből létezik TH35, TH15, G32. Mármint globálisan a planéta teljes felületén. Nem tudom, melyik az, amelyik gyakorlatban is létezik, és melyik az, amelyik csak elméletben - meg talán van még más is, de annak híre hamva se nagyon akad. A rápattintott dobozoknak méreti szabványokhoz kell alkalmazkodnia, amit valami "U1" alapban mérnek. Ez az U1 is egy mumus. Néztem kész termékeket, és annyira keszekusza az egész termék piac, hogy a szabványnak kb nyoma sincsen. Amit "szabvány"-ról valamit mégis találtam, azok szélesség értékekből: 18.5, 36, 53.5, 71, 106, 158.5 mm-ek (magasság / mélység meg egyáltalán semmi). Namost ezt vagy valaki kijelentette, és azóta se veszi komolyan a kutya se (kb így látszik a szitu nekem, mint kívülállónak), vagy mégiscsak van valami rendszer az egészben, de az nekem magas. Rendet kéne ebben tenni, és erről valami olvasmány kellene. Javasolták nekem az online letölthető Moller-zsebkönyvet, de ezekről egy mukk sincsen benne.

Előre is köszönöm.
(#) Szirty válasza pajti2 hozzászólására (») Okt 11, 2009 /
 
Hali pajti2!

Idézet:
„Az a 2mSec. A PLC valós folyamatokat vezérel. Mechanikai tehetetlenség, meg ilyenek.. létezik ennyire aktív folyamat is? Léptető motor fékezés talán, vagy mire lehet ez jó?”


A legtöbb esetben bőven megfelel 10-20ms-os ciklus idő.
A léptetőmotorokat HW-es támogatással szokás vezérelni, nem a PLC intézi izomból.
De van ún. isochrone mód amit hajtásoknál használnak. Ott kritikus a kis válasz idő. 1ms körül...

Arra nem tudok neked válaszolni hogy van-e valamiféle szabvány a 35-ös sínre pattintható készülékek méretei tekintetében, de nem hiszem. Egyes gyártók biztosan törekednek arra hogy legyen valami rendszer, hogy az eszközeikkel felépített vezérlő szekrény nézzen is ki valahogy, de többet nem tudok mondani erről.
(#) Panhard válasza Szirty hozzászólására (») Okt 12, 2009 /
 
Csak érdekességképpen mondom, nálunk itt a gyárban van egy S595U PLC, aminek a ciklusideje kb: 5 sec. Nem programhiba miatt, hanem így működik rendesen. Profibusról kap jeleket, amiket az OP-jén lévő adatokkal összehasonlít, és soros porton továbbküld.
(#) Sir-Nyeteg hozzászólása Okt 17, 2009 /
 
Üdv!
Szeretnék egy kis segítséget kérni PLC programozás terén.
Funkció blokkban kell fősulin programozni egy bizonyos feladatot PLC-re. Dugattyúk mozgatása mágnesszelepekkel.
AVR uP-kat már programoztam eleget C-ben.
A problémám összehasonlítva az AVR-ekkel:
-főprogram elindul, (alapállapotba állítom a dugattyúkat), ezután kéne egy végtelen ciklus, amiben pörög a mozgás többi része.
-AVR-eknél: if-ekkel while-okkal lehet sok sok alciklust csináltatni így nem ugrik tovább, ha pl nem ért még ki a dugattyú.

Ezekkel sajna nem vagyok tisztában. Kérlek segítsetek. A program folyamatábrája már megvan tervezve, csak a szoftver kivitelezése nem tiszta.
Köszönöm!
(#) topdon hozzászólása Okt 17, 2009 /
 
Üdv!

Először is tudni kéne hogy milyen PLC ről van szó

Általánosságban (én OMRON-t programozok):

- Nem ugrik tovább ha... : A PLC az adott step ben mindíg vár a feltétel teljesülésére, addig nem lép tovább teljesíteni a következő sort. Pl.: ha a következő lépés feltétele, hogy az előző sorban bekapcsolt munkahenger érzékelője jelet adjon, akkor annál a sornál fog várakozni a jelre, hogy a következő kimenetet kapcsolja.

- Végtelen ciklus: Elég egy öntartó indítási feltétel szerintem (pl OMRON nál a KEEP) és addig járatja ciklust amig az öntartás él, pl STOP ot nem nyomsz. Az alaphelyzetet pedig előtte egy külön section ban megírod. A mozgássorozat úgyis alaphelyzetből indul újra, tehát az új ciklus elején a feltételek adottak lesznek. Nem kell külön ciklusmagot (pl. repeat until) írni mint a PC alapú programozási nyelvekben. (Pascal, C...)

Remélem érthető voltam
(#) Sir-Nyeteg válasza topdon hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Azt hiszem megtaláltam benned az emberemet!
Siemens 300/400-as családról van szó. Profibuszon, frekiváltóval, stb.
Gép bekapcsolásakor a dugattyúkat alaphelyzetbe kell állítani.
- Következő lépés feltétele... Markerrel gondoltam erre, azaz egy memória-bitet billentek. Azaz ha jelenleg úgy írom a programot, hogy...
alaphelyzetbe állítom a dugattyúkat, és ha ez kész, akkor pl az M1.0-ás markert 1-be állítom.
Következő Functionnál a kezdeti feltétel ez a bizonyos M1.0-ás marker, vagyis ez indítja a folyamatot, ami pl az első mozgást létrehozza.
De ha ez az M1.0 nem teljesül, akkor nem is fog lépni a következő function-re?
Vagy én most másról beszélek?
(Ugyebár C-ben pörög a ciklus egyfolytában, ha valami nem valósul meg, pl egy if feltétel, akkor továbblép.)
Erről van szó?
Nagyon köszi!
(#) Panhard válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Én a Siemens PLC-ket ismeren, S5 S7,de szerintem minden PLC működési elve hasonló, nincs olyan, hogy nem ugrik tovább, mindig tovább ugrik valahova. A ciklus nem állhat le, különben ciklusidő túllépéssel stop állapotba kapcsol. Ha végtelen ciklust programozol neki, akkor is stop-ba megy.
(#) Sir-Nyeteg válasza Panhard hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 

Én úgy képzeltem el ezt a funkcióblokkos programozást, hogy:
1. egység: alapállapot.
2. egység: 1. mozdulat, ha már megvolt az alapállapot.
3. egység: 2. mozdulat, ha már befejeződött a 2. egység.
Hogy lehet megoldani azt, hogy mindig a megfelelő program-egység fusson le? De ne másik?
Ha 20 programegységem van, akkor alkalmazzak 20 Marker-bitet?
(#) Zed válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Okt 18, 2009 /
 
A PLC-k és a mikrokontrollerek működése azért alapvetően eltér a program végrehajtását illetően. ( Nem tudom, ezzel tisztában vagy-e. Ha igen, nem szóltam. )

A kontrollerben könnyen csinálhatsz egy végtelen ciklust : goto önmagára és ezzel meg is állítottad látszólag a kontrollert.

A PLC a benne futó programot folyamatosan, ciklikusan végrehajtja. ( Mondjuk én csak létradiagramot haszálok, funkcióblokkos és egyéb programozáshoz nem értek. Erre azért én is nagyon kíváncsi vagyok, hogyha "magas szintű" nyelven írják a PLC programot, akkor ki lehet úgy "akasztani", mint egy konotrollert. )

A lefutó vezérléseket én úgy szoktam megoldani, hogy van egy mutató, ami az aktuális üzemállapotra mutat. Ha a léptetés feltételei teljesülnek, akkor a következő értékre lép a számláló.

Az üzemállapotoknál vagy a mutató értékére komparálsz, vagy mindegyik értékhez rendelsz egy merkert és a merkerekre hivatkozol. ( Valahogyan meg kell tudnod különböztetni, hogy melyik üzemállapotban vagy. )

Ja és jogos az észrevétel: ha a lefutó vezérlés nem időre, hanem egy feltétel pl. végálláskapcsoló jelzésére lép a következő állapotba, akkor oda kell figyelni. ( Én ilyenkor mindig teszek figyelmeztető/hibajelzést, hogy a kezelő tudja, hogy most valami baj van. Már ha alkalmazható hibajelzés. Arra gondolok, hogy pl. egy emelőnek kiadod a felfelé menet parancsot és tudod, hogy legrosszabb esetben is 20 sec alatt normális működés esetén vissza kell, hogy jöjjön a felső végállás jelzése. Így ha mondjuk 25sec után nem jön a jelzés, a gép megáll és hibát jelez. )
Következő: »»   14 / 129
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem