Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   664 / 3971
(#) edgaar válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
höhö, ez tetszik

akkor viszont nem értem mit hegesztett az az inas. tök tuti hogy fénycső trafóból csinált valamit. na mindegy..
de amúgy nekem is gyanús volt, mivel 2 kivezetése van mindegyiknek.. ergó csak 1 tekercs a magon ja ja.

Edgár
(#) kadarist válasza JosephAlfaman hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Mennyi a tápfesz?
(#) gydanee hozzászólása Okt 23, 2009 /
 
Sziasztok!

Meg építettem ezeket a kapcsolásokat, de első próbánál alig érte el a 30cm-es távolságot az adó - vevő kapcsolat.
A kapcsolástól annyiban tértem el, hogy nem raktam még bele az 1N4148-akat.
A LED előtét ellenállása 47ohm.
Szerintetek miért nem éri el a leírásban állított 10m-et?
Mivel tudnám ezt meg növelni?

Válaszaitokat előre is köszönöm!
Üdv.
(#) p_istvan válasza gydanee hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Szia!
A diódákat miért hagytad el? Nem véletlenül vannak a kapcsolásban.
A többi alkatrész értékét nem változtattad meg?
(#) gydanee válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Sajnos egyenlőre nincs itthon diódám, amint lesz, be forrasztom. (nem hagytam ki a kapcsolásból végleg.)
Másban nem tértem el, értékek is ugyanazok. De szerintem a diódának semmi köze sincs a hatótávolsághoz.
(#) p_istvan válasza gydanee hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Az adónál a dióda hiánya megváltoztatja a kitöltési tényezőt, a TSOP4840 adatlapja szerint 1/10 kitöltési arány az optimális, de most 50%-os. De lehet hogy az adó frekvencia sem elég pontos, a 40 kHz-et 5% pontossággal kellene tartani. Szkópod van? Esetleg a C2 vagy az R4 értékét kellene növelni vagy csökkenteni. A TSOP4840 típusa is megegyezik nem más a vége? (38, 56 ...)
(#) gabor.88 hozzászólása Okt 23, 2009 /
 
sziasztok!
köszönöm a válaszokat a kérdésemre.
aszerint bekötöttem de amint bedugtam a nátrium lámpában az a vékony zafírcső egyszerűen felrobbant úgy, hogy szétrepedt a körte maga is
lehetséges, hogy azért mert nem mértem ki a fázist, mert csak bedugtam és lehet, hogy a fázis a nulla helyére ment vagy csak sérült volt a lámpa?
(#) Imi65 válasza gabor.88 hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Vagy rosszul kötötted be, vagy zárlatos az előtét.
(#) gydanee válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Aha, értem, az alkatrészek 1206-os méretűek, és az ellenállások 5%-osak. Szkópom sajnos nincs, ezért nem tudom megnézni, hogy mennyivel tér el az adó a 40khz-től.
A TSOP elméletileg jó típusú. Bővebben: Link Közben eszembe jutott hogy még annyit változtattam, hogy raktam az 555-ösök 5-ös lábára 1-1 10nF-os kondit.

Üdv.
(#) Hujikolp hozzászólása Okt 23, 2009 /
 
Üdv!

Egy bontott, nyitott infra kapunál lévő infra diódának mekkora nyitó fesze árammal? 1.5V, 5mA ?
(#) proli007 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Hello!
Józan paraszti ész, mit mond? Ha már oda rajzoltam. :no:

Az áramgenerátor áramkör szivárgási árama kikapcsolt állapotban az első kimenetnél a leg magasabb. Akár, a 450uA-t is elérheti. Ha nem lenne bázis-emitter ellenállás, akkor kissé kinyithatna a tranyó. (lásd mellékelt ábra)

Amúgy erről, már volt szó, csak éppen nem ebben a topikban, hanem a "LED-es kivezérlésjelző"-ben kellene téblábolni.
üdv! proli007
(#) p_istvan válasza gydanee hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Nem marad más mint az előbb írtam kísérletezni a C2 vagy az R4-változtatásával.
A C2 is 5%?
Megmérted valamivel az alkatrészek értékét, nincs e valamelyik elkeverve? Legalább az ellenállásokat?
(Kritikus az R3, R4, C2)
(#) gabor.88 hozzászólása Okt 23, 2009 /
 
igen lehet de létezik, hogy ezért széttörik az egész égő?
(#) gydanee válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Az alkatrészek értékei jók, meg mértem, de megnézem hány százalékban térnek el, pontosabb műszerrel. A kondik ilyenek.

Köszi a segítséget!
(#) Imi65 válasza gabor.88 hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Nem feltétlenül ez a következmény, de előfordulhat. Gondolom, a házban kisautomata is leoldott.
(#) kadarist válasza gabor.88 hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Szia!

Megnő a nátriumgáz nyomása és szétnyomja a búrát is.
(#) gabor.88 hozzászólása Okt 23, 2009 /
 
nem mert kötöttem elé 1et és azt csapta csak le
(#) gabor.88 hozzászólása Okt 23, 2009 /
 
értem szóval lehet csak sérült volt mert haver mondta, hogyle ejtette a táskát otthon mielött elhozta
(#) Dani494 hozzászólása Okt 23, 2009 /
 
Sziasztok!
Van egy PC tápom,amit szeretnék labor táppá átalakítani.
Elég lenne a +5,+12,+3,3 V.
Na most itt HE-n van egy cikk róla,de abban a TL494-es ic kiiktatásával megszűnik a rövidzárvédelem.
Találtam egy oldalon róla leírást,csak nem tudom hogy jól értelmezem e az ott leírtakat.
Azt vettem ki belőle,hogy az azonos színű vezetékeket össze kell kötni,és a piros és a fekete vezetékek közé be kell iktatni egy 10W-os ellenállást(gondolom én azért,hogy terhelést jelezzünk a tápnak,és kiadja a feszültséget).

Vélemények?
(#) beni2001 hozzászólása Okt 23, 2009 /
 
Szia Bbalázs
Nem gondolkodom gázban mert sok a amcera a terv stb.
Gondoltam ha napi max kétszer felfűt akkormegy
öt órát az pedig ha igaz hogy 1,4kw-os akkor 1,4x5xátlag30ft=180ft ha jól szmolok na ez szerinted igaz?
(#) serpentesteam hozzászólása Okt 23, 2009 /
 
Hello. Egy hatalmas problémám van: építgetnék, de nincs nyitva semmi se a hétvégén, félkész gitár-torzító pedálomnak meg egy 4,7 nanos kondi kellene, egy 5kOhmos ellenállás, egy c547b és 3db bc109 tranyó kéne és egy NYÁK lemez. Tudom, nem az utolsó pillanatban kéne eszembe jutnia... De remélem, van valaki aki tud segíteni, holnap, holnapután Budapesten vagy Budaörsön venném meg a dolgokat.
Köszi előre is. Elérhetőségem:
*******

Telefonszámot SOHA, semmilyen nyilvános fórumban ne adj meg, mert hamar rád állnak a kellemetlenkedők. Ugyan ezen okból ne írd ki soha a mail címed, vagy legalább használd az oldal "nospammail" szolgáltatását.
A legközelebbi alkalommal, ha ilyen trehányul írsz, nem kijavítom a hozzászólásod, hanem lenémítalak!
Frankye
(#) serpentesteam hozzászólása Okt 23, 2009 /
 
ja igen, meg egy germánium dióda se jönne rosszul...
(#) kadarist válasza serpentesteam hozzászólására (») Okt 23, 2009 /
 
Szia!

Miért adtad meg a telószámodat meg a mail címedet egy nyilvános oldalon?
(#) serpentesteam hozzászólása Okt 24, 2009 /
 
igen, utólag könnyű okosnak lenni mellesleg elgépeltem... az e-mail címem miért ne adnám meg?
(#) kadarist válasza serpentesteam hozzászólására (») Okt 24, 2009 /
 
A spamek miatt ne add meg. Aki szeretne Neked írni, úgyis megtudja az adataidat az azonosítódból.
(#) rolandi350 hozzászólása Okt 24, 2009 /
 
Hali.
Kezdő vagyok és nem nagyon ismerem még az akkumulátorokat. Ezért is írok nektek mert ti szakértők vagytok.
Fel akarnám ismerni hogy milyen van benne mert nincs ráírva.
Amit tudni lehet róla hogy egy fejlámpába van, és van hozzá töltő ez kb 1500-2000 Ft-ba került elég olcsó.
Az akku 4V és 1000mA van ráírva, a töltőre 4V van írva de lemértem multiméterrel és 5V-ot mutatott. Ez is jó kérdés, hogy miért mutat a multi minden trafóra kicsivel többet mint amennyi rá van írva? Legyen az bármilyen: telefon töltő, adapterek.
Visszatérve az akkura az még rá van írva hogy lithium.
Na de lithium-ion vagy lithium polimer?
Az akku mérete kb olyan mint egy normális telefon akku csak nem 5mm vastag hanem kb 2,5cm. Fehér műanyag az akku és az egyik végén van a két pólus.
Olyan érzésem van amikor ránézek mintha egy autó akkumulátor lenne csak kicsiben.
Ha netán van valamelyikőtöknek ilyesmi fejlámpa és tudja hogy milyen fajta akku van benne kérem írjon.
THX
(#) Sir-Nyeteg válasza rolandi350 hozzászólására (») Okt 24, 2009 /
 
Üresjárási feszültség, ha nem terheled, akkor mindig minden magasabb feszültséget mutat. Sima ceruzaelem is.
Lithium-Polymer akksi kicsit drágább, mint maga az elemlámpa, így marad a lithium-ion...
Lehetséges hogy kínai (nagy rá az esély), így lényegében bármi lehet benne.
(#) rolandi350 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Okt 24, 2009 /
 
Hong Kong-ból van az kínába van? xD
(#) kadarist válasza rolandi350 hozzászólására (») Okt 24, 2009 /
 
Már egy pár éve Kína része Hong Kong. Azelőtt Brit fennhatóság alatt állt.
(#) rolandi350 válasza kadarist hozzászólására (») Okt 24, 2009 /
 
Akkor ez kínai cucc.
Neembaj attól még jól teljesít az árához képest.
De azért remélem hogy szabványos lithium-ion akku van benne
Tulajdon képen azért is érdekelt engem, hogy milyen van benne hogy tudjam hogy le szabad-e meríteni teljesen stb.. Szóval tudjam hogy hogy bánjak vele.
Most utána is olvasok.
Bár ha akartok ti is meglephettek 1-2 hasznos információval róla.

Na köszönöm a segítséget Sir-Nyeteg-eg és kadarist-nek!
Következő: »»   664 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem