Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   386 / 2500
(#) tamitsrob válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Értem. tudom én is a tanáraim is mondták már.
Bővebben: Link Akkor ez jó lesz talán.
Ha nekem 8ohm-os a hangfalam akkor is 130W lesz a kimenő teljesítmény?
Erről van esetleg valakinek egy nyákterve?
(#) CIROKL válasza tamitsrob hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Szia ! ennek az erősítőnek van saját topikja : TDA 7250 ott biztosan tudnak ebben segíteni ?
(#) kiszebra hozzászólása Okt 25, 2009 /
 
Szereztem egy erősebb 34V-os áramforrást. Az érdekelne van e ebben a működési tartományban valamilyen használhatóbb erősítő.
(#) Dj TSM válasza tamitsrob hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
üdv
Szerintem szépen szólnak a TDA7250 alapra épitett erösitök,én épitettem belölök 5 darabad összesen,ebböl 3 darlingtonosat,és szerintem darlingtonossal szebben szólnak,az pedig amit szoktak róla mondani,hogy nem terhelhetö meg nincsenek mélyek meg hasonló becsméreléseket.hát az marhaság.Csak jól kell összerakni és kész.
(#) gleccser16 hozzászólása Okt 25, 2009 /
 
üdv. mindenkinek!


Építettem 2 éve egy erősítőt STK 4122II-es ic vel. Azelőtt egy 2030 tda-s végfokom volt. Mikor megépítettem és teljesen készen lett nagyon megtetszett a hangja, valamivel szebben és erőteljesebben szól. Megfogadtam ha építek valamikor majd a közeljövőben erősítőt stk-ból lesz a végfok.

Hát az idei nyáron valami oknál fogva megadta magát és építeni szeretnék egy új erősítőt. Ebben szeretbém kérni a segítségeteket.

Először is:

A ic ez lenne: http://www.hqelektronik.hu/info/hu/stk4241ii.html

Az előző nyákba bele lehetne építeni, de inkább maratok egy újat.

Ehhez egy ilyen trafót (a 320VA-es lesz): http://www.giantsound.hu/toroid_transzformatorok.html

Hangszínszabályzót nem akarok építeni inkább ezt inkább megrendelem: http://www.hqelektronik.hu/info/hu/kit-0001.html

Még lesz benne egy kivezérlésjelző amit gyaksziról hoztam. Mindezt bele egy nagyon vagány erősítődobozba.
Most a pénzem is megvan rá és úgy tervezem hogy erősítőt többet venni és építeni nem sem fogok. Tehát a kérdésem az lenne, hogy ez így működne?
Ha igen akkor az építéssel kapcsolatban lenne egy pár kérdésem.

(#) Sick-Bastard hozzászólása Okt 25, 2009 /
 
Üdv!

Kérhetnék véleményt erről a kapcsolásról?

Életképes a kis szerkezet?

A tranzisztorok ill. a dióda pontos típusát még nem tudtam kikeresni, ezért nincs típus oda írva.

SB

amp1.jpg
    
(#) szamóca válasza gleccser16 hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Szia!
Az a gond, hogy az STK -k között egyre több a fake, ráadásul nehezen különböztethető meg az eredeti Sanyo gyártmánytól.
Az LM1036-os BOA nem túl jó hangminőséggel kecsegtet.
Bár kétség kívül elegáns, és könnyű megoldást kínál a feszvezérelt előfok, ha teheted inkább OPA ill.diszkrét elemekből építsd meg.
A végfokot is megoldhatod egy VF2, vagy hasonlóan olcsó, de az stk-nál jobb hangminőséget adó kapcsolással.
(#) Bassmester válasza gleccser16 hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Ennek az STK-nak eléggé színezett a hangja, de még tudnék mondani pár típust aminek szintén az (tipikus STK jelenség) , ezért tetszik sokaknak, másoknak meg ezért nem.
Az a három link, összeadva kb 20 ezer Ft, plusz még a táp, a doboz, a védelem, a csatlakozók stb... egyébként a HQ videós hangszínszabályzó anyagköltsége is max 1500 Ft lehet. Szóval amit erre ráköltenél, abból már egy sokkal jobb minőségű végfokot is csinálhatnál szerintem, de ha már eldöntötted a dolgot, akkor jöhetsz a többi kérdéssel is
(#) tamitsrob válasza Dj TSM hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Akkor nehéz összerakni?

És ha nekem a hangfalam nem 4 ohm-os hanem 8 akkor mi lesz a teljesítménnyel?
(#) J-O-E válasza gleccser16 hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Ha számít a véleményem az STK jó választás erőteljes jó hangja van. De az előerősítő kérdést tényleg jobban át kellene gondolni a HQ-s drága, a tápegység mindegy melyik végfok típushoz használod evidens hogy jó választás a TOROID és a minőségi kondik sem maradhatnak el.
Itt egy IC-s megoldás szintén jó teljesítménnyel LM3886-ra alapul 2x150w vagy 1x300w. Jómagam is szándékozom megépíteni csak ennél az alkalmazott tápegység 500w-os toroid nekem csak 450w-os lesz a táp.
(#) Flatlander válasza tamitsrob hozzászólására (») Okt 25, 2009 /
 
Nem egyszerűbb amugy két darab különvégfok tda 7294-el?Olcsóbb is,és kittben kb 10perc alatt bőven összerakható egy.Mert tuti hogy ezsem tud sinus 130W-ot.....Amugy általában van hozzá leírás hogy 8ohmnál mennyi tápfesz kell neki és 4ohmnál mennyi kell.... értelemszerűen 8ohmnál több fesz kell neki és akkor a teljesítmény nemváltozik
(#) J-O-E válasza Flatlander hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Ebben az esetben számít az STK minősége is "gleccser16" meg volt elégedve vele nem véletlenül.
Az STK IC-ket nem nagyon lehet egy lapon emlegetni a TDA-kal, az STK4241II +/-53V-nál Min. 2x120W 8 Ohm 0.04% THD.-vel magasan jobb minőséget produkál, egy kicsit komolyabb a meghajtó elektronika szükséges ha ez nem okoz gondot akkor inkább STK.
A TDA7294 30V-al kevesebb tápról működik és hát a minősége sem közelíti meg az STK.-t
(#) djgombi válasza J-O-E hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Erre az ic-sre kíváncsi lennék mit tudhat. 300 watt már egész jó
(#) elektrorudi válasza J-O-E hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Jól látom, hogy az IC hűtése nem potenciálmentes?
(#) J-O-E válasza djgombi hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Itt a HE-n felvetettem egy másik fórumban de süket fülekre talált: TDA vagy az LM3886 a jobb? Csemegének ide is felteszem ha nem gond az alap ötlet "Jeff Rowland-é" volt de több amatőr is megépítette csak nem 2x600W-ra hanem 2x150W-re vagy 3x300W-os MONO blokkra.
nekem kell a panelt megtervezni meg a kapcsolást is rendesen elkészíteni. de remélem mást is felcsigáz, több szem többet lát.
(#) muimui hozzászólása Okt 26, 2009 /
 
Ha már igy felkelt az stk, légyszi valaki segitsen, mert sehol se találtam adatlapot ehhez az stk hoz. STK 470-090, Az alsó sarokban pedigŰ: 1119
(#) djgombi hozzászólása Okt 26, 2009 /
 
Hello mindenki!
Erősítőknél mennyi lehet a max kimeneti dc szint?

Ezt mértem a házimoziban:

Cent: 9mV
Sub: 12mV
Front R:9,5mV
Front L:37,8mV
Rear L:52mV
Rear R:70,8mV

Igazából az utolsó három panel borzasztóan eltér a többitől és valószínűleg ezért nem kapcsol be a gép.

Köszi a választ előre is!
(#) levaitamas válasza djgombi hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Ha van a kimeneteken terhelés, akkor elméletileg 0V.
(#) gleccser16 válasza Bassmester hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Akkor inkább ha a végfok elkészült megépítem a hangszínszabályzót is.
Csak most az lenne a kérdésem milyen feszültségűre tekercseltessem meg a toroidot? Mert az ic az +-77v-ot bír el maximálisan a leírás alapján. Az előző stk-ra +-30.5V volt irva és erre ment +-25V ehhez a gyári trafóját kötöttem. Gondolom rá hagytak pár voltot. De akkor a mostanira mennyit kellene adni hogy ne főljön meg de azért legyen benne teljesítmény? Egyébkén ha építenék hozzá egy 10A-es Greatz hidat meg 2 db 10000µF kondit elég lenne neki? És az a 320VA toroid elég lesz hozzá? Vagy az ic soha nem ad le nekem 2x120w-ott?

De a legfontosabb kérdésem:

Ugye a 12 és 15-ös pont a kimenet. Ott van a R16 utánna az R22 és utánna a hangszóró. Az a két ellenállás minek oda?? R16 0.22 Ohm lenne R22 4.7 Ohm? Akkor vegyek 120w-os ellenellásokat vagy mi? És az R22-vel párhuzamban mi lenne? A másik csatornánál ugyan ez a helyzet. Nem értem miért kell az oda. A másik stk-nál nem volt ott.

Kapcsolási rajz


Kérlek segíts már.
(#) levaitamas válasza gleccser16 hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Nem lenne egyszerűbb egy "Greatz kockával" megépíteni a tápot? A 4,7Ohm a kimenetnél szűrési feladatot lát el. Ha jól látom egy párhuzamos RL illetve egy soros RC tag. A 0,22 Ohm kizárt hogy 120W-os legyen, 5 esetleg 10W inkább elképzelhető. Pufferkondit pedig úgy szoktam méretezni, hogy Wattonként 100uF.
(#) water válasza djgombi hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
A kimeneti DC az adott kapcsolástól és a beállítástól függ, a 70mV még rendben van. A házimozidban pedig PWM végfok van, nem nagyon láttam mást.
(#) water válasza gleccser16 hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
A legegyszerűbb ha leszedsz a kimenetről mindent ( a 0,22 sem kell) és R9-el párhuzamosan beteszel egy kondit. Az egész kupac a gerjedést hivatott csökkenteni/megszüntetni. A betett kondi határolja az átvitelt/nem fog gerjedni. Hogy mekkora kell azt számold ki te, de a helyedben én azt az 56K-t inkább egy 27K-ra cserélném és próbaképpen betennék vele párhuzamosan egy 47 vagy 68pF-et.
(#) djgombi válasza water hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Itt a kapcsolási rajza:
(#) water válasza djgombi hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Ezeknél 2-300mV sem ritka gyárilag, tehát a te 70mV-od teljesen rendben van.
(#) djgombi válasza water hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Így akkor végképp nem tudom miért tilt a némítás.
>>>> ITT <<<< már tárgyaltuk egyszer, hogy mi lehet a probléma. Lehet, hogy a védelem tranzisztorait ami helyett bc107c-t raktam csak ki kell cserélni az eredeti gyárira vagy valami hasonlóra.
(#) bölcsész válasza J-O-E hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Az LM3875 a jobb.
Szerintem.

Sokat megtudsz a "gainclone" kereső szó használatával.

Én most fogom a kistesót megépíteni LM1875-el.
(#) bölcsész hozzászólása Okt 26, 2009 /
 
Sziasztok!

Ahogy lassan alakul az erősítőm, egyre inkább hajlok arra, hogy a táp külön házban legyen; esetleg lakberendezési szempontból. :yes:
Nos azon dilemmázom, hogy hogyan osszam el a cuccot azaz a szűrő kondikat? Érdemes egy részüket bepakolni az erősítő házába? Illetve a majdani hosszú (ca. 1,5m-es) DC kábel nem vesz fel antennaként mindenféle csúnya zavart?

Kösz.



(#) Flatlander válasza J-O-E hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Én a tda 7250 helyett ajánlottam a 7294-et.....Egy stk tény hogy jobb mint egy tda...... bár én már egyikkel se foglalkozok mert pa hangrendszernél nem a legjobb választás főleg ha olyan 500-600w-os teljesítmény kell fél napon keresztül mélytartományban.... dehát az ic nem is erre való
(#) Flatlander válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Egy időben nekem is volt így megoldva.A kábel nekem nemvett fel semmi külső zavart,de figyelj rá hogy neméretezd alul.Kondik meg hátt.... ha belefér a táp dobozába akkor odarakod ha nem akkor az erősítőbe vagy fele ide fele oda ez teljesen mindegy.Nekem a trafós dobozba voltak a kondik is így ha bárhova kellet volt egy kész táp amit csak bekellet kötni.Jóljött mikor 10db végfokpanelt raktam össze
(#) water válasza djgombi hozzászólására (») Okt 26, 2009 /
 
Bocs elnéztem a rajzot, ezek 8-10mV-on belül be szoktak állni de ettől még nem a 70mV a gond. Mérj rá a tranyóra ami a végtranyók emitter ellenállásait figyeli, ennek zárva kell lenni. Ha így van akkor mehetsz tovább a védelem áramkörén mert nem e miatt tilt. Ha viszont nyitva van ki kell deríteni hogy miért. Műszer nélkül, ránézésre nem fog kiderülni...
Következő: »»   386 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem