Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   40 / 189
(#) zsogab hozzászólása Nov 5, 2009 /
 
Sziasztok!

Szeretnék a motoromra egy ledes indexet csinálni!

Már nézegettem az 555-ös IC-ről dolgokat, monostabil / astabil üzemmód, DE én 10-20 ledet akarok meghajtani róla egyszerre... viszont mintha azt olvastam volna hogy az IC-n csak 200mA mehet keresztül! Most akkor mit kell tennem?

Találtam egy ilyen oldalt: Bővebben: Link

+2 kérdés

1. A trigger láb itt mire jo?

2. Ha tényleg 10-20 ledet akarok meghajtani akkor a kimenetet 3-as láb + GND helyett a 3-as láb + VCC rész legyen?

Bocsi, ha kicsit értetlenül fogalmaztam..., de nem erősségem (még) az elektronika!

A válaszokat és a fáradozásaitokat előre is köszönöm!

Üdv.
(#) kadarist válasza zsogab hozzászólására (») Nov 5, 2009 /
 
Szia!

Ezt nézd meg: Bővebben: Link
(#) GyurikaBx válasza kobold hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Üdv!

Végre lejutottam a műhelybe kiprószáltam a kapcsolást és teljesen jól megy.
Eddig valahogy távolállt tölem ez a ic , de most hogy olvasgatom ezt a fórumot egészen megkedveltem.
Köszönöm nektek a segítséget.
Üdv:Gyurika
(#) zsogab válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Köszi a választ!

Akkor ha jól megnézem ezt a kapcsolást, elvileg elég nekem egy darab tranzisztor hozzá, mert nem felváltva akarom működtetni ugyebár.
Jól gondolom?
(#) zsogab válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
+1 kérdés (mert már nem tudtam szerkeszteni a hsz-t)

Ide bármilyen tranzisztort beletehetek?

Igazából nekem legalább 1-1,5 A terhelhetőségre van szükségem...

Meg mondom őszintén, nem vagyok annyira jártas az elektronikában, idáig csak kisebb áramköröket csináltam IC és tranzisztorok nélkül... ez lenne az első, csak szeretném megérteni a működésüket.

Most néztem meg az adatlapját a tranzisztornak, és azt olvastam, hogy "Switching transistor", tehát akkor csak keresnem kell egy ilyen tanzisztort ami legalább 1-1,5A-ig terhelhető?

Válaszod / válaszotokat előre is köszönöm!

Üdv. zsogab
(#) kadarist válasza zsogab hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
20 db. LED meghajtásához elég a rajzon megadott tranzisztortípus. A "switching" azt jelenti, hogy "kapcsoló" jellegű tranzisztor, ide pont jó. Ha nem akarsz felváltva villogtatni, akkor elég az egyik kimenő oldalt megcsinálni.
(#) zsogab válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Köszönöm a választ!

Még 1 pár kérdés, aztán békén hagylak!

1. Tranzisztor elé kell az az ellenállás?

2. A 2-es trigger láb itt mire jo? Vagy talán be sem kell kötnöm? Mert láttam a másik üzemmódban (astabil), hogy ott bevolt kötve.

Válaszod előre is köszönöm!

Üdv. zsogab
(#) kadarist válasza zsogab hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
A rajz alapján építsd meg. A bázisáram korlátozó ellenállás kell. A trigger bemenetre nincs szükség ennél az astabil alkalmazásnál.
(#) zsogab válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Ha minden igaz én monostabilra akarom megépíteni.
Akkor van valami jelentősége a triggernek?
Bekössem vagy hagyjam üresen?
(#) kadarist válasza zsogab hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Miért kell monostabil üzemmód a villogónak?
(#) _JANI_ válasza zsogab hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Pedig EZ A KAPCSOLÁS jó lenne a célodnak. Vagyis az astabil üzemmód... A monostabil-nál egy "ütemadó ASM" is kellene ami az indító impulzusokat adja. Persze a két időzítő intervalluma jelentősen el térhet egymástól...
(#) zsogab válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Na ezt fogom megcsinálni...

Szépen kiszámoltattam vele... kb. majdnem azonos időre jöttek ki!

Kérdésem csak annyi lenne, hogy a C2 helyére milyen kondenzátor kell? Ugyanolyan mint a C3-hoz?

A válaszodat / válaszotokat előre is köszönöm!

Üdv. zsogab

index.PNG
    
(#) kadarist válasza zsogab hozzászólására (») Nov 6, 2009 / 1
 
C2-helyére egy fix 100 nF kell, nem kell változtatni.
(#) zsogab válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Köszönöm a segítséget!
(#) zsogab hozzászólása Nov 6, 2009 /
 
Na jó ez az utolsó kérdésem... Az IC-t már felfogtam, értem a működését... de mivel nagy áramot vezérlek majd vele ezért kell egy tranzisztor is.

Ezt választottam: http://www.hestore.hu/termek_10020798.html

A kérdésem csupán csak annyi lenne, hogy a bázisáramot hogyan állítsam be? Mert azt tudom, ez valami szorzóféleséggel felerősíti a C+E oldalon a jelet, vagyis annyit enged át.

5-6V-ról menne az áramkör, a C+E oldalon minimum 250mA-re van szükségem.... csak nemtudom a tranzisztor Hfe értékét pontosan... tudom hogy benne van a katalógusban, de nem tudom mivel számoljak...

Ha jól értelmeztem akkor 50-375-ig van a Hfe, csak fogalmam sincs mennyi legyen az az annyi.... ha tudnám pontosra vagy közel pontosra a Hfe-t, akkor kiszámolnám!

Előre is köszi!

Üdv. zsogab

(u.i.: + ha jól tudom akkor mikro Amperrel kell vezérelni a tranzisztort!)
(#) kadarist válasza zsogab hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Nem kell foglalkoznod az erősítéssel igazából, mert kapcsolóüzemről van szó. A kapcsoláson nem kell módosítanod. Építsd meg és utána kitárgyaljuk.
(#) zsogab válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Köszi, de kicsit át lesz alakítva az a kapcsolás... és ezért kérdeztem! Mert nekem is mondták, hogy a bázisnak kell egy nagyon pici áramerősség..., csak igazából nem tudom mennyi... azért kérdeztem ezt a Hfe dolgot mert akkor abból ki lehetne számolni.
(#) kadarist válasza zsogab hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
A bázisáramot a ahhoz állítsd be, hogy milyen munkapontban szeretnéd üzemeltetni az eszközt. A kapcsolóüzemhez (itt mindenképpen) minél nagyobb bázisáramot érdemes beállítani, hogy teljesen kinyisd a tranzisztort.
Most nincs előttem a hfe képlet, biztosan segít majd valaki.

Az a lényeg, hogy minél jobban nyisd ki a tranzisztort ebben az esetben.
(#) zsogab válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Itt a Hfe képlet, és itt a tranzisztor adatlapja. Csak nem tudom melyik értékkel számoljak, hogy teljesen kitudjam nyitni a tranzisztort!
Mindent értek, minden képletet tudok szerencsére... csak ezt az egyet nem..., hogy mikor van nyitva teljesen a tranzisztor. Mert ezt tényleg csak ebből a Hfe dologból lehetne kiszámolni (szerintem).
(#) kadarist válasza zsogab hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
No akkor itt a képlet: ib = Ic / hfe(min).

Mekkora kollektoráramot szeretnél kipréselni szegény 369-ből? Beírod az Ic helyére. Mekkora a legkisebb áramerősítési tényeződ? Beírod a hfe(min) helyére. Megkapod a bázisáramot.
Ohm bácsi törvénye alapján kiszámolod a bázisellenállás értékét, ahol az U a tápfeszültség voltban, I pedig a kapott bázisáram amperben megadva.
(#) zsogab válasza kadarist hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Köszönöm szépen, akkor ezek szerint jól számolhattam...
Ha jól vettem ki az adatlapról akkor 50 a legkisebb áramerősítési tényező (hfe).

Ib = Ic / hfe(min)

Ib = 0,240A / 50 = 0,0048A azaz 4,8mA

Rb = U / Ib = 5V / 0,0048A = 1041,6 Ohm = 1,0416 k Ohm

Szerintem tökéletesen megfelel az 1 k Ohm.

Remélem mindent jól számoltam!

Még egyszer nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Üdv. zsogab
(#) kadarist válasza zsogab hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Sok sikert, remélem jókat fogsz villogtatni!
(#) proli007 válasza zsogab hozzászólására (») Nov 7, 2009 /
 
Hello!
Minden oké, csak egy kis kiegészítés a tisztánlátás miatt..
- A hfe értékét, az szükséges kollektoráram mellett kellene leolvasni a hfe karakterisztikából, ha itt lenne ilyen megadva. (pld. a mellékletben az 2N3055-é)
- A bázisáramot így kiszámolva, kapcsoló üzem esetén célszerű annak 2..5-szörösét venni, a szaturációs feszültség (Uce)alacsonyan tartásának céljából. Hiszen ettől a feszültségtől és a kollektor áramtól fog fűteni a tranyó. (Collector-Emitter Saturation Voltage vs Collector Current)
- A bázisellenállás kiszámításánál, nem vehető figyelembe mag a tápfeszültség, mert az IC kimeneti feszültsége (kb. 1V maradékfeszültséggel) kevesebb, mint a tápfeszültség. Természetesen ennek akkor van jelentősége, ha minnél kisebb a tápfeszültség értéke.
Valamint a bázis-emitter dióda nyitófeszültségét is le kel vonni. Azaz 5V tápfeszültség mellett, (Ut-Um-Ube)/Ib-vel kell számolni. (Ez kb. 5V-1V-0,7V-ot jelent.)
(#) kadarist válasza proli007 hozzászólására (») Nov 7, 2009 /
 
Szia!

Zsogab ragaszkodott a számoláshoz. Hát számoltunk. Természetesen még a 220 ohm is jó lenne, a bázisba. Reméljük, hogy a tranzisztornak jóval nagyobb a bétája 50-nél és akkor nem lesz gond.
(#) zsogab válasza proli007 hozzászólására (») Nov 7, 2009 /
 
Szia!
Köszönöm szépen!
Na akkor átrágom ezen magam még egyszer!
Még valami:
Ugye van NPN meg PNP tranzisztor is...
Mindegyiket ugyanúgy kell bekötni?
Tehát a Bázis a vezérlés...
Kollektor a bemenet és Emitter a kimenet?
Vagy ez már NPN és PNP függő és máshogy van a be- és kimenet?
Ha ezt eltudod magyarázni nekem, akkor ezer hála... mert már fél napja bújom a netet találtam két ilyen ábrát: NPN , PNP

A dupla sorközöket légy szíves mellőzni!
Frankye
(#) kadarist válasza zsogab hozzászólására (») Nov 7, 2009 /
 
Zsogab! Olyan beszédesek ezek a mellékelt ábráid, hogy ezekhez nincs mit hozzáfűzni.

Küldök egy jó könyvet Neked, bár már feltöltöttem egyszer a HE-ra. Arra kérlek, hogy olvasd át az elméleti részt, értelmezd, tedd magad rutinossá az alapkérdésekben, és ha már minden alap dologgal tisztában vagy, csak úgy kérdezz!

Melléklet törölve, ne töltsetek fel könyveket! Lásd: Béka honlapja...
Frankye
(#) proli007 válasza zsogab hozzászólására (») Nov 8, 2009 /
 
Hello!
Alapvetően egyforma a két tranyó működése, azzal a különbséggel, hogy amíg az NPN-nek a kollektor feszültsége pozitív az emitterhez képest, addig a PNP-nek negatív. Természetesen a vezérlő bázisáram iránya is ellenkező.
De Istvánnak teljesen igaza van, meg kell ismerned működésüket és legalább a három alapkapcsolásukat. Mert addig minden ködös lesz számodra, míg ezek működését nem ismered.
(És ha lehet, ne üssél már minden mondat után egy üres sort!)
üdv! proli007
(#) zsogab válasza kadarist hozzászólására (») Nov 8, 2009 /
 
Köszi átolvasom!
(#) zsogab válasza proli007 hozzászólására (») Nov 8, 2009 /
 
Köszi neked is!
Bocsi, csak nekem úgy átláthatatlan az egész, ha ömlesztve van a sok mondat...
(#) kadarist válasza zsogab hozzászólására (») Nov 8, 2009 /
 
Itt a fórumon is csak úgy ömlenek az okosságok....
Következő: »»   40 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem