Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   693 / 3960
(#) Sir-Nyeteg válasza slave557 hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Ha nem fontos a pontosság, akkor 555 időzítésével lehetséges. Vagy számlálós IC-k kombinációjával. De legegyszerűbb talán egy picike mikrovezérlővel lehetséges.
(#) mate_x válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Szia!
Csak még egy kérdés a biztonságért .
Amit ide lerajzoltam az így helyes?
A választ előre is kösz.

Üdv.: mate_x
(#) gg630504 válasza mate_x hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Olyan tápegység kell, aminek 3 kivezetése van: -9 volt, 0 volt, +9 volt.
Vagy két tápegység, ami csak 0 és +9 voltos, és amiket sorba lehet kötni.
(#) Imi65 válasza mate_x hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Nem. Szerintem egyszerűbb, ha nem 0V, meg 9V jelöléssel látod el a "madzag" végét, hanem polaritás-jelekkel. (+-) Akkor nem viszed be magadat az erdőbe.
Az addig rendben lenne, hogy egy táppal készítesz egyszer pozitív, másodjára negatív stabilizátort. De ehhez cserélted a dugasztáp polaritását. A harmadik (alsó) rajzon a két dolgot összevontad, ami ebben a környezetben nem tehető meg. Annyira sem vetted a fáradtságot, hogy az egy lapon lévő rajzaidat összehasonlítsd. Az alsó rajzon már a stab. IC bekötése is megegyezik, holott éppen fölötte, még jól rajzoltad a 7905 bekötését. Tehát, az alsó rajz rossz, a stab. IC nem tud + feszültségből negatívat "csinálni".

78_79xx.gif
    
(#) mate_x válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Kijavítom, de legalább az utolsó koordináta-rendszerben a feszültségek úgy lesznek, ahogyan lerajzoltam, tehát mintha 10 voltos lenne?
(Amúgy kösz a gyors választ.)
(#) mate_x válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Na, legalább ez jó, most már értem . Eddig egy "+,0"-ás táppal akartam megérteni, de már tudom, hogy "+,0,-" kell.
Köszi a válaszokat a többieknek is.
(#) todi92 hozzászólása Nov 14, 2009 /
 
Sziasztok!
Építettem a mellékelt rajz szerint egy alkonykapcsolót
és azt szeretném hogy áttudom e építeni úgy hogy ne akkor kapcsoljon ha sötét van hanem akkor ha világos van.
Vagy egy teljesen új áramkört építsek?
(#) wtc hozzászólása Nov 14, 2009 /
 
Sziasztok!
Megépítem az új kapcsit az oldalon, a feszültség szabályzót, és olyan kérdésem lenne hogy jó-e bat16 triak helyett bt139? Illetve a DB3 diaknak 2 lába van, most honnan tudhatom meg, hogy melyik lábát hova kössem? mert nemlátok rajta polaritást. illetve a 330 nF-es kondi az ugye váltóáramú 250V-os kondi legyen?
És még az hogy én motort akarok vele szabályozni, és hogyha csökkentem a feszt, akkor igaz hogy lassabban forog, de a nyomatéka is megmarad? Tehát hiába lesz lassú a motor ugyanolyan erős lessz?
Köszi!
(#) kadarist válasza todi92 hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Szia!

Rakd át a fényellenállást a bázis- negatív közé, a potit meg a bázis-pozitív tápfesz közé.
(#) todi92 hozzászólása Nov 14, 2009 /
 
Kadarist!

Lerajzolnád hogy mire gondolsz légyszi még kezdő vagyok.
(#) Moderátor hozzászólása todi92 hozzászólására (») Nov 14, 2009
 
Légy szíves, használd a válasz gombot! (Hozzászólás fejléc jobb oldalt, az idő, az emberke, meg a kéz mellett.)
(#) todi92 válasza (») Nov 14, 2009 /
 
Megértettem!
(#) kadarist válasza todi92 hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Így kellene.
(#) Moderátor hozzászólása todi92 hozzászólására (») Nov 14, 2009
 
Köszönöm.
(#) todi92 válasza kadarist hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Köszi szépen!
(#) kadarist válasza todi92 hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Szívesen!
(#) wg_kezdo hozzászólása Nov 14, 2009 /
 
AVR-el akarok csinálni egy egyszerű motor vezérlőt.
A gondom az, hogy amikor beindul a motor resetel az áramkör.
Viszont az eszköz 99%-ban powerdown módban lenne így pl egy 7805-ös feszstab értelmetlen lenne mivel azzal kapásból 3mA-t felvesz ha csinál valamit ha nem.

Egyelőre két külön táppal és egy optocsatolóval oldottam meg, de jobb lenne, ha 4db ceruza elemmel is menne.

Próbáltam 100µF-es kondit is, de azzal sem működött
Tudom, hogy vannak jó feszstab-ok is, de sajnos ezek nagyon drágák így az opto még mindig olcsóbban jön ki.
(#) moltam válasza wg_kezdo hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Ha a motorral párhuzamosan teszel 100n kondit úgy is újraindul?
(#) bbalazs_ válasza wg_kezdo hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
A mikroproci tapjaval sorba egy dioda, mogeje pufferkondi.
Minden taplab be van kotve? Tapok labtonel hidegitve vannak?
De a reset lab ellenallasanak kisebbre cserelese is talan elegendo lesz (nem tudom, az AVR-nel fel vagy le kell huzni - PIC-es vagyok ).
(#) viktor0312 hozzászólása Nov 14, 2009 /
 
Sziasztok.Lenne egy kérdésem! NEkem egy olyan progira lenne szükségem amivel tudok tervezni erösítöhöz előlapot! Esetleg valaki ismer ilyet?
(#) kadarist válasza viktor0312 hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Szia!

Nézz szét itt.Bővebben: Link
(#) wg_kezdo válasza bbalazs_ hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Kezdjük az elejéről
A lábak lógnak a levegőben, hidegítést nem tudom mit jelent és a reset lábbal sem szoktam sokat csinálni.
(#) bbalazs_ válasza wg_kezdo hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Ha valami legszereleses modell, akkor maris megvan az elso hiba, mert a hosszu drotok zavarokat szednek ossze, a motorinditaskor meg az van boven.

A hidegites azt takarja, hogy a taplabakhoz a leheto legkozelebb kellene kondikat tenni, keramia 100nF vagy nagyobb tantal (mondjuk 1uF) a tap es a fold koze.
A reset labat nezd meg, hogy melyik az aktiv allapota es az ellenkezojehez kosd be (PIC-eknel legalabbis elegge fontos, ott fel kell huzni, mert alacsony az aktiv).

Csak felve kerdezem: a progi rendben?

(#) bladika válasza bbalazs_ hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Amúgy szerintem feszültség stabilizátort sem használ!
(#) wtc válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Szia!
köszi, megis építettem, működik is csak anyni a gondja, hogy a potit a feléig elkell csavarni, mire elkezdi növelni a feszt, és aztán egy pici csavarással is maxon lesz, tehát nehéz állítani mert nagyon picit kell hogy mondjuk közepes legyen a fesz. szóval ezt hogylehetne korrigálni? Hogy a poti az eleétől a végéig növelje a feszt? Illetve egy olyan kapcsolást tudnál nekem mutatni, amibe a feszcsökkenés fordíttottan arányos az áramerősség növekedéssel, Tehát a teljesítmény nem csökken.
Köszi előre is!
(#) wtc válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Köszi!
A poti lineális, és mégse teljesen úgyvan ahogy mondtam, a felénél kezd nőni a fesz, a végéig. tehát a poti egyik feléig semmi.
(#) wg_kezdo válasza bbalazs_ hozzászólására (») Nov 15, 2009 /
 
A program rendben.

Fesz stabilizátort leírtam miért nem használok, csak viszi az áramot a semmiért.
Vagyis ahogy elnézem jobban járok a külön táppal így az optikai leválasztás teljesen megvédi a procit és gyakorlatilag egy feltöltéssel több évig is tudna menni pl 3db ceruza akksiról (főleg, hogy sikerült napelemet is tennem rá ami tölti).

(#) kecsab hozzászólása Nov 15, 2009 /
 
Üdv!
Ehhez keresek elosztót, de nem találok, ami furcsa, gondolom nem csak nekem kéne . Vagy ha esetleg más módot ajánlotok a párhuzamos leágazásra azt is köszönettel fogadom, ja és jó lenne ha a hestoreról elérhető lenne, persze nem feltétel.
Köszönöm
(#) nagy_david1 hozzászólása Nov 15, 2009 /
 
Üdv!
Valahonnan rémlik egy olyan kapcsolás, hogy szimmetrikus trafó (pl 2*12V, 1A) bekötödik úgy mint (durván 12V, 2A). Vagyis a szimmetrikus trafónak mindkét ágát csak pozitív tartományban használni és így közel dupla terhelés érhető el. Készítettem 3 rajzot, de nem tudom melyik az ami a legjobban ezt eredményezi. Az első az biztos jó, de nemtudom gratez híddal még lehet-e valamit szépíteni működésén. Vagy ez az egész nekem rosszúl maradt meg régről a fejemben? Köszönöm.

tap.JPG
    
(#) tosi hozzászólása Nov 15, 2009 /
 
Szaisztok!

Egy egyszerű fénykapcsolóhoz keresek kapcsolási rajzot, már végig néztem az egész netet de sehol sem találtam.
9V-12V-ig kellene. Vissza olvastam a topicot és találtam egyet de az nem tetszik tudtok egy másikat mutatni.

Tosi
Következő: »»   693 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem