Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Multiméter külső áramellátása
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Csaba1973 hozzászólása Márc 22, 2009 /
 
Üdvözlök mindenkit!
[Alaptudású kezdő vagyok]
Van egy M890G tipusú multiméterem és szeretném egy 12V-os (BT-12M7-0AT 12V 7.0Ah/20HR) akkumlátorról üzemeltetni mert hamar lemerül az elem. A multiméter most egy alap 9V-os elemről működik.Kérdésem az hogyan tehetem ezt meg.Elegendő egy előtét ellenállás, vagy valami más is kellene?Nem szeretném műszeremet tönkretenni.Válaszokat előre köszönöm mindenkitől.
(#) zoly15 válasza Csaba1973 hozzászólására (») Márc 22, 2009 / 4
 
Szia!
Legegyszerűbb egy 9V-os stabilizátorral megoldani..
Vásárolsz egy ilyet ezen belül is a 9V-os verziót..
Ez a stabilizátor azért jó mert 1V különbséggel is működik (1V is lehet a bemeneti és a kimenet feszültség között) azaz addig míg 10V van az akkuban stabilan adja a 9V-ot..
ott van a táblázat felett a kapcsolás. azt kell összerakni, és már mehet a dolog..

üdv!
(#) bizgerentyű válasza Csaba1973 hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Próbáld egy 9 voltos zenerrel leszabályozni!
(#) dbase válasza zoly15 hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Szerintem is, 7808 esetleg egy diódával megtámasztva a középső láb, és 8,7V lesz.
(#) (Felhasználó 1947) válasza Csaba1973 hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Szia !

Ahogy előttem irták: 7809 vagy hasonló stab.ic-s megoldás.
De szerintem érdemesebb egy jó minőségű 9V-os
akkumulátort venned, a megfelelő töltővel.
Rövid távon is kifizetődő.
Igy a műszer hordozhatósága is megmarad.

Üdv! Luki
(#) Abukodonozo válasza Csaba1973 hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Hahó!

Ugyan ilyen multiméterem van nekem is; ha te tényleg 12 voltos akkuval szeretnéd üzemeltetni, akkor mellékelem ennek az LM7808-as IC-nek az adatlapját, ez esetben ez a megfelelő megoldás. Ha véletlenül nem lenne service manual-od a mérőműszerhez akkor küldök azt is!

Üdv: Abu.

LM7808.pdf
    
(#) kendre256 válasza Csaba1973 hozzászólására (») Márc 22, 2009 /
 
Nekem is lemerült a Metex multiméterem eleme, mert időnként bekapcsolva felejtettem. Én a nyomógombos kapcsolóból kiszedtem az arettálást (egy kis huzalrugó csinálta, ezt kiszedve a kapcsoló nyomógomb lett), és raktam a műszerbe egy kb. 3 perces újraindítható időzítőt egy CD4060-as számlálóval (meg egy tárolóval?), amit a nyomógomb indít. (A kapcsolási rajzát ne kérjétek, kb. 15 éve volt, de az áramkör azóta is működik.)
Ha nem állandóan kell használnod a multimétert (asztali műszer helyett), akkor ez is megoldás lehet neked.
(#) bundyland hozzászólása Nov 23, 2009 /
 
Érdeklődnék hogy esetleg valaki csinált e már külső
dugasztápot a multiméteréhez ? Feleslegesen cserélgetem a 9 voltos elemeket, mindig egy asztalnál mérek. 7809-el csináltam neki egy tápot és már tele van szűrőkondival de valamiért az ellenállásmérő
elég pontatlanul mér és azt is folyamatosan változtatja.
9v-os elemmel viszont hibátlan. Hátha van valakinek ötlete vagy esetleg már próbálkozott ilyennel.

Előre is köszi!
(#) szal válasza bundyland hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Tulajdon képpen egy problémád van csupán! A DVM mint olyan piszok nagy impedanciás eszköz, ráadásúl a "műszer rész" tápja nem közösíthető a mérendő áramkör semelyik pontjával sem! Tehát bármilyen "dugasztáp" rendelkezik annyi szórt kapacitással és átvezetéssel, hogy meg tudja bolondítani a "mérő művet", áramkörét! Viszont van egy átmeneti megoldás ami nem is nagy kiadás meg egy feltétellel biztosítja a zavar védelmet is! Minden esetre nekem nagyon "elem kimélö" megoldásként bevált. Mellesleg a zsebem se bánja...
Nem kell más mint egy bármilyen dugasztáp, ami legalább 5+3V-ot tud 20-50mA terhelés esetén. A következö lépés egy 7805-ös "háromláb". Majd a lényeg!
A ma már fillérekért kapható BNC csatlakozós ISA buszos hálózati kártyákon van egy 5V ról 9V-ra "müködö" inverter. Ezeknek a hibrid kockáknak a szigetelési ellenállása és a feszültség tűrése az 5V és a 9V-os kimenet között katalógus adat és nagyon kedvező! A teljes zavar védettséget úgy lehet elérni, hogy a 'primer' 5V-os -az áramkörünktől független pontját hozzákötjük a mért áramkörünk közös pontjához! Ezekből a "24 lábú kockákból" lehet olyan méretűt találni ami akár elfér a DVM-ben is az elem helyén. Minden esetre ez egy nekem bevált megoldás.
(#) bundyland válasza szal hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Hát lehet hogy ez működik de azért jobban örülnék valami egyszerűbbnek, biztosan van rá valami megoldás.
Egyébként ha az ujjamat ráteszem a 7809 föld és
bemenet lábára akkor is minden oké. Van egy UT804-es
műszerem csak még garanciális így nem akarom kinyitni
, de később esetleg ott meg tudom nézni, de gyanítom
hogy itt valami stabilizálási probléma van amire nem jövök rá.
(#) hbal hozzászólása Nov 23, 2009 /
 
Akit esetleg érdekell:

PHILIPS 9V 1,8A kapcsolóüzemű dugasztáp (AY4117/00)

Input: 100-240V ~30W 50/60Hz
Output: DC 9V 1,8A

Van még jópár darab. Újak!
(#) mindenes válasza bundyland hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Szia!
Ajánlani tudnám az LM317 stab ic TO-92es tokozásu változatát. Mikor a müszeremet(MY64) vettem én is ezzel építettem neki külső tápot, az elem nem túl sokáig birta. Egy 300 miliamperes dugasztáp tökéletesen elég neki, a lényeg hogy az icét a dugasztáp belsejébe kell szerelni, nekem igy évek óta stabilan és pontosan működik...
Üdv.
(#) bundyland válasza mindenes hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Igen én is pont 300mA-es tápot vettem, nem tudom
hogy az lm317 mennyivel stabilabb a 7809-nél.
A hiba főként nagy Ohm-ok pl. 1.6Mohm feletti mérésénél jön csak elő.
(#) mindenes válasza bundyland hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Az LM317 véleményem, és az (adatlapja) szerint is jóval stabilabb mint a szokásos 3 kivezetéses stabilizátorok.
Ha az icét a müszerbe építetted be akkor valószinű, hogy az zavar be a multiméternél ellenálás mérésnél. Az ict mindenképpen a tápba érdemes beszerelni igy nem befolyásolhatja a pontos mérést. Én anno a szokásos alapkapcsolást építettem meg neki, 2db ellenálás 2db kondi...
Üdv.
(#) Tomi111 válasza bundyland hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Üdv!

Ha külső tápot csináltok multiméternek, nagyon figyeljetek az érintésvédelemre!!
Ha hálózati feszültséget, áramot mértek vagy bármit, ami galvanikusan kapcsolatban van a hálózattal, az kapcsolatban lehet a táp csatlakozójával! Életveszélyes lehet!
Pl egy jack dugós tápcsatlakozó külső pontja megérinthető vagy ha akkuról járatod, az akku pólusai!!

Üdv!

Tomi
(#) Mírr-Múrr válasza hbal hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
T.hbal! 1. Ez itt nem az apróhirdetésnek a helye! 2. Miért akarsz egy kezdőre rásütni egy 20x nagyobb tápot mint kell. Korrektebbül kolléga!!! MM
(#) bundyland válasza Tomi111 hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Igen , köszi ez valóban fennáll én a multim. elem helyére
tervezem betenni és addig ugye a dugasztáp szigetelt kábele menne direktbe, semmi csatlakozó.
(#) Mírr-Múrr válasza hbal hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
T.hbal! 1.Ez nem a reklám helye, és nem a hirdetési rovat. 2. Miért akarsz önző szándékból egy hússzor nagyobb tápot rásütni egy kezdőre. Korrektebbül kolléga!!! MM
(#) mindenes válasza Tomi111 hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Szia !
Azért ennyire nem rossz a helyzet. Persze az érintés védelemre mindig ügyelni kell de mivel mi kisfeszültségű dugasztáprol beszélunk, a benne található trafó mindig biztositja a galvanikus leválasztást a hálózatról igy nincs mitöl félni, (persze addig amig a primer nem lép kapcsolatba a szekunderrel.. )
Üdv.
(#) bundyland válasza mindenes hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Szerintem Tomi111 nem erre gondolt, hanem arra az esetre amikor mondjuk nagyfeszt mérek!! Akkor ugye
a műszer oldalán ha van tápdugó és azt megérintem
ott bizony jelen lehet a nagyfesz!
(#) Mírr-Múrr válasza Csaba1973 hozzászólására (») Nov 23, 2009 / 1
 
Kedves Csaba! A lehető legegyszerűbb és bevált megoldás: ( Én az RLC mérőt tápláltam meg és tökéletesen működik!
A legkisebb 12V-s dugasz táp. Aljazat felszerelve a műszer oldalára. A táp egy pici greatzal egyenirányítva, 50-100mikroF-l szürve. A műszerben egy soros 1N4148+ellenállás,2W-s 9,1 V-s Zenner (5-10mA-re terhelve), párhuzamosan vele 4,7mikroF,illetve 100nF.Ez a legegyszerűbb. A túlbonyolított dc-dc átalakítós, meg stab.kockás megoldásra nincs szükség.
Ha mindenképpen stab-t választol egy 78L09 bőven elég az tud 100 mA-t és TO 92-s a tokozása ez több mint elég!!! A 2 db 100nF-t ne feledd!
A multinak anyira kicsi a fogyasztása, hogy ez is bőven elegendő.
Nekem 3 éve megy. Üdv: MM
(#) mindenes válasza bundyland hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Jaa, bocsánat Tomi111 ebben az esetben teljesen igazad van!
(#) Mírr-Múrr válasza bundyland hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Van olyan csati amelyik szigetel és nem érsz hozzá. Persze ha kiakarod próbálni a birkózógépet ám legyen.Üdv:MM
(#) bundyland válasza Mírr-Múrr hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Én ugyan nem, ha visszanézed én nem beszéltem csatiról hanem direkt kábelbevezetés a műszerbe. Csak Tomi111
állásponját fejtettem ki.
(#) szal válasza bundyland hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
A bonyolultság csak viszonylagos! Tulajdon képpen kell egy föld független 5V Max. 60mA-es táp. Meg egy kiforrasztott "dobozka" . Ennyi az egész!
Amikor az asztalnál vagyok nekem mindenem ilyen tápról megy. Már csak a sztatikus töltődések meg kúszóáramok miatt is! Természetesen mindennek
külön dobozkája van! Igy az 5V-is izmosabb! Tahát a dobozkákkal leválasztott világban dolgoznak a néhány tíz mA-es fogyasztó processzor panelek is.
A processzorok felé megint csak "háromlábak" vagy más stabilizátorok vannak, az igény szerint.
Ami a 7809 lábának a megérintésével elmúló zavart illeti. Van-e? A lábain, azokhoz közel hidegítő kondi? Én közvetlenül a tok lábaira a tok alá forrasztok
egy-egy SMD 3-10µF-ost kerámiából. Meg a panelen is van elkó. Bár az már távol van! Az egészben a legbonyolultabb a dobozka kiforrasztása! Szerencsére legtöbbnek csak 6-6 lába van a 24-böl. Egy rezsóra téve elég hamar leolvad és hibátlanul kijön! A panelen van még egy soros 128 Byte-os EEPROM. Az is jó
valamire. A többi cucc, elvileg kuka töltö...
(#) bundyland válasza szal hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Hát ha már semmilyen megoldás nem lesz kipróbálom, bár ahhoz szereznem kéne ilyen konvertert.
Kondi az van bőven közvetlenűl a lábakon is , tantál is.
(#) Tomi111 válasza bundyland hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Üdv!

Fiúk! Ne veszekedjetek!
Igen, én ilyen esetre gondoltam például.
Vagy vannak a jó kis kínai adapterek, aminek kihúzható a vezetéke és fordítva bedugva változtatható a polaritás. Na meg az adapterek vezetéke nem valószínű, hogy pl a 230V-os (vagy nagyobb) feszültség szigetelésére készült - ami a műszerből visszafelé rákerülhet.
Ezek a műszerek gyárilag kettős szigeteltek. Nemhiába vannak süllyesztetten szerelve a csatlakozói, hogy csak a mérőkábel csatlakozója tudja elérni. Pl fesz.mérés közben nehogy hozzá tudj érni az árammérésre szolgáló aljzathoz. Vagy nem véletlenül nem egyszerű kipattintós az elem fedele, hanem csavarhúzós.

Üdv!

Tomi
(#) bundyland válasza Tomi111 hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
eszembe se jutott veszekedni
szerintem nem is írtam olyan hangnembe ami erre utalna
(#) hbal válasza Mírr-Múrr hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy ez nem a hirdetési rovat. (Régebben hirdettem őket az apróhirdetéseknél.)
Most azért írtam ide, mert úgy éreztem, hogy ez egy jó megoldás a felvetett problémára. Mint láthattad árat nem is írtam. Arra gondoltam, hogy ha valaki úgy érzi, hogy ilyenre van szüksége, privátban megkeres.
Az, hogy ez a tápegység lényegesen nagyobb áram leadására képes, szerintem nem probléma, sőt...
ha valaki nem fixen köti be, hanem inkább ellátja műszerét a megfelelő DC tápcsatival, akkor számtalan más dologra is felhasználható.
Arról nem is beszélve, hogy érintésvédelmi, esztétikai, stb. szempontból korrektebb megoldás.
Amúgy 500Ft-ra gondoltam. Ekkora összegért én biztos nem kezdenék el tápot barkácsolni.

(Ja és ha már a 20x nagyobb tápnál járunk, szerintem még mindig jobb megoldás, mint egy 12V 7Ah-s akku, amit el kéne látni a megfelelő feszstabilizátorral, arról nem is beszélve, hogy tölteni is kell)

Ha esetleg belegázoltam bárki lelkivilágába, akkor bocsánat.
(#) bundyland válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Nov 23, 2009 /
 
Ott vannak, a terhelést kipróbálom majd , bár nem teljesen értem hogy az miért segíthet hiszen a műszer is terheli, igaz nagyon kis mértékben.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem