Hamarosan egy rövid szerver karbantartás lesz. Ha nem töltődne be az oldal, kérjük várj türelemmel! Köszönjük!
(Addig biztosan van olyan fiók, amiben pont most van idő rendet rakni :D)
(Addig biztosan van olyan fiók, amiben pont most van idő rendet rakni :D)
Fórum témák
» Több friss téma |
tudnátok teljes híd kapcsolást
vagy esetleg az megoldható, hogy 2db 4047 tel csinálok teljes hídat?
üdv!
érdekelne hoggy hogytudok 12v dc ből 12v ac csinálni magas amperral.!? Ötleteket és kapcsolási rajzokat várok. :violent: És mi köszönjük hogy segíthetünk neked. szamóca
Szia!
mi az a magas Amper?? És mi az AC ? Színusz? háromszög? négyszög? És a frekvencia?? Látod, még ezeket az adatokat sem adtad meg! Akkor hogyan vársz segítséget?
arra gondoltam hogy legalább 10 amper terhelhetőségü legyen 12v váltóáram
anyira nem vágom a témát csak próbálkozok az épitésekkel több kevesebb sikerrel
Szia!
Az inverter által előállított 230V földfüggetlen, és össze van kötve az erősítővel. Na nost az erősítőnek valószínűen kellene védőföldelés(esetleg árnyékolás miatt is), ennek hiányában összeszedi a zavarokat főleg az 50Hz hálózati szórt zavart. Az ötletem csak annyi lenne, hogy az erősítő "földelését" próbaképpen a gépjármű testével össze kéne kötni, lehet megszűnik a zavar. Megoldás lehet az inverter aljzatába bekötni a gépkocsi testet. Problémát okozhat, ha négyszögalapú az inverter, és nem színuszos. Valami adatot tehetnél fel. (Nem tudom mennyire vagy otthon a dolgokban) jó lenne egy szakember a közelben. üdv.: Foxi
végül is ebből egy 12v dc 230v ac inverter lenne csak két trafóval ugy hogy :12 v akum látor utánna a 12v dc /12v ac inwerter és utánna12v /230v trafó.
köszi szépen de nekem csak egy ojan rajz kéne ami 12v dc böl 12v ac csinál
Szia!
Tényleg nagyon kezdő vagy, de gondold el, hogy csinálsz egy 50Hz négyszöggenerátort,ezt rákapcsolgatod a trafóra,és ezután már csak a szekunder tekercs menetszáma dönti el, hogy mekkora feszültség keletkezik.Más útja nincs az átalakításnak. Ha már transzformátor kell, akkor miért akarod 12v-ra csinálni, és utána pedig még egy trafóval feltranszformálni 12/230-ra? Értelmetlen... Ha pedig 12V színuszfeszültség kell neked, akkor kell egy 12v/40V -os DC/DC átalakító, egy 50Hz színuszgenerátor, és egy D osztályú erősítő. csak ennyi.
Én ajánlom ezt:
Bővebben: Link A szekunder része tetszőlegesen változtatható.A kapcsolás garantáltan jól működik,hiszen már többször megépítettem.Bárki nyugodtan hozzáfoghat,csalódás kizárva.
Sziasztok!
Egy invertert szeretnék építeni, ami 24 és 48V-os bemenet mellett 230V-os váltót adna 2KW körüli teljesítménnyel. Azért kapcsolóüzeműre esett a választás, mert alacsony költsége és tömege mellett a hatásfoka is maximális. Ami még előnye lehet, hogy a kimenete változtatható lehetne négyszög és szinusz közt, vagy akár 110 és 220V között. Még frekvenciaváltónak is meglehet építeni. A képen látható, hogy elsőre hogyan gondoltam.
Nem tudnál feltenni egy világosabb rajzot, mivel az én szemem sajna de már rossz!
Első körben azt mondom, hogy a rajzod alapján ez durván túl van bonyolítva.
A szinuszról mondjál le, mert amint látható, ha CSAK négyszögjellel vezérled a trafót, akkor abból nehez fog fog szinusz "kijönni". Aztán ott az Graetz híd a 230 voltos kimeneten. Azt látom, hogy mire szándékoztad használni, csak azt nem értem, hogyan töltené be a funkcióját. Hiszen ahhoz már az egész rendszernek stabilan működnie kéne, hogy neked az a Gaetz-híd egyáltalán kapjon feszültséget. Aztán a két FET előtt milyen szerepet szántál annak a két zárókontaktusnak, amik a 10KHz-es négyszöggenerátor kimenetén vannak? Csak azért kérdezem, mert ez egy olyan dolog mint a feketelyuk. Tudjuk hogy van, csak azt nem, hogy mi van benne. Ha neked ott van PWM kimenet (mert ugye az az akarna lenni), azt miért viszed a FET-ekre kapcsolókon keresztül? Vagy talán az egész cucc a szinuszgenerátor utáni Graetz-híd + pontjáról lenne szinkronizálva? És végül a frekvenciáról. A frekvenciaváltó az teljesen más, még elvében is! Itt mi értelme lenne a frekvenciaváltásnak? Csak az 50Hz és 60Hz? És egyáltalán mit akarsz róla üzemeltetni? Talán valami ősrégi híradástechnikai berendezést? Mert az újak túlnyomó többsége már eleve univerzális táppal készül, ami automatikusan kapcsol 110-230Volt és 50-60Hz között.
Heló!
A kapcsolás vezérlésével most egyenlőre ne foglalkozzunk, csakis a teljesítmény részével fetek, trafó. Amit blokkban lerajzoltál jó megoldás, már régebben én is terveztem szinte majdnem ugyanilyen felépítésűt, csak: Ezzel a módszerrel tömeget nem fogsz meg sprórolni, mert bár magas frekvencián modulálod rá a fél "dombocskákat" a trafó primerjeire, de középértékben a trafóra jutó jel még mindig az 50Hz-es szinusz, tehát sima hálózati transzformátorral fog csak menni. Annyit viszont nyertél, hogy szinuszos De kiindulásnak szerintem jó ötlet. A visszacsatolással és a alsó blokk résszel kapcsolatban lenne 1-2 javaslatom: Elsőnek állítsd elő a referencia szinuszt, majd a lüktető egyen szinuszt hasonlícsd össze a kimenetről kapott jellel, ez alapján képezz egy hibajelet ami majd mehet a PWM modulátorra. A fetek előtt a kapcsolót gondolom csak kapuzásnak szántad, oda mondjuk egy AND kapu és utána a fetmeghajtó egység mehet. Idézet: „És egyáltalán mit akarsz róla üzemeltetni? Talán valami ősrégi híradástechnikai berendezést? Mert az újak túlnyomó többsége már eleve univerzális táppal készül, ami automatikusan kapcsol 110-230Volt és 50-60Hz között.” Sok előnye van a szinuszos inverternek. kevesebb felharmónikus tartalom, a fogysztók nagyobb hatásfokkal tudnak működni. (pl trafóknak nem jó a 230V négyszög mert kapásból telítésbe mágneseződnek. Nem beszélve a villanymotorokról amikben a fluxus sokkal finomabban változik (bár ezt külsőleg lehet nem nagyon érezzük) Vannak vannak motorok amik nem is mennek négyszögjelről. A háztartásban levő összes fézishasításos szabályzót meg kidobhatnánk a kukába. Tehát összességében azért csak jobb. Az új cucck pl számítógép, tv, DVD meg minden amiben kapcsitáp van elmenne egyenfeszről is.
Sőt!
Tulajdonképpen a háztartásokban az lenne a legjobb, ha lenne 2 féle dugaj, egy váltó és egy DC kimenet. A váltó a háztartási gépeknek, a DC meg az összes modern kapcsitápos cuccnak. És a DC-nek a villanyóránál lenne egy fő PFC áramkör ami kiszűrné a hálózat fele visszamenő zavart, meg még a fázist is javítaná.
Félreértettél.
Nem a négyszög/szinusz miatt kérdeztem rá, hogy mit akar működtetni róla. Nem is értem hogy keverted ezt ide. Először is a teljesítmény miatt érdekelt, másodszor pedig a 110-230Volt, 50-60Hz miatt. Hiszen azt írta, hogy mindkét rendszerben szeretné üzemeltetni. Egyébként pedig az, hogy egy invertnek illik szinuszos feszültséget produkálni, az számomra teljes világos volt eddig is. De nézd meg a rajzot mégegyszer, mert ott egy PWM (négyszög!) modulátorról hajtja a FET-eket, ergó a kapott feszültség még véletlenül sem lesz szinuszos. A rádiótechnika évkönyvek is tele vannak ilyen inverterekkel (persze kisebb teljesítményűekkel), de ott mindenhol fel is hívják a figyelmet, hogy a trafó kimenetén NÉGYSZÖGJEL VAN!
Sziasztok!
Szinuszjellel kellene modulálni a PWM-et. A kimeneten kiszűrni a kapcsolófrekit, úgy, mint a frekvenciaváltóknál. Így szinuszos lenne a kimenőfeszültség, de kapcsolóüzemű megoldással. Szerintetek jó lenne? Idézet: „De nézd meg a rajzot mégegyszer, mert ott egy PWM (négyszög!) modulátorról hajtja a FET-eket, ergó a kapott feszültség még véletlenül sem lesz szinuszos.” A felső fet 10ms-ig impulzuscsomagokat kap. Ezek az impulzusok 0-10us szélességűek. Tehát az 50Hz es szinusz 1 periódusa alatt 1000 impulzus jut a felső majd 1000 impulzus az alső fetre. Ennek a középértéke a "színusz domb" A ásik primer ellentétes tekercselésű ugyebár így az megcsinálja lényegében a "színusz völgyet". Persze nem árt ha 1-1 fojtóval illetve kondival meg van szűrve még a trafó primere előtt a PWM jel.
igen jó!
1. 12V bemenő 400-425V DC kimenő feszültség! 2. egy 50 Hz szinusz oszcillátor 3. D osztályú teljeshidas erősítő. Mind itt van különböző témákban... Azért kell 400-435V dc mert a 315V színuszhoz nem lehet teljesen kivezérelni a D osztályú erősítőt (UCD) A teljeshíd pedig azért, mert félhidasban 700-800V-os fet kéne. üdv.: Foxi Idézet: A kitöltés a szinuszgörbe alapján lenne modulálva, így a kimeneten a négyszögfeszültségnek az effektív értéke szinuszosan fog változni.„A szinuszról mondjál le, mert amint látható, ha CSAK négyszögjellel vezérled a trafót, akkor abból nehez fog fog szinusz "kijönni".” Idézet: A graezt híd a terhelt állapotban fog visszacsatolást végezni, azért van már ott a tápfeszből leosztott vezérlőjel hogy üresjárási kimenőfesz, mert azt üresjáráshoz kell beigazítani, terheléskor a kimenetről jön a visszacsatolás. (EZ CSAK BLOKKVÁZLAT)„Aztán ott az Graetz híd a 230 voltos kimeneten.... Hiszen ahhoz már az egész rendszernek stabilan működnie kéne, hogy neked az a Gaetz-híd egyáltalán kapjon feszültséget.” Idézet: Az egyik fet a negatív, a másik a pozitív félhullámot állítja elő, ugye nem működhetnek egyszerre.„Aztán a két FET előtt milyen szerepet szántál annak a két zárókontaktusnak...” Mit kéne szinkronizálni? A referencia frekvenciát stabil szinuszgenerátor állítja elő, a visszacsatolás az amplitudót módosítja. Idézet: Ezt majd a következő rajzon. „A frekvenciaváltó az teljesen más, még elvében is!”
Itt van két rajz, így gondoltad a 2 lépést? Valóban azt döntsük el először, hogy milyen legyen a teljesítmény rész (milyen trafóra fér rá, stb.) A teljeshidasba több fet kell, a félhidasba meg nagyobb a fesz, vagy mégis a trafó legyen meghajtva a modulált pwm-el? Miért ne lehetne ahhoz is ferritet használni? A modulált meghajtás attól még nagyfrekvenciás, csak a kimeneten jelenik meg a szinusz.
Mivel kis Primerfeszültségen vagyunk én a pushh-pull topológiát választanám.
Trafó megtekerése elég bajos lesz (kis menetszám nagy keresztmetszet a primeren) Ezért torroidot választanék. Visszacsatolni milyen jellemzőre akarsz? Moduláló szinusz amplitúdóra? sin nullátmenetnél a fél kitöltés kell legyen, azaz egy fetre 25% az egész periódusból, ez kritikus, különben egyenáramú összetevúje lesz a kimenetnek! Idézet: „Itt van két rajz, így gondoltad a 2 lépést?” Igen, csak kicsit magasabb tápfesszel. Idézet: „A teljeshidasba több fet kell, a félhidasba meg nagyobb a fesz, vagy mégis a trafó legyen meghajtva a modulált pwm-el?” Ez a megoldás egyszerűbb, és talán kezdésnek jó tapasztalat gyűjtés lehet. Ha van otthon egy nagy toroidod akkor csak feltekersz 2 kb 35V os menetet és akkor még egy kis tartalék is lesz. a 48V-os rendszerre. Idézet: „Miért ne lehetne ahhoz is ferritet használni?” Mert a trafóra nem a 10kHzes jel jut, hanem a 10khz-es jellel előállított effektíve 50Hz-es színuszjel. Azt hogy ténylegesen milyen topológiát szeretnél a legelején kellene eldönteni, mert akkor tudunk továbbhaladni
nem mégsem jó:
A trafón mindenkor szimmetrkus meghajtás szükséges, különben elmegy telítésbe. Hiába moduláljuk szinusszal a kitöltést, az szimmetrikus marad, azaz a kimenet alsó és felső burkológörbéjén lesz a szinusz, ha ebből kiszűrjük a vivőfrekit akkor marad a 2 bukológörbe eredője, ezek viszont ellentétes fázisúak, tehát nem marad semmi. (látom cimóval nem egyre gondolunk, ha már belevettük a kapcsüzemet kár lenne elrontani a nagy nehéz hálózati trafóval, bár elvileg működhetne úgy is) Mást kell kitalálni. (2 táppal akartam régebben megcsinálni egyenirányított kimenetekkel, egyik táp a + félszinuszt másik a - félszinuszt csinálta volna, ohmos terhelésre rendben is van de a meddővel nem tud mit csináni) Tehát marad az amit foxi63 is mondott, 2 fokozatban: egy DC/DC 12 vagy 24 ről 400V ra, meg tulképp egy szinuszmodulált Dosztályú erősítő.
Na én ezt nem értem. Egy normál kapcs. üzemű tápban nem okoz problémát a visszacsatoláskor módosult kitöltés. A trafó primerjén mégiscsak négyszög feszültség lesz, és csak a szekunderen lenne látható a szinusz, nemde? Ha a fix nagyfeszt szaggatjuk meg, akkor a teljesítmény fog szinuszosan változni, de ugyanúgy négyszögjelet látnánk szkópon. Milyen olcsó és könnyen beszerezhető magot javasolsz amire ráférnek a tekercsek? A topológiát döntsd el te, te értesz hozzá.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |