Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » LC mérő
Csak DMM műszeremhez viszonyítottam , többszöri mérést csináltam , alig változott , pontos számot nem jegyeztem fel , de 100u körül volt az eltérés .
Kisebb kapacitások ellenőrzéséhez a képen látható kondikat használtam .
Kösz!
Tényleg csak puszta kíváncsiságból érdeklődöm, meg azt is tudom, hogy akik AVR hívők azok legtöbbje semmiképp nem fog PIC-es készüléket készíteni! És persze ez fordítva is igaz.
Semmi probléma .
Kérdések és az értelmes vita viszi előbbre a fejlesztéseket . Választásom nem befolyásolta AVR, vagy PIC , mivel nem én égettem (sajnos) . Döntésemnél fontos volt , hogy ESR beépített kondinál is mérhető legyen .
Apropó, az ESR mérés mennyire érzékeny? (a legkisebb mérhető/kiértékelhető érték)
Összeállt az LCFesR mérőm panelja. Tettem ide néhány képet róla. Még csak ismerkedek az AVR-rel, úgyhogy azért is próbáltam ki ezt a mérőkapcsolást is. A dobozolás még hátravan. Az ESR mérés felbontásáról én nem merek nyilatkozni addig, amíg ki nem cserélem az elkót a megfelelő bipoláris kondira, amit szükségből építettem be. ( A boltban nem volt bipoláris. )
Engedtessék meg a finom megjegyzés: Lehetne azért optimalizálni ezt a nyákot, úgy néz ki mint egy 10 perces munka. Nem a kivitel, hanem maga a terv...
Persze ennek ellenére örülök, hogy működik, sok sikert Nektek is! Ha a 68uH az a 4 raszteres induktivitás, akkor elég pocsék lehet a rezgőkör jósági tényezője, mert annak legalább 1-2 Ohm ellenállása van... Ezt szerintem be se ültesd!
Igen, meg azt a sárga -vélhetően poliészter- 22nF kondit sem tenném bele, a hőfokstabilitása nem túl jó. inkább valamilyen polipropilén (FKP) vagy az MKT X2-es (fémezett papír) is jobb, mind amilyen a többi 22nF-os is. Ez határozza meg a kapacitásmérés stabilitását, leginkább a kis értékek mérésekor (10 pF körül) Legjobb persze egy polisztirol lenne...
Sziasztok!
Köszönöm a javaslatokat. Ti biztosan sokat kísérleteztetek ezen kritikus alkatrészekkel, így ha mondjátok, biztosan így van. Én nagyon ritkán mérek kis értékű L/C-t, nekem megfelelt a gyors nullázás után 1-1 mérés. Így természetesen aki törekszik a kis tartományú L/C stabil mérésére javaslom, hogy fogadja a leírt javaslatokat. Az induktivitás tekintetében kaptam egy tippet, mely bevált a tippet adónak (köszönöm szépen): http://www.hqelektronik.hu/info/hu/coil68u_2_2_v9.html Ami az ESR-mérést illeti, tapasztalataim szerint a processzor 1.2 mV pontosságot ad, így 50 mA-s impulzussal számolva, ez kb. 25 mOhm. Tehát ha méréskor kapunk pl. 60 és 85 mOhm értékeket, melyek felváltva váltakoznak, akkor szerintem átlagolással 70 mOhm-nak tekinthető.
Mint ahogyan a weblapon is írtam, érdemes válogatni az alkatrészeket. Persze a szerző is tett ajánlást bizonyos kritikus alkatrészekre, ami a rajzról is leolvasható.
Az első a C mérési körben levő 10k és 1k ellenállások. Nem merem azt állítani, hogy profi multimeterem van, de válogatáshoz szerintem kiválóan alkalmas. Szóval volt itthon néhány ellenállás és az egymáshoz lejobban passzoló - mérés szerint 0,997k és 9,97k - ellenállásokat forrasztottam be. Ezzel a megoldással ( természetesen nullázást követően ) a C mérés eltérése az LCM3 műszerhez képest annyira kicsi lett, hogy a két műszer néha ugyanazt írja ki egy adott alkatrészről. A induktivitást mérő körbe szintén válogatással került be 2db 22nF-os MKT kondi. Így az induktivitás mérésről is elmondható az, ami a kapacitásmérésről. A válogatási procedura kb. negyed órát igényelt, de megérte. Javaslom másnak.
Lassan gyűjteményed lesz LC mérőből.
Végűl, még is csak poliészter kondikat tettél bele... 1-10 pF közötti kondiknál hogy viselkedik, illetve 1uH körűl?
Kis értékű alkatrész mérése előtt érdemes nullázni , így nagyon pontosan mér , igaz ez az ESR mérésnél is .
Nagyobb , 2200u feletti kondi vizsgálatánál előfordul a 0 - 22 mOhm váltakozó indikálása is .
Az ESR-nél a pontosság nem olyan lényeges, 10-20%-is még bőven elég az elkó jóságának megítéléséhez.
Az érzékenység illetve felbontás fontosabb. Nagyobb elkóknál 5 - 30m Ohm az ESR kapacitás és típus függvényében. Ezeknél a 25m Ohm-os felbontással csak azt tudod detektálni, ha már teljesen kiszáradtak, de hogy melyik a jobb, vagy melyiknek az ESR értéke kezd növekedni azt már nem. Egy 100m Ohm majd egy 1 Ohm-os ellenállást mérj meg úgy, hogy vele sorba-kötsz egy 10 000-20 000 µF elkót, ha benne lesz a 10-20%-ban akkor jó.
Ez teljesen így van , lényeg a rossz kondi kiszűrése .
Sziasztok!
Találtam Farnell-nél 1%-os 65V polisztirol 22 nF kondit, mely nagyon jónak tűnik: http://hu.farnell.com/jsp/search/productdetail.jsp?SKU=9520430 Az ár, ami ott van, nettó ár. A szállítási költség nekem nettó 5 Euró. Többet rendeltem, szerintem pár napon belül meg is jön. Akit érdekel, írhat nekem, el tudom küldeni postán (segítséget és nem hasznot szeretnék).
Te milyen kodnikat építettél az LCFesR műszerbe? Mármint a 4011 köré.
Több kondit próbáltam már , műszerrel válogattam és melegítve is figyeltem a kapacitásuk változását .
Most PAKTRON márkájú 22n 5% -os van benne , anyagát nem ismerem , valamilyen fólia ..
Elkészültem Hutale féle LCFesR, merőmmel, egy két apróságot módosítottam a nyákon.
A kritikus ellenállások helyén 0,1%-os ellenállások vannak, ezek elég sokat jelentettek a stabilitásban. Ha minden jól megy, akkor a 22nF-os kondik is lesznek cserélve polisztirol kondikra, így még stabilabb lesz a műszer. A pontosságával 100%ba meg vagyok elégedve, egy gyári LC-mérőhöz hasonlítottam és max +-1% az eltérés. Kapacitás mérést 1nF alatt nem néztem mert úgy se használnám ki, meg 1nF-os 0,5% pontosságú kondim volt, amivel hitelesíteni tudtam. Induktivitás mérésnél pedig 68uH-s hitelesített tekerccsel ellenőriztem a pontosságát. Valószínűleg itt se fogok 1uH-nél kisebbeket mérni. Igen jó kis műszer csak ajánlani tudom! Üdv: Zoltán
Honnan a csudából szereztél 0,1%-os ellenállást?
Hello
Innét van az ellenállás: Bővebben: Link Igen jó kis cucc, 0,1%, 25ppm hő tényező, -55…..+155fokig ok, 0,5W-os. Üdv: Zoltán
Szia!
Köszönöm a visszajelzést. A 0.1% ellenállásokat én is fogom kipróbálni. Annyit szeretnék jelezni, hogy elkészült egy továbbfejlesztett szoftver-verzió. Minden (L/C/F/esR) mérés a forgó kapcsoló állásától függően automatikusan történik, azaz nem kell a nyomógombot használni (eddig az ESR mérésnél sem kellett). Minden mérés gyors (relatíve gyors), kivéve a 4700-33000 µF kondik mérését (10 mp-től). Ezeknél a mérés is automatikusan indul, a szoftver üzen, mér (megszakítható gombnyomással), kiírja az eredményt, és vár. Gombnyomásra újra mér, alkatrész-cserénél automatikusan méri azt.
Köszi! (Ezt ismertem, de azt reméltem, hogy találok tized (és 10 alatt) ohm-ost, - mert itt az nincs.
Degussnak köszönöm az igényelt szoftvert, amit hamar megküldött. Közben terveztem hozzá saját nyákot (Eagle), részben smd alkatrészekkel és pici nyomókapcsolókkal. Akit érdekel, jelezze, elküldöm, így bárki átszerkesztheti, módosíthatja. 1n0 polisztirolt ugyan találtam párat, de nincs mivel kimérnem (K osztályú, úgy rémlik az 10%-ot jelent). ESR-nél (is) számít a beépített 10µF tantálok minősége. Itt is válogatnom kellett volna. Így saját magával válogattattam ki kettőt. Lehet, nem a legjobb utat választottam. Kalibráláskor kicsivel 100mV alatti értéket ír ki. Az ESR értékek nagyon függenek a kalibrálástól és a kontaktustól. Nekem kis értékű ellenállásokat nem sikerült kimérni vele. Elko mérése gyors és pontosnak tűnik. Induktivitásnál találtam 1-2 tekercset, amit nem tudott megmérni, valószínűleg a vasmag az oka, amit p_istván is jelzett. Induktivitás és kapacitás mérés teljesen jó, gyors. Egy régebbi (Atmeles) L/C mérő mellé került, amiből az Elko és ESR mérés hiányzott. Összességében sikerült egy jól használható műszert összehozni.
Az, hogy milyen vezérlő van benne, mindegy, ha a szoftvert a fejlesztő(k) rendelkezésre bocsátják. Amúgy én inkább az AVR felé húztam volna... Köszönöm a lehetőséget.
Szép lett a módosított nyák .
Ilyen alkatrészekkel a pontosságával sem lehet gond .
Szervusz!
A következő szoftverrel, ami egy két hét múlva elérhető lesz degusson keresztül, érdemes lesz frissíteni, több kisebb nagyobb és talán hasznos módosítást fog tartalmazni. Az ESR méréshez -100m Ohm alatt- nagyon jó kontaktusok és rövid mérővezetékek kellenek! Nem lötyöghet a banándugó a hüvelyben, a banándugóba forrasztani kell a vezetéket, mert a csavaros szorítás mindig meglazul (a hernyócsavar alól "kifolyik" a fém) és egy kicsit és bizonytalan lesz az érintkezés, a csipeszekre is vigyázni kell. Igazából négyvezetékes mérési elv kellene ilyen kis értékek méréséhez, de az nagyon megbonyolítaná a készüléket! A 10%-os polisztirol ha szerencséd van 1% belül lehet. A mellékelt képen lévő kondenzátorok is 1974-ből származó K jelölésű polisztirol, aminek kb. 50%-ka +-1%-on belül van, annak a fele pedig 0,5% pontosságú. Akkor még szigorúan vették a szabványt, és nem válogatták ki belőle a pontos darabokat, ezért a gauss görbe szerinti statisztikai eloszlás igaz. P István
Amilyen pechem van, kb 3 hónapja egy egész doboz hasonló (teljesen új!) kondit dobtam ki, mert rendeztem a műhelyt, de előtte vagy 20 évig őriztem... Csak pár darab maradt meg (véletlenül). Tervezem, hogy a kalibráló kapcsolással beállítom a névlegesre. Ehhez találtam egy elvileg pontos 883pF-os stiro kondit, amire kézzel írták fel az értéket.
ESR-hez javasolom a csavaros (banán)műszeraljzatot , amivel a mérővezeték stabilan rögzíthető és nem lötyög. Ronda, de jó lehet. Kiváltképp, mert egy kis adaptert javasoltok az áramkörön belüli méréshez, ami tovább hosszabbítja a mérővezetékezést és növeli a mérőkör saját belső ellenállását. AL
Szia!
Hát igen, sosem tudja az emer mire lesz szüksége! Ha van PIC programozód, akkor azzal is be lehet állítani a Ccal kondi pontos értékét. (EEPROM utolsó két bájtja tartalmazza a tizszeres értékét: 9970)
Én ezt használom ESR méréshez , csavaros műszeraljzatba szorítva , de lehet , hogy beforrasztom közvetlenül a nyákra .
Üdv mindenkinek!
Displaytech 162b LCD modult kaptam csak. Jó ez az LCM3-hoz? Más a lábkiostása mint a amit a kitben adnak. De ahogy néztem minden láb megvan.
Szia!
Jó lesz! Arra figyelj oda a bekötésen túl, hogy mintha 180 fokkal elfordítva lenne a többihez képest. (a kivezetések felül vannak) beépítés előtt ki kell próbálni, hogy merről kell nézni. Remélem érthető voltam. P István
Köszi! A haverom meg egy atm1602b kijelzővel építi. Ahogy néztem az meg teljesen olyan lábkiosztású ami kell.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |