Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   757 / 3965
(#) proli007 válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Hello!
Hát ez nagy valószinűséggel így van. De alapvetően minden hangsugárzó rendszer a "szélessávú" átvitelre törekedik. Így megkülönböztetésük elég értelmetlen számomra.
Talán a fordított jelző, mint a "keskenysávú" lenne a műszakilag értelmesebb megnevezés, ha nem a teljes sávot, hanem valami kijelölt frekvenciasávot kívánják átvinni.
üdv! proli007
(#) mate_x válasza proli007 hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Hello!
Kösz a segítséget, de akkor elmondom a konkrét példát .
Az R1-es ellenállás helyére 1 kohmost tettem.
A képlet szerint I=1,25/R1, ebből adódóan az I=1,25 mA, és nem függ a bemeneti feszültség nagyságától( kivéve persze, amit mondtál is, hogy nem lehet túl kicsi), én 9V-ot használtam. A kimenetre kapcsoltam egy ledet és megmértem, hogy hány milliamper áram folyik, és az 1,25 mA-ert meg sem közelítette, huszonvalahány mA volt. Utána csökkentettm 7,5 V ra a feszültséget,, akkor csökkent az áram, utána 12 V-re növeltem a feszültséget, utána meg nőtt egy kicsit az áram.
Aztán kipróbáltam, hogy a led elé tettem egy ellenállást, akkor is csökkent az áram.
Úgyhogy nem értem, hogy itt hol állandó az áram?
Üdv.: mate_x
(#) proli007 válasza mate_x hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Hello!
Hát az LM317-et, nem 1,25mA-hez, hanem 1,5A-hez tervezték. Ez az IC nem áramgenerátor, csak annak is használható...
A belső áramköri elemek működéséhez is kell valami áram nem gondolod? Ha feszültség szabályzónak van használva, akkor is a két láb között, 240ohm-ot szoktak alkalmazni. Plusz a vezérlő lábon is kell valamekkora áram, de ez gyártó függő is.
Ha ilyen kisáramú áramgenerátort szeretnél építeni, akkor menj át az áramgenerátor topika, ott talán fogsz találni kedvedre valót. De ha nem megadod a kívánalmakat és rajzolok neked egyet.
üdv! proli007
(#) karesz01 hozzászólása Jan 18, 2010 /
 
Sziasztok van egy panelműszerem digitális pm428-as.
Hogyan tudom én bekötni fesz ill árammérésre?
Azt látom hogy a tápfeszültséget hova kell tenni polaritáshelyesen.
Az in + illetve - ra kell a bemenetet, a sönt és az előtétellenállást pedig vele párhuzamosan ill. sorosan ugye .
(Csak biztos akarok lenni benne hiogy jól értelmezem-e.)
üdv.
(#) mate_x válasza proli007 hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Kössz a segítséget, erre nem is gondoltam .
Én egy állítható áramgenerátort akartam építeni kísérletezgetésekre, akku tölrésre, de főleg kísérletezgetésre.
Az ellenállás helyére egy potmétert akartam tenni .
Esetleg nincs valami hasonló IC, ami kisebb áramoknál is jó? Mondjuk nekem jó lenne úgy 40-50 mA-től bármeddig, ameddig lehetséges, de a legegyszerűbb megoldás érdekelne, szóval ha csak 100 mA-től lehet az is jó.

Üdv.: mate_x
(#) kendre256 válasza mate_x hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Ha ilyen kicsi áramú áramgenerátor kell, használj LM134 (LM234, LM334) típusú áramgenerátort. Egy ellenállással beállítható az árama, de úgy hőmérsékletfüggő (hőmérőnek is használható). Egy további ellenállással és egy 1N457-es diódával kiegészítve hőfokfüggetlen lesz az árama. 10 mA-ig használható, a diódával együtt 1,6V-nál nagyobb feszültségről már áramgenerátorként működik.
(#) mate_x válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Szia!
Kösz az ötletet, elmondanád hová kell kötni a diódát és a másik ellenállást?
(#) mate_x válasza mate_x hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Most néztem az adatlapot, hogy ez csak 10 mA-ig jó, ez pedig eléggé kicsi, de azért kösz a segítséget.

Üdv.: mate_x
(#) pivi1 válasza mate_x hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Üdv!
Idézet:
„Mondjuk nekem jó lenne úgy 40-50 mA-től bármeddig, ameddig lehetséges, de a legegyszerűbb megoldás érdekelne, szóval ha csak 100 mA-től lehet az is jó.”

lm117.JPG
    
(#) pivi1 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
De azt nem értem hogy miért 1K ohm-al?
(#) Tama89 hozzászólása Jan 18, 2010 /
 
Sziasztok!
A következő feladatot kell megoldanom.
Különböző gépek gép egységeket kell kapcsolgatnom. 230V 1 és 3 fázisú gépekről van szó. A probléma ott kezdődik hogy a kapcsolást csak mechanika, mozgó alkatrész nélküli eszközzel lehet végezni. Tehát mágnes kapcsolót, relét vagy kézi kapcsolót nem használhatok. Ami még nehezíti kicsit a dolgot hogy 40-60A-es áramok is előfordulnak. Triakkal esetleg fettel lehetne nagy biztonsággal és megbízhatósággal ekkora áramot kapcsolni? Milyen módon oldható meg legegyszerűbben az adott feladat?
(#) mate_x válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Kössz, szerintem ez jó lesz, én lm317-tel próbálkoztam. Azért 1 kohmot választottam, mert azt húztam ki először a fiókból
(#) pivi1 válasza Tama89 hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Üdv!
Találtam ilyesmit a számodra:
Bővebben: Link
(#) mate_x válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Meglesz! :yes:
(#) rascal hozzászólása Jan 18, 2010 /
 
Ebben a lágyindító kapcsolásban van-e jelentősége, hogy két 470µF kondi lett felhasználva és nem egy 1000µF-os?
(#) Tama89 válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Szia.
Köszönöm szépen a gyors segítséget. Azt hiszem ez lesz a leggyorsabb és legegyszerűbb megoldás.
Esetleg még azt megtudnád mondani ,hogy mennyire szeretik ezek az eszközök a komplex terhelést?
Tehát az áramkörön valószínüleg lesznek motorok, fűtőtestek, világító testek, számítógépek....
(#) kadarist válasza Tama89 hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Szia! Az a lényeg, hogy a relé bírja az induktív terhelést.
(#) rascal válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Köszönöm! Én is ebben reménykedtem, és ha nem 230V-ról lenne szó meg sem kérdeztem volna.
(#) Tama89 válasza kadarist hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Szia! Rendben köszönöm.
(#) kopaszs válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Kösz a választ.Szóval akkor hangszerre való zenéléshez és énekhez ez a fajta hangszóró lenne jó nem?
(#) kopaszs hozzászólása Jan 19, 2010 /
 
Még egy dolog lenne most nézzétek meg ezt a két hangfalat watt számban óriási a különbség de hangszóró méretben szinte semmi árban is szintén nem sok a különbség.Ugyan olyan erőségű lehet és ugyan olyan hangosan szólhat a 70watt-os is?melyik lehet a jobb?Bővebben: LinkBővebben: Link
(#) tom75 hozzászólása Jan 19, 2010 /
 
Készítettem egy ablak komparátor által figyelt akkumulátor töltött, de a komparátor nem billen.

Valaki tud segíteni mit rontottam el?

Köszi
(#) Action2K válasza kopaszs hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
A Wharfedale VS-10X-et ajánlom. Szebbek a magasai, Bár a másiknak meg a mélyei. De a mélyhián pótolható, viszont a csúnya magas nem szépíthető.
Amúgy kb egyformán fognak szólni hangerőben, azonos végfokon.
Amúgy mekkora a fégfokod, s mit értesz zenélés alatt?
Ha további hangosítási kérdésed van, ide várjuk: Hangtechnikák, hangosítások
(#) kopaszs válasza Action2K hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Szintetizátoron játszom mulatós zenét 400w 4ohm az erősítőm vagyis egy keverő erősítő.Azt mondod hogy a mély hiány potolható mire gondoltál.És hogy hogy azonos hangerőn szólnak amikor az egyik 300w a másik 70w?
Bocsi leközelebb a másik top irom
(#) Action2K válasza kopaszs hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
A mélyhiány egyszerűen egy mélyládával pótolható, illetve a keverőpulton, vagy külön EQ-n korrigálható, bár ez nem olyan jó eredményt hoz. Viszont, a Te zenei stílusodhoz nincs szükség a túlzott mélyre, úgyhogy inkább a szebb magasok a döntö.
A végfokod viszont túl bika ehhez. 2*200W-os amúgy? És csak 4 ohm? Nem 4-16 ohm például?

Azért fognak közel azonos hangerővel szólni, mert az érzékenységük közel azonos. Ez azt jelenti, hogy ha mind a kettőt 10W-al hajtod azonos, ha 50W-al, akkor is, ha 75W-al, akkor is. Viszont, itt jön a vége az egyiknek. A mésikat még tolhatod tovább, mert ttáplálható bele nagyobb erő is, egész 300W-ig. Igaz négyszeres a teljesítménnye, de csak kétszer hangosabbnak hallod.
(#) kopaszs hozzászólása Jan 19, 2010 /
 
Tényleg 2*200w 4ohm azt hogy 16ohm-ig azt nem tudom.Amugy én is nagyobb teljesítményű hangszóróra gondoltam gondoltam
(#) Action2K válasza kopaszs hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Igazán az erősítőnek nem szabadna bajának lennie, ha 8 ohm-os hangfalat teszel rá. Ha 120W/8 ohm-os lenne, még jó is lenne hozzá. Jelen esetben a 75W-os, olyan mintha 150W-os, 4 ohm-ost tennél rá. De ez még mindíg karcsú a 200W nak. minimum 240W/4ohm teendő rá.
Nem szabad abban gondolkodni, hogy majd kevesebb hangerőt adok a végfokra. Otthon talán, de buliban... bármi előfordulhat.
(#) kopaszs válasza Action2K hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
köszi szépen a segítséget most már tisztább a téma még mondjuk lenne egy kérdésem de most sajnos mennem kell majd holnap délelőtt megírom a másik ropikba
(#) kendre256 válasza tom75 hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
A kapcsolást nem igazán látom át, hogy mire is lenne használható, meg pl.mi fogja a bekapcsoláskor vezetni kezdő triakot kikapcsolni, de:
-ha az Ub az "alsó" referenciafeszültség alatt van, akkor az IC1A kimenete magas,
-ha az Ub a két referenciafeszültség közötti értékű, akkor az IC1A és az IC1B kimenete is magas,
-ha az Ub a "felső" referenciafeszültség felett van, akkor csak az IC1B kimenet magas.
(Ub az akku feszültsége (annak leosztott része).)
A Q2 tranzisztor viszont mindhárom esetben vezet!
(#) pivi1 válasza tom75 hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Üdv!
Hát nem a leg szerencsésebb rajzot választottad.Ha a tirisztoros,relés,stb...megoldásoktól eltekintünk még akkor is
LM393 kimenetére felhúzó ellenállást szükséges npn tranzisztor használatával.
Következő: »»   757 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem