Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   758 / 3961
(#) nagy_david1 hozzászólása Jan 19, 2010 /
 
Üdv!
Lenne egy érdekes kérdésem. Ha egy ilyen termosztátot rátennék egy transzformátor vasmagjára, és a primer körébe bekötném a megszakítót akkor megóvhatná a trafót az esetleges leégéstő, túlterhelés esetén? Most nem rövidzárra gondolok, hanem túlterhelésről pl 30%-al. Tegyük fel egy 25 wattos trafó vasmagjára rakok egy 70-80C-s termosztátot és terhelem 30 wattra. Köszönöm előre is.
(#) pivi1 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 19, 2010 / 1
 
Üdv!
Megfelelő rögzítés,hőátadás mellett a klixon használható.
Hővezető paszta használatával,50-60C-os változattal.
A vasmag ettől nagyobb hőmérséklete azt jelentheti hogy
a primer tekercs már bőven 100C fölött jár.(ezért szoktak közvetlenül a tekercsre 110C-130C-os védelmet tenni)
(#) kendre256 válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
A felhúzóellenállás jogos!
(Nem néztem utána, hogy az LM393 is nyitott kollektoros .)
A kapcsolás, amit linkeltél, jó lenne, viszont tom75 kapcsolása a felhúzóellenállásokkal sem lenne jó, a diódák miatt.
Itt egy felhúzóellenállásos, csak a két referenciafeszültség közötti akkufeszültségnél vezető Q1 tranzisztoros kapcsolás:
(#) pivi1 válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Így azt hiszem egyet érthetünk hogy nagyobb esélye lehet a fesz.figyelő beindításában,még R9,R10 lehagyásával is.
Aztán hogy aksi töltőnek bevállik e ?
(#) kendre256 válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Az R9, R10-et én a Q1 biztos lezárása miatt raktam bele. Valószínűleg működne jól anélkül is, de én biztosra szoktam menni.
(#) nagy_david1 válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
De akkor megfelelő illesztéssel (én is pasztával gondoltam) valami védelmet ad? Van-e gyakorlati értelme vagy csak elméleti? Csinálhatnék elektronikát is a figyelésnek, na de nem bonyolítom túl ha lehet. Ezért gondolkoztam el a legegyszerűbb, primitív megoldáson, csak nemtudtam primitívsége miatt egyáltalán nyújt-e valamiféle védelmet. Nem a hírtelen leterhelésre gondoltam, mert akkor biztos, hogy a tekercs hamarabb elég mint ahogy a vasmag átvenné a hőt, hanem a kisebb folytonos túlterhelésre, mi remélhetőleg a vasmag melegedésére is kihat, még időben. Köszönöm.
(#) pivi1 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Tartós védelemre használható.Pl.Mikrohullámú sütő magnetron védelme.Ha ott bevált,transzformátornál is működhet.
(#) YoCeE2107 hozzászólása Jan 19, 2010 /
 
Sziasztok az lenne a kérdésem hogy ha nem tudok beszerezni, (legalábbis ott nincs ahol rendelni akarok)
0,1 uf es elektrolit kondenzátort, jó e a helyére a 100nf es fólia, vagy kerámia kondi?? (a kerámia eddig nem vált be TDA2030 nál)
És még azt szeretném kérdezni hogy van e -/+ fólia/kerámia kondinál (gondoltam azt is hogy ezért nem volt jó)
Itthon találtam a lomok között 1-2 darabot 0,1uf 0,22uf- est de nincs több és kéne.
Köszi!
(#) kadarist válasza YoCeE2107 hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Szia!
Mit jelent az, hogy "nem vált be"? Egyébként jó a fólia is, meg a kerámia is, ha csatolókondinak kellenek.
(#) adamisbalint hozzászólása Jan 19, 2010 /
 
sziasztok
szerintetek egy ekkora trafó tud 220V-ból 6V-ot csinálni?
(a tetejére én irtam rá)
(#) nagy_david1 válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Köszi a tippet.
A simpi által ajánlott hőbiztosíték meg ismerős, csak nem ártana visszakapcsolnia neki, ezért gondolkoztam másban.
(#) adamisbalint válasza adamisbalint hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
hopp akép lemaradt

pic0007.jpg
    
(#) YoCeE2107 hozzászólása Jan 19, 2010 /
 
Kadarist:
Hát úgy értettem hogy minden mély hangnál reccsent eggyet kerámiával, keritettem egy elektrolitot és szép hangja lett a képen ott van amire gondolok.

tdash.JPG
    
(#) kadarist válasza YoCeE2107 hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Abba a pozícióba nem szoktak elkókat tenni. Mindenesetre furcsa jenség. És ha semmit nem teszek oda, akkor mit csinál az erősítő?
Beszerzési forrás az elkóra:Bővebben: Link
(#) pivi1 válasza adamisbalint hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Az az igazság ,hogy meg kell mérni.(feszültségmérő AC állás,700V méréshatár)Bekapcsoláskor primer bemenetet(230V)nem piszkálni!.A méretétől függetlenül még 110V leadására is képes lehet,kis áramerősség mellett.Azonban ha leírod miből származik valószínű tudnak segíteni.
Én ébresztőórás rádióra tippelek.
(#) kendre256 válasza adamisbalint hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
A trafó méretétől nem függ, hogy mekkora feszültségből mekkorát csinál. Azt a tekercselés határozza meg.
Itt van pl. két elég kicsi, 230V/2 x 12V-os trafó:

trafo1j.jpg
    
(#) adamisbalint válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
egy rádióból származik
(#) pivi1 válasza adamisbalint hozzászólására (») Jan 19, 2010 / 1
 
Akkor valószínű 2x6V leadására képes,kb. 0,3A-0,4A áramerősség mellett.
(#) mate_x hozzászólása Jan 19, 2010 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy egy stabilizátor ic-ben(78XX) a bemeneti és a kimeneti áramerősség ugye megegyezik?
Mert a számításaim alapján ez jött ki, de gondoltam jobb ha megkérdezem.Tehát ha pl. egy 7805 ic kimenetén egy ellenálláson át 10 mA folyik, akkor a bementen is ugyanekkora áram folyik, és így a bementi teljesítmény megegyezik a hasznos és a veszteségi teljesítmény összegével.
A választ előre is kösz.

Üdv.: mate_x
(#) Ballage válasza mate_x hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Nagyjából, a bemeneten mindig van egy kis többletáram, amit maga az IC vesz fel a működéshez. Ez mindig hozzáadódik a kimeneti áramhoz.
(#) mate_x válasza Ballage hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Köszönöm szépen a választ!
(#) adamisbalint válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Köszi
(#) adamisbalint hozzászólása Jan 19, 2010 /
 
Sziasztok
Lenne még 1 kérdésem
Mi az a ferritrúd?
(#) kendre256 válasza adamisbalint hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
10-15 cm hosszú, kb. 1 cm átmérőjű (lehet lapos is) fekete (sötétszürke) színű rúd. Fémoxidokból, porkohászati eljárással készült. Lényegében vasmag, tekercseket tekernek rá, hogy az induktivitásuk nagyobb legyen. Középhullámú rádiókban szokott lenni.
(#) huarachi hozzászólása Jan 19, 2010 /
 
Sziasztok!
Az én kérdésem az lenne hogy szükségem lenne egy 12v-os biztosítékra. Ilyet honnan tudnék szerezni???
Nagyon szépen köszönöm előre is.
(#) mate_x válasza huarachi hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Szia!
A biztosítékok nem feszültségre, hanem megfelelő nagyságú áramerősségre oldanak ki szóval amperban "mérik" őket. Ezeken belül is van lomha lassú és gyors.
Bármilyen elektronikai szaküzletben szerezhetsz ilyet.

Üdv.: mate_x
(#) kadarist válasza adamisbalint hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Szia!
Így néz ki:Ferritrúd
(#) pucuka válasza mate_x hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Üdv!
Sajnos nem egészen van igazad. A biztosítékokra rá szokták írni a maximális feszültség adatot, ettől függ a fizikai mérete. Az SMD bitosítékoknál vannak alacsony feszültség értékek.
(#) streethaawk hozzászólása Jan 20, 2010 /
 
sziasztok szeretnék segítséget kérni canon 240es nyomtatóm van,és szeretném megtudni,hogy az utántőltött patront miért nem olvassa be,és hogy lehet kikapcsolni a tintaszín ellenőrzést,hogy tudjam használni előre is köszönöm
(#) adamisbalint hozzászólása Jan 20, 2010 /
 
Hogy tudom potméterrel úgy szabáLYozni a V-ot, hogy az A nem változik?
Következő: »»   758 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem