Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Laptop lcd megvilágítás probléma
 
Témaindító: clive, idő: Jan 24, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 4
(#) clive hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni.
Tegnap a kislányom egy laza mozdulattal lerántotta a laptopomat mely eseménynek az lett a következménye hogy az lcd háttérvilágítás tönkrement.
Kérdésem az lenne, hogyan tudom kideríteni hogy az lcd ment e tönkre vagy az inverter.
Továbbá szeretném megkérdezni, "kerestem más topic okban" hogyan működik a kijelző megvilágítása, milyen feszültséget állít elő az inverter, és a két vezeték ami a megvilágításhoz csatlakozik miért nem egyforma keresztmetszetű. az egyik harmad vagy fele olyan vastag mint a másik.
Az inverter kivezetéseit már megmértem, feszt nem találtam rajta, de nem tudom hogy az lcd is sérült e vagy nem.
Azt gondolnám, fizikai behatásra inkább a kijelző megy tönkre mint egy tranyó vagy kondi.
Előre is köszönöm a segítségeteket.
(#) patexati válasza clive hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Szia! Erős fényben látszik,hogy megy e az lcd! Ha nem is villan egy pillanatra sem akkor vagy a cső vagy az inverter a rossz! Nem tört szét a CFL cső? Az inverterben nem szakadt le a trafó a panelről? Meg kell mérni a trafót nem e szakadt! Meg nézni,hogy a 12 V-ot megkapja e egyáltalán az inverter! Esetleg valami csatlakozó is lecsúszhatott meg kell mindent nézni!
(#) harald válasza clive hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Mint írod lcd megvilágítás probléma ha lepattintod a monitor elejét az inverter általában látható hacsak nem ledes monitorod van és könnyen ki lehet mérni hogy kimegy a csőhöz a nagyfesz vagy nem (vigyázat RÁZ)elég egy fáziskereső ha lehet nem hagyományos hanem elektrónikus akkor még a csatlakozót sem kell levenni ha kimegy akkor lehet a cső esetleg eltört vagy ha a cső jó akkor az lcd panel de a csatlakozókat is nézd megy esetleg nincs kimozdulva
De kár volt ezért uj topicot nyitni van már egy hasonlóBővebben: Link
(#) clive válasza harald hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Köszönöm a gyors választ!

a kijelzőn és az inverteren semmi külső sérülés nem látható.
kép van a kijelzőn, a probléma a megvilágítással van.
Az invertert megmértem multiméterrel, fesz nincs a kivezetésein.
Hogy a bemenő oldalon hol mit kell mérni azt nem tudom.

DSCN0360.JPG
    
(#) patexati válasza clive hozzászólására (») Jan 24, 2010 / 4
 
A bemenőn kell keresni a 12V-ot bekapcsolt gépnél ha nincs jelen a biztosítékot kell az alaplapon megnézni ,hogy jó e. A trafója jó azt mérted? 2KOhmos határban mérj a szekundernek jelentős ellenállása van a primér nem szokott tönkre menni!
(#) clive válasza patexati hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Mértem dolgokat, érdekesek.

Feketéhez viszonyítva:
barna 0V
piros -5V
narancs -5V
sárga -2,5V
zöld -4,6V
kék -5V
lila -3,1V
fehér -3,2V

Testhez viszonyítva:
fekete +5V
barna +5V
piros 0V
narancs 0V
sárga +2,5V
zöld +0,3V
kék 0V
lila +1,9V
fehér +1,9V



DSCN0363.JPG
    
(#) patexati válasza clive hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
A trafó szekundere?? Nem szakadt!
(#) clive válasza patexati hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Külömben a gép működik rendesen.

Mértem ellenállást, azt hiszem a trafó nem jó, a szekunder"kimenő" oldalon nem mérek ellenállást. Lehet hogy meg van szakadva.
de a feszültségeket akkor sem értem.

DSCN0371.JPG
    
(#) Ricsi89 hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Ha a cső törött(vagy amikor kiöregedik) akkor lekapcsol, mivel nincs terhelés a kimeneten(vagy túl nagy az áram). Ilyenkor hiába mérsz feszt a kimeneten semmit nem fogsz ott találni. A multimétert felejtsd el, mert a 2000V körüli gyújtófeszültség egyből megöli a multidat. A háttérvilágítás csövét kellene kivenni, lehet, hogy eltört vagy csak a kivezetése tört le. Addig nem lehet semmi pontosat mondani, amíg a csőről nem bizonyosodsz meg, hogy jó-e. Ha rossz, akkor tudsz venni ezerszámra fillérekért ugyanilyen méretű törött kijelzőt, amiből átrakható a cső. Nekem a laptopomban el volt öregedve és néha csak felvillant pirosan! Vettem egy ugyanolyan mérető törött kijelzőt, átraktam a csövet és tökéletes.
(#) ptesza válasza clive hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
A többi hozzászólás elolvasása után , azzal a tudattal , hogy már szereltem szét és össze kijelzőt nem ajánlom. Sőt soha többet nem fogok én sem csinálni ilyent.

Bővebben: Link

Ez mind szép és jó de ezt szakszerűen otthon nem fogod tudni megcsinálni, elég egy ujjlenyomat , egy kis pihe porszem , vagy valami nem pattanik a helyére , olyan foltos lesz letéped az arcodat. Valószinű a fénycső pattant meg, de tényleg ne méricskéljed multival, mert könnyen áthuz , és arra emlékezni fogsz. Ha lenne kéznél másik laptop annak az iverterére kellene rákötni a ccfl csövedet ,úgy hogy benn van a helyén. Ha viágít akkor nyilván az inverter, ha nem akkor lehet nézelődni.

A 12 volton kívül kellene lenni még ott valami nagyobb fesznek is szerintem.
(#) patexati válasza clive hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Ha a szekunder tekercsen nem tud 2K méréshatárban ellenállást mérni akkor egyértelmű,hogy szakadt! Felesleges a csövet kiszedni még az inverter nem jó! A Vaterán nézz szét inverterügyileg!
(#) Ricsi89 válasza ptesza hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Na ne már, hogy szét kell szedni darabokra a kijelzőt. Én nem szedtem darabokra csak alulról kiszedtem belőle a csövet a tartójával együtt, majd a másikat visszaigazgattam a helyére és összecsavaroztam. :yes:
(#) harald válasza patexati hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Ha Pesti vagy vagy jársz Pestenn a Fogarasi 92 ben volt egy bontó amugy milyen márka ?
(#) clive válasza harald hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
hi-grade MP83/8200

Elég régi típus
lassú de megbízható
(#) patexati válasza clive hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Amúgy ha nem kapsz ugyanolyan invertert egy másik Asus trafója jó lehet bele csak a primért kellene megnézni,hogy ugyanannyi menet van e rajt én már tekertem át egy más fajta trafót egy monitorba és nagyon jól üzemel! Ha van induktívítás mérőd azzal a legkönnyebb ellenőrizni! A szekunder tekercsek nagyjából megegyezhetnek!
(#) clive válasza patexati hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Úgy néz ki sikerült megbütykölnöm.
igaz hogy mikroszkóp alatt forrasztottam a trafót mert olyan vékony a tekercselés hogy szabad szemmel nem is láttam, és szerencsém volt mert a szekunder egyik ága két helyen volt kivezetve és egy darab dróttal elég volt átvezetnem.
a másik probléma a stanby alaplapi kicsi kacsoló volt.
Az is sérült a bázisugrástól.
Köszönöm a segítséget!

Apropó még egy dolog.
Az első hozzászólásban harald megemlítette hogy van már ilyen topic.
Ez lehet hogy igaz, de kérdem én, mennyi esélyem lett volna arra hogy egy régi topicban ilyen gyors és segítő válaszokat kapjak? Azokat csak az olvassa akit érdekel, míg az új témákat rengetegen megnézik.

Szóval köszönöm mindenkinek.



DSCN0360.JPG
    
(#) ptesza válasza clive hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Örülök ,hogy sikerült.

Arról nem is beszélve ,hogy így tudtál pontot adni is.
(#) greatman válasza clive hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Szia! Örülök, hogy sikerült megoldani a problémádat. Ugyan nem az én tisztem, de nem bírtam megállni, hogy válaszoljak neked. Ha beírsz egy régi topikba, akkor az oldal bal oldalán a Fórum témák között meg fog jelenni a topik címe, utalva arra, hogy friss hozzászólás, kérdés érkezett. Szerintem a legtöbben nem csak a teljesen új fórumtémákat olvassák, hanem figyelik az aktív fórumtémákat, és hozzá is szólnak, ha tudnak érdemben. A túl sok topikkal az a baj, hogy ha valamit szeretnél megtalálni, akkor nem mindegy, hogy 1 topikot kell átböngészned, vagy tizet. Gondoltam elmondom. Üdv.
(#) gizi525ix hozzászólása Feb 19, 2010 /
 
sziasztok!

dell inspiron e1505 15,4" wsxga+

hibafolyamat sorrendben

- először bekapcsoláskor nem volt képe,aztán
némi noszogatásra (ki/be csukás,várakozás)
mindig elindult.

- aztán sokáig tünetmentes volt,majd jött az,hogy
kikapcsolás után nem kapcsolt le a háttérvilágítás
csak akkor,ha kihúztam a tápot és kivettem az akksit
(ha visszatettem a tápot már nem világított kikapcsolt állapotban)

jelenleg van kép,de a háttérvilágítás nem megy akárhogy noszogatom....
mi okozhat ilyen hibát? az inverter,vagy a fénycső szállt el szerintetek?

előre is köszönöm a segítséget!!!
(#) bbalazs_ válasza gizi525ix hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Igy elso hallasra valoszinuleg valami kontakthiba lehet az atvezeto kabelkotegben a gep-kijelzo kozott.
De sokminden mas is lehet, csak ez a legvaloszinubb elsore (azert marad vilagitva, mert az engedelyezo vezetek testelodhet a korbefogo arnyekolason).
(#) gizi525ix válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
első blikkre én is erre gondoltam,ezért először vettem egy másik szalagkábelt.sajnos nem segített

""""engedélyező vezetek""""
bocs a láma kérdésért,de az melyik és hol keressem?
(#) gizi525ix válasza gizi525ix hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
fejlemény.....

betettem a kijelzőt inverterestül egy másik
laptopba és hibátlanul működik .

innentől bonyolódik a helyzet....
(#) patexati válasza gizi525ix hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Ha a másikban jó akkor nem a kijelző meg az inverter a rossz! Tedd bele a másik monitort az inverterével! Cseréld meg a kettőt úgy próbáld!
(#) gizi525ix válasza patexati hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
GYŐZELEM

....nehéz szülés volt....
köszönöm mindenkinek a tippeket!
vga volt a bajság okozója
a tenger másik oldalán is vannak mekk elekek.....
szóval az úgy vót,hogy ez egy amerikai laptop.
most itt van mellettem a másik is kiderült,hogy
matattak már benne sajnos....
először is van egy átkötés,ami eredetileg nincs.
aztán a proci és videokártya hővezető paszta
helyett,szerelő(réz)pasztával volt összerakva.
az alaplap és a videokártya között van egy távtartó,
ami dupla kétoldalas ragasztóval volt "odaerősítve"
(mondjuk a gyári felfogatás is buta kissé)
ezeket elhárítva és eltávolítva összetettem ideiglenesen az egészet és próba.
hihi van kép.hurrá...persze kikapcsolás után derült ki,
hogy véletlenül a régi szalagkábellel tettem össze.
persze kikapcsolás után háttérvilágítás megint maradt.
gyors kábelcsere és most hibátlan(kopp-kopp)

konklúzió:szalagkábelcserénél kimozdulhatott a vga
(mert ugye csak az ellentétes oldalán van két lefogatócsavar ). most komplett házcsere,
takarítás,öröm és boldogság
(#) evko hozzászólása Márc 13, 2010 /
 
Sziasztok!

Nekem is van egy problémám...
ASUS L3800-as noti (régenni), LCD-n van kép, de háttérvilágítás nincs...
Az alaplapon egy PICXXX nevű IC el van durranva, nem tudom, ez felelhet-e a háttérvilágításért...
Elsőre ez érdekel, hogy ez felelhet-e érte..?
A noti monitorral megy, feltelepül rá a win, látszólag minden működik, nem tudom, a PIC IC-nek mi szerepe volt, de el van durranva, az már biztos...

2. Honnan tudjam meg, nem-e az LCD háttérvilágítás csöve vagy mi ment-e tönkre? Az inverteren van feszültség... A bemenetén vannak feszültségek, ugye több kábel megy bele és végül kijön a 2 kábel... Szóval, a bemenetén van több helyen is 20 - 18 V feszültség, talán kevesebb is... Nem értem, miért kell ennyi feszkónak benemmi és végül csak 2 kábel jön ki...
Nem elég ennek a háttérvilágításnak egy X feszültség foilyamatosan és ennyi?

Köszi előre is...

evko
(#) patexati válasza evko hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Szia! Folyamatosan figyeli az inverter mindkét oldal áramát és ha valamelyik megugrik vagy lecsökken akkor tilt a védelem! Van az inverter résznek egy külön biztosíték az biztos elment amúgy honnan veszed,hogy elszállt a PIC (még nem láttam ilyet miben PIC lenne ) Mert természetesen nem dísznek van bent és ha van kép a monitoron csak nincs háttérvilágítás akkor biztos,hogy az inverterhez tartozik! Amúgy mennyit ment mennyi idős? A csőre ebből lehet következtetni legjobban bár szerintem nem az lesz a baja! Egy képet csinálhatnál a kérdéses panelról és a PIC és inverter részéről![OFF]
(#) evko válasza patexati hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Köszi a gyors választ!
Hát, az az igazság, hogy ezt a notit úgy üzleteltem, hogy elvileg csak az inverterhez vezető kábel van megtörve, mert állítólag ment mozgatásra az lcd, de most már nem....
Olcsón hozzájutottam, de azt senki nem mondta, hogy az IC ki van durranva.. Hiányzik a tetejéből egy kis darab, innen tudom, hogy kidurrant...

Az inverterhez vezető kábel nincs eltörve, mozgatásra sem reagál, kiszedtük az inverterből az összes tranzisztort és egy 94-es kódszámú SMD tranyón semmit nem lehetett mérni.. Na most, azt kicseréltem (Lomex, talán jót adtak), de semmi változás.. Most olvasom, hogy a kimeneten több ezer V fesz is lehet....
De itt nincs, bár most már többé nem mérem inkább..

KÉp van, csak háttérvilágítás nincs....
PIC16C54C

Csinálok képet is, de kicsit később tudok...

Evko
(#) patexati válasza evko hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Bocsi elmentem felette és nem vettem észre,hogy noti! Így más az egész! Abban cserélni kéne az invertert. Ez a PIC akkor az alaplapon van? Mert azt is kéne cserélni csak abba kell egy hex is!
(#) evko válasza patexati hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Igen, ez noti...
Szóval nem érdemes beleforrasztgatni az inverterbe?

A PIC az alaplapon van.. Mi az a hex? Nem érteh hozzá..? Progi?
(#) patexati válasza evko hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Lehet jó az inverter csak ez a PIC vezérli! A PIC egy mikrokontroller de simán annyit ér mint egy számítógép operációs rendszer nélkül! A hex az egy file mi az adott feladat elvégzéséhez írt program mit bele kell a mikrokontrollerbe égetni! Nem is a beégetés a legnagyobb probléma hanem a beszerzése!
Következő: »»   1 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem