Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv!
Szóval az érdekelne, hogy meg lehetne-e oldani, hogy van mondjuk egy tekercs, vagy indulktivitás amit berakok egy szigetelő lap mögés és ha odanyomom az ujjam, akkor megváltozik az induktivitás és ezáltal egy kapcsoló zár. Olyasmire gondoltam, mint egy fémdetektro, csak attól tartok, hogy a testem relatív permeabilitása túl kicsi. Hálózati lámpa vezérlésére gondoltam, és érintésvédelem miatt nem akarok potmétert használni, hanem ezzel kapcsolgatnék egy 555 az pedig egy ds potméter ic-t. Várom a véleményeket, esetleg konkrét megoldási javaslatokat, kapcsolásokat.
Hi!
MSP430 doksi kapacitív PCB-gombokról. Induktívan is lehet, hogy meg lehetne oldani, mindenesetre egyszerűbb a kapacitással játszani. A DSxxxx potméterekre nem kapcsolhatsz a tápfesznél nagyobb feszültséget, tehát hálózati lámpa fényerőszabályozására nem alkalmas közvetlenül.
Ez nagyon tetszik, de nincs erre valami kapcsirajz is, amit el lehet készíteni?
Télleg tetszik, milyen design-os lenne egy ilyen szabályzó.
Szia! Miért nem fénnyel oldod meg a dolgot?
Mert ott se kell kontaktust létesítened a kezed és más test között... pl lehetne fotoellenállás, fototranzisztor, infra de lehetne optoval megvalósított szilárdtest relé... remélem tudtam segíteni! Üdv
Érdekes megoldásnak tűnik, csak házi módszerekkel nem tudom mennyire precízen lehetne megoldani és kicsit félek is a rés mia....
húúú de lehetne ezt teljesen is burkolni nem? szóval a legfelső szigetelő réteg lehtne teljesen folytonos és alá csak kimaratok egy Nyákot így. Éééértem Ezt esetleg nem lehetne megoldani egyszerűbben? Ezekszerint a relatív permittivitás elég nagy ahhoz, hogy változást okozzon. Hogyha csak 2 gomra volna szükségem nem lehetne tranzisztorral megoldani, talán egyszerűbb. Ez nagyszerű ötlet!
Próbáltam már TSOP-vel kísérletezni, de ha több csatornát szerettem volna akkor már túl bonyolult volt számomra.
Esetleg nézd meg, ha jól látom, akkor a 4046-osnak kell 0-5V -ot adni és talán ekkor változik a fényerő is...
Márpedig 0-5V -ot simán tudsz egy DS1669-es digitális potival szabályozni. Bővebben: Digfeny Bővebben: digipotihoz kapcs Üdv
Erre a kapcsolásra gondoltam, erre kapcsolnám a ds1669-es potméter IC-t. Gondolom működik 5V-ról. Így elég volna a potméter kivezetését közvetklenül a kapcsolásra kötni, vagy valami illesztés kellene?
Egyre gondoltunk, csak én előbb végeztem 1 perccel
Nem kell semmi, mehet egyből rá a ds bemenetére a fesz, a 2 gombbal meg szabályzod, a kimenet meg a fényerőszabályzó bemenetére...
Természetesen megoldható: a tekercs egy oszcillátor rezgőköre és ha közelítesz felé leáll az oszci. Régi fali kézszárítók voltak így indítva.
Régebben a Kontakta gyártott kapacitiv kapcsolású fényerőszabályzót .Pár nap allat talán megtalálom a rajzát.
Türelem!
de ebből a ds1669-esből van 10-50-100kohmos, ezzel nagyjából a felbontást tudom változtatni?
És ezt az érzékelőt, mármint a kapacitás vezéreltet nem lehet egyszerűbben valami tranziszoros kapcsolással megoldani? Nem tud valaki esetleg 1-et?
Köszönöm a rajzot, esetleg nincs valami olyan, ami nem specifikus alkatrészből készűl? valami tranzisztoros, vagy általános ic-t tartalmazó?Már bocsi hogy itt elégedetlenkedek
Azt esetleg nem lehetne, hogy van egy oszcillátor csak nem a tekercs induktivitását, hanem a kondenzátor kapacitását változtatom, ahogy Sebi is írt? ezzel prcízebben lehetne szerintem, mert így talán közelebb kell rakni az újjam és 2 gomb nem zavarja egymást?
De hogy lehetne kivitelezni gyakorlatilag, hogy egy áramkör bekapcsoljon a rezdőkör változására? Valami kapcsolást nem tud valaki?
Üdv mindenkinek!
Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan működnek a kapacitív közelítésérzékelők. Esetleg tudna valaki részletesebb leírást vagy rajzot készíteni? Netán otthoni körülmények között lehetséges készíteni ilyesmit? Köszönöm mindenkinek a választ!
Szia!
A kapacitív érintésérzékelés elve, hogy egy kondenzátort töltünk illetve sütünk ki egy ellenálláson keresztül, megfelelő periódusidővel. Ha az érzékelőhöz közelítünk, akkor a szórt kapacitások miatt az eredeti kapacitás értéke növekedni fog, mely csökkenti az oszcilláció frekvenciáját és ezt a frekvenciaeltérést detektáljuk. Egyszerűsítve nagyjából erről van szó. Házilag is elkészíthető. Léteznek olyan mikrokontrollerek, melyek hardveresen fel vannak készítve a kapacitív érintésérzékelésre. A mellékletben találsz egy mikrokontroller-mentes megoldási példát. Néhány link az elvet illetően: Bővebben: Link Bővebben: Link Itt még bőven akad nézegetni való, ha bővebben érdekel a mikrokontrolleres kapacitív érintésérzékelés. Üdv.
Egy kondenzátor kapacitása annál nagyobb minél közelebb helyezkednek el a fegyverzetei egymáshoz. Ha tudsz pF-os nagyságrendűkapacitást mérni, nyert ügyed van.
Ez valamelyik janel-panelban volt, ismerősömnek működött.
Szia! Egy téma a közelítéskapcsolókról.Szenzorika
figyeled a fórumot. Nagyon szívesen a választ!
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget! Megpróbálok összehozni egy Pic-es változatot.
Megpróbáltam követni az AN1101 példáját PIC16F628A-val, viszont ebben a PIC-ben nincs SR LATCH így a komparátorokat sem lehet úgy használni, ahogyan a példa mutatja. Van esetleg valami ötleted, hogyan lehetne ezen a PIC-en megvalósítani?
Köszi!
Meg lehet oldani a kapacitív érzékelést egy komparátorral, SR Latch nélkül is. Erre itt találhatsz példát.
A másik ötletem, hogy a komparátorok állapotát megszakítással figyeljük. Ha változik a komparátorok állapota, az generál egy megszakítást. Ha úgy változtak a komparátorok, ahogyan az aktuális fázisnak megfelelően változniuk kell, akkor invertáljuk azt az IO lábat, amelyikre az RC van kötve. Ezzel gyakorlatilag egy szoftveres SR Latch- t készítünk. A továbbiakban pedig ugyanúgy járunk el, mintha lenne SR Latch. Viszont lehet, hogy ez a módszer problémás, mivel időveszteség van amikor a komparátor modul felől jön a megszakítás (PC mentés, kontextus mentés... + megfelelő beállítás). A gyakorlatban nem tudom hogyan működne. Ha ez nem jönne össze, akkor is van mentőötletem. Venni kell egy SR Latch- t (NAND kapukból is össze lehet rakni) és így plusz IC felhasználásával meg van oldva a probléma, esetleg olyan uC- t kell vásárolni ami rendelkezik mTouch- al, vagy SR- Latchel. Köszönöm a pontot!
Sziasztok!
Szeretnek riasztot szerelni az autoba, viszont hasznalhatatlannak talalom a sokk erzekelot amik altalaban az autoriasztokban vannak. Tehat szeretnek egy olyan kapacitiv/erinteserzekelot csinalni, aminek az auto vaza kepezne az erzekelo reszt. Igy ha valaki tul kozel menne az autohoz (pl par centi, de az is jo lenne ha csak akkor mukodne mikor hozzaernek) akkor adna egy jelet a riasztonak. Persze azert annyira erzekeny kellene legyen, hogy az autofestesen keresztul is mukodjon es lehetoleg ne adjon teves riasztast. Minden egyeb otletet szivesen fogadok!
Nem is tudtam, hogy a Kontakta ezt is használta. Azt hittem, csak a Siemens S 576 IC-vel dolgozó kapcsolást alkalmazták.
Sziasztok ezt a kapcsolást szeretném megépíteni de nem vagyok tisztába pár dologgal! pl: mi az a TTL szint vagy hogy mi az a J1, J2, A1, A2 és hogy mi az az Éübetű a sarokba??? A Cv kondi mekkora kell legyen???
A TTL jelszinteket szabványosították (hogy a különböző IC-k összekapcsolhatól lehenek). Az alacsony szint 0 - 0.8V között, a magas szint 2.2-5V között. A közbenső tartomány "tiltott", a két logikai szint között gyorsan kell átváltani.
A kapcsoláson a 90 khz mérőjelet kivezették H szintű. A J1 J2 jelölés azért van mert a relé nics a NYÁK-on külön kell csatlakoztatni. Tekercsellenállása 330 ohm. Az A1 A2 közé 330 ohmos ellenállást köss ha a relét nem akarod használni, a 90 KHz mérőjelet más fokozatok részére továbbviszed.
Sziasztok! Egyszeruen elakadtam! Valaki epitette mar ezt a kapcsolast??? amit fetebb csatoltam?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |