Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7293 végerősítő
 
Témaindító: m.joco, idő: Szept 12, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   16 / 75
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Hát igen. Egy barátom is már foglalkozgat pwm tápokkal,de sokkal bonyolultabb,mint elsőre látszik.
Nekem van pl 6db 1*36VDC kapcs tápom,egyenként 3,4A,ha eladni nem tudom,akkor max átteszem arra a végfokokat.
De én úgy akarom,hogy 42 és legalább 40 maradjon teljes terhelés mellett.
Nekem sikerült 34V-ra csökkenő tápfesz mellett 28,1-28,2V-ot kiszednem 50hz szinuszba 4 Ohm-ra.
450W-os trafó 38,8V-ról 34V-ra zakkant meg tőle kb 50A-es diódahíddal párosítva. De már így is dupla trafóval hajtottam,dupla diódahíddal...A hűtés egyenesen hajtóműhangú volt,de kellett. Sajna nagyobb bordám nincs jelenleg ebbe a dobozba. De mint mondtam a közepekhez ez még túl sok is lesz,nemhogy kevés.
Minden mérést én is szkóppal figyelek. Csak a tökéletes szinusra adom a nevem. Egyedül a fehérzajra nem tudok mit mondani. Ott még mindig a fülre hagyatkozom(persze fülvédő mögül a hangerő miatt),mert a fehérzaj torzulásánál fellép egy magas frekvenciás zavar. Ez nagyjából meg is figyelhető a hirtelen melegedés és a tápfesz csökkenésből. Persze régen nem beszélek a szórók torzulásáról,mert az már régen halláskárosodás felett van,és eseteimben erősítő hiány következtében.

Igen a pwm tápok bizonyos teljesítmény körül olcsóbban kihozhatók. Afelett már a bordák tömkelege és az alkatrészek párhuzamosítása miatti összeválogatás okoz plusz pénz kiadást. Mi már jó ideje csak amcsiból rendelünk speckó alkatrészeket,de már jóformán egy műveleti ic-t is,mert opa 4ever... De így is akadnak pár % különbségek. De a mai piacon ez igen jónak számít.
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 
Az biztos, hogy egy sima trafónál csak bonyolultabb lehet. Sajnos nem értek hozzá, a működését sem tudom igazán, majd utána olvasok. Most nem jönne rosszul egy 17VDC/200W példány, a 3db 1554-hez, amit építeni akarok.

28V-ot kihoztál ? Az közel 200W 4Ohm-ra. És mekkora torzítás volt ?
Én úgy emlékszem, hogy csak 25-öt hoztam ki belőle. Sajnos nekem szkópom sincs, viszont elég megbízhatónak találtam a clip jelző LED-et. Egy picit még talán előbb is jelez, minthogy füllel hallanám a torzítást. Minden esetre én azt használtam, úgymond a "max" hangerőhöz. Bár nagy a hibalehetőség egy szkóphoz képest, csak tájékoztató jellegű. De ha az sem lenne, meg szkóp se, akkor nem is tudnám, mennyit ad le, lehet, hogy 35V lenne a kimeneten 80% torzítás mellett
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 

Sajnos nekem nincs olyan tápom.
De itt a fórumon már piszkáltak meg pc tápokat...kérdezz rá.

Igen...hát a torzítást nem értem...mivel én azt nézem a kimeneten tiszta szinusz legyen. Ezért van a szkóp.
Azt a bemenethez kell mérni? Az nem csak egész mintaképre szól?

Nekem nagyon bevált az 50Hz szinusz.
De ha gond,jelezzétek
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 
Ha 28V-ot kivettél, és így még tiszta szinuszt mutatott a szkóp a kimeneten, akkor 200W-ot nyomott a cucc 4 Ohm-ra egész jó!

Valószínű a clip LED akkor villan be, ha a kimenet eltér a bemenethez képest, vagyis ha "levágja" a jelet. Én csak simán torzításnak nevezem. De a lényeg ugyanaz, tiszta szinusz legyen a kimeneten is !
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 
Aham
gondolom az nem baj,hogy nekem nincs clip led
A mute-t is csak most kötöttem be,hogy ne kelljen a potikat tekerni....
Engem mindig is a kimenet érdekelt..ha az tiszta,akkor jól van.
Még azt nem sikerült kiderítenem,hogy a szórók hány OHm-osak 50hz-en,mert a hangkártyám nem kompatibilis az itteni társaság által használt programhoz.
De gondolom,hogy a 4 OHm dc ellenállású szóró az nem tér el annyit.
Ez az ami még várat magára...de most nem tudok hangkártyára költeni.
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 
Ja, hangszóró volt a kimeneten, a méréskor ?
Mert, ha igen, akkor nagyon is eltérhet! Ha nem, akkor ne olvasd tovább ...

Én csak műterheléssel vizsgálom, mert az a korrekt. A hangszóró, főleg, ha sikerül kifogni fs-t, akár 20-30 Ohm is lehet, szóval mérni csak akkor szabad hangszóróval, ha pontosan tudod az adott frekvenciához tartozó impedanciát. Én a magam műterhelését hajszárító fűtőszálából készítettem, és kinyújtottam a tekercset, hogy ne kavarjon be az induktivítás, illetve ne melegedjen be annyira. Maga a fűtőszál egy A4 méretű területen tekereg, és 30cm-es szobai ventilátorral hűtöttem, amikor a 150W-ot kihoztam, de már füstölt :eplus2:
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 
Ok

ha szétszedem fater még akár rossz hajszárítóját is ,megöl....tudod a fodrászoknak is minden alkatrész kincs

értem....ez kemény dió.
De akkor örülök,hogy ennek még nem ez a vége.
Nincs ötleted mivel tudnám kimérni hangkari nélkül az impedanciát 50hz-re?
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 
Ha van egy jó kis multimétered, ami AC-ben tud mérni akár 0,01V vagy még jobb felbontással, akkor könnyen meg tudod határozni.

Inkább lerajzoltam, könnyeben leírom:
Kell egy ellenállás, lehet akár 50 Ohm is, nagyobb nem muszáj, aminek pontosan tudod az értékét. Ezt kell sorba kötni a hangfallal.

Szóval A-B pontot kösd rá az erősítő kimenetére. És kapcsold rá a szinuszt, mondjuk 50Hz-et vagy amit mérni akarsz.
Állítsd be úgy a hangerőt, hogy A-B között 1V legyen.
Most hagyd így, és mérd le A-C között. Megkapod mennyi feszültség jut az ismert ellenállásra.
Tehát megvan, mondjuk 892mV jut az ellenállásra.

I=U/R
0,892/50 = 0,0178 A (Mivel soros kapcsolás, ennyi áram jut a hangszóróra is)

Na most 1000-892=108mV jut a hangfalra.

R = U/I
0,108/0,0178 = 6 Ohm.

Persze nagyon sokféleképpen eljuthatsz idáig.
Remélem nem írtam el valamit
Ha változtatod a frekit, a biztonság kedvéért mérj utána A-B nek.

imp.JPG
    
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 
Istenem nem tudom miért nem jutott el az agyamig ez
Holnap letesztelem!
(#) djyuri válasza djyuri hozzászólására (») Feb 5, 2010 /
 
Megvagyok.


Csak sok idő volt egy hajszál pontosan 50 OHm-os ellenállást keresni.

Kicsit emeltem a feszt,így hajszál pontosan 1500mV volt a kimeneten.
Az értékek a következők lettek:
szóró: 181,5mV
ellenállás: 1315,5mV

így az R1=(U1/U2)*R2 képlettel 6,88 Ohm a szóró 50Hz-en.
Tehát tényleg más az érték.

Úgyhogy a 28,2V-os kimenő feszültségem nem is olyan jó.

De legalább tudom,hogy még kevesebb wattal értem el azt a hangnyomást,amit anno mértem a szobámban.
Mégpedig elég sokkal!
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Feb 5, 2010 /
 
Ha jól számolom, 28,2V-ra 115W jött ki, és nem pedig 198,8W. Úgyhogy eddig én "vezetek" a 4 Ohm műterheléssel 150W-al

Igen, hát ezért nem megbízható a hangfalas terheléses mérés. Korábban én is úgy gondoltam, hogy simán mérhetek hangfallal, csak akkor lett gyanús, amikor a frekit változtattam, és volt úgy, hogy dupla akkorát bírt.

Én mértem terhelés nélkül is 41-42V táppal 50Hz-en 30,5V kimenő fesznél villant be a Clip LED.

Jó lenne egy stabil táppal 40V-on megnézni, műterheléssel, mennyit bír 4 Ohm-ra. Azt megjegyezném, hogy ez az IC 50V-ot bír, tehát 10-el többet, mint a 94.

Azt vettem észre hogyha lemérünk egy erősítőt mondjuk 200W-ot tud 4 Ohm-on, és egy 4 Ohm ládát kötünk rá, sajnos az átlagban kivehető teljesítmény jóval 200W alatt lesz. Elvileg ha dB-t mérsz, akkor is érdemes utána mérni az adott frekin az impedanciának, hogy pontosan tudd, hány W-ot kapott. Pl a 2,83V nem biztos, hogy 8 Ohm-os hangszóró esetén valóban 1W.
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Feb 5, 2010 /
 
Hát igen...
Ezért nem mindegy.

De ettől csak boldogabb lettem hidd el,mert közelebb kerültem ennyivel is a PA felé,hisz közel 50%-al kevesebb energiával értem el az itthon lemért hangnyomás maximumot.
Úgyhogy én csak boldogabb vagyok, míg más ettől inkább sírva fakad

Amúgy azt nem tudod,hogy az 50hz-en 6,88 Ohm mennyire számít jónak vagy rossznak?

Tényleg kibírja az 50v körüli feszt?
Mert nekem lenne rá trafóm
Azt hiszem 45-46V-on DC-ben egy 800W-os toroiddal.
És ideiglenesen rá tudnék tenni 80-80ezer mikrót is.

Ő az érzékenységre visszatérve. Hangnyomást mértem,nem érzékenységet. Tehát nem maga a hangszórók érzékenységét,hanem a közönségre irányuló maximális hangnyomást 50hz-en.
(#) szilva válasza djyuri hozzászólására (») Feb 5, 2010 /
 
A digitmultik általában kb. 400Hz-ig használhatók, érdekességképpen talán érdemes lenne ebben a tartományban pár mérést elvégezni, mert valószínűleg a hangszóró impedanciája is össze-vissza változik a frekvenciával.
(#) djyuri válasza szilva hozzászólására (») Feb 5, 2010 /
 
Ezt nem is tudtam,hogy eddig bírják.
Én úgy tudtam,hogy 50 és egyes műszerek pedig 100.

Én mondjuk speciel tudtam,hogy frekire változik,csak azt nem,hogy ennyire. A többi frekvencia nem érdekes,mert én mindig ezeken mérek és így nem kell állandóan méricskélni. Meg ha már érdekelne,akkor inkább a magasakat kellene kimérnem,mert azon izgat vajon mennyi lehet a max.
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Feb 5, 2010 /
 
Igen, megnéztem még egyszer: a TDA7293-nál Supply Range Max = +/-50V. Viszont ekkor már kicserélném a panel kondikat 63V-osra.
Én kíváncsi lennék rá azzal a 800W táppal és egy valódi 4Ohm terheléssel mit tud. (De csak óvatosan, nehogy baj legyen) :hide:
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Feb 5, 2010 /
 

Hát én is
Igen a kondik az gond lehet....azon még gondolkoznom kell.
De 4 OHM-om az tuti sajna nem lesz.
Az marad ez a 6,8 OHm.
Esetleg két láda párhuzamosan 3,4 OHm

de azt nem merném bevállalni ekkora feszültségen...
(#) zoka válasza djyuri hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
A 3,4 Ohm-ot azért jobb, ha nem vállalod be
Közben megtaláltam a házi készítésű műterhelésem képét:Itt van
Még azt is lehet variálni, hogy 4 vagy 8 Ohm legyen.
(#) djyuri válasza zoka hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
igen valami ilyesmi képre számítottam
Nekem csa cekász huzal van,ami vékony és így sok kéne belőle...bár van belőle vagy 20 méter,de nem akarja haverom csak ezért feldarabolni...meg nagyon hőmérséklet függő.

Nah ma beszerelem a PA szóróimat!
Biztos mutattam már őket,de ha nem
Bővebben: Link

Még mérek egy fs-t,de most T/S mérésekre nincs kedvem...sok dolog lett ma...és be akarom fejezni.
(#) djyuri válasza djyuri hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
nah az Fs-es megvannak:

41,1hz 758mV
42,8hz 750mV
42,2hz 735mV
42,6hz 709mV

szerintem a két-két egymáshoz közelebbit fogom párosítani.
Így logikus.

Még nem bejáratottak a hangszórók,így még nem végleges a kapott FS...ha bejáratódtak,akkor kimérem a teljes T/S-t. vagy ha ráérek
(#) djgombi válasza djyuri hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Ez ide nagyon OFF. Van hangfalas topik.
(#) Geza1985 hozzászólása Ápr 1, 2010 /
 
sziasztok!
Építettem egy szetereó végfokot a 7293-assal a gyári adatlap szerint. A NYÁK saját tervezés. A problémám az, hogy végeredményben működik a végfok, de a hangereje nagyon kicsi, kb beszédhangerőnél kicsit nagyobb. Az IC-k melegszenek, a bordák is, de valahogy a dolog sántít.
Tudnátok valami tippet adni, hogy mi lehet a probléma, vagy mit nézzek meg?
Előre is köszi a segítséget. Sajnos sürgős lenne, mert diplomamunkámba kellene, de már nincs tippem... :S
Üdv
(#) zoka válasza Geza1985 hozzászólására (») Ápr 1, 2010 /
 
Szia!
Így az első dolog, amire gondolok, az az erősítés mértéke. A kapcsolási rajzodon úgy látom, a 14-es láb egy 22K ellenálláson keresztül vissza van csatolva a 2-es (IN-) lábra, eddig OK, de még hiányzik onnan valami, így csak 1x-es erősítésed van, és ezért halk. A melegedés természetes.
A mellékelt ábrán láthatod mire gondoltam. Zölddel jelöltem, ami rendben megvan. A pirossal jelölt ellenállás és kondi hiányzik. A 680 Ohm azt jelenti, hogy kb 33x-os erősítésed lenne (22000/680). Ez egy ajánlott érték, én is ennyit használok. Így már működnie kellene, a rajz teljes egészében az adatlapból való.

Üdv: zoka

7293in.PNG
    
(#) Geza1985 válasza zoka hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Szia!
Igazad van, köszönöm szépen! Most látom csak, hoyg én toltam el. Ott van az ellenállat is, meg a kondi is, csak a 14es lábon, ráadásul fordítva... :S Érdekes lesz javítani, mert ha nem muszály, nem csinálnék új NYÁK-ot, de meglátom... Köszönöm szépen a segítséget!
Üdv:

Géza
(#) zoka válasza Geza1985 hozzászólására (») Ápr 3, 2010 /
 
Szia!
Szívesen, remélem így már működni fog
(#) Geza1985 válasza zoka hozzászólására (») Ápr 3, 2010 /
 
Szia!
Működik is, nagyon jól szól. Még a jobb oldal brummos kicsit, amelyik távolabb van a bemenettől, de megtalálom az okát, megszűröm, és jó lesz remélem. Arra gyanakszom, hogy átvittem az alacsony szintű jelet a táp felett. Most árnyékolt vezetékkel próbálgatom, még nem értem révbe, de jó eredményt várok!
Mégegyszer köszi a segítséget!
Üdv
(#) djgaby hozzászólása Ápr 6, 2010 /
 
Hi!
Nekem mostanra már elegem lett Sony MHC-Bx5-ös hifimből, és az STK végfokokból.
Múlthéten kiment a végfok belőle(már nem előszőr)... vettem bele 5e ft-ért egy újjat, beraktam nem akart menni. Átforrasztottam a kondikat... így már elindult, a relé elengedett de amint hangszórót kötöttem a kiementre, vagy az előlapon a jack-be fülhallgatót egyből kiírja, hogy push power.. szokásos zárlat védelemmel leáll.
Utánna meg már csinálhattam bármit...bekapcsol, relé kienged, de 2-3mp múlva a relé visszahúz és védelem van.
Az megoldható lenne, hogy 2db TDA7293-mas végfokkal helyettesítsem a gyári STK-t?
Ugyanis nem akarok 5e ft-ot kidobálni.
Azért választanám a 7293-mat mert +-50V-ig bír, az STK 6ohm-ra +-50V-ot bír.
Tehát mindenképp bírná a tápot kérdés, hogy hogyan tudnám helyettesíteni az STK-t ?

L R In, L R Out, + - táp, föld, vezető sávjaira ha rákapcsolnám vezetékkel a TDA-t akkor elviekben menni kéne neki ?!?!

Ez az ötletem megvalósítható -e illetve miket kellene esetleg változtatnom vagy egyéb ötleteket is várok.

Előre is köszönöm!
(#) Directors hozzászólása Ápr 8, 2010 /
 
Sziasztok!

A képen látható hűtő elég lehet +- 48V mellett 8 ohmon teljes kivezérlés mellett 1db TDA7293-hoz?

Illetve csak a két 1000µF kondi kapja meg a teljes tápfeszültséget? Bővebben: Link

DSC00098.JPG
    
(#) Kovidivi válasza Directors hozzászólására (») Ápr 8, 2010 /
 
1db-hoz elég, ha 50-60fok fölé melegszik a borda, készíts hozzá hőérzékelős ventilátor vezérlést.
(#) Directors válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 8, 2010 /
 
De nincs hőmérőm így nem tudom,hogy mikor éri el az 50-60 fokot és így szerintem a hőérzékelős vezérlést se tudom megépíteni.

De csak elég lesz ez a borda.
(#) Bassmester válasza Directors hozzászólására (») Ápr 8, 2010 /
 
Szerintem is elég lesz, főleg ha a venti is fújja majd :yes:
Következő: »»   16 / 75
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem