Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   405 / 1385
(#) Zozi85 hozzászólása Feb 6, 2010 /
 
Az első laminált nyákpróbám. Mikor a papír lejött kicsit hullámosak voltak a vonalak szélei, (túl sok festéket állítottam be) de a vasalásnál jól bevált módszerrel szépen lejött minden ami nem kellett. Lehet még kipróbálom sósavat, de szerintem azzal sem jön le jobban papír.

Lehet látni függőleges vékony csíkokat, azok egy vonal részei, amit 1 pont szélesre rajzoltam 1200 dpi felbontáson, sajnos csak a függőleges részek látszanak.

P1000495.JPG
    
(#) mex válasza Zozi85 hozzászólására (») Feb 6, 2010 /
 
Jó lett!
Milyen nyomtatót használsz?
(#) Zozi85 válasza mex hozzászólására (») Feb 6, 2010 /
 
Egy minolta PagePro1200 ast, de utántöltött festékkel (ez még jobb is mint eredeti szerintem)
(#) watt válasza Zozi85 hozzászólására (») Feb 6, 2010 /
 
Szépen néz ki. Nem írtad, hogy milyen vastagok a vonalak?
(#) Zozi85 válasza watt hozzászólására (») Feb 6, 2010 /
 
Jókérdés, az eagle legvékonyabb választható vonala, majd átszámolom, most maródik és már készülnek a többiek, más típusú nyákokra és más előkészítéssel.
(#) patexati válasza watt hozzászólására (») Feb 6, 2010 /
 
A mai délután szétszedtem a gépemet! Úgy beleragasztottam az előző nyákot melegragasztóval,hogy megértem kiszedni és nem is szórakoztam megcsináltam még egyszer (volt tartalék nyákom) Kipróbáltam a valódi PWM-et de nem lett jó A 10µF-es kondival jó,hogy volt is szép lassan kis impulzussűrűséggel a legjobb a nyomaték a PWM-el megakad nem stabil valószínű a DC motor gyenge) valószínű akkor a janocsi léptető motoros megoldás lesz megcsinálva de ez mi most van tökéletes még gondolkozom rajt Amúgy a PWM tökéletes volt egy nagyobb motort meghajtva tehát kapcsolástecnikailag az áramkör és nyák megfelel hozzá tökéletesen csak a kondit kell variálni a megfelelő frekihez!
(#) Zozi85 hozzászólása Feb 6, 2010 /
 
És kimarva a fenti nyák

P1000501.JPG
    
(#) pici válasza gulasoft hozzászólására (») Feb 6, 2010 /
 

Én sima vaskloriddal marattam.
Semmi extra.
Lesz ebből még működő is...
(#) Zozi85 válasza watt hozzászólására (») Feb 6, 2010 /
 
Kiszámoltam és lemértem, 0.24 mm sajnos ennél lejjebb nem megy progi csak a nullás vonallal az nyomtatva 0,006 lenne, de nem tudom mennyit csal, mindenesetre nagyon halvány nyomokban fellelhető maratás után belőle pár milliméternyi foszlány...

(#) pici hozzászólása Feb 6, 2010 /
 
Nem volt sok időm.
De megmértem a laminálóm hőmérsékleteit az infra hőmérővel.
A gyári állás szerint az 1 fokozaton a 105C és a 7-es fokozaton a 135C volt.
Megfejeltem egy ellenállással a potméternél. Így a fokok feljebb csúsztak.
Diódán mérve kb a harmadik fok lett olyan meleg, mint a gyári max hetes.
Ez be is igazolódott. Viszont nem lett olyan meleg mint gondoltam.
Infrával mérve az egyes fokozaton van 120C a hármas fokozaton 135C és a legmagasabb hetes fokozaton 150C... szép lineáris.
Legutobbi éles lamináláskor 6os fokozaton nyomtam át jó minőségben. Az kb 145C.
HP nyomtatónál tehát 145C-on normál motor sebességgel jól tapad a festék.
De majd tesztelem alacsonyabb hőfokon is.
(#) watt válasza pici hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Érdekelne a véleményed a cikk körüli kérdésekben, mert fontos lenne eldönteni. Nekem tetszik, hogy mi írjuk meg a közös elméleti részt, és minden laminálóra lenne egy külön építési leírás amiket összefognánk. Kérlek véleményezd! Köszi!

A te esetedben azért sikerül a laminálás normál sebességen(neked mennyi is az mm/sec-ben?), mert alacsony a festék olvadás pontja. Szerencsés vagy!
(#) Zozi85 hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
Túl a 60. teszten, összefoglalnám mit tapasztaltam eddig:

(az 5000 ft-os lamináló, elektronika eredeti, csak motor csere)

- Mind 3 saját hőmérsékleten feltapad a festék (Minoltához árult olcsóbbik utántöltős)
- Sebességnél nem a leglassabb volt a nyerő, olyan 14 mm / perc az ahol a legjobban produkált
- A minta finomságát leginkább befolyásoló tényező nem a sebesség, hanem a hengereket összeszorító erő (ennek pontos állíthatóságára még kitalálok valamit)

Mivel rugók nyomják le a felső hengert, a nyákvastagság nem számít / 0.5, 0.8, 1, 1.5, 2mm es nyákokon legalábbis nem volt különbség (másfél - két milliméter lett kiszedve elmozduláshoz)

Továbbá érdekesség, hogy a vastagabb rézbevonatú lemezek sikerültek jobban nagyobb sebességen (egyenletesebben melegszik?)
(#) gulasoft válasza pici hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Látom sikerült neked is fordítva rátenni a fóliát
(#) pici válasza gulasoft hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Teszt cucc, nem volt értelme tükrözni... amúgy meg szimmetrikus az FPGA.
De mivel nem éles, nem is törődtem vele.
Mi lehetett a gond a levilágítós maratásnál?
Mivel marattad?
(#) gulasoft válasza Frankye hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
felülről a 3. talán használható. De ki nem mérem, mert megvakulok.
(#) pici válasza watt hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
A laminálóm: Esselte PH9
Ő is szabvány 30cm/perc-es.
A fényképen a teszkos lamináló hengerei kicsit redősnek tűntek, az olyan, vagy csak a fotó csal?
Nekem narancssárga és síma matt felületű.

Cikk: az optimális szerintem az lenne az olvasók szempontjából, hogy lenne egy cikk, ami az alap dolokat feszegeti és a megoldásokat alternatívákat a végén mutatja be.
De emberi (szerzői) okokból valószínűleg a sokk cikkes megoldás működik. Amiben azért el lehet keveredni, de mindenki azt írja le amit tapasztalt, megoldott... mégha vannak ellentmondások is.
(#) gulasoft válasza pici hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Buborékos maratóval kint a sufniban, inkább a nyák lehet a gond. Gondold végig milyen vastag a rézréteg a nyákon. Simán vetekszik ha nem vastagabb mint a rajzolaton a vonalak. Hiába fedem le a tetejét, amint megindul a marás, durván V alakban alámaródik, ahol a V teteje a lefedett rész. Namármost, ha a a réz vastagsága egyezik a V magasságával, akkor belátható, hogy ha vért izzadunk sem lehet egy bizonyos vékonyságnál kisebbet maratni, legalábbis a hagyományos áztatásos módszerrel biztos nem. Lehet ezért van a habosított, az talán nem mar annyira alá, vagy a permetezős, mert ott meg talán a cseppek telítődnek. Nekem is nézett ki így mint a tiéd, tele apró zárlatokkal, ezért marattam tovább, de mire minden zárlat eltűnt, eltűnt a réz is, ami addig nem is igazán látszott amíg a fóliát le nem oldottam.
A maratóban nátriumperizé van (szulfát vagy szulfid, soha nem tudom megjegyezni). Az lehet a megoldás esetünkben, hogy előmarjuk a panelt, az lemossuk, arra fóliázunk, és így a vékonyabb réteget marjuk már maszkkal. Ezt még ki lehetne próbálni, de hétfőn úgyis küldök fóliát valakinek, ha lesz időm (nem valószínű) akkor küldök neked egy felfóliázott előhívott darabot.
Még a saját motorvezérlőm sincs kész, fel van fóliázva a nyák, többre nem volt időm, most meg megyek kiásom magunkat a hóból.
(#) pici válasza gulasoft hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Az alámarást én másképp látom.
A vezető szélessége: 3 mil: 0,085 mm
A rézrétek 35mikron azaz 0,035 mm, kevesebb mint fele.
Az alámarás nem háromszög alakú, hanem parabola íves. Kis közelítéssel körcikk alakú.
Ha az üvegszálig leér a marató, akkor feleannyira mar alá, mint amilyen vastag a réz.
Tehát alámarással a 0.085 ből legrosszabb esetben 0.050 lesz (persze ha nem direkt maratjuk szét.)
Ha a NYÁKot fejjel lefele fordítjuk, és a gravitáció segít, akkor ez az alámarás kisebb méretű lesz.

Ha sikerül megint levilágítanod, és elküldöd a nyákdarabot, azt megköszönném.

(nekem a nyomtatóm/nyomtatási technológiából adódóan ért össze a vezető. Nem különült el annyira mint nálad, (600DPI vs 2400DPI) nem volt mit maratni)
(#) watt válasza pici hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Akkor mi legyen?
Nekünk kell dönteni, mert úgy kell az első részt kialakítani, hogy illeszkedjenek a részek.

A redőzés csak optikai, fizikailag sima a henger.

(#) watt válasza Zozi85 hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Valószínű, hogy a festéked alacsony olvadáspontú, ezért a túl lassú sebességhez már a gyári legalacsonyabb hőfok is sok. Ez egyébként jó hír, mert neked nem kell magas hőfokokkal terhelned a hengereket.
(#) patexati válasza watt hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Szia! Neked nem tapadt fel alacsonyabb hőfokon?? A vaskloridos módszerrel gondoltam.
(#) watt válasza patexati hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Nem megbízhatóan. De még próbálkozom majd, mert a 195°C soknak tartom. Viszont szerintem az elengedhetetlen, hogy a festék valamennyire megolvadjon, hogy rá tudjon folyni a panelre eltömítve a széleket is, ellenkező esetben alámar.
(#) patexati válasza watt hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Hát én is soknak tarom ezért kérdeztem. Nekem a 120 fok körüli beválni látszik de alacsonyabban is rátapad ezért furcsa,hogy 70 fokkal több kell a tiednek bár semmi sem lehetetlen a mai világban
(#) watt válasza patexati hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Ezt a két nyomatot ugyanolyan hőfokon(160°C) hengereltem, az egyik HP, a másik OKI.
HP_nyomat_160C
OKI_B2200_nyomat_160C
A HP-s nyomat teljesen szétfolyt már, az enyém 195°C-sem! Ez azért sokat elmond.
(#) Zozi85 hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
Kipróbáltam a savas tisztogatást.... Szerintem valami kegyetlenül gyenge anyag lehet, mert meg se kottyant neki. Még mindig a fogkrémmel érem el a legjobb eredményt. A vasklorid meg nem akar két közeli vezeték közé marni... az az érzésem ujjitani kell kicsit szereken.
Van ötlete valakinek hol kapni tömény sósavat vasárnap Budapesten?
(#) Attila86 hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
Idézet:
„Van ötlete valakinek hol kapni tömény sósavat vasárnap Budapesten?”


Ugyan ott, ahol 0,6VA-es 9V-os trafót!
(#) Zozi85 válasza Attila86 hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Tehát valami Tesco cuccból kell kitermelni?
(#) LGS94 hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
sziasztok 3%-os hidrogén/oxiddal és 20%-os sósavval is elvégezhető a maratás?
(#) watt válasza Zozi85 hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Bármelyik multiban(Tes.., Cor..)
(#) patexati válasza Zozi85 hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Szia! Nekem az 5%-os sósav (vízkőoldó) is levitte a felesleget pezsgett mint a fene! A papírt előtte azért le kell áztatni ez csak utótisztításra jó!
Következő: »»   405 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem