Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   775 / 3961
(#) djhua válasza djhua hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
S még valami amit kifelejtetem , hogy csak akkor zug mikor rateszem a bemenetelt vagyis mikor van jel bemenetel .. .

Kepek :
(#) kadarist válasza djhua hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Szia!
Vékony a pufferkondid bekötővezetéke. Oda vastag és rövid vezeték lenne jó!
(#) djhua hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
Csak ennyi lenne a baj ?

KOSZONOM SZEPEN
(#) vizor válasza Silious hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Az én gépem könyve hasítókorongnak hívja de láttam már vágókorongnak is nevezni. Praktikerben 10-es csomagokban lehet kapni de kell hozzá egy hozzávaló befogószár is, amiben egy leszorítócsavar és alátétek vannak. Érdemes egy szerszámkészletet venni amiben van mindenféle eszköz, befogószárak és befogópatronok. Később lehet venni hozzá plusz korongokat is. Elég törékeny korong, egy pillanat alatt el tud törni feszítés hatására.
(#) zsoltee0001 válasza djhua hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Szia

Földhurok van (annak az elfüstölt ellenállásnak nem sok köze lehet hozzá)
Az erősítő le van külön földelve?
Üdv
(#) djhua válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Hat ezt oszinten nem tudom, es hol kell megnezni ? ha le van-e foldelve ?
(#) kadarist válasza djhua hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Reménykedjünk. Persze földhuroktól is lehet zúgás. lezáratlan bemenettől, zárlatos végtranzisztor és még sokminden mástól is
(#) zsoltee0001 válasza djhua hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Meg kell nézni, az erősítőnek földelt-e hálózati csatlakozója
(#) pumoka válasza vizor hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
(#) pumoka hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
(#) djhua hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
oky!! Koszonom szepen segitsegetek !!!
(#) Patesz hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
Hello ezt a hőfokmérőt szeretném megépíteni a motorom hőfokát szeretném mérni vele.A kérdésem az,hogy az NTC ellenállást azt mi alapján határozzam meg,hogy milyen értéküt vegyek hozzá?Vagy jó lesz nekem ez a 22k-s?Illetve LM3915 helyett jó az LM3914 es IC is?

moci hőm.jpg
    
(#) vizor válasza pumoka hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Nem is rossz. Lehet én is beruházok egy ilyenre.
(#) djhua hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
A kondi kabelet kicxsereltem es csak zug ..
Figyeljetek meg hogy mikor zug
a !video!

Miko rajta van a bemenet akkor zugg , es mikor nincs rajta akkor olyan mitha nem is lenne bekapcsolva !! erdekes

Video0035.3gp
    
(#) kadarist válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Ez egy "deszkamodell" erősítő, nem gyári cucc.
(#) kadarist válasza djhua hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Mi az, hogy "rajta van a bemenet"? Mi van rákötve olyankor?
(#) djhua válasza kadarist hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
A szamitogepem hangkartya kijovetele
(#) kadarist válasza djhua hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Földeld le a számítógéped!
(#) djhua hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
Azt meg hogy kell ?

Es koszonom segitseget
(#) kadarist válasza djhua hozzászólására (») Feb 7, 2010 / 1
 
Ásol egy gödröt és beleteszed a házat.
(#) djhua hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
hat.........oky nem lehet egyszerubben

Koszonom segitsegetek !!
(#) Kacsavadasz hozzászólása Feb 7, 2010 /
 
Sziasztok!

Egy 3W teljesítményű fűtőszálat szeretnék építeni. Úgy terveztem, hogy kanthálból fogom megépíteni. A fűtőszál hosszát meg tudom határozni, de gondban vagyok, hogy milyen átmérőjű legyen a huzal, hogy ne izzon amikor bekapcsolom, hanem kb. 40-60 fokos legyen. Milyen számításokkal lehet meghatározni a keresztmetszetet?

Segítségeteket előre is köszönöm!

Üdv.
(#) Kovidivi válasza Kacsavadasz hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Olyan hosszúra kell választani a huzalt, hogy ohm törvénye alapján feszültségből és ellenállásból pont 3W jöjjön ki. A probléma ott lesz, hogy pl. kell egy 1m-es huzal, akkor a 3W hő az egész felületén fog eldisszipálódni, és lehet nem lesz 40-60fokos. Én inkább ilyen kis teljesítményen áramkorlátozást raknék a huzal elé. Akár LM317 áramgenerátor módban is jó lehet. 24V-ról már alig kell áram a 3W-hoz. Esetleg PWM szabályzás?
(#) Kacsavadasz válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 7, 2010 /
 
Azt, értem, hogy mekkora ellenállással lesz 3W. Ezzel nincs gond. A gond az ott van, hogy pl. a 0,3-as huzal is hőként leadja a 3W-ot, de más hőfokon mint mondjuk az 1-es huzal. Később PWM-el szeretném szabályozni fűtőszálat, csak lényeges, hogy ne legyen túl nagy a hőmérsékleten ezért szeretném kiszámítani az átmérőt.

A rendszer 12V-os lesz és akkumulátorról szeretném táplálni.
(#) kendre256 válasza Kacsavadasz hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
A kérdésedre nem egyszerű válaszolni, és nem elektronikai jellegű, hanem hőtechnikai. Azt, hogy egy adott teljesítmény mekkora hőmérsékletet hoz létre, a fűtőszál méreteiből, a környezet hőmérsékletéből, az áramló levegő sebességéből, fajhőkből, hővezető képességből stb. lehet kiszámítani.
Én nem tudom ezekből hogyan kell, más úton indulnék el.
Vennék egy 3W terhelhetőségű, festett (nem cementbevonatú) ellenállást. Erre 3W-ot adva a hőmérséklete valószínűleg 100°C alatt lesz (a névleges teljesítményt károsodás nélkül, tartósan el kell bírnia, márpedig a festés nem visel el nagy hőmérsékletet). Ha túl magas a hőmérséklet, választani kell egy nagyobb terhelhetőségűt, a nagyobb felületen a 3W kisebb hőfokot ad. Ha kicsi a hőfok, akkor kisebb terhelhetőségűt kell választani.
Ha meg tartani kell egy hőfokot, akkor csinálni kell egy egyszerű hőfokszabályozót.
(#) gg630504 válasza Kacsavadasz hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Kitérés: A hőszálas gázsebességmérő úgy működik, hogy egy vékony ellenálláshuzalt felmelegít. Az áramló gáz pedig hűti. Mérhető a huzal hőmérsékleti tényezőjéből. Szóval nem egyszerű a méretezés.
(#) Toldi Laci hozzászólása Feb 8, 2010 /
 

Üdv.

Van egy Dalton DVD lejátszóm,
de nincs hozzá távirányitóm.

Tudna e valaki segíteni?
(#) szurop hozzászólása Feb 8, 2010 /
 
Sziasztok. Az a kérdésem, hogy van ez a kapcsolás:

http://www.electronic-circuits-diagrams.com/alarmsimages/16.gif

És én szeretném megbolondítani azzal, hogy a potméterek helyére egy olyan áramkört rakni, hogy a számítógép nyomtatóportjával különböző ellenállások áramköreit bekapcsolgatni. Vagy valami hasonló, remélem érthető. Hogyan oldjam meg? Így például? :

http://www.bsselektronika.hu/index.php?id=131

Tehát 4067-es ic-vel? Vagy hogyan lehet még máshogy?
Köszönöm a válaszokat előre is.
(#) _JANI_ válasza szurop hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Jó megoldásnak tűnik a 4067-es áramkör. Bár kevés a lépésszáma.

Vagy alkalmazhatsz más digitális potenciométert is:
PL: X9C102/103/104/503
vagy az
MCP41xxx ( 10Ω, 20Ω, 50Ω, 100Ω, 200Ω, 500Ω, 1kΩ, 2kΩ, 5kΩ, 10kΩ, 20kΩ, 25kΩ, 50kΩ, 100kΩ, 250kΩ, 500kΩ, 1MΩ, and 2MΩ. ) neked megfelelő tagját.
Ezeknek a digitális potenciométereknek lényegesen nagyobb a lépésszáma mint amit a 4067-essel el lehet érni... Valamint vezérlő jel nélkül is megőrzik a beállított potenciométer állásukat. Bár kezelésük kicsit bonyolultabb de az adatlapjuk minden szükséges információt megad ami a használatukhoz kell.
(#) szurop válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Köszönöm szépen. Nem baj az, hogy kevés a lépésszáma. Kezdeti tervem az volt, hogy egy potmétert 4 különböző ellenállás párhuzamosan helyettesít, és azok áramköreit zárogatom, hol egyiket, hol másikat. Amit most leírtam, az milyen alkatrésszel valósítható meg, tranzisztorral? fettel? Vagy hogyan? Egyébként marad a 4067-es. A digitális potméterek gyári angol leírásából nem tudtam kibogarászni hogy hogy is kéne vezérelnem portról. :no:
Következő: »»   775 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem