Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Akkumulátor töltő
 
Témaindító: josephx, idő: Jan 18, 2006
Lapozás: OK   41 / 299
(#) dolfin válasza bringas2 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Nem arról van szó, hogy nem tudja a műszer, hanem hogy ampert még sose mértem vele. Van rajta 3 lyuk, egyik a COM az oké, de a másik,gondolom ha 10Aig akarok akkor a legfölső lyuk, ha meg mA-t akkor a középső. Mértem és 50mA-t mutatott, 2Ohmos ellenállással, ami az I=U/R szerint nem lehet mert 1.25V a fesz különbség / 2Ohm az 0.625 A lenne ami 625mA nem 50mA... azért kérdeztem hogy ennél a kapcsolásnál hogyan kell számolni az áramerősséget, mert fel kéne tornásznom kb 100mA-ig hogy ne évek alatt teljen fel az akku.
Üdv

Egyébként: Pb akksi, 1.2Ah 12V
(#) skoda120 hozzászólása Feb 11, 2010 /
 
Hali.Olvasgattam itt a fórum témák között a napokba akkumulátor cellazárlat javitására pár hozzászólást.De nem találom már,nem tudja valaki hol-merre?
(#) bringas2 válasza dolfin hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Nem jól számoltál 1,25v esik 20ohmos ellenálláson,ez 1,25/20ohm=0,0625A,vagyis 65mA ohm törvénye alapján.
Ha 1,2A akkut van,töltheted 260mA rel 6,5órán át,nem fog melegedni.65-100mA rel sosem tölti full ra.Kisebb R-s kell oda kb.4,7ohm/5W próba meg.
(#) dolfin válasza bringas2 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Nem 20 Ohm csak 2 Ohm... Az O betűmet 0-nak nézted.
Most kicseréltem 0.63 Ohm-ra és így a műszer szerint az akksi 100mA-t vesz fel.
(#) Remci válasza ferencz istván hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Szia!

Igaz hogy már régen kerested, de most ráakadtam a rajzra ha még érdekel.

Üdv

1.pdf
    
(#) gkari válasza dolfin hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Talán a mérésnél nem vettétek figyelembe, hogy árammérésnél a műszer -sorbakapcsolva a mérendővel- a sönt ellenállását tartalmazza.Ha a töltőben van pl. "figyelőellenállás"(pl.az a 0,63 Ohm), az azon eső feszültség mérésével a műszer nem avatkozik a készülék működésébe, igy a valóságot lehetne mérni.
Lehet, hogy Kolombus a tojástrükkjével tudott valamit?
Üdv!
(#) bringas2 válasza gkari hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Igy igaz,a müszernek amúgy is kell sönt,ez lehet,0,63ohm jelen esetben.
Terhelés szempontjából mindegy,mert a müszer Rb-je 300-400ohm,van amikor több is.
(#) dolfin hozzászólása Feb 11, 2010 /
 
Üdv

Itt vannak az akkuk. A 7.2V-ost adták a kocsihoz, a 12V-ost meg vettem a távirányítóhoz.
Itt a kocsi is, meg kép optikai tuning után.
A töltő amit a 7.2-hez adtak 9V 250mA 2.25VA ... Az a bajom hogy nem tudom hogy mennyire merült az akku mikor rádugom a töltőre és emiatt nem tudom mennyi ideig lehet tölteni, ezért akartam bárminemű karakterisztika alapján tölteni, akkuban lévő feszültségből valahogy számolható a benne lévő töltés és hogy meddig kell tölteni?
Köszi
(#) gkari válasza dolfin hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
A nyugalmi helyzetű akku töltöttségére ált. következtetni lehet a kapocsfesz.-ből(a 12v-os adattábláján ott is van!).A másik pack kényesebb ügy, hogy ennek mik az optimális feltételei(töltési-, kisütési karakterrisztika, "memória" effektus, stb.), azok pl. függnek a konkrét tipustól (NiCd, NiMh, Liion...).Ha mélyebben érdekel a téma, több RTÉK-ben jó cikkek találhatók, letöltés:innen
Üdv!
(#) proli007 válasza dolfin hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Hello!
Bocs, de kétszer linkeltem be ugyan azt, mer nem akartam még egyszer leírni..
De ezt is olvasd el, illetve az előtte lévő kérdést és a mögötte lévő válaszokat.
üdv! proli007
(#) dolfin válasza proli007 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Köszi

De ezen a kapcsoláson miért nincs figyelő ellenállás?
Simán a 317 OUT-ja megy az akksira?
(#) proli007 válasza dolfin hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Hello!
Hát nem egészen.. (Jó lenne, ha elolvasnátok végre, amit az LM317-ről írtam.)
- Ebben a kapcsolásban, ha az áram értéke akkora, hogy az R3 ellenálláson eső feszültség ki nyitja a tranzisztort, akkor az leszabályozza a kimeneti feszültséget. Így az áram állandó értékű lesz, amit a tranyó alatt lévő képlettel lehet kiszámolni. Így az áramfigyelő ellenállás az R3.
- Ha az akkumulátor feszültsége eléri az R1/R2 ellenállással beállított értéket, akkor már a kimenő feszültség fogja leszabályozni az LM317-et. Ilyenkor már a feszültség lesz állandó. (Ilyenkor persze a töltőáram szépen csökkenni kezd, így a tranyó, avagy az áramszabályozás, már hatástalanná válik.)
- Beállítani úgy kel a kapcsolást, hogy mindenféle terhelés nélkül, a kimeneti ponton be kell állítani a 14,2V töltési végfeszültséget. Az áramot nem kell állítgatni, ahhoz számolni kell R3 értékét.
- R4 ellenállásra csak azért van szükség, mert rövidzárlat esetén, nem az R3-al beállított áram folyna ki, hanem az IC maximális kimenő árama. 0V kimeneti feszültség esetén, az ADJ lábnak legalább -1,2V-al kell alacsonyabbnak lenni. Ennek a feszültségnek kell esni az R3 és R4 ellenálláson. Tekintve, hogy áramkorlát esetén R3 ellenálláson kb. 600mV lesz, így az 1,2V feszültséghez az R4-en is legalább 600mV-nak kell esni. Ezért R4 értéke minimum akkora, mint R3. A kapcsolás R3 kétszeresét ajánlja.
üdv! proli007
(#) dolfin válasza proli007 hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Köszi

Megcsináltam
Próbálom értelmezni a magyarázatot, de hobbistaként ez a 317 ennyi ellenállással kicsit bonyolult, de jónak tűnik, R3-at 2Ohm-ra vettem, nekem elég a 300mA töltés mert csak 1.2Ah-s az akksim.

Köszi
(#) bringas2 válasza dolfin hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Az akku sealed acid=zárt savas,az initial current=kezdeti töltöáram=0,36A,ez az amit már sokan leirtunk.
A töltés kezdetekor mikor az akku teljesen lemerült 9,5-10,5V marad benne,ekkor veszi fel a max.tölt.áramot majd vége felé lecsökken 150-100mA re.
Ami a 7,2V ni-mh pakkot illeti,ezt is töltheted 400mA rel 7órán át,vagyis 2000mAh.x1,4h.
A cellákat megtudod mérni használat után ez esetben 7V terhelés nélkül.
(#) bringas2 válasza dolfin hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
250mA töltövel 10 órán át kell töltened a ni-mh akkut,töltés végén 10V ot kell mérned amikor még rajta van.
(#) dolfin válasza bringas2 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Köszi a válaszokat mindenkinek.
Arra jöttem rá hogy igazából nincs korrekt otthoni töltési mód. A gyártók meg tudják mérni az akkuik karakterisztikáját és direkt ahhoz tudnak készíteni töltőt, de otthon a saját akkuiddal, a sok bizonytalanság miatt nem tudhatod hogy és meddig töltsd, meddig van lemerülve stb.
Ezeknek az akkuknak a kezelése nem is olyan egyszerű.
Legjobb megoldás hogy ha az akkut mindig a kisütési feszig merítjük (a 7.2-est 6.8V-ig, a 12V-ost meg kb 10V-ig) majd időre töltjük, a félig merült akkut tölteni nem túl jó ötlet, mert nem tudhatod biztosan meddig is kell tölteni.

Köszi
(#) Krisz03 válasza dolfin hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Amennyiben a 12V-os alatt az ólomakkura gondolsz, úgy azt sose merítsd 10.5-10.8V alá, mert ez már mélykisülés. Illetve az ólomakku van annyira "igénytelen", hogy akkor töltesz rá, amikor épp kedved tartja. Ráadásul nem is kell az idővel vacakolni, mert csak a ráírt feszültségig kell tölteni (fix árammal), majd engedni, hogy ezen a feszültségen visszacsökkenjen az áram. Ez mehet akár egy labortápegységről is.
A nikkel cellákra már tényleg oda kell figyelni, le kell (érdemes) meríteni, és onnan feltölteni, de ólommal ilyet szándékosan, tartósan ne csinálj, mert tönkremegy tőle.
(#) bringas2 válasza dolfin hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Az akkuk töltése lithiumot leszámitva nagyon is egyszerü,nemhiába adnak hozzá a gyártok sokszor 1 adaptert,amiben még stabilizátor sincs.
Az adapter trafó is stab,ha azt nézzük,adott terhelésnél adott feszt.ad le,üresen meg 15%al többet.
A pb.akku töltödése automatikus folyamat,bármilyen hihetetlen is.
A többit meg felejtsd el.
(#) dolfin hozzászólása Feb 12, 2010 /
 
Kisütni a 7.2V-os NiMH akksit úgy is meg tudom tenni hogy rákötök egy 20Ohm-os ellenállást (kb 0.36A) melléteszek egy multimétert és ha leért kb 6.8V-ig akkor leveszem?

Köszi
(#) gkari válasza dolfin hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Ezt lehet(sőt időnként érdemes) így tenni, csak azt ajánlom, hogy ne csak egy menetben csináld, hanem némi -terhelés nélküli- szünetek után 3-4x jó megismételni, hogy a "memóriaeffektus" miatt bennelévő töltésmennyiség is eltávozzon. Akkor igazán jó, ha terheletlenül 6,8V a pack kapocsfesz.-e.
Nekem ez a módszer bevált.
Üdv!
(#) dolfin válasza gkari hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Üdv

Több helyen is olvastam hogy a mostani NiMH aksik már memória effekt mentesek, a régi Ni-Cd akksiknak volt és emiatt problémásabbak is voltak, de a mostani NiMH-ek már nem azok.
Tehát azt mondod hogy fölteszem 1 órára 20 Ohm-ra majd leveszem, némi szünet majd megint? Aztán ha megvan a 6.8V körül akkor mehet a töltőre (2000mAh-s akksi) 9-10 órára 250mA töltéssel?

Köszi
(#) dolfin hozzászólása Feb 13, 2010 /
 
Szerintetek mennyire érdemes kisütni a 7.2V-os akkupack-et? Az előző hozzászólásban 6.8V-ot írtak ami 1.13V/cella, de visszaolvasva valaki 0.8V/cellát javasolt ami 5.4V lenne (najó eddig nem vinném le de mondjuk 1V/celláig igen)

Köszi
(#) Krisz03 válasza dolfin hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
0.8-ig mehetne, kb ott van egy olyan szakasz, ahol meredeken esni kezd a feszültség azonos terhelés mellett. Ez épp egy kivétel, 2100-as Varta: Bővebben: Link. Illetve ott van még a cellák különbözősége, egyik akku lehet, hogy hamarabb eljut eddig a tartományig, mint a másik, tehát a 0.9-1V egy kielégítő cellafeszültségnek mondható kisütés szempontjából. De itt ne is legyen rajta tovább a fogyasztó, azonnal kapcsold le, mert a grafikonból is látod, hogy itt már nagyon gyorsan esik a feszültség (a mintavételezés 5mp): kicsit több, mint 1 perc alatt 0.3V.
(#) proli007 válasza dolfin hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
Hello!
Méregetés helyett, miért nem készíted el ezt a kisütőt, amiről írtam a kis cikket, csak 6 cellára. Nem kell figyelgetni, magától kikapcsol.
üdv! proli007
(#) dolfin válasza proli007 hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
Üdv

Ráraktam egy 2 Ohmos ellenállást egy 1.2V-os 2300mAh-s akkura, és rajta volt vagy 3-4 órát, közben mértem a feszültségét ellenállással és anélkül is. Miért van az hogy ha rajta van az ellenállás akkor most olyan 40 mV-ot mutat a mérő de ha nincs akkor folyamatosan 1.19V? Eredetileg 1.28V volt benne, de kb 3 órás 2 Ohmos merítés után is megmaradt 1.19V-on, viszont az ellenállás már nem melegszik... Levettem róla már, de én azt hittem hogy a feszültsége le fog menni 1.0-ra...
(#) Krisz03 válasza dolfin hozzászólására (») Feb 14, 2010 /
 
Azért mutat ellenállással 40mV-ot, mert gyakorlatilag "horpadásig" merítetted az akkut. Nem az üresjárási feszültségnek kell 1V-nak lennie, hanem terhelés alatt kell eddig (vagy kicsit ez alá) meríteni, hogy kisütöttnek lehessen tekinteni. Amikor leveszed a terhelést, egy jó akkunál természtes jelenség ez a regenerálódás, hogy kezd visszaállni a névleges feszültségére.
Meg sem nézted a grafikont, amit linkeltem, nagyon jól látható rajta minden. Vagyis nem minden, mert te lecsúsztál a grafikonról.
(#) dolfin válasza Krisz03 hozzászólására (») Feb 14, 2010 /
 
Üdv

Lol
Akkor teljesen össze vissza vagyok zavarodva... Kiderül túlélték e az akksik. Valahol pedig ezt írták, nem a terhelés nélkülit. Mindegy köszi. Egyébként két eléggé halott akksit próbáltam feléleszteni, szóval ha meghaltak nem kár értük, a digitális gépem már be se akart kapcsolni velük.
Üdv
(#) Krisz03 válasza dolfin hozzászólására (») Feb 14, 2010 /
 
Nyugi, egy ilyen esettől még nem lesz nagy baj. Az a Varta, amiről a diagramot raktam be, azzal sem kapcsol már be a fényképező, viszont a vezetéknélküli egerek vígan üzemelnek róla akár 2-3 hetet is.
(#) dolfin válasza Krisz03 hozzászólására (») Feb 14, 2010 /
 
Köszi

Több ilyen hibát nem követek el, de ugye azért van a fórum hogy tanuljon az ember.
Van egy eredeti energizer töltőm, majd ma szétszedem és kirajzolom a kapcsolást belőle, annyit látok hogy 4060-as van benne pár ellenállás 1 kondi meg pár zéner.
Ez a kapcs valahogy érzékeli a töltöttséget és a rajta lévő LED egyre halványabban világít minnél töltöttebb és a végén kikapcsol.

Üdv
(#) Krisz03 válasza dolfin hozzászólására (») Feb 14, 2010 /
 
Szerintem az csak időre tölt (a 4060 egy bináris számláló). A LED fényerejének csökkenése pedig a söntellenálláson csökkenő feszültség a töltőáram függvényében. Ahogy töltődik a cella, úgy kezd közelíteni a feszültsége a töltő bemenő feszültségéhez, így egyre kisebb áram folyik, egyre kisebb fesz esik a söntön, tehát a LED halványulni kezd. Végül meghatározott idő után kikapcsol.
Következő: »»   41 / 299
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem