Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fénycső bekötése
 
Témaindító: atya, idő: Márc 9, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   4 / 23
(#) JDMKid hozzászólása Feb 6, 2010 /
 
Lenne egy olyan kérdésem, hogy 20w-os kompakt fénycső elektronikáját lehet-e használni 18w-os fénycsőhöz?
Kipróbáltam, és működött, nem tűnt úgy, hogy bármelyik alkatrész nagyon melegedett volna.

Szerintetek jó az úgy hosszabb távon is?
Amúgy egy Tungsram kompakt elektronikájával próbálkozom.
(#) bubesz hozzászólása Feb 16, 2010 /
 
Helló! Nekem lenne egy olyan kérdésem, hogy egy 12V DC-ről működő UV fénycsövet hogyan lehetne bekötni úgy hogy az autóba betudnám rakni belső világításnak? A cső 12 cm és 4 csatlakozás van rajta! Valaki ki tudná nekem egészíteni a rajzot a megadott módon?

Fénycső.JPG
    
(#) mugab válasza bubesz hozzászólására (») Feb 16, 2010 /
 
Tudomásom szerint nincs 12 voltról működö semmilyen neoncső.
Úgyhogy vagy veszel egy 12 voltos előtétet, vagy csinálsz egyet.
Ha meg netán nem neon cső hanem annak látszó ledes alkalmazás akkor a két végére kell tenni a tápot, de ezt az esetet nem tartom valószínűnek.
(#) 3885 hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
Van egy régi neoncsöves-lámpám, amit szeretnék használni, viszont nem tudom, hogy hogyan kell bekötni, mivel sajnos minden, de nem egyértelmű.

A T-kimenetből lóg ki egy kábel, valamint az N és az R kapocs csavarja laza, ezekre gyanakszom. Ha valaki tudna segíteni a bekötésben, megköszönném. Esetleg tudok képet adni az egész lámpáról, ha segít.

S5001150.JPG
    
(#) kadarist válasza 3885 hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Szia!
Az R-S-T kapcsokat kösd össze. Ide megy a 230V egyik ága (fázis). Az "N" kapocsra a másik vezeték (nulla).
Persze a csavarokat meg kell húzni!
(#) _JANI_ válasza 3885 hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
S itt a fénycső elméleti kapcsolása...
1B = Kismegszakító vagy biztosíték.
1K = Leválasztó kapcsoló.
1C = ( 4.7µF ) Fázisjavító kondenzátor. ( A fénycső begyújtását is segíti. )
1E = Fojtótekercs.
1F = Fénycső.
1G = Fénycsőgyújtó.
(#) mugab válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Megkérdezhetem hogyan segíti a fénycső begyújtását a fázisjavító kondi?
Mert ismereteim szerint csak a fázisjavítás a célja, hogy ne termeljen annyi meddőt a fojtó...
(#) _JANI_ válasza mugab hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
A legfőbb feladata valóban az...
De a fojtó és a kondenzátor együtt intenzívebb gyújtást eredményez.
Persze kondenzátor nélkül is begyújt a cső... :gumicsirke:
(#) 3885 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
köszi a választ, bekötöttem (a sorkapcsot kicseréltem), viszont világítani nem világított, tehát szerintem patron- vagy fénycsőcsere, vagy mindkettő kelleni fog.
(#) Mitsemért válasza 3885 hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Üdv!

Ez egy három fázisú fénycső armatúra, a fázisok régi neve R S T.
Ha ezt a hármat összekötöd és ráadod a 230V-ot akkor egy fázisról fog menni mind a három cső.

Egyik se csinál semmit?
Egyik gyújtó sem villog?
(#) 3885 válasza Mitsemért hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
pontosan, ahogy írtad. a fázis biztosan az RST-re ment, többször is ellenőriztem. A dugalj, mikor konnektorba dugtam szikrázott, tehát valahogy "belemegy a fesz", de nem történt más. elég ideig rajtahagytam a 230-on, hogy beindulhasson, de nem működött.
(#) Mitsemért válasza 3885 hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Üdv.!

A gyújtó(k)ra tippelek, bár egyszerre mind a három...
Ha fojtók két kivezetésére egy műszerrel rámérve tudsz ellenállást mérni akkor nem szakadtak. Nem villany alatt!
Ha a fénycső egyoldali kivezetésein szintén nincs szakadás akkor elvileg az is jó.
Én jártam már úgy hogy nem volt rendes az érintkezés a fénycsőfoglalatnál, de mind a háromnál?...
(#) 3885 válasza Mitsemért hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
ma új patronokkal sikerült egyszer beindítani, a két csőből az egyik világított, a másiknak csak vörösen izzottal a szélei, az már ki volt égve.

Viszont csak egyszer, azóta, mintha nem lenne benne cső, és a két működőképes foglalatból egyikben sem megy. szórakoztam vele vagy fél órát, ide raktam, oda raktam, forgattam meg minden, de nem akart újból beindulni.
(#) gitáros válasza 3885 hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Üdv.
Patron=gyújtó? 3 új "patron", 2 használt fénycsőből 1 kiégve, 2 működőképes foglalat a három közül.
Biztosra kéne mnned, mivel egy régi armatúráról van szó. Leht kontakhiba a foglalatoknál is. Gyújtóból van több fjta, biztos, hogy a cső teljesítményéhez (gondolom 3x36w) van méretezve?
(#) bence121 válasza 3885 hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
4-65w-os gyújtókat használj, úgy működni fog
(#) 3885 válasza bence121 hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
patron= gyújtó

2 új patron
3 foglalat, 1 sérült
2 fénycső, egyik üzemképes

4-65W az új patronok, bevittem a régit, megmutattam az elektronikaboltos néninek, és ilyet adott.

Kontakthiba lehet, bár megnéztem a csatlakozókat, és szerintem csatlakoznak. De akkor is, az egyiknek mennie kéne, meg írtam is, hogy egyszer sikerült világításra bírnom. a nagy és kicsi kondik meg a folytók a helyükön vannak, bár ha bármelyikük lehet probléma forrás, akkor megnézem.
(#) gitáros válasza 3885 hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Hány W-os a fénycsöved? Ha (szerintem 36 ill.40 W-os)
, akkor 25-80W-os gyújtót használj! Nálam így működik. Ha kisebb a csöved, 18;20W-os, elég az általad használt gyújtó is.
(#) 3885 válasza gitáros hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
40W-os csövem van, megpróbálhatom nagyobb gyújtóval is, de mint mondottam, evvel is működött, most, úgy infós stílusban, nem ismeri fel a fénycsövet.
(#) gitáros válasza 3885 hozzászólására (») Feb 19, 2010 /
 
Nincs aközeledben cseredarab; gyújtó, fénycső?
Így könnyebb lenne kiszűrni, melyik a hibás.
(#) _JANI_ válasza 3885 hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
A zárlatos gyújtónál csak a csövek végei izzanak. Ha ilyenkor az áramkörből a hibás gyújtópatront eltávolítod ( Bekapcsolt feszültségnél. ), akkor a cső be fog indulni mert már kellően elő van gerjesztve. Ezt a hibás gyújtót jobb minél hamarabb a megfelelő tároló edénybe tenni. A 4-65W-os gyújtókkal sincs semmi gond. Bár kicsit szerencsésebb választás ha 20-80W-os gyújtót alkalmazol. Egy használt armatúránál a legelső feladat a fojtók üzemképességének ellenőrzése! Ezt legegyszerűbben egy próbalámpával lehet ellenőrizni. ( 2db 230V 5W-os izzó sorosan kapcsolva két foglalatban, kellően hosszú csatlakozó vezetékkel. Ha nincs kéznél kis "hűtőgép" vagy "varrógép" izzó, akkor 40-60W-os hagyományos izzó is megfelel a célnak a 230V-os próbára.) A próbalámpa egyik végét a nullára a másik végét közvetlen a fojtó bemenetére majd a kimenetéhez kell érinteni. A bemenetén "teljes" fénnyel kell a lámpának világítani. A kimenetén csak fél vagy egyharmad fényerővel fog világítani az izzó ha jó a fojtó. Ha szakadt a fojtó akkor nem világít... Ha zárlatos, akkor a másik oldalán is teljes fénnyel fog a próbalámpa világítani. Az ilyen zárlatos fojtóknál az új cső ( és a használt de még üzemképes cső is, ) villan egyet és vége is van.

Ja és feltétlen kösd be a védőföldelést is amikor próbálsz!
( A (test-)zárlatos fojtó kellemetlen meglepetéseket okozhat! :felkialtas: )
(#) 3885 válasza Mitsemért hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
megmértem most mindhárom folytótekercset, és komoly 0ohm ellenállásuk van, egyenáramú méréssel, ami egy ideális tekercsnek elmegy, de ezek nem kéne, hogy azok legyenek.

_JANI_: így még érdemes próbálni izzóval, vagy ezek már halottak?


Amúgy, eddig nem volt védőföldelés bekötve, nemtudom, hogy ez mennyire befolyásolhatja, viszont értem hozzá a fém vázhoz, és nem rázott meg.
(#) _JANI_ válasza 3885 hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
A védőföldelést azért kell bekötni, hogy az áramütésnek még a LEHETŐSÉGE se legyen meg!

Az próbalámpás próba sokkal jobban mutatja ha gond van a fojtókkal...
A fojtók közötti szórás miatt talán nem is lehet egyforma értékeket mérni.
(#) 3885 hozzászólása Feb 20, 2010 /
 
a szomszéd néni fia villanyszerelő, megkértem, hogy nézzen rá erre, és, hát rossz.

A fázis kint van a lámpa testén, és valószínűleg a fénycső is megadta magát. Mondta, hogy a fojtókkal lehet a gond, most kipróbálom, hogy egyenként kikötöm őket, hogy melyik lehet a rossz. Amúgy köszönöm a válaszokat, és a segítséget.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 24, 2010 /
 
Kiigazítás:
Idézet:
„...A bemenetén "teljes" fénnyel kell a lámpának világítani. A kimenetén csak fél vagy egyharmad fényerővel fog világítani az izzó ha jó a fojtó. ...”


Ez akkor igaz ha a fénycső világít! Mert ilyenkor a feszültség az üzemelő fénycsövön leesik. Jó és nem üzemelő fénycső esetén a próbalámpa teljes fénnyel fog világítani mindkét kivezetésen, úgy mintha zárlatos lenne...
(#) bogdany válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
Sziasztok!

Az év elején kerestem megoldást speckós fénycsőhöz szükséges elektronikára. Na most jött el az idő, hogy meg is csináljam! Tisztában vagyok a veszélyekkel, tehát körültekintő leszek! Na most az év elején köbzoli ezeket a cuccokat írta nekem. Bővebben: Link, ez ok is, csak nekem páramentes foglalat kell, mert ez egy terrárium tetején lenne, ami 70-90%-os páratartalommal bír. Az lenne a kérdésem hogy ha ILYEN foglalatot kell használnom, kell-e valami más alkatrész ehhez a cucchoz. Azért kérdem mert a köbzoli által linkelt foglalat "lengő gyújtós" és a kettő közt nem tudom a különbséget! Még valami. A kapcs.rajzon a "folytótekercs" az előtét, de mi a starter? A gyújtós foglalat?
(#) 3885 válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 2, 2010 /
 
köszi, hogy még azért valamennyire válaszoltok az eredeti kérdésemre, azóta amúgy sikerült megcsinálnom.

Az R fázis teljesen hibás, ott nem működik fénycső. A folytótekercs lehet "földzárlatos" (nem tudom, hogy helyes-e a kifejezés, lényeg, hogy kivezeti a fázist az R fázison lévő elektronika a lámpatestre), valamint a 0 vezetéke, ami a fénycsövekbe meg, az az első fénycső csatlakozónál, ahonnan menne tovább a másik kettőre ott ki volt lazulva, tehát egyik csőre se ment rá. Azt ott megigazítottam, és azóta működik... már csak fel kéne szerelni
(#) bogdany hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Üdv! Már korábban feltettem egy kérdést ezzel kapcsolatban!
Adott egy 25W-os terráriumba való 75cm-es UV fénycső.
Boltban ezeket adták hozzá:
G13-2A és G13-2B foglalatok
HELVAR L36A-T 230V 230V-50Hz

egy villanyszerelő ismerős összekötötte, de úgy hogy nem volt nála a fénycső. tegnap teszteltük, és nem kapcsolja a fénycsövet, csak villog a két szélénél és az egyik foglalaton valami halványkéken világít. Mi lehet a baj? Lehet hogy rosszul van kötve, vagy a gyújtó nem jó, esetleg valamelyik foglalat?
(#) VIM válasza bogdany hozzászólására (») Ápr 15, 2010 / 1
 
Szia!
Idézet:
„az egyik foglalaton valami halványkéken világít.”

A gyújtó próbálkozna a begyújtással de feltehetően "keresztbe van" kötve a patron oldali foglalat vezetéke. Valamelyik foglalatnál (a patron nélkülinél könnyebb) cseréld meg a két szál vezetéket egymással.
(feltételezem, hogy a hozzávalók újak és teljesítményben méret azonosak, mert a gyújtó is okozhat működés képtelenséget elégtelen "fűtés" miatt)
(#) bogdany hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Köszi a válaszokat!

Az elektronikus előtét és a fojtó nem ugyan az?
Melyiket érdemes megvennem, ami elég általános és megkapható a legtöbb boltban?
(#) bogdany hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Bocs, hogy újat írok, de nem tudtam szerkeszteni az előzőt. Beszéltem a nővel a boltban leesett neki hogy nekem elektronikus trafó kell (remélem, hogy az ugyan az, mint az elektronikus előtét...) és kicserélik.
Akkor nekem a meglévő foglalataim (a gyújtós foglalat OSRAM 111es, ennyi volt rajta) jók? vagy abból is másik kell? Mert már teljesen össze vagyok zavarodva!
Következő: »»   4 / 23
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem