Fórum témák
» Több friss téma |
Meg lehet oldani, de valaki olyannak kellene elvinned, akinek van rendes műszerezettsége hozzá, mert lehet, hogy nem elég a kondenzátorokkal hangolni.
Akihez vittem, annak nem jó a műszere... Ő is azt mondta, hogy nem lehet így feljebb hangolni a tekercsekkel vagy kondenzátorokkal. Tehát akkor megoldható, csak kell bele valami ellenállás, vagy valami olyasmi?
Noigen, én is nagy dilemmába szoktam esni. Nálunk a családban volt két ilyen Beta rádió, az egyiket sikerült viszonylag jól áthangolni, a másikat meg nem (műszereim nekem sincsenek még, sajnos).
Viszont az áthangoltat nemrég nyugdíjaztam, előtte az volt a nappalinkban, és már korábban neki kellett egyszer állni, kicserélni a régi, DIN-szabványú hangszórócsatikat és bemeneteket, mert állandóan kontakthibásak voltak. No, akkor én is hezitáltam egy ideig, hogy eredeti állapot helyreállítást tartsak-e szem előtt vagy inkább a praktikumot. A praktikum győzött, és RCA be-kimenet került rá, valamint csiptetős hangszórócsati. Az áthangolás vagy külső konverter is hasonló dilemmát okozhat egy ilyen, lassan muzeális értékké váló készülék esetén.
Sajnos pár napja az Unitrámnak csak a bal oldala szól.
Egy Unitra Diora dsp-301 Duet rádiós erősítőről van szó. Gyönyörű hangja van hangkártya kimenetet erősítek vele. Pótolhatatlan erősítő, nagyon le vagyok lombozva. Kicseréltem benne a három biztosítékot de nem az volt a gond. Ötlet valakinek?
Unitra Diora DSH 303 rádióerősítőben rendszeresen meghalnak a végfok biztosítékai. Megnéztem közelebbről, az egyik kondenzátor feltűnően púpos volt a többihez képest. Kiforrasztottam hogy cseréljem, de rá kellett jönnöm, sehol nem létezik 220 µF 40V -os kondi.
Kérdésem lenne: helyettesíthető-e más feszültségűvel (35 ill 50V), illetve ha igen, kicseréljem-e mind a négyet (már csak a koruk miatt is)? (aki nem ismeri: képen középen fönt a 3 narancssárga, és ott a 4. helye is.)
Szia!
Ha kicseréled őket, akkor célszerű 50 voltosokat használni.
Szia!
Egy adott helyre mindig lehet nagyobb feszultsegut tenni. Ha fizikailag be fer. Kisebbet nem ajanlatos. Idézet: „...ha igen, kicseréljem-e mind a négyet...” En azt tennem, hisz nem egy osszeg.
Peldaul itt : 220 µF / 63V Brutto: 25.- HUF
Üdv. van egy unitra diora dss201 rádiós erősítőm, ki lett benne cserélve ez egyik ic, kb 1-1.5 óráig szépen szólt, aztán végleg elment a hang, áram az van mert világít...a biztosítékok mind jók, mi lehet a probléma??
Hello hobbisok!
Lenne egy kicsi kérdésem. Szeretnék egy kicsit tuningolni egy Unitra dsh303 rádiós erősítőt. Egy komplett végfokkal (trafó, egyenirányító graetz, puffer kondi. végfok ). Abban kellene nekem a segítség, hogy az új végfok bemenő jelét hova kössem (melyik vezetékre), azt tudom, hogy az előerősítőből jövő vezetéket kell, de az melyik, az eredeti végfok előtt osztanám el? Köszi a segítséget előre is! Ha lehet képben, berajzolva szeretném. * A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2014
Sziasztok!
Unitra DSS 101-es Receiver kapcsolási rajzával ki tudna valaki segíteni? Előre is hálásan köszönöm!
Nagyon köszönöm !
Nem tudom figyeli-e még valaki ezt a topicot. Az én Unitrámban is elszállt a gml026, szereztem kiváltónak két stk077-est, viszont nem vagyok biztos a dolgomban. Kapcsolási rajzok alapján nem úgy működik, hogy gml ki, és stk be, valamit variálni kell. Itt viszont megakadok. Kell módosítást eszközölni?
Sziasztok!
És sem tudom, aktuális-e még az előző kérdés. Itt többen írjátok a jó öreg Unitra GML025/26-osok cseréjét a Sanyo STK077-re. Szeintem NE tegyétek, tök más a 2 hibrid IC, nem lesznek egy-az-egyben kompatibilisek! Túrtam a neten egy kicsit, és erre jutottam: Először is, lengyel Wikin ezt találtam: https://pl.wikipedia.org/wiki/Merkury_DSH-303 Tanultam ugyan lengyelül, de fordítóba egyszerűbb beírni, kimásoltam alább: Idézet: „[i]"Ez a modell 2×20W (4 Ω) kimeneti teljesítményű végerősítővel rendelkezik, amely a GML-025[1](Unitra-Telpod) hibrid áramkörökre épült. Idővel módosították az STK-077 (Sanyo) chipek és a HA 1156 (Hitachi) 1) [1] chipen alapuló sztereó dekóder alapján. A két teljesítményerősítő tápellátásának különbségei miatt a transzformátort és a táprendszert megváltoztatták, a vevőegység a DSH 303A[1] jelölést kapta."[/i]” Röviden ennyi...tehát módosították eszerint a végfok myákot, és muszáj is volt, mert a lengyel egyszeres tápos, míg a japán már szimmetrikus (+-) tápot kér, hogy csak egyet mondjak, de tök más a lábkiosztásuk is. Én eléggé jól ismerem az STK-077-et (meg az egész családot), nagyon frankó kis IC-k, én voltam olyan szerencsés, hogy hozzájutottam jópár darabhoz még kéz alól, melyekből több saját végfokot is terveztem ill. építettem, ráadásul van eredeti Merkury-m is. De sajnos ezek a lengyel GML hibrid IC-k úgy tűnik NEM a 077-nek, hanem a szintén Sanyo STK015-nek a klónjai. Mellékelek ide pár rajzot ezekről, ebből láthatóak a különbségek. Szóval szerintem sajnos ez a nagy helyzet, ha esetleg kérdés-észrevétel van, szívesen segítek ha tudok.
Igen, egyetértek!
Szebb volt sajnos (?), mint anno a magyarok, ne tudom lengyel testvéreink miért és hogyan tudták így megoldani, pedig akkoriban még nálunk is volt magyar ipar, és lehetett volna szép kiviteleket csinálni az Orionnak-Videotonnak-Beagnak is (azért volt pár jó próbálkozás, de receiverként tényleg szebb lett a Diora)... Darvasék is valami ilyesmit írtak róla a HFM-ben, mikor bemutatták, ezek szerint hasonlóan látjuk...
Szia!
Hát már 077-et is igen nehéz szerezni, de a GML-ből is csak egy elszállt hirdetést láttam mostanában. Így nem érdemes tönkretenni a cserével. Ha esetleg valaki tud egy fekete előlapos 302-est akkor legalább egy jó felbontású képet rakjon fel róla. Ha már szépség, akkor már az Elizabeth is szép rádió volt. Ellenpélda: a topic névadója meg nem... Üdv.
Igen, sajnos marha ritka az eredeti régi STK-család.
Én nem tudom, volt 3-4 Merkury-m már, de fekete egy sem…. Szerintem a zöme ezüst volt, talán nem hoztak be anno annyi feketét. Szélesebb volt jóval, mint a szabvány torony méret, lehet eleve “stand-alone”-nak tervezték, éshát akkoriban még bőven az ezüst-korszak is tartott, csak már mentünk át a modernebb (?) feketébe. Persze, egyetértek, voltak jól és kevésbé jól sikerült dizájnok, csak ezek valahogy olyan ad-hoc jelleggel jöttek össze, szerintem lehettek tehetségesebb tervezők, akik tudtak valami emlékezetesebbet alkotni…
Szia!
Nekem is csak ezüst van. A HFM írta, hogy a 302 A a fekete: HFM Unitra Merkury Csabai Dánel jelentetett meg egy db "képet" amelyen feketének látszik a Magnósok könyve 1982 166. oldalán. Viszont még lengyel oldalon sem láttam igazi fényképen feketét, tehát kicsit olyan mint Columbo felesége. Üdv.
Kicsit feltúrtam a netet és kiderült, hogy Columbo felesége létezik, a fekete Merkury nem tündérmese, nem lidércfény, hanem valóság.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2023
Köszi a képeket, szerintem azért na…ez sem néz ki rosszul….
Szerintem az Aida/Cleoptra sem nézett ki rosszul.
Szia!
Köszönöm. Rose természetesen létezett és akkor ez is. Viszont ez is 303 A néven fut. Akkor a 302 A mit takarhat? Már mentem is a képeket. (Csak zárójelben, akkor te ügyesebben túrod a netet. ) Üdv.
Valamikor a RAMOVILL szervízben dolgoztam és a lengyel rádiók is ott voltak garanciálisok. Megkérdeztem a pesti főcéget, a GML azonos-e az STK-077-el, írták nem. Így letudva a csábító lehetőség. Viszont egy időben akkor is olcsónak tekinthető volt a kb. 250.-Ft, amennyiért STK-080 a bcsabai maszeknál. Még most is használok a gép mellett egy párat beépítve belőle és van 2-ő tartaléknak. De ez sosem fog tönkremenni...
A HFM akkori cikke szerint a 302A az ezüst, a 303A a fekete.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2023
Igen, ponrosan így van, szerintem is.
http://hifimagazin.hu/HFMCD/HFM/CIKKEK/HFM0511.HTM Itt a cikk linkje, valamint: Idézet: „Típusszáma DSH-302A, illetve 303A, aszerint, hogy az előlapja világos, alumíniumszínű-e, avagy fekete.”
Valamint.... a lengyel oldal szerint a DSH-303 (így simán) volt az alapmodell, és a mósosítások után kereszteleték át 303A (Aladár)-ra... ez állítólag magában foglalja a végfok panel (GML-ről Sanyo STK IC-re) és az ezzel kapcsolatos dolgok (pl. tápellátás) módosítását, valamint a rádiórészt is érinti egy új Hiatchi IC-vel (lásd fentebb a lengyel wiki fordítását).
Ez így rendben is volna, csakhogy én a saját szememmel láttam olyan 303-ast (tehát a símát), amelyben (már?) STK-panel volt... Most ez lehet a szokásos magyaros mókolás is, mert voltak itt olyanok, hogy 2 készülékből 1-et meg társai... Sőt...majdnem vettem olyan Merkury-t (gyanúsan olcsó volt), amiben valami házi barkács DIY-os TDA-monolit IC-s végfok panel volt belegányolva, na az mondjuk már nem vicces.
A hozzászólásod előttiben írtam én is a HFM linkkel együtt, de ha az általad beillesztett képek közül megnézed a 3-as számmal jelöltet, ott a 303 A a fekete hátoldalán...
Igaz, bocsi, csak nekem valamiért nem ment a link, ezt nem vettem észre, elnézést.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |