Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 1 Hz előállítása
 
Témaindító: blackre, idő: Feb 13, 2007
Témakörök:
A mértékegységet a mérőszámtól szóközzel el kell választani! A tulajdonnevekből képzett mértékegységek (Ohm, Volt, Amper, stb.) nagy kezdőbetűvel írandók!
Lapozás: OK   1 / 5
(#) blackre hozzászólása Feb 13, 2007 /
 
Hogyan lehetne eléggé pontos 1 Hz-s jelet előállítani?
(#) vinjos válasza blackre hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
egy qvarc-oszcillátorral és mögé teszel számlálot!
(#) blackre válasza vinjos hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
Mekkora kvarcot és milyen számlálót?
(#) Lucifer válasza blackre hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
Take it easy!

Link

(#) blackre válasza Lucifer hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
És valami olyan megoldás, ami egyszerű alkatrészekből építhető meg?
(#) Rozyzsolt hozzászólása Feb 13, 2007 /
 
(#) szabi_o hozzászólása Feb 13, 2007 /
 
Használj fel egy olyan olcsó órát, amit a piacon dobnak utánad. Elég pontos 1Hz -et állít elő a 32k -s kristályból.
(#) ndavid87 válasza blackre hozzászólására (») Feb 13, 2007 /
 
(#) karpi hozzászólása Feb 14, 2007 /
 
mihez ?
szinusz ?
vagy jo a negyszogjel is ?

orakbol lehet csak illeszteni kell az impedanciat.

amugy egy kvarc osczcilator mondjuk 1MHz amit leosztasz 1 millioszor.Oszto aramkorokkel , binaris szamlalokban ezek vannak .Biztos van mar direkt 1Hz generalo kapcsolas IC keszen .Amugy 6 x 10 -el kel osztani , ahany nulla anyi tizes oszto ( sazamlalo) es ha kicsi kell legyea a generator akkor baj.Van mindenfele PAL IC amiket kulombozo celokra hasznaltak TV -k ben, lehet hogy valaki ismeri es tud ajanlani egy megfelelot .
amugy az ora lenne a legkezenfekvobb,egy tranzisztoral kel illeszteni a C-MOS-hoz a kulso cuccot ..voltak leirasok a radiotehnikaban mikor mindenki kicsi orabol asztali orat gyartott.

(#) source2 válasza szabi_o hozzászólására (») Feb 14, 2007 /
 
jah szerintem is ez a legjobb
(#) agy hozzászólása Feb 15, 2007 /
 
Nekem 1979 óta ez működik a Quarz órámban.Mellékletben a rajz

rajz3.jpg
    
(#) agy hozzászólása Feb 15, 2007 /
 
ez lemaradt

rajz2.jpg
    
(#) gulyi88 hozzászólása Feb 15, 2007 /
 
http://www.freeweb.hu/bss/index.php?id=267
http://www.freeweb.hu/bss/index.php?id=266
csak nézegettem az oldalt, és gondoltam belinkelem hátha jó lesz valamire...
csá
(#) dolfin hozzászólása Szept 17, 2008 /
 
Üdv

Az lenne a kérdésem hogy hogyan lehet pontosan 1Hz-es jelet létrehozni PIC nélkül? Akár kvarccal is?
Hogy pontosan 1másoldpercenként jöjjön egy jelem? Nem 555-el mert az pontatlan, óraműhöz kellene.
PIC-el is várnék megoldást, ahogy én okoskodtam úgy kellene hogy PIC-et egy 4Mhz-s kvarchoz kötve a PIC számolja a 4milliót és ha lejár akkor ad 1 jelet? Jól gondolom?
Ez hogyan oldható meg? Tehát PIC és PIC nélkül.
Kapcsrajz...
Köszi
(#) titi válasza dolfin hozzászólására (») Szept 17, 2008 /
 
(#) Medve válasza dolfin hozzászólására (») Szept 17, 2008 /
 
Kell egy ~32kHz-es "órakvarc" és egy bináris osztólánc. Bőséges a választék belőlük...De én kvarcórából csináltam egyet. Egy fél Hz-eset...
(#) Göndör válasza Medve hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Medve!
Te tudod, hogy hogyan lehet egy kvarcóra stopperét elektromosan vezérelni (ki-,bekapcsolni)? Mechanikai méréseknél lenne rá szükségem. Talán másokat is érdekel ez a probléma.
Üdv: Göndör
(#) Medve válasza Göndör hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Egyszerűen. A gomb a testre (pozitívra!) köti a bemenetet, én egy PNP tranyóval csináltam...Emitter a házra, kollektor az IC be, bázist meg izgattam valamivel...régen volt...
(#) dbase válasza Göndör hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Haliho
Mellékelem a quarc óra vezérlő rajzát, amit infra sorompó vezérel.Ha valaki halad valamir vele majd szoljon nekem is.
Bővebben: Link
(#) proba válasza szabi_o hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Ennek az órajel generátora a legegyszerűbb.(bal alsó sarok)
Ha piccel építed én javasolnám hogy van olyan amelyikbe két kvarcoszcillátort építettek bele ,egyik szoftveresen kikapcsolható a másik a működtető.
A szoftveresen kikapcsolhatóhoz rendelhető egy belső számláló .Ezzel állítanék elő időalapot egy 32Khz (kvarcóra) kvarccal.Igaz hogy 2 másodpercenként telik meg a számláló, de szerintem ez pontosabb mint a főoszcillátorból szintén számlálóval előállított órajel.
(bocs a címzést elrontottam nem neked szól)
(#) MolnarG válasza gulyi88 hozzászólására (») Szept 18, 2008 /
 
Ezek elég drága megoldások... én nem adnék 6-700 forintot egy 1MHz es kvarcért, ott a 4.194304 MHz es vagy a 32.768 kHz es sokkal olcsobban (<30Ft)>
(#) Göndör válasza Medve hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Köszi! Hétvégén megvizsgálom az ügyet. Ha jutok valamire, beszámolok róla. (Elnézést, hogy csak most reagálok a válaszodra, de sajnos egy kicsit dolgoznom kellett.)
(#) Göndör válasza dbase hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Köszi a mellékletet! Külön öröm, hogy oroszul van, így van módom feleleveníteni orosz tudásom. 12 évig tanultam oroszt, a ciril szöveget folyékonyan olvasom, kár hogy nem értem. Pontosabban két mondatot tudok a sok orosz tanulás után, az 1.: "aga szkazala varona, i rak upal vadu." Jelentése: Aha, mondta a varjú, és a rák beleesett a folyóba. A 2.:"Vracsi usztanaváli, unyivó gyéckij paralics." Jelentése: Az orvos megállapította, hogy neki gyermekparalízise van. Majd ügyesen kombinálom ezeket a tudáselemeket, valószínűleg elég lesz a kvarcóra működésének megértéséhez.
Üdv: Göndör
(#) Feri007 válasza Göndör hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Volt már korábban, hogy egy fali kvarcórából lehet legegyszerűbben 1Hz-et csinálni,
Kvarcórából
Ha ez nem elegns, akkor pedig ez:
4060+4013
(Bosszantó, hogy az utolsó kettes osztáshoz kell egy plussz IC, belerakhatták volna a 4060-ba....)
(#) Göndör válasza Feri007 hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
Köszi a mellékleteket! Ebből még ki lehet sütni valami értelmeset. Ha nem én, akkor valaki más. De azért én is próbálkozni fogok. Engem igazából a stopper rész vezérlése érdekel, az 1 Hz most nem annyira fontos számomra. Lehet, hogy nem is ebbe a topikba kellett volna megkérdeznem, de talán nem esik túl messzire ez a kérdés sem a témától.
(#) zimpee hozzászólása Ápr 23, 2009 /
 
Hi,
nézelődtem ebben a topikban, és sok jó kapcsolást találtam, ami 1 Hz-et állít elő. A kérdésem az, hogy ezeknél csomó kondit, ellenállást, ilyesmit látok, amit nem értek, hogy miért vannak ott. Én CMOS digitális órát szeretnék építeni majdan, és jó volna tudnom, hogy vajon miért nem jó az, ha a kvarcoszcit simán odakötözöm (zsineggel, hö) a CMOS áramkör bemenetére?
Mitől lesz így más? Mert egyszer összeraktam valami kezdetleges számlálót kvarcoszcival, minden kütyü nélkül, és nagyon ügyesen, szépen számolt (ha jól emlékszem).
Válaszotokat köszi,
z
(#) pbalazs válasza zimpee hozzászólására (») Ápr 23, 2009 /
 
A kvarcoszcillátor önmagában viszonylag stabil jelet ad, de a kvarc kicsit elhangolható kapacitásokkal. Ezért szokott lenni mellette egy trimmerkondi, amivel pontosan belőhető a freki. Persze csak akkor, ha van pontos, sokdigites frekimérőd.

Csináltam már pár órát, de a kvarcosakat nem sikerült jól beállítani (frekimérő nélkül). Ami jól járt, az a hálózati szinkronos, meg az, aminek az órajelét egy olcsó kinai mutatós óra paneljéből csináltam.
(#) zimpee válasza pbalazs hozzászólására (») Ápr 23, 2009 /
 
Hi,
Hestoreon találtam 32,768 KHz-es kvarcoszcit, órába valót, az csak pontos, nem?
És miért látok a kvarccal párhuzamosan valami bitangnagy ellenállást?
A multiméterem csak 20 KHz-ig mér frekvenciát, alsó határt jelenleg nem tudom... Szétbombáztam egy régi digitális karórámat, hát tényleg ott virít a trimmerkondi...
Az én órámat autóba tenném, +5V stabilizált táp mögé, gondolom a feszültségingadozás azért kihat a pontosságra...
Apropó, pontosság, van erre valami irányszám? a ppm az mit takar?
Az óra egyébként CMOS áramkörökből épülne fel, ezzel kapcsolatos (nem ebbe a topicba illő) kérdésem, hogy az ic-k kimenetén van valamilyen védődióda/kapu/fityfiritty, ami a visszajövő dolgokat kizárja? Vagy esetleg egyenirányító diódát kéne beszúrjak oda?
Köszi,
z
(#) potyo válasza zimpee hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Az ellenállás a cmos kapuk munkapontjának beállítására szolgál.

A feszültségingadozás nem nagyon hat ki, az 5V-ot gondolom 7805-el csinálod, akkor az meg elég stabilan tartja a kimenetet.

A ppm a part per million, vagy valami ilyesminek a rövidítése. Tehát valami olyasmi, hogy a névleg 1000000 ciklus alatt valójában mennyivel tér el a ciklusok száma. Ha a kvarcodnál az áll ott, hogy 30ppm, akkor az azt jelenti, hogy a névleg 1000000 ciklus helyett valójában 999970 és 1000030 közötti számú ciklus fut le. Ha a ppm-ben megadott pontosságot elosztod 1000-el, akkor megkapod a pontosságot ezrelékben.

Az IC kimenetén nincs semmi plusz védelem. A bemeneteken van dióda mind a táp, mind a test felé. Milyen visszajövő dolgokra gondolsz?
(#) zimpee válasza potyo hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Hi,
pl. ebben a kapcsolásban is látok 1N4148-at, meg egy 10k-s ellenállást is, amit nem értek, mi célt szolgál. Hovatovább, nem értem, hogy miért csak az óra kijelzésnél van ilyen.
Köszi,
z
Következő: »»   1 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem