Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-ek áttűnése LM324-gyel
Lapozás: OK   4 / 7
(#) sprofan válasza Lucif-R hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Esetleg? Bővebben: Link
(#) Lucif-R válasza sprofan hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Jolnézki Csak van vagy... 10féle típus és kialakítás. Mondj onnan pls egyet amire azt mondod hogy igen ez több ledre is alkalmas illetve áttűnés sebessége is állítható. ( találtak közül egyiknél sem állítható a sebesség sztem... de valszek okosan behelyezett potival az is életképes ötlet lesz )

Én mint laikus ezt a két verziót látom a leg egyszerűbnek:

Bővebben: Link
illetve
Bővebben: Link

(#) sprofan válasza Lucif-R hozzászólására (») Nov 12, 2009 / 4
 
4 csoport ledet tudsz vele hajtani egyszerre, és ha jobban megnézted olvasnod kellett hogy a 100K ellenállásal állítod a sebességet. Amit 2. ként linkeltél, az az amit én mutatok fentebb. Ez két csoport leddel megy egyszrre, egyik erősödik amíg a másik elhalványul, ott a rajzon is rajta van hogy lehet rá kötni még ledet, nem néztem a tranzisztorok adatlapját, de 10 ledet biztos elbír.
(#) Lucif-R válasza sprofan hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Nos azt hiszem kezdem érteni miről is van itten pontosan szó

Ez alapján meg fogom tudni csinálni... már közben a "készen" elhelyezett alaktrészekből kisakkoztam hogy hogy is lesz ott az a lineáris ellenálat, meg hogy hogyan is lesz ez működve

Irta a srác az oldalon hogy akár az egyik tranyó ellenállat led részt meg is lehet szűntetni illetve mint azt fel tüntette tovább is lehet bővíteni.

A kérdésem az az hogy ha ebben az LM324-ben 4 erősítő van akkor ezzel az ábrával két sor ledet lehet egyből variálni egy kapcsolással.

Ha jóllátom akkor viszont kicsit mintha teljesen más lenne a két ( alsó felső ) rész eloszlása... ( azt hittem szimetrikus lesz ). Gondolom ha 2vezérlés egy kapcsolást akarok csinálni akkor az ábra felső részét kéne a lentire is rátükröznöm ( persze megmaradó lábkiosztásokkal ). Illetve ha a felsőt kéne letükrözni akkor a felsőn a 9 és 8 as láb közötti ellenállat lesz majd a poti.
(#) Hp41C válasza Lucif-R hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Szia!

Valami ilyenre gondoltam én is, csak nem találtam meg.
Az ábrán két közel azonos frekvenciával (időzítéssel) működő részlet van, de az alkatrészek pontatlansága miatt a két frekvencia mégsem lesz egyenlő. Az alsón a két tranzisztorral vezérelt led-ek ellenfázisban világítanak. Ha egyszerre halványodó - kivilágosodó ledekből szeretnél többet vezérelni, akkor egy oszcillátor bészre (műveleti erősítős rész) van csak szükség és több egyforma led meghajtó tranzisztorra. Ha nagyon sok tranzisztor lesz, akkor az oszcillátor kimenetére használd el a 324 másik két erősítőjét feszültség követőnek (a + a bemenet, a - és a kimenet összekötve a kimenet). Két ilyen fokozattal más sok tranzisztort lehet vezérelni (két csoportra osztva).

A 22µF -nak polarizálatlan kondenzátornak kellene lennie. Inkább a felsőben 2µF-ot fólia kondenzátort használj és 47k helyett 470k-t, az alsóban 1 µF fólia kondenzátort használj és 100k helyett 1M-t. Az időzítés ugyanaz marad. Ha a felsőben a 470k-t, az alsóban az 1M-t két részből alakítod ki (egy fix ellenállás és egy potencióméter), akkor a potencióméterrel állítható lesz a villogás gyorsasága.

Ha több oszcillátort alkalmaznál, idővel elcsúsznának a periódusok.

Szia
(#) proli007 válasza Lucif-R hozzászólására (») Nov 13, 2009 / 1
 
Hello!
Nem illik egy kérdést több helyen feltenni, sőt még külön topikot is nyitni keresés nélkül. Figyelmeztetés lesz a vége.
A kérdésedre válaszoltam a kezdő kérdések topikjában..
üdv! proli007
(#) gabi20 válasza Lucif-R hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Én PWM modulációt használnék komparátor segítségével.A komparátor egyik bemenetére nagy frekvenciájú fűrészjelet kötnék(x10kHz),a másik bemenetére alacsony frekvenciájú háromszögjelet(x1Hz).A komparátor kimenetére pedig kapcsolhatod a diódákat.Lehet hogy nem a legegyszerűbb megoldás a generátorok miat,de más nem jutott eszembe

PWM.JPG
    
(#) dbase hozzászólása Nov 17, 2009 /
 
Már régóta gondolkodtam tranzisztor bázisára kondit tenni, és azzal létrehozni a háromszögjelet.
Itt egy kapcsolás:Bővebben: Link
3-as futófény, majd ha lesz időm kipróbálom. De ha működik, akkor akárhány darabig lehet futófény fading.
(#) _JANI_ válasza zenetom hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Szia! A kapcsoláson jól látszik hogy hova kell kötni a LED-eket. -Egy kis segítség az alapokhoz: Link-
S hogy milyen színű LED-eket használsz csak rajtad múlik.
Merj kísérletezni a színekkel! :yes:
(#) _JANI_ válasza dbase hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Szia! A kapcsolás egy 4029-es bináris számlálóra épül!
Igy ez nem igazán futófény. :no:
De mindenféleképp megéri kipróbálni a kapcsolásodat.
S megköszönjük, ha a tapasztalataidat megosztod velünk.


[/OFF]UI: Sajnos az a kapcsolás nem igazán bővíthető.
Persze megéri gondolkozni rajta.
(#) _JANI_ válasza SnoopyRider hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
(#) proba válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Ic csere 4017 re és már bővítve is van, meg futófény is.Nekem ezekkel az a bajom hogy a led fényerejét a feszültség 0-1 szeres állapotában szabályozza ,a fűrészjelnek viszont szerintem kb 0,7-1 Umax tartományban kellene mozognia
(#) _JANI_ válasza proba hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Ha csak simán egymásba "úsznak" a színek, az egy idő után unalmas lesz. A bináris számláló legalább egy kis "véletlenszerűséget" visz bele... S a pontos vezérlő feszültséget (paramétereket) ki lehet számolni.

De akkor hol marad a kísérletezés öröme? (Néha bosszúsága!)
(#) bazsa007 hozzászólása Dec 10, 2009 /
 
sziasztok

ti nagyon nagy mágusok vagytok. én is egy ilyen tervet szeretnék megvalósítani hogy 3 helyre helyeznék el a házamban ledsorokat.magarán mondjuk 3 színből, szinenként 3-at.
tehát 9 ledes ledsorokat szeretnék 3 helyre, úgy hogy egymásba ússzanak s zinek.
az a baj hogy nem vagyok elektrotechnikus és nem értek ehez pedig nagyon jó lenne...
(#) _JANI_ válasza bazsa007 hozzászólására (») Dec 14, 2009 /
 
Szia! A három hely külön vezérlést kapna?
Vagy egy vezérlő adná a jelet mind a három, háromszínű LED-sornak? Na de ez nem is annyira lényeges...

Az analóg LM324-es változat szerintem nem is annyira bonyolult. ( Bár nekem a PNP - NPN tranzisztorok ilyen bekötése nem tetszik. De ez csak egy vélemény. ) A kimeneti tranzisztorok megfelelő megválasztásával a LED-ek száma is bővíthető...

Digitális vezérléshez viszont érdemes mikrokontrollert alkalmazni. Kis méret. Többféle vezérlési mód. De a programot bele kell égetni a kontrollerbe. Így ez kicsit nehezebb a megfelelő eszköz nélkül. Ha érdekel, keres rá az "RGB ledes villogóra".

Digitális ( Bináris és egyéb számlálós ) vezérlésnél az színek átúsztatása kicsit problémásabb. De rendszerint egy RC időzítő elem a kimeneti tranzisztorok előtt elegendő lehet.
( PWM-el is megvalósítható de az már nem ennyire egyszerű. )
Egy lehetséges példa az RC tagos számlálós kapcsolásra. ( Nincs tesztelve! )

Ha lehetőséged van rá, akkor feltétlen egy deszkamodellen kíséretezd ki ( építsd meg ) a kapcsolást. S csak a végleges, probléma mentes áramkört ültesd nyákba. Igy a kapcsolással is ismerkedsz és a módosítások is könnyeben elvégezhetők, mint a készre szerelt nyáknál.
(#) Pubby hozzászólása Márc 16, 2010 /
 
Sziasztok
Szeretnék építeni egy úgy 60-70 ledből álló plafonon elhelyezett "égboltos" világítást dekorációs célból és olyan kérdésem lenne hogy lehetne azt megoldani hogy úgymond "hullámozzanak" a ledek szépen lassan fel ill le mondjuk úgy 10-esével vagy 5-ösével nem kell teljes fényerővel?
választ előre is köszi
(#) _JANI_ válasza Pubby hozzászólására (») Márc 16, 2010 /
 
(#) Pubby válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
az van h pont a PIC-et szeretném kihagyni mert nem értek hozzá
(#) _JANI_ válasza Pubby hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Ha a PIC felprogramozása nem megoldható, akkor túl sok lehetőség nem marad. Az alap RGB színkeverésnél elvileg csak meg kell háromszorozni az oszcillátort. Bár lehet, hogy az intenzitást is hozzá lehetne "keverni" az effekthez...
(#) Pubby válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
amúgy nem pont rgb leddel akartam megoldani hanem sima fehér leddel az ötletet te adtad és csak abban az egy topikban és itt tettem fel ezt a kérdést
(#) karpi válasza Pubby hozzászólására (») Márc 17, 2010 /
 
Lehetett kapni kinai LED-es karacsonyfa fuzert ezt ket kis tirisztor vezerli meg egy kis proceszor ami a nyak-on van ( egy olyan fekete muanyag pacni direkt a nyakra ragasztva ).Ez tud vagy 7-8 fele programot ezek kozott olyan is van ami hosszu atmeneti idobe gyujtja ki a LED-eket .Van egy nyomogomb a kis vezerlodobozon amivel ki lehet valasztani milyen ritmusu est tipusu villogtatast muveljen.Mindenfele kombinacioba kapcsolja a LED-eket.
80 darab "fenyes" LED van egy fuzeren .Gondolom egy ilyennel meg lehet oldani nagyon konnyen.Egyetlen problema hogy az inditaskor be kell allitani a kivant "programot" .
(#) _JANI_ válasza Pubby hozzászólására (») Márc 19, 2010 /
 
Igazán nagy tudású ( és ezáltal kevésbé megunható ) effektet csak programozható eszközzel lehet készíteni. Az analóg áramkörök egyszerűek, de "kiismerhetők"....
(#) Pubby válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 20, 2010 /
 
az nem baj nekem minél egyszerűbb és kiismerhetőbb kell egyszerűen elhalványul aztán vissza ennyi bőven elég
(#) _JANI_ válasza Pubby hozzászólására (») Márc 21, 2010 /
 
Szerintem dobd össze az OPA-st egy próbapanelon s a többi majd kiderül a tesztek alatt...
(#) Pubby válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 21, 2010 /
 
OPA-st?
(#) _JANI_ válasza Pubby hozzászólására (») Márc 21, 2010 /
 
OPA = "operational amplifier"
Azaz _műveleti_erősítő_ .
Az LM324 -ben 4db van...
(#) Pubby válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 22, 2010 /
 
tudsz nekem egy kapcsolást adni ami kb 10 ledet elbír (fehér ledek)?
(#) _JANI_ válasza Pubby hozzászólására (») Márc 22, 2010 /
 
PL: Link.1 Bár ez csak egy LED-re készült. De szerintem könnyen hozzáköthető még pár LED.
Lásd mellék. ( Bár mintha a tranzisztor E-C kivezetései fel lennének cserélve. )
(#) Pubby válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 22, 2010 /
 
köszi megpróbálkozok vele
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 22, 2010 /
 
Illetve nem mintha, hanem valóban fel lett cserélve az eredeti rajzon!
Következő: »»   4 / 7
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem