Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napkollektor házilag
 
Témaindító: Bazsi, idő: Feb 19, 2007
Lapozás: OK   2 / 30
(#) K_Dani hozzászólása Márc 2, 2007 /
 
Hali!
akkor a tükröt lehetne a balesetek helyszinén összeszedni épp ma láttam egy nagy darabot az ut szélén és tök ingyen van ráadásul jót teszel mert nem lesz ott tovább "szemét"
Mit hallotaok arról a speckós fetékről aminek a fényvissza verödése 5% körüli :eek2: (a fekete állítolagos25%-ával szemben) de nem fekete hanem kékes ára egy kicsit durva 2L 50.000ft
A napkollektor üvegét ezzel kéne befesteni
(#) Bazsi hozzászólása Márc 2, 2007 /
 
Most azon filózom, hogy lehet, hogy értelmesebb lenne eg pic-et beprogramozni, mint lemarni 7nyákot megcsinálni mindegyiket másképp és a legszarabb az egészbe, hogy egy rendes napelemes számológép 3000ft körül mozog (nekem 5db kéne) szóval sztem maradok a pic-nél.
(#) TNPsoft hozzászólása Márc 4, 2007 /
 
KOLLEKTORÉPÍTŐK FIGYELEM!!!!
(#) TNPsoft hozzászólása Márc 4, 2007 / 1
 
Remélem a képek is látszanak nyomtatáskor.

Elgondolkodtató. Egyébként ilyen vákumcsövet todok 5000HUF/db áron. CSAK ÜRES CSŐ!!! Olyan hőnyerőt/hőcserélőt építesz bele amilyet csak akarsz/tudsz.

A doksi fele vákumcsöves cucc, fele (gazdaságossági példa) légfűtés.Ne keverd össze a kettőt.

Na sziasztok, gondolkodjatok, számoljatok!
(#) mcload hozzászólása Márc 4, 2007 /
 
Na itt lesz a fénykövető áramkör, egyszerű és remélem pontosan rajzoltam le. Ha kérdésetek van akkor írjatok..... Nem kell ide bonyolult vezérlésű cucc, az a lényeg, hogy a két fényérzékelő közé egy elválasztó lapot kell tenni és így a cucc addig fordul a mgfelelő irányba, a nagyobb fény felé amíg mind a két érzékelőn azonos érték lesz. Hogy ne mozogjon állandóan minden kis fényváltozásra, arra van a motornál lévő kondi.... /ha nagyon pengék akarunk lenni csinálunk két ilyen cuccot és minden irányba vezérelhető a napelem...... Ha jólemlékszem napelemet és minden más környezetbarát dolgot a permanent.hu -ról lehet beszerezni. Én is innen veszek egy 12 v- os napelemet, ami már sokmindenre használható....

napelemes.jpg
    
(#) cydor válasza mcload hozzászólására (») Márc 5, 2007 /
 
ezt már télleg jónak tűnik, én is hasonlóképp gondolkodtam, az olvasottak alapján. így nem kell komoly programokat irigatni hozzá, kiszámolni a látszólagos nappályát, a rendszer folyamatosan összerakja. nem kell sok napelem, hiszen az csak szenzorként működik.
(#) TNPsoft hozzászólása Márc 5, 2007 /
 
Hali! Mint tudjuk a napkollektorok akkor dolgoznak a legnagyobb hatásfokkal, ha a fény merőlegesen esik rá. Most már ez a gond is megoldva. Hétvégén unatkoztam egy kicsit, és összeütötttem a kapcs rajzot+nyákot. Félig fent van(melléklet).

DC motorra tervezve.
Biztonsági végálláskapcsolóval ellátva.

Beállíthatod:
- Mennyi fénytől kezd el dolgozni.
- Milyen érzékelési különbségtől dolgozzon.
- Milyen időközönként mintavételezzen.
- Legyen-é hazafutás (vert), melyik irányba.
- Legyen-é hazafutás (hor), melyik irányba.
(#) TNPsoft hozzászólása Márc 5, 2007 /
 
A progihoz most fogok majd hozzá hétvégén!
A következő hétvégén valszeg meg a szenzort készítem el. Böszöm forgatóállványt nem, de valami demozható forgatót összeütök, hogy lásd miként működik.
(#) TNPsoft hozzászólása Márc 5, 2007 /
 
Egy kép a NYÁK-tervről.

napra.jpg
    
(#) Last_Scout hozzászólása Márc 5, 2007 /
 
Volt szó erről a kormozós megoldásról, meg hogy lemossa a víz... Azért nem mossa le a víz, mert az a csőrendszer, amit be kell kormozni, és ami felveszi a hőt, az egy üveg búra alatt van, hogy minél jobb legyen a hatásfoka, értelemszerűen, ha van neked valami, aminek a hőmérséklete mondjuk 4-500 fok körül van, és közvetlenül érintkezik a környezettel, akkor igyekszik leadni a hőt. A probléma az volt, hogy olyan üveget kelett használni, ami bírja azt a nagy hőmérsékletet. Egyébként máshol olvastam, hogy létezik egy fekete króm nevű bevonat, ami azért jó, mert elnyeli a beérkező napsugarakat, és nem engedi kilépni az infra sugárzás formájában kisugározni próbált hőt.

Nap követése:
A mikrovezérlős megoldás lehet, hogy bonyolultabb, és biztos, hogy drágább is, de azért arra kíváncsi lennék, hogy a komparátoros, meg másik megoldásoknál mi történik, ha mondjuk elakad a motor, vagy mondjuk az egyik érzékelőt eltakarja egy kosz... persze a végállás kapcsolókkal meg lehet csinálni azt is jóra, de amik ide felkerültek azok még nem alkalmasak arra, hogy kitegyék őket a háztetőre.

Ja és ittvan egy kis kapcslás a keringető motorhoz, ha valaki esetleg azzal is akar foglalkozni
Nekem a motor helyén egy relé van, maga a kapcsolás tökéletesen működik, azt nem tudom még, hogyha mondjuk a vezérléstől a két érzékelő nem ugyanakkora távolságban van, hanem mondjuk számottevő a különbség, akkor lehet-e kompenzálni a potikkal, vagy nem...

30610_4mg.jpg
    
(#) mcload válasza Last_Scout hozzászólására (») Márc 5, 2007 /
 
Szerintem ami leírást feltettem a fénykövető áramkörről, simán alkalmazható. Lehet, hogy egyszerű, de a motor elakadása vagy a piszkos érzékelő csak részletkérdés. Én legalábbis ezt a megoldást fogom alkalmazni, mert nekem az a lényeg, hogy egyszerű működésű és aránylag megbízható legyen. TNPsoft megoldása is jónak igérkezik, bár nála már digitális dolgok is vannak, programozás stb...
(#) mcload hozzászólása Márc 5, 2007 /
 
TNPsoft, ahogy olvasom te értesz a programozáshoz, digitális dolgokhoz stb. Indítottam egy Nintendo- s topicot, ahol egy flash memóriás kazit akarok készíteni.... Én a digitális elektronikában nemigazán vagyok otthon, ezért jó lenne ha beleolvasnál a témába!
(#) Last_Scout válasza mcload hozzászólására (») Márc 5, 2007 /
 
nyilván, ha azt akarjuk, hogy valami testreszabhatóbb legyen, akkor azt programozni kell, és bonyolultabb áramkör kell hozzá...
Nem azt mondtam, hogy nem jó az a kapcsolás, csak hogyha használni szeretnéd, akkor feltétlenül kellenek végállás érzékelők, és túláram érzékelő, ha elakadna a motor... vagy valami ilyesmi rá... szóval persze, ha kipróbálod az asztalon egy kis motorral, akkor látod, hogy nahát tökjó működik, de úgy kell végigondolni, hogy ez kint lesz a tetőn (ha nem ott az még problémásabb) és ott annak jobb lenne akár éveket kibírni, anélkül, hogy fel kéne mászni hozzá azt mindíg állítgatni, meg ilyenek...
(#) ELEKTORKALANDOR válasza Bazsi hozzászólására (») Márc 5, 2007 /
 
Heló az egész halott ötlet!!!!!
Hacsak nemcsinálsz hozzá egy napkövetö berendezést!
Mert ugye a nap mindig vándorol és igy kimegy a fokuszbol!!!
A Tuti a vákumcsoves technologia!
(#) ELEKTORKALANDOR válasza TNPsoft hozzászólására (») Márc 5, 2007 /
 
Helo felesleges napkövetőset csinálnod!
csak jól bekell álitani a dőlést és a tájoláast ennyi!
(#) mcload hozzászólása Márc 5, 2007 /
 
Last Scout, mint mondtam ezek mellékes dolgok, hogy végálláskapcsoló stb....Műszerész vagyok, ezért nekem nemjelent különösebb gondot egy ilyen áramkör összedobása. Csak a digitális téma nem az erősségem /ezalatt a programozható cuccokat, PIC, és ilyen dolgokat értem/, ezért inkább a "hagyományos" dolgokból próbálom összerakni az áramköröket.......de sok dolog így is simán megoldható!
(#) Last_Scout válasza mcload hozzászólására (») Márc 5, 2007 /
 
ok értem, neked nem jelent problémát, de lehetnek mások akik azt gondolják, hogy az kész, és csak ki kell tenni...
(#) TNPsoft válasza cydor hozzászólására (») Márc 5, 2007 /
 
Ne pazarolj pénzt nepelemre, ha csak a vezérléshez használnád. Oda fotodióda is elég.
(#) mcload hozzászólása Márc 6, 2007 /
 
A rajzomon lehet hogy rosszul jelöltem, de oda fotodióda kell, nem pedig napelem /csak a félreértések miatt/
(#) K_Dani hozzászólása Márc 6, 2007 /
 
Hali!
Ha valakit érdekel ezt nézze meg érdemes!!
Napkollektor- építési tanfolyam.
Én is mennék csak nekem egy kicsit messze van
De aki eltudna menni nézzen kürül és azután ossza meg velünk!!
http://www.zoldtech.hu/cikkek/20070305napkollektorepites
sok sikert
(#) Bazsi hozzászólása Márc 11, 2007 /
 
Nem tudjátok, hogy hol lehet kapni hőálló üveget?
(#) McGyver válasza Bazsi hozzászólására (») Márc 11, 2007 /
 
Edénybolt.
Szlovák gyártmány nem is drága.
De minek az neked ?
Az üveg nemigazán jó hőelnyelő. Ráadásul a jénai is elpattan, ha koncentrált hőbevitelt kap egy ponton...
Üdv: McG
(#) Bazsi válasza McGyver hozzászólására (») Márc 11, 2007 /
 
A hőfelfogó előlapjának
(#) McGyver válasza Bazsi hozzászólására (») Márc 11, 2007 /
 
Miért nem jó a fém ?
Heggeszthető, forraszható.
Üdv: McG
(#) McGyver hozzászólása Márc 11, 2007 /
 
Magam is tervezem a parabolás kollektort megépíteni.
2 literes kazánt ( hőelnyelőt ) terveztem hozzá, 1,2 m-es parabola antennával. A kazán vasból lesz, a forgáspontnál flexi csőkötésekkel. Figyelni kell a csövek minőségére, mert a flexi bekötő-csövek nem mind jó hőfoktűrők.
Legalább 110 fokos tűrésű kell.
Üdv: McG
(#) McGyver válasza Bazsi hozzászólására (») Márc 11, 2007 /
 
A vegyes-tüzelésű kazánokban sem üvegcsövek vannak...
(#) Last_Scout válasza McGyver hozzászólására (») Márc 11, 2007 /
 
az lenne a lényeg, hogy ami a hőt felfogja az van az üveg mögött, mert így el van zárva a külvilágtól, és nem hül anyira mondjuk télen...
(#) McGyver válasza Last_Scout hozzászólására (») Márc 12, 2007 /
 
Nem jajó.
Ahhoz vákuum kellene az üvegen belül.
Egyszerűbb, ha drainback-kal kivitelezed. Eléri a minimum hőfokot, leáll a szivattyú és visszafolyik a tartályba a víz. Így nem hűl ki éjjel. Ugyanez oldja meg a túlmelegedést is
a síkkollektoroknál, a parabolát ki lehet fordítani, de a visszafolyás a biztosabb, mert szórt fényt kifordításkor is begyűjt. Nameg télen is használhatóbb, mert magasabb a besugárzási hőmérséklet a parabolánál.
Üdv: McG
(#) K_Dani hozzászólása Márc 12, 2007 /
 
Hali!
Hogyan lehetne aluból csövet önteni? :help:
Mivel az alunak jobb a hővezetési tényezője (220,98 J/m*°C*s) mint a guminak ha esetleg abból akarnám meg csinálni. Vagy nem??
A kollektornál ezzel a hatásfokot tudnám eseteleg növelni vagy nem érdemes vlebajlódni
Üdv: Dani
(#) McGyver válasza K_Dani hozzászólására (») Márc 14, 2007 /
 
Nem kell önteni, kapható a színesfém-boltokban.
Nem olcsó, és tudtommal nemigen bírja a fagyállót ( glykol-származékokat ), valamint problémás a csövek összekötése.
A vörösréz ugyanolyan jó erre a célra, + forraszható.
Üdv: McG
Következő: »»   2 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem