Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DCF77 óra Nixie-csövekkel
Lapozás: OK   53 / 254
(#) MrBrown hozzászólása Aug 28, 2010 /
 
Sziasztok,
Gyarló módon mindhárom hőkompenzált 6 csöves nixie KIT-emhez a kerámiás ruszki military spec. 74141-eket vettem meg mert a normálhoz képest max egy ezressel kellett többet fizetnem értük. Valaki meg tudja mondani hogy mivel is tud ez a kerámiás többet a társainál? Magasabb külső hőmérsékleten képes stabilan üzemelni a kerámia hordozó miatt?
(#) p_istvan válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Hogy a témánál maradjunk: NIXIE karóra, még kisebb
(#) sooty válasza kisgeri hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Ok. Ezt benéztem. Az tényleg tükröződés. Kárpótlásul néhány igazi kép (nem légycsapóval) .
(#) Hp41C válasza hapro hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Szia!

A DCF vevő nem szereti a kapcsolós tápot (77.5kHz/3 = 25.83 kHz a tápok működésének frekvenciája közelében van), a TV-ket (77.5kHz/4 = 19.375 kHz). Analóg áteresztő tápról járatom. Az RC tag egyrészt a digitális tápfeszről (nálam 20MHz-vel jár a kontroller), másrészt a kábelről, mint antennáról jövő zavarokat kívánta csökkenteni.
(#) kisgeri válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
A kerámia az a katonai verziója. Inkább úgy fogalmaznék, hogy szélsőségesebb hőmérsékletet visel el. A sima К155ИД1 -10...+70 °C, a kerámia КМ155ИД1 -45...+85 °C tartományban használható. Az összes többi elektromos paramétere megyegyezik. Lehet hogy az atomtámadást is jobban viseli
(#) kisgeri válasza sooty hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Nem probléma, én is néztem már be dolgokat. A képeid nagyon tetszenek, öröm nézni!
(#) lajos1969 hozzászólása Aug 28, 2010 /
 
Sziasztok!
Nagy ráértemben csináltam az órámhoz egy előlapot.
Mit szóltok hozzá, szerintetek megfelelő vagy fejlesszem tovább?
(#) kisgeri válasza p_istvan hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Ezt az oldalt majdhogynem a kezdetek óta ismerem, de a nixie-karóra kisebbik változata még nekem is új. :vigyor4: Nem hittem volna, hogy még kisebbet tud faragni a készítője...
(#) vicsys válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Meg tudnád oldani, hogy még 3 kapcsoló is rákerüljön? Az idő beállításra gondoltam: +,- és enter. Esetleg egy kapcsoló még amivel lehet váltani, hogy fixen a pontos idő vagy idő/dátum (éé-hh-nn) váltogatva menjen? Szívesen tervezek panelt.
(#) hapro válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
A tápegység nem kapcsolóüzemű tápegység amiről járt eddig, és nem szinkronizált vele. Konkrétan erről járt: Bővebben: Link De furcsa módon, ha hozzáértem a FET hűtőfelületéhez, akkor az LCD kijelző ami méri az áramfogyasztást, és a másik meg ami méri a feszültséget ugrált össze vissza. Ráakasztottam egy multimétert ellenőrzés képen, és minden a legnagyobb rendben volt, de aztán mégse.
Most sima 7812+áteresztő tranzisztor...erről jár.
TV nincs itthon, arról nem szerezhet zavart, laptop van, ami 2 szobával arrébb, a közelében csak elektromos gyújtású neon van, de az is messzebb mint 3 méter, még légvonalban is. Egy triakos forrasztóállomás üzemelt mellette, de azt akár kikapcsoltam, akár be akkor se csinált semmit.
Viszont a glimm nem úgy villog, ahogy a leírásban szerepel, nem 1Hz-es frekvenciával. Leginkább sehogyan nem villog. Ha hozzáérek a FET hűtéséhez, akkor szabálytalanul de villog, és ha ott tartom a kezemet a közelben, akkor is folytatja a villogást, de egy idő után abba hagyja...
Ez mitől lehet?
Mellékletben csatolom, hogy ugye erre a szűrésre gondoltál? Mert én ezt építettem meg.

szuro.jpg
    
(#) Hp41C válasza hapro hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Szia!

Igen, de nem 100k hanem 100 ohm van benne nálam...
(#) kisgeri válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Nekem nagyon tetszik! Oldalról hogy néz ki? Fa oldallal el tudnám képzelni.
(#) lajos1969 válasza kisgeri hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Az oldala még csupasz nem tudom, hogy miből legyen.
Nem rossz ötlet a fa sem, még gondolkodom rajta.
(#) Josi777 válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Jól néz ki, de nekem az jutott az eszembe, hogy azoknak készült, akik nem tudnak 4-ig számolni
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Sziasztok!

Tovább játszottam a programmal...

Multiplexált 6 csöves óra:
Ha Valakinak van kedve, tervezzen egy panelt az alábbiak szerint:
- Kontroller : 16F84A, 16F627(A), 16F628(A) - a felhasználtra le kell fordítani.
- Bemenet: RA0 - DCF77 vevő jele ugyan úgy mint az eredetiben, RA4 - nyomógomb a földre, 10k felhúzóellenállás kell, ha megnyomjuk a dátum jelenik meg az idő helyett,
- Kimenetek:
RB0..3 - anódok, ahogy az eredetin, RB7..4 - BCD kód, ahogy az eredetin, RA2 - 10 másodperc anód, RA1 - 1 másodperc anód.
Még nem dolgoztam át az időzítést, az órajel marad a 3.2768 MHz.
Itt a programja, szimulátorban fut.

Nixie_6.zip
    
(#) rohi válasza hapro hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
mérd a bemenő áramot.
Nálam melegedett a FET amíg 250mA körüli volt az
áramfelvétel.Kicseréltem a diódát,egy ugyan olyan ti-
pusúra, de kisebb áramúra,(az eredeti 5A-es volt),
az áramfelvétel 150mA,FET nem meleg(én a hűtőfület is
lefűrészeltem a hely miatt.
(#) Hp41C válasza vicsys hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Szia!

A nyomógombos dátum kijelzés már megvan, az állításra egy kicsit várni kell...
Panel tervezésénél, ha a port kiosztás nem jó, akkor össze tudom cserélni... A tápot nem terheljük túl a 1.5 szörös terheléssel?
(#) hapro válasza rohi hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Éppen most méretem az áramfelvételt 12V-ról 130-600mA. Ez ugye a fénytől függ. A 600mA-nál egy halogén izzó elé tettem a fényérzékelőt, a 130mA-nál, meg a két ujjam közé szorítottam, gyakorlatilag a teljes sötétséget szimulálva.
Holnap megpróbálom cserélgetni a diódát van itthon többféle bontott gyors dióda, hátha alapon.
(#) CIROKL hozzászólása Aug 29, 2010 /
 
A hozzá értőktől kérdezném ?
Ehhez
a kapcsoláshoz melyik az a PIC amit vennem kell ?
Meg még egy apróság ezen mit módoljak ha a Z568M -et akarom ráakasztani ?
(#) sooty válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Szerintem nem fogod túlterhelni, nálam a vicsys féle táppal megy a 6 db z566m az eredeti program hekkelt változatával. Csak én az anódok meghajtását hagytam 4 biten és egy bcd dekóderrel csináltam meg a 6 cső kapcsolását. A bemenetekre a dcf-en kívül gombok kerültek (gyors előre tekerés, dátum kijelzés a 30. másodperctől ki/be, kijelző kikapcsolása).
(#) hapro hozzászólása Aug 29, 2010 /
 
A követező a jelenség:
Tegnap délutántól bekapcsolva hagytam az órát, ugye minden szép és jó volt, nem is melegedett már. Éjjel 2:30-körül fölébredtem, ránéztem, minden rendben volt. 6 körül elmentem itthonról, és 10-kor telefonál az asszony, hogy meghalt az óra, és hogy olyan szagot érez mint amikor a konvektort először gyújtják be, és leég a por róla.
A FET lábai körül a nyák elszineződve, a FET szigetelő gyűrűje ami a csavarban volt szétolvadva, és így gyakorlailag már lötyögött a hűtő fülecske.

A kérdésem az, hogy mi történhetett, hogy az egyik pillanatról a másikra meggondolja magát, és szétfűti az agyát?
Az 500mA-os biztosíték természetesen szétégett, de gyakorlatilag nem védett meg semmit. Lehet, hogy ez egy lomha típusú volt, csak annyira lomha, hogy ő akarta elhagyni utoljára a süllyedő hajót...
Most csak remélni tudom, hogy az IC-k és leginkább a csövek túlélték...bár a csöveken rendellenes elszineződést véltem felfedezni, de talán csak bemagyarázom magamnak, hogy az rendellenes, és nem emlékszem rá, hogy az olyan volt.
(#) Hp41C válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Szia!

Ha csak a hex áll rendelkezésre, akkor 16F84A kb. 1000-1200 Ft (a max. órajeltől függ 4MHz - 20MHz), ha a forrás is megvan - vagy hajlandó vagy a visszafordított programban kotorászni kb. 10-20 percet, akkor 16F627 @ 650Ft, 16F627A @ 450Ft, 16F628 @ 700 Ft, 16F628A @ 500 Ft, 16F716 @ 300 Ft, 16F818 @ 530 Ft (Áfá-s árak).
(#) CIROKL válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Igen csak az van meg de PIC -kit -em sem nincs az is csak a havernál van mondjuk 5 percre lakik tőlem
Meg aztán egyikünk sem ért olyan mélységekben ehhez , így marad a 16F84A-20 , most néztem bele pont a már régen kész egy szemes órámban is az ketyeg .
(#) p_istvan válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
A bázisellenállásokat csökkentsd le 1,5 - 3,3 kOhm-ra,
Az anódellenállást pedig úgy, hogy kb. 5,5 mA folyjon: az égési feszültség az 140V a táp mondjuk 200V akkor 10 - 12 kOhm kell.
(#) CIROKL válasza hapro hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Hát Zoli nincs ezzel szerencséd ! Egészen biztos minden alkatrészed stimmel most már csak arra lehet gondolni hogy valami nem ok ? Az enyém csak úgy csupaszon már 2 hete megy semmi hütés sehol , igaz jó meleg a FET és a stab hűtő zászlója de semmi gond vele .
(#) hapro válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
A stab IC nálam egyáltalán nem meleg épphogy csak kézmeleg, az alkatrészek meg egészen biztos, olyan értékűek mint a terven. Leszámítva még az induktivitást az 100 helyett 84uH de jelenleg nem hiszem, hogy ez annyit számítana.
De ha egyszer működik, akkor miért csinálja ezt egyik pillanatról a másikra?
A FET-et mértem multiméterrel és az az érdekes, hogy valószínű jó, és ha nagyon nagy szerencsém van, akkor végül mégiscsak a bizti ment ki és kész...most fogom áramkorlátos tápról kipróbálni, hátha alapon.
(#) Hp41C válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Szia!

Töltsd fel - spórolok neked 900 Ft-ot...
(#) p_istvan válasza CIROKL hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Azt nem igazán értem hogy ha már úgyis 230V-ról megy az óra -és trafó mindenképp kell bele- akkor minek a kapcsoló üzemű táp bele, ami valóban megnehezíti a DCF77 vevő dolgát.
Vagy speciálisan lehetne hozzá megfelelő trafót tekerni, vagy valami kis csöves készülék trafóját használni, vagy egy kis szembefordított nyáktrafóval előállítani az anódfeszültséget.
(#) CIROKL válasza p_istvan hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Ez volt a vicsys tervén ezt épitte meg és meg sokan mások is . Természetesen tudom van számtalan más megoldás is de itt ez volt kézenfekvő szerintem a méretek végett . De ha nem gond a méret akkor lehet alkalmazni a sima trafós vagy akár a szembe forditott megoldásokat is .
Nálam is az egy kijelzősnél két külön trafó van betéve akkor az volt az egyszerűbb és az volt kéznél : Bővebben: Link
Nekem special semmi gondom sem ezzel sem a kapcsoló üzemű táppal nem volt ez idáig .
(#) Hp41C válasza p_istvan hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Szia!

A példát innen lehetne venni, itt két hálózati transzformátort használnak szembefordítva. A fényerő szabályzást kellene máskép megoldani. Láttam olyan kapcsolást, ahol a 16F84 egy lába és a föld közé egy kondenzátort kötöttek, ami egy foroellenállásos hálózattal tölthető fel. A kontroller minden digit váltáskor kioltotta a digiteket, kisütötte a kondenzátort, megvárta amíg kialakult a magas szint, aztán vezérelte a következő digitet. Ebben a megoldásban az anód feszültség állandó.
Következő: »»   53 / 254
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem