Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   94 / 966
(#) Dudus válasza fulcsii hozzászólására (») Szept 15, 2010 /
 
Köszönöm, ezt jó tudni!
(#) 121 hozzászólása Szept 17, 2010 /
 
Üdv mindenkinek

3x16A re 4P 63A 30ma védő áramú FI relével lelehet védeni az egész lakást ?
Villany tűzhely is van 3x12A ess.
(#) fulcsii válasza 121 hozzászólására (») Szept 17, 2010 /
 
Lehet!

Csak akkor túláram védelemnek szereljetek automatákat minden fázisba!
(#) Tropy hozzászólása Szept 19, 2010 /
 
Üdvözlet.

Ki szeretném cserélni a régi 3fázisu szivattyút. 1fázisura, de csak négy eresvezeték van behúzva. Három fázis+földelés a földelés nullázott, hogy tudnák kialakítani neki védő földelést.
(#) Tomi111 válasza Tropy hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
Üdv!

Megy arról a vezetékről más 3fázisú fogyasztó is?
Ha nem, akkor egyszerű a dolog. Ahova be van kötve a kábel, ott valószínű van nulla is. Két fázist köss le és az egyik helyére kösd a nullát. A harmadik vezetéket hagyd szabadon. Amelyik vezetékre a nullát kötöd, mindkét végén jelöld meg pl kék szigetelőszalaggal.
Ha kell a három fázis, akkor szerintem csak a kábelcsere segít öteres kábelre.

Üdv!
(#) Tropy válasza Tomi111 hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
Üdv!

Igen a terménydaráló és van még 3fávisu aljzat is rajta. És csak négy eres vezeték van, a fogyasztás mérötöl hozva végig.
(#) 121 hozzászólása Szept 20, 2010 /
 
Üdv mindenkinek

Fi relére kis megszakító nélkül rá lehet kötni villany tűzhelyt ?
kis megszakító elosztódoboz csere nélkül nem tudok +3 kis megszakítót berakni villany tűzhelyre.
(#) fulcsii válasza 121 hozzászólására (») Szept 20, 2010 /
 
Szia!
Rá lehet, mert túláram védelemmel is el van látva!
Csak megfelelő méretűt kell venni!
(#) elektrocad válasza fulcsii hozzászólására (») Szept 20, 2010 /
 
Idézet:
„...mert túláram védelemmel is el van látva...”


A kombira ez érvényes, de léteznek túláramvédelem nélküli FI-relék is. A kiválasztásnál erre ügyelni kell.
(#) 121 hozzászólása Szept 20, 2010 /
 
Üdv mindenkinek

Villany tűzhelynek 2.5 réz vezetéke van 3x21A Fi relét 30 ma védő áramút rá lehet rakni ? 1 db Fi relével akarom levédeni az egész lakást.Villany tűzhely bekötéséről akarom elosztani 3 fázist kis megszakítókkal.
(#) Gafly válasza elektrocad hozzászólására (») Szept 20, 2010 /
 
Ebbe már én is belefutottam egyszer. A kőműves nagy flexe mindig levágta a FI relét és arra gyanakodtam hogy vizes vagy koszos és a szivárgó áram miatt, de nem, csak az indulási áramlökés volt nagy neki.
Tehát tényleg létezik kombinált FI relé...
(#) Fonák válasza Gafly hozzászólására (») Szept 20, 2010 /
 
(#) Nudlee hozzászólása Szept 21, 2010 /
 
Üdv Urak.

Az volna a kérdésem, hogy ALU kábelhez használhatok e érvéghüvelyt, hogy az elosztódobozban a nullasín csavarja ne vágja el (ha meghúzom)?

Az villanyász aki anno csinálta (panel lakásról van szó) csak bedugdosta az összetekert ALU kábelt a nullasínbe, meghúzta (olyan 80-90% ig elvágta ill. szétnyomta az aLU kábelt) és viszlát. Most a villany sütőnek húztam be egy új szálat...így szembeszültem a helyzettel.

Előre is köszönöm!
(#) kadarist válasza Nudlee hozzászólására (») Szept 21, 2010 /
 
Szia!
Sodrott vezetékhez kell érvéghüvely. A tömörhöz nincs értelme.
(#) Nudlee válasza kadarist hozzászólására (») Szept 21, 2010 /
 
Szia!

Közben kipróbáltam, így nem nyomja szét a csavar a vezetéket. Így utólag belegondolva a réz nullasínbe sem volt túl egészséges megoldás az alu kábel.
(#) kadarist válasza Nudlee hozzászólására (») Szept 21, 2010 /
 
A réz sínbe tényleg nem jó ötlet alu vezetéket kötni. A vékony érvéghüvely sem túl jó megoldás. Ha megsérül összenyomáskor az ónozás, akkor a réz hüvelyanyag érintkezhet az alumíniummal. De hogyhogy alumíniumvezetékkel van bekötve az a tűzhely?
(#) Nudlee válasza kadarist hozzászólására (») Szept 21, 2010 /
 
A villanytűzhelynek már én csináltam a vezetékelését (2,5 -es MCU, direktbe az elosztóba). Ennek a bekötése közben lettem figyelmes a "kutyaságra".
(#) atikabo válasza 121 hozzászólására (») Szept 21, 2010 /
 
Üdv 121!

Mint villanyszerelő az hogy 2,5 réz vezeték az nekem kevés. Hányszor 2,5?
Olyan hogy 3x21 A Fi relé nem létezik.
A fi relével érintésvédelmet megoldhatod, de a földelést nem hagyhatod el.
Az írásodból kiderül, hogy 3 fázisod van. Zárlat védelemre kismegszakítókat használni.
Magyarul Fi relé (2vagy 3 pólusú), kismegszakító
(#) 121 válasza atikabo hozzászólására (») Szept 22, 2010 /
 
Üdv atikabo

Villanyórától 3x16A jön be villanytűzhely 3x12A vezetéke 2.5 réz 3x16A kis megszakítóra van kötve.Lakás többi részén 1.5 réz vezeték van 9db 16A kis megszakítóval van levédve.Világítások 1db kis megszakítóra van kötve.
3 nagy fogyasztom van 1 légkondi 1 mikró 1 automata mosógép ezeket külön fázisokra raktam.
Kérdéseim hány amperes Fi relével védjem le az egész lakást ? Ne kapcsoljon le feleslegesen.
3 vagy 4 p Fi relét használjak ?
Fi relére rálehet kötni villanytűzhelyt kis megszakító nélkül ?
(#) fulcsii válasza 121 hozzászólására (») Szept 22, 2010 /
 
Sziasztok!

Akkor beszéljük csak meg hogy miért van a FI relére ráírva, hány A-es, ha nem túláram védelmi szerv is egyben??

Szerintem minden FI relé az!
(#) Feri válasza fulcsii hozzászólására (») Szept 22, 2010 /
 
A Fi relékre írt áram érték (25A-40A-63A)a kapcsolható áram értékét jelöli.
Az átlag Fi relék nem tartalmaznak túláramvédelmet.
Léteznek kombinált Fi relék is, de csak 1 fázisuak (2pólusuak).
(#) Tropy válasza Tomi111 hozzászólására (») Szept 22, 2010 /
 
Üdv

˝Ha ennyire egyszerű lenne nem kértem volna segítséget hozzá értőktől.”

Na de komolyan szétválaszthatom a 0-zot földelést. 0-ra és földelésre?
A fővezeték rá kötésnél a mérő után. Mivel csak négy eres a vezeték a mi jön a mérőtől.
És be is ködhetem majd?
Kettő darab 3fázisu aljzat és még négy darab 1fázisu is, de a földelés nincs bekötve.
A földelésről van lehozva a 0-a kötő dobozból.
(#) proba válasza Tropy hozzászólására (») Szept 22, 2010 /
 
Úgy emlékszem HA legalább 10mm2 keresztmetszetű réz vagy 16mm2 alu a kábeled (erenként) akkor szétválasztható ,egyébként marad az új kábel.
Te most mit akarsz csinálni ? A közvetlen a mérő után egy "lakáselosztót" Vagy egy hosszabbítót aminek a végén az általad leírt csatlakozók vannak ?(akkor szerintem nem mert mi van ha elszakad a föld-0 közös vezetéked egyfázisú (konnektor) fogyasztó esetén, ha szerencséd van nem csap agyon az áram (esetleg a bedugott ,de be nem kapcsolt 3 fázisú gép házát megérintő gyermekedet)
(#) Dudus válasza Feri hozzászólására (») Szept 22, 2010 /
 
Inkább az üzem szerűen tetszőleges ideig elviselt áramértéket jelenti. A megszakítóképesség a katalógusban "Breaking Capacity" néven fut és néhány száz Ampertől pár tíz kA a nagyságrendje.

-szerintem-
(#) Tropy válasza proba hozzászólására (») Szept 22, 2010 /
 
Üdvözlet.

Ki szeretném cserélni a régi 3fázisu szivattyút. 1fázisura, de csak négy eres vezeték van behúzva. Három fázis+földelés a földelés nullázott, hogy tudnák kialakítani neki védő földelést.A 0-át vezesem a földelö csavarra is? A mérötöl ez a vezeték jön.
(#) potyo válasza Tropy hozzászólására (») Szept 22, 2010 /
 
Látom sikerült ugyanazokat a helyesírási hibákat produkálni, mint vasárnap...
(#) Tropy válasza potyo hozzászólására (») Szept 22, 2010 /
 
Üdv

Mivel úgy másoltam át nem akartam újból gépelni
(#) ferii válasza Tropy hozzászólására (») Szept 22, 2010 /
 
a háromfázisú motorodnak nem volt nullája
az a negyedik az földelés nem mindegy főleg akkor ha van fi reléd mert akkor nem fog igy müködni át kell kötnöd a negy ediket nullára és a földelés az lesz de a fi reléd nem biztos hogy jól fog müködni ha igy kötöd be
vagy leszursz egy földelésnek való vasat és azt vag valami vizvezetékre kötöd a földelést még pluszba
(#) AK0S válasza Tropy hozzászólására (») Szept 22, 2010 /
 
A régi vezetéken jelöld fel a nullát szig. szalaggal és úgy kösd be a motornak fázis nullát értelem szerűen.A földelő csavarra meg csak és kizárólag földelés mehet a nulla nem.
(#) Tropy válasza ferii hozzászólására (») Szept 22, 2010 /
 
Hello

A háromfázisú motorhoz nem kel nulla. Fi relém nincs, vízvezeték nem jó földelésnek mert KPE cső. Csak nem szeretném, ha az elektromosság a vízzel együtt jönne a fürdőbe.
Következő: »»   94 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem