Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   98 / 966
(#) sapika hozzászólása Okt 21, 2010 /
 
Sziasztok !Kaptam egy lépcsőház világítás automatát. A bekötését szeretném megtudni.Típusa GLE-2 .Köszi !
(#) Balaa16 válasza sapika hozzászólására (») Okt 21, 2010 /
 
Szia!
Csatolok egy PDF-et, szerintem benne van a te reléd is!
Üdv: BalázsBővebben: Link
(#) sapika válasza Balaa16 hozzászólására (») Okt 21, 2010 /
 
Szia! Átmazsoláztam de nincs benne. köszi !
(#) walter válasza akyy87 hozzászólására (») Okt 21, 2010 /
 
Szia!
Milyen műszerrel mérted?
Ha digitálissal, akkor nem kell foglalkozni vele, abban az értelemben,mert a szigetelési ellenállás jó. A digit. műszer kb. 10M ohm belső ellenállású, ebből a vezeték kb. 40 M ohm lenne a 44V-nál. Ez teljesen jó.
A jelenség a szigetelések között szivárgó áram miatt van, ennek is van elenyésző többlet fogyasztása,de nincs tökéletes szigetelés.
A kapcsolóknak a fázist kell megszakítani,de ha hosszabb szakaszon együtt haladnak a falban a vezetékek ekkor is felléphet a mért jelenség.
A 44V-os vezeték megfogható,ha digitálissal mértél, de szerelni csak KIKAPCSOLT KISMEGSZAKÍTÓNÁL LEHET, még egy rövid zárt is érdemez az egyik azonos áramkörű dug aljba tenni.
(#) Balaa16 válasza sapika hozzászólására (») Okt 21, 2010 /
 
Sajnálom, de talán másnak jó lesz.
(#) walter válasza proba hozzászólására (») Okt 21, 2010 /
 
Szia!
Jó,hogy van lelkiismeretes ember.
Szerintem hallgass rá! (Magadra)
Győzd meg a szomszédod,megér neki egy kisebb beruházást a védővezető kiépítése a házban. Ehhez már a szabvány ajánlása a 30mA-es RCA kiegészítő védelemnek.
(#) walter válasza Balaa16 hozzászólására (») Okt 21, 2010 /
 
Milyen jelölései, számozásai vannak?
(#) walter válasza kismazsika01 hozzászólására (») Okt 21, 2010 /
 
Szia!
Erre vigyázz!
Ne kösd ki a nullát a három fázisú körben!
Mi történik: A fogyasztó, ez most rádió (volt, még működik?) két fázist fog kapni, mivel a csillagponton nincs nulla! A feszültség nagysága a fogyasztón attól függ, mekkora ellenállásúak a különböző fázison lévő fogyasztók. Ez rossz esetben lehet 400V is, (az egyik fázison nagy teljesítményű a fogy. a másikon kicsi, a kicsinek lőttek.
A jelzőlámpák "szerencsések" egyforma teljesítmény egyforma feszültségesés rajtuk.
(#) walter válasza Gabi hozzászólására (») Okt 21, 2010 / 1
 
Szia!
Több módszer közül egy: A kislakás elosztóban, itt még megkülönböztethetőnek kell lenni a vezetőknek,gondolom van. Tegyél a nullára egy lakatfogót, a falból kilógó vezetékre tegyél egy terhelést a fázis és hol az egyik hol a másik vezetékközé, amelyiknél jelez a lakatfogó az a nulla.
(#) maTaKee hozzászólása Okt 21, 2010 /
 
Helló!
Mit kapok én olyankor, ha a villanyszerelő "mester" kijön az üres telkemre, és egy oszlopra ráköt egy villanyóra dobozt? Vagyis mit tartalmaz az ár?
Kapok 3 fázist meg egy órát, vagy ez hogy működik?

(#) kadarist válasza maTaKee hozzászólására (») Okt 21, 2010 /
 
Szia!
Mondd el neki az igényeidet, és ő erre ad egy árajánlatot. Ez így szokott menni.
(#) Nudlee hozzászólása Okt 21, 2010 /
 
Üdv.

Vettem egy Schneider Start 2P Fi-relét. Nincs jelölve rajta, hogy az "alsó / felső" csatlakozás a "betáp / elmenő"...mindegy, hogy honnan kapja a betápot?

Néztem egy Kanlux márkájút is...azon pl. jelölve volt.
(#) maTaKee válasza kadarist hozzászólására (») Okt 21, 2010 /
 
Értem, köszi! Nekem annyit mondott, hogy: "xxxxxhuf: oszlop, doboz, mérő, 32A"
magyarul ez annyit jelent, hogy lesz 1x32A, és nem lesz 3 fázisom, a 400V?

Érdekel az ilyen dolog, hogy-hogy megy...
(#) VIM válasza Nudlee hozzászólására (») Okt 21, 2010 /
 
Szia!
Nincs rajta bekötési ábra? Az elég fura.
De ha van rajta úgy tudod, hogy melyik a bejövő oldal? Az "1" számmal kezdődik.

Schneider.JPG
    
(#) kadarist válasza maTaKee hozzászólására (») Okt 21, 2010 /
 
Ez úgy megy, hogy Te megmondod, hogy mi kell Neked, és ha a hálózat teljesíteni tudja az igényeidet, akkor ez a kivitelező megvalósítja. Kérdezz rá, hogy akkor végül is mit takar ez a "32A".
(#) Gabi válasza walter hozzászólására (») Okt 22, 2010 /
 
Köszi, ez eddig a legkivitelezhetőbb
(#) Nudlee válasza VIM hozzászólására (») Okt 22, 2010 /
 
Szia!

Nincs, Én is ezen akadtam meg...csak a nulla van jelölve. A villás sín helye alul van...ezek szerint az lenne az elmenő oldal...de akkor sem értem miért nincs rápingálva...

A Kanluxos Fi-relén volt "1, 2, N, N" jelölés + bekötési ábra.

Az elosztómba a többi kismegszakító mind "START" -os...ezért választottam hozzá a "saját" Fi-reléjét.
(#) Busz hozzászólása Okt 22, 2010 /
 
Nem tudja nekem elmondani valaki hogy a kórházban mit csinálnak az emberrel ha beviszi a mentő áramütéssel?

Nem tud nekem küldeni valaki egy formanyomtatványt "saját felelősségre hazajövök a kórházból" jogcímen?


Vagy ha kisétálok saját felelősségre akkor nem is kapok semmi papírt róla?
(#) potyo válasza Busz hozzászólására (») Okt 22, 2010 /
 
Gondolom adnak vérhígítót, mert az áramütéstől a vér "csomósodhat" és valahol dugulást okozhat. Ezen kívül tudtommal csak megfigyelésre tartják benn egy fél napra.

Tervezed, hogy bevisznek?
(#) walter válasza LaciMaci hozzászólására (») Okt 22, 2010 /
 
Úgy látom a válaszokból,félre értették.
Kötőelemekkel, ilyenek a sorkapocs, rugós vezeték összekötők, mint a wago. Sorkapocsnál legyen a csavar alatt lemez,mert elvágja az alu vezetéket.
(#) walter válasza Nudlee hozzászólására (») Okt 22, 2010 /
 
Ellenállásmérővel rámértél ?
A kimenő oldal fázisa a próbagombon keresztül össze van kötve egy ellenállással a bemeneti nullával.
Lekapcsol helyzetben- ebből- a teszt gomb benyomása után ellenállás mérhető a kimeneti fázis és a bemeneti nulla között.
(#) walter válasza Gabi hozzászólására (») Okt 22, 2010 /
 
Szívesen én is ezt használom,ha kell.
(#) Gafly válasza Busz hozzászólására (») Okt 22, 2010 /
 
Tudtommal bármikor kisétálhatsz a kórházból ha akarsz, még papír sem kell hozzá. Erőszakkal nem tarthatnak bennt, nem fognak odabilincselni sehová.
A saját felelősségre dolog az azt jelenti aláírod hogy tudomásul vetted és kapsz papírt (és náluk megmarad az általad aláírt példány) és természetesen a te életed, a te felelősséged, ők mossák kezeiket (teljesen jogosan amíg beszámítható vagy szellemileg).
De én nem tenném több okból sem. Hogy csak kettőt mondjak:
- Egészségügyi;
- Adminisztratív.
Ahogyan nekem mondta egyik orvosom: "Ha látom hogy valaki fennt sétál a tetőn saját akaratából és nem jön le, akkor nem mászok utána és rángatom le, hanem megvárom hogy leessen és utána gyógyítom".
Kicsit lehet cinikusnak is minősíteni, de értem szempontját (ami gyakorlati tapasztalatokon nyugszik)...
De ez csak okoskodás, nem gyakorlati tapasztalatokon nyugszik. Ami azt illeti személy szerint igyekszem elkerülni az áramütést és ha csak lehet nem kerülök kórházba (jó, ez nem mindíg elhatározás kérdése).
(#) bgsf válasza Busz hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Ha áramütéssel bevisz a mentő akkor nem igen sétálsz ki a kórházból. Akkor már égési sérüléseid is vannak, vagy törött csontjaid, ha leestél magasból.
Nem mellesleg EKG-n tartanak egy napig mert több órával az áramütés után is felléphet szívritmuszavar.
Két hónapja voltam alkalmassági orvosi vizsgálaton, és a munkaadóm beleírta a papírba hogy magasban végzett munka, feszültség alatt végzett munka... stb... A doki kérdezte: " Volt komolyabb áramütése? "
Mondtam: " Nem, mert sosem dolgozom amikor a hálózat feszültség alatt van. "
Mellesleg az üzemben minden betáp 300A-rel van biztosítva a trafóházban 400V-on.......
Amúgy meg kimehetsz a kórházból, legfeljebb a család eltemet és megsirat.... Ennyi.....
(#) bgsf válasza Gafly hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Idézet:
„Ha látom hogy valaki fent sétál a tetőn saját akaratából és nem jön le, akkor nem mászok utána és rángatom le, hanem megvárom hogy leessen és utána gyógyítom”


Kicsit tényleg cinikus.... De ha én megvárom míg összeégnek a vezetékek és csak akkor kezdek "gyógyítani" akkor már baj van.... Időben kell észre venni a hibát, embernél is és mindenhol, akkor a hiba kijavítása nem kerül annyiba mintha már bekövetkezik a baj!
Ez az én nézőpontom. Ha ez nem jó akkor mondjatok jobbat.....
Az áram nem játék, és ha tényleg valakit áramütés ér akkor jobb ha a kórházban marad addig míg a doki haza nem engedi.
(#) Gafly válasza bgsf hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Igen az áram nem játék, nem lehet elégszer ismételni...
(#) Nudlee válasza walter hozzászólására (») Okt 23, 2010 /
 
Ááá, köszi ez nem jutott eszembe...megnézem
(#) _ampervadasz_ hozzászólása Okt 25, 2010 /
 
Sziasztok.

Milyen esetben tud meghibásodni egy fogyasztásmérő úgy, hogy visszafelé számolja a fogyasztást?

Jelen esetben egy DH-4 -es 1984 es gyártmányú háromfázisú fogyasztásmérőről van szó, amit 2004 -ben vizsgáltak felül, illetve helyeztek fel.

A "mérő hibát" jómagam fedeztem fel, miközben az oktatóra vártam, és unatkoztam.

El tud állítódni valami benne, amitől a forgás irány megváltozhat?

Ahogy az ablakon keresztül láttam, a beállító csavarok szépen megvannak kenve, azokon repedést, leválást nem tapasztaltam.

Nappal éppen hogy csak alig észrevehetően forgott visszafelé, szinte fel sem tűnő(kivéve az avatott szemeknek, meg a fekete marker felfestésnek a tárcsán és a zajnak ami abból hallatszott), viszont estére, ahogy rá lett akasztva a ballaszt (jelenesetben egy elektromos kályha) vadul megindult.
Elképzelhető hogy emberünk egy lopótökkel indult bevetésre?
(#) zolika60 válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Okt 25, 2010 /
 
Tudtommal ez csak akkor lehet, ha a bemenő oldalon az egyik fázis a 0-val fel van cserélve.
(#) _ampervadasz_ válasza zolika60 hozzászólására (») Okt 25, 2010 /
 
Értem. Ilyenkor az áram/feszültség tekercsek nem egymás ellen dolgoznak? Mármint az 1 -es mondjuk a 2, és a 3 ellen.

Elvileg akkor meg kéne állnia nem?

A fogyasztásmérőről, egyébként szimmetrikusan van terhelve a kályha, más róla nem megy, a többit egy fázisú mérőóra méri meg.
Következő: »»   98 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem