Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED teszter
 
Témaindító: Flasher, idő: Nov 1, 2010
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Flasher hozzászólása Nov 1, 2010 /
 
Sziasztok!

LED tesztert szeretnék építeni, gondolom mindenki találkozott már ilyennel.
LED teszter
Mivel a különböző LED-ek nyitó- és üzemifeszültégétől függetlenül meghatározott áramerősséggel világítanak, így gondolom egy áramgenerátoros kapcsolásról van szó.

A segítségeteket előre is köszönöm!
(#) kowi válasza Flasher hozzászólására (») Nov 1, 2010 /
 
(#) dizi válasza Flasher hozzászólására (») Nov 3, 2010 / 1
 
Hi nincs ebbe semmi különös én már építettem 5-45 mA-ig van kalibrálva ezt ellenállásokkal állítottam be,ugyan így van a legtöbb gyáriban is.
Nem bonyolult kell hozzá ellenállás, nyomógomb, ic foglalat, 9 voltos elem meg egy led ami az üzemet jelzi.
Ha lesz időm felteszem a a rajzot.
Addig itt van két kép az enyémről.
(#) dizi válasza dizi hozzászólására (») Nov 3, 2010 / 1
 
Íme..
Csak azt nem tudom,hogy paint-ből miért nem tudom a képet linkelni
(#) Flasher válasza dizi hozzászólására (») Nov 3, 2010 /
 
Ez tetszik és egyszerű is csak azt nem értem, hogy pl. ha a 20mA-es áramkorlátra egy piros ledet teszek aminek 2V kell és ámen 20mA-t felvesz, akkor egy pl. 3,6V-os fehér led hogy tud felvenni 20mA-t? Lehet tévedek, de szerintem ez így nem fesz.független áramkorlátozás.
(#) dizi válasza Flasher hozzászólására (») Nov 4, 2010 /
 
Szerintem azért mert a jelen esetben a led mint zéner dióda funkcionál azaz ha 12 voltnál egy pl 1k ellenre kötsz egy piros ledet akkor a led lábain kb 2 voltot mérsz,de ha egy fehéret kötsz rá akkor meg 3-3.3voltot és ha nem kötsz rá ledet az 1k-n keresztül 12 voltot mérsz
(#) Flasher válasza dizi hozzászólására (») Nov 4, 2010 /
 
Hát nem tudom...
Kétlem hogy ennyi lenne az egész.
Valaki erősítse meg legyen szíves!
(#) kowi válasza Flasher hozzászólására (») Nov 4, 2010 /
 
belinkeltem egy nagyon egyszerű rajzot.
5 perces munka megépíteni az miért nem jó?
(#) Csabesz04 hozzászólása Nov 6, 2010 /
 
Valaki tud küldeni egy linket,ahol le van írva,hogy melyik led hány mA -es?

Amúgy köszi dizi a rajzot,jól fog
(#) proba válasza dizi hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Mentés másként --> jpg és már linkelhető is.
(#) proba válasza Flasher hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Pedig ennyi. Sőt ha csak a 10 mA "kapcsolást" építed meg a jó/ nem jó milyen színű kérdésre választ kapsz.Amúgy ebben a formában még arra is alkalmas hogy adott led soros ellenállását is kikísérletezd az áramkörbe.(lentről kezded és ahol a fényerőt megfelelőnek ítéled megkapod a led áramát a kapcsolóállásból.)
(#) Flasher hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
Én úgy tudom, hogy az ellenálláson átfolyó áramerősség függ a feszültségtől is, ezért nem értem, hogy 2V és 3,6V üzemfeszültségű LED, hogy vehet fel ugyanúgy 10mA-t a "10mA-es állásban". Ezt magyarázza el nekem valaki.
(#) kowi válasza Flasher hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Úgy hogy az ellenállás elfűti a felesleget!
Ezért nem jó az előtét ezzel szemben az áramgenerátornak jó a hatásfoka!
Javaslom olvasgasd ezt a linket: http://skory.gylcomp.hu/kapcs/aramgenerator.html
(#) lapose válasza Flasher hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Miért venne fel ugyanannyit? Persze, hogy változni fog egy kicsit az áram, de egy teszt erejéig nem olyan lényeges hogy a LED-en 10mA, vagy csak 8.5mA folyik.
Lehet persze korrektebb áramgenerátort is építeni, pl. LM317-el, nem is kell hozzá szinte semmi plusz alkatrész, csak az LM317, meg az áramonkénti beállító ellenállás.
(#) Csabesz04 hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
senki?

pedig kellene a led teszterhez
(#) lapose válasza Csabesz04 hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Mi kellene neked?
Az, hogy egy LED mennyi áramot visel el, csak a pontos típus alapján katalógusból mondható meg. Gondolom ilyened nincs. Az általános LED-ek 20mA-t viselnek el maximum. Ha 10-15mA-el próbálod őket, az jó lesz.
(#) Csabesz04 hozzászólása Nov 7, 2010 /
 
Általában 30 mA nek szokás venni,csak gondoltam,hogy hátha van valakinek pontos katalógúsa.
(#) lapose válasza Csabesz04 hozzászólására (») Nov 7, 2010 /
 
Idézet:
„Általában 30 mA”

Az sok lenne jópár LED-nek. Mondj egy típust, és keresünk neki katalógust.
(#) jandu válasza Csabesz04 hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Erre szolgálnak az adatlapok - datascheet-ek. Ilyen link van sok, de ha nem tudod a LED jelölését, nem mész velük semmire /általában nincs rájuk írva/. Viszont ha azt akarod megtudni, milyen is az a ismeretlen LED a kezedbe, ahoz nem teszter, hanem mérő kell. Avagy nem testelni, hogy a LED jó/rossz, mennyit bír ki, hanem sorba vel kötni mA-mérőt és potit, a Ledhez párhuzamosat volt-mérőt és folyamatosan emelni az áramot. Még itt sem egyértelmű a dolog, mert ma sok LED már kis árramnál is világít. De gondolom, ha abban a pillanatban, ahogy kivilágít, az akkori árramhoz teszel k.b. 10 százalékot, és azzal használhatod.
De ez csak az én elméletem, én így csinálom.
(#) lapose válasza jandu hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Idézet:
„De gondolom, ha abban a pillanatban, ahogy kivilágít, az akkori árramhoz teszel k.b. 10 százalékot, és azzal használhatod.”

Hibás gondolkodás. A LED-ek már egészen kis áramértékektől működnek, ez nem járható út.
Ha ismeretlen, akkor kb. 20mA-ről érdemes járatni ezt általában mindegyik tudja, hacsak nem valami ősrégi gyártmány. Talán valami olyasmit lehetne próbálni ismeretlen LED esetében, hogy óvatosan növelni az áramot, közben mérni a fényintenzitást, és ha a növekedés kezd ellaposodni, akkor megállni, kb. 30%-al visszavenni az áramot, és ezen üzemeltetni. De még ekkor is előfordulhat, hogy dúldisszipál.
(#) jandu válasza lapose hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
"Ha ismeretlen, akkor kb. 20mA-ről érdemes járatni ezt általában mindegyik tudja, hacsak nem valami ősrégi gyártmány. "
És a 1mA-es LED-ek /úgynev.kisfogyasztású/ erre mit szólnak majd?
(#) lapose válasza jandu hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Elkönyveled, hogy megszívtad, vagy a speckó LED-ekhez katalóguslapot szerzel.
(#) jandu válasza lapose hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
(#) david91 válasza dizi hozzászólására (») Jan 18, 2011 /
 
Sziasztok!

dizi kapcsolási rajza szerintem nem jó. Vegyük például az R5 ellenállást, amin átfolyik 0,035A, ugyanannyi mint a leden, ez esetben 330ohm*0,035A=11,55V esne csak az ellenálláson, ami lehetetlenség... Vagy én tévedek, és valamit félre néztem
Én is áramgenerátoros ledtesztert szeretnék építeni, valakitől hallottam, hogy két tranzisztorral is meg lehet oldani, de részleteket nem tudok. kowi első linkje például egy szabályozható pozitív feszültségforrás, nem áramforrás.
üdv.
(#) mrobi válasza david91 hozzászólására (») Jún 1, 2011 /
 
Én most építettem meg ezt. Ez áram generátoros: Hsz. 2 hozzászólással feljebb kép is van róla.
(#) pkjano válasza david91 hozzászólására (») Szept 19, 2012 /
 
Mielőtt butaságot írsz ellenőrizd le magadat. A rajzon a 330 ohm a 25 mA-hez tartozik, és ha így végezzük el a számítást / 330 * 0,025 = 8,25 / helyes eredményt kapunk.
(#) kormika válasza pkjano hozzászólására (») Szept 20, 2012 /
 
És itt elő is jön a kapcsolás pontatlansága... 9V-os elemről megy a cucc, az ellenálláson esik 8,25V, olyan LED-ről még nem hallottam, ami 0,75V-ról világítana. Ezt nem kötözködés képpen írom, ettől még jó a kapcsolás, csak nem pontos, csak megközelítőleg fog az az áram átfolyni a LED-en, ami az adott aljzathoz tartozik. Aki pontos LED tesztert akar építeni, annak itt van egy rajz. Az R1, R2 ellenállás határozza meg az áramot a kapcsoló állásától függően. Tetszőleges áramra beállítható, az ellenállás értékét az alábbi képlettel számolhatjuk ki: R=0,6/I . Ha az áramerősséget mA-ban írjuk a képletbe, akkor az ellenállásértéket kOhm-ban kapjuk meg.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem