Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   301 / 843
(#) Sword válasza proli007 hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Kijavítottam a hibákat, eredmény:0.
Viszont melegszik az R1 jelű 1k/5W-os ellenállás kb 2 perc járatástól. Sajnos az új multiméterem sem jött még meg, így mérni sem tudok.
(#) Sword válasza Sword hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
Nem tudom miként, de működik
Életre kelt Frankenstein szörnye
Majd ha tudok mérni megnézem hozza-e az értékeket, mindenesetre a 12V-os ventit nagyon szépen lehet vele szabályozni.
(#) emmzolee válasza Sword hozzászólására (») Nov 20, 2010 /
 
:hehe:
(#) Frankye válasza Sword hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
Frankyeinstein, ha kérhetem... :hehe:
(#) Akashi hozzászólása Nov 21, 2010 /
 
Összedobtam a Pioneer féle tápot, gyorsan kipróbáltam 1db 2n tranyóval (csak hogy müködik-éé).
Szabályoz meg minden, de az a helyzet, hogy a max feszültség ami kijön belőle 0,53V! Ezt szépen tudom szabályozni, csak nem értem. Mit cseszhettem el? Elnéztem egy ellenállást, de akkor melyiket?
(#) Akashi válasza Akashi hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
Lehet hogy az ic rossz? Valaki meg tudja mondani hogy az ic lábain milyen feszültségeket kellene mérnem?
(#) Doncso válasza Akashi hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
Nézd meg a feszültségeket, az áteresztő lábain a földhöz képest.
(#) Akashi válasza Doncso hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
A következőket mértem. Remélem jól értettem mit mérjek.
Az IC GND (11-es) láb.


GND-1 között 15,5V (Imax) 14,9V (Imin)
GND-7 között 0V (Imax) 28V (Imin)
GND-8 között 28V (Imax) 0V (Imin)
GND-14 között 0V (Umin) 5,6V (Umax)
(#) Doncso válasza Akashi hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
Az áteresztő tranyók lábait mérd meg, ne az IC-t. Lássuk, hogy ott mi történik.
(#) Pioneer válasza Akashi hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
Szia!
A mért értékek jónak tűnnek. Az áteresztő tranyóknál lesz valami gond.
Az R23 pozíció számú 10k ohm-os ellenállást nyugodtan kidobhatod, nem kell oda, az R12-est pedig cseréld 4k7 ohm-ra. így kisebb áramot is be tudsz állítani.
(#) Akashi válasza Doncso hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
A GND és T1 bázisa közt ha változtatom a fesz potit -5 és +1 voltot mérek.
A T3 GND és collector között 0-1,4 voltot mérek ha változtatom a fesz potit.
(#) Pioneer válasza Akashi hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
A T3 collektorán mindig a nyers tápfeszültséget kellene mérned.
(#) Akashi válasza Pioneer hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
T3 kollektorán megvan a 34V.
Már nem értem, fáradt vagyok..
Kinyirtam 2db 2N tranyót.
A T1 bázisa és GND közt 0-8 voltig mértem attól függően az U poti melyik állásban van. Ha az I potit min-re tekerem a led világit és a T1 bázisán -4 Volt lesz.
Az a fura hogy a feszültség nem a poti tekergetésével egydőben változik, hanem késve. Letekerem a potit és a fesz. szépen lassan esik.
(#) Proci_85 válasza Akashi hozzászólására (») Nov 21, 2010 /
 
"Az a fura hogy a feszültség nem a poti tekergetésével egydőben változik, hanem késve. Letekerem a potit és a fesz. szépen lassan esik."

Vélhetően a kimeneten lévő puffer kondi miatt, amit nem terhel le a multimétered. Ha mindezt úgy csinálod, hogy egy fogyasztót kötsz a kimenetre, máris fűrgébb lesz
(#) Doncso válasza Akashi hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Mit jelent, hogy kinyírtál 2db 2N tranyót? Ezek szerint megvan a hiba? Vedd le a bázisról a vezetékeket, és úgy is mérd meg, kiváncsi lennék úgy hogyan alakul. Egyébként a bázisfesszel nincs gond, ettől már nyitnia kellene a tranyóknak, ha a kollektoron ott toporog a 34v és a bázos csabályzása is rendbe van, akkor elég egyértelmű a probléma. Vedd ki a 2N-eket és mérd meg, hátha maradt benne ép darab.
Üdv. Doncso
(#) Akashi válasza Doncso hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Hozzáértem a T2 lábaihoz ujjal és kapcsolt a 2N aztán zárlatos lett mert rajta felejtettem a kimeneten egy izzót.
Valami nem okés a T1 -T2 nél.. még nem jöttem rá, fáradt voltam.
Valaki meg tudja mondani hogy a T2 lábain milyen értékeket kellene mérnem és mihez képest?
Z1 értéke mennyire kritikus? Ez az egyetlen aktiv alkatrész amit helyettesitenem kellet, mert nem volt 6,8-as csak 6,2 és 7,5 ös. Most a 7,5-ös van benne. Azt mondta a boltos elvileg jó lesz.
(#) proli007 válasza Akashi hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Hello!
Attól hogy hozzáértél, még nem nyírhattad ki. Lehet zárlat van valahol, és ezért volt hogy reagált a hozzáérésre.
- A T2 emitterében ott van a nyers 34V tápfeszültség.
- A T2 bázisán, (ha a tranyó nyitva van, áramszabályzó poti nincs minimumon) ettől 600..700mV-al kevesebb. De ezt a 34V-hoz képest érdemes mérni. Az R4 ellenálláson.
- A T2 a végtranzisztorokkal komplementer darlington kapcsolást alkot. Tehát emitteréhez képest (+34V-hoz képest) a kollektorában a 34V és a táp kimeneti feszültségének különbsége van.

Z1 értéke nem kritikus, de ez alkotja a referencia feszültséget, tehát ha az megváltozik, minden változik tőle (kimeneti feszültség és áram tartománya) A 7,5-ös-es viszont bőven jó. A referencia feszültség ekkor az IC1-es lábán, 10,9V lesz. Ebből neked a P2 tetején, 9,375V-ot kell beállítani P4 trimmerrel.
üdv! proli007


üdv! proli007
(#) Akashi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Köszönöm. Az útmutatásod alapján kimérem a dolgokat.
(#) proli007 válasza Akashi hozzászólására (») Nov 22, 2010 /
 
Hello!
Ha az IC foglalatban van, akkor könnyen átalakíthatod a kapcsolásodat, hogy megvizsgálhasd. Ekkor az IC nem befolyásolja a végfokot, ami amúgy egy kétszeres feszültségerősítő.
Ha az IC 14-es lába és a tápfeszültség közé bekötsz egy 2,2kohm-os ellenállást, és a 14-es láb és a táp negatív kimeneti pontja közé a meglévő 6,2V-os zéneredet, akkor a kimeneti feszültség kb. 11V lesz. Egyszerűen minden mérhető, sőt a táp terhelhető is lesz. De vigyázni kell, mert nincs ekkor rövidzárvédelem. Tehát véletlenül se zárd rövidre a kimenetet!
- T1 bázisában a 6,2V
- T1 emitterében ennél 0,6V-al kisebb, 5,6V
- T1 kollektorában (T2 bázisában) a 34V-tápfesznél 0,6V-al kisebb
- T2 emitterében a 34V
- T2 kollektorában (T3..5 bázisában) a 11V kimeneti feszültségnél 0,6V-al magasabb
- T3..5 kollektorában a 34V
- T3..5 emitterében a 11V-os kimeneti feszültség (Ha nincs terhelő áram, mert akkor kicsit magasabb
- A terhelés hatására kicsit csökkenni fog a kimenő feszültség, lévén, hogy a végfok nyílt-hurkú erősítése nem végtelen.. De akár a 3A-ig is terhelhető így.
üdv! proli007
(#) Attila86 hozzászólása Nov 22, 2010 /
 
Mostanában még kevesebb időm van mint eddig. Gyakorlatilag szinte nulla. :no:
Ezért nincs időm a projektjeimmel se foglalkozni, főleg így hogy tengernyi megvalósításra váró ötletem van a Forrasztóállomás III., a Labortápegység II. és annak kiegészítő modulja, illetve a Precíziós árammérővel kapcsolatban. Ha a zasszony meg a munka nem venné el a szabadidőm 99%-át, akkor se jutna ezekre elég időm. Tényleg rengeteg ötletem van... :yes:

Szóval segítséget szeretnék kérni. Sok segítőkész emberke szokott írni nekem levelet hogy nagyon szívesen segítenének bármiben csak hogy hamarabb elkészüljön valamelyik kapcsolásom. Eddig nem éltem ezzel a lehetőséggel de most muszáj lesz, különben soha nem készülök el semmivel...
Szóval:
A Labortápegység II áramköröm befejezéséhez van a legkevésbé kedvem, igazából csak a PIC-es vezérlőmodulja köti le nagyon a fantáziámat. Viszont ahhoz hogy azt megtervezzem, először magával a Labortápegység II fő áramkörével kellene elkészülnöm, hiszen enélkül a PIC-es vezérlőmodulnak nincs mit vezérelnie.

Egy olyan hozzá értő embert keresek, aki segítene és befejezné helyettem vagy a segítségemmel a labortápot. Megterveztem, meg is építettem, de van pár kisebb-nagyobb hibája az első tesztpéldánynak. Ezeknek okaira nekem kb 4-5 nap kellene hogy rájöjjek és még ennyi hogy kijavítsam őket és a második, javított tesztpéldányt megépítsem. Elképzelésem sincs hogy mikor lesz nekem ennyi időm.

Őróla lenne szó:
Labortápegység II.
Odaadok hozzá mindent, beültetést, kapcsolási rajzot, még a készre megépített áramkört is.
Olyan embert keresek aki tényleg ért hozzá, hogyha mondjuk rábökök a kapcsolási rajzon bármelyik alkatrészre akkor megmondja hogy az pontosan miért van ott és mi a feladata. Másodlagos szempont hogy az illető budapesti legyen, a könnyebb kapcsolattartás végett. Ja és ami a legfontosabb: az áramkör terveit bizalmasan kellene kezelni amíg el nem készül teljesen.
(#) Akashi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Bocs nem voltam itthon, de még délután csinálgattam egy kicsit. Az összes tranzisztort kicseréltem, de semmi.
Aztán kivettem az IC-t és amikor rátettem a multimétert a Be+ és 14es lábra hogy mérjek egy feszt, megjött a kimeneten az áram. Tehát valószinű az IC zakkant meg, de ezt holnap tudom csak kimérni.. Ha más nem kiszedem a forrasztóállomásomból amig nem jön meg a posta..
(#) c27 hozzászólása Nov 23, 2010 /
 
Sziasztok.
Lenne egy olyan kérdésem, hogy a labortápnál (2.7.1), de úgy általában ha egy L sínre teszem fel a tranyókat ahogy már sokan és az L alumíniumra szerelem fel a hűtőbordát, akkor kell valamilyen hővezető paszta. A kérdésem az hogy itthon van szilikonzsír az jó erre a célra vagy van hővezető paszta ami szintén szilikon alapú, de olyan fehér színű cucc. Van valami lényeges különbség a kettő között vagy jó a szilikonzsír is?
(Még egy kérdés, hogy van a kapcsolásoknál olyan hővédelem ami egy MBR10100-as és egy irfz44-es tranyóból áll + ellenállás az a kérdésem hogy ugye ezek mennek 24V-ról is? Én ha jól láttam az adatlapba nem ütközik akadályba, csak rákérdezek nehogy tévedjek.)
(#) Alkotó válasza c27 hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Én is áttetsző szilikonzsírt használok a kezdetektől (még most is az eredeti kilós dobozt koptatom). A fehértől maszatos lesz, ami nem szép.
(#) proli007 válasza c27 hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Hello!
Természetesen megy 24V-ról. De érdemes a diódával egy ellenállást pluszba sorba kötni, (értékét kiszámolni) hogy ha a dióda "rövidzárba" kerülne is, a Gate feszültség ne legyen 24V, mert ha jól emlékszem, annak maximált értéke 20V.
üdv! proli007
(#) c27 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Ok, köszönöm.
(#) Akashi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Az útmutatásod alapján csináltam egy kis tesztet. Kivettem az IC-t a foglalatból és ha a 14-es lábra adtam a 6,2V-ot, szépen kapcsoltak a tranzisztorok, tehát azok müködnek.
Viszont csinál néha olyat hogy nincs benne az IC de "rezegve" megjelenik valamennyi fesz a kimeneten,(izzók izzanak/villogva amit rákötöttem) aztán elmúlik. Ha benn az IC akkor néha lehet szabályozni de akkor is alig jön ki áram, és vibrál a led.
Valaki meg tudja mondani hogy az IC lábain milyen értékeket kell mérnem? Arra gyanakszom hogy az IC rossz.
(#) proli007 válasza Akashi hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Hello!
Miből gondolod, hogy az IC rossz, mikor azt írod, hogy anélkül is "vakaródzik" a kimenet. Talán a forrasztási/kötési hibákat kellene először megszüntetni..
Ha ez szabályozás közben is rossz, mit tegyen szegény IC? Forrassza újra a panelt?
üdv! proli007
(#) Akashi válasza proli007 hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Csak azért gondoltam, mert bontott IC-vel próbáltam, és már vagy százszor végigböngésztem a nyákot, le ellenőriztem az alkatrészeket egyenként. (kiforraszt-beforraszt). Gondoltam ha nincs benn az IC, talán azért "vakaródzik" mert gerjed valamitől. A kerámiakondit nem néztem még...
Már széttúrtam a padlást hátha valamiben találok hasonló IC-t, de nem..
Remélem hamarosan megjön a csomag.. addig várok.
(#) proli007 válasza Attila86 hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
Hello!
Itt a topikban látszólag nincs jelentkező? Ha gondolod, egy erőtlen kísérletet tehetünk, aminek a legfőbb kerékkötője részemről a 120km távolság és a szállítási költség.. De ebben a korban már amiben vagyok, fénysebességre ne, legfeljebb hangsebességre számíthatsz részemről..
üdv! proli007
(#) Attila86 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
Szia!

Volt jelentkező, de nem az igazi...

A 120km annyira nem gond, hogyha át tudjuk hidalni mondjuk Skype-al. A postaköltséget természetesen én állom. Nagyon örülök hogy te elvállalod, nálad aztán biztos jó kezekben lesz a labortáp.
Írd meg privátban a címedet és küldöm az áramkört! Illetve a Skype vagy MSN címedet is hogy meséljek kicsit az áramkörről, mi miért van...

Üdv.: Attila
Következő: »»   301 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem