Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elméleti elektronika (kérdések)
Lapozás: OK   3 / 20
(#) Mashioka válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 8, 2010 /
 
Ott a pont, vagy oda a pontot?? Igen...
(#) Husla hozzászólása Nov 4, 2010 /
 
Sziasztok!

Tudna valaki segíteni az alábbi egyenlet differenciaegyenletének meghatározásában ?(diszkretizálni az egyenletet) T0=2s mintavételezéssel

6((x(k)-2x(k-1)+x(k-2))/T_0^2)+3((x(k)-x(k-1))/T_0)+x(k)=2u(k)
(#) Skyp3 hozzászólása Nov 30, 2010 /
 
Sziasztok! Egy keresztmetszet számításban szeretnék segítséget kérni. nive.hu-ról letölthető vizsga tételben van egy ilyen feladat:

"Méretezzen tápvezetéket a megengedett feszültségesés alapján háromfázisú, váltakozó áramú motor energia-ellátására! Határozza meg a szabványos keresztmetszet értékét is!"

A megengedett százalékos feszültségesés: ε = 3%
A motor névleges feszültsége: Un = 3*400V
A motor névleges áramerőssége: In = 30A
A teljesítménytényező értéke: cosϕ = 0,85
A tápvezeték hossza: l = 100 m
A vezeték fajlagos ellenállása: 0,0178

-A hivatalos megoldó kulcsban így számoltak:

Uε = ε / l * Un / gyök3 = 6,94V

A = ρ * l * In * cos fi / Uε = 6,54 mm2
Aválasztva = 10 mm2-es vezető

-Az egyik tanárom viszont így:

Uε = 12V

A = ρ * l * gyök3 * In / Uε = 3,7 mm2
vagy A = ρ * l * cos fi * In / Uε = 3,7 mm2
Aválasztva = 4 mm2-es vezető

-A másik tanárom így:

Uε = 12V

R = U/I
R = 12/30
R = 0,4 Ohm

R = ρ * l / A
0,4 = 0,0178 * 100 / A -mindkét oldalt szorozva A-val-
0,4A = 1,78 -mindkét oldalt osztva 0,4-el-
A = 4,45 mm2
Aválasztva = 6mm2-es vezető

Szóval 4 féle képlettel 3 féle eredményt kaptunk.
Szerintetek melyik a helyes?

Válaszotok köszönöm előre is!
(#) mariand hozzászólása Dec 13, 2010 /
 
Sziasztok,

Valaki legyen olyan kedves és magyarázza el a villamos szög fogalmát, összefüggéseit. Vagy javasoljon egy oldalt ahol ezt érthetően leírják, lerajzolják.
Hálás köszönet előre is.
M
(#) ötfelezős válasza Skyp3 hozzászólására (») Dec 15, 2010 /
 
Azért a gondolataidat leírhattad volna.
Tanulságos elemezni, ki mit tett.
A példatári megoldást hadd ne minősítsem a kérdés előtt, hogy valóban jól látom, a feszültségesés számításakor a hossz szerepel osztóként - vagy elgépelted?
"Egyik" tanárodnál hogy lehet két sornak azonos eredménye, mikozben minden ugyanaz, kivéve a konstanst, ami egyik sorban 1,73, a másikban meg 0,85?
"Másik" tanárod figyelmetlen volt, a 12 V az a vonali feszültségesés, míg a 30 A az fázisvezetéken folyó áram.
Rajzban azért ez egyszerűbb lenne.
(#) mate_x hozzászólása Dec 19, 2010 /
 
Üdv!

Lenne egy kérdésem a csatolt móricka rajzról.
Ez egy hőelemet ábrázol, melynek melegpontja T1 hőmérsékletű. A kérdés az, hogy a hidegpontot T2 vagy T3 hőmérsékletnek kell venni? Szerintem a T2-t kell hidegpontnak venni, de nem vagyok benne biztos, ezért megkérdezem. A választ előre is köszönöm.

Üdv.: mate_x

hoelem.JPG
    
(#) El_Pinyo válasza mate_x hozzászólására (») Dec 19, 2010 /
 
A T3 a hidegpont.

Szerk.: Bővebben: Link
De izotermikus blokknak kell lennie, hogy valóban jól kompenzálható legyen.
(#) mate_x válasza El_Pinyo hozzászólására (») Dec 20, 2010 /
 
Rendben, köszi, most vettem észre, hogy azt a vonalat rossz helyre húztam, a két fém végei a T2-ben vannak, tehát, akkor T2 a hidegpont.
(#) janosistvan hozzászólása Jan 24, 2011 /
 
Sziasztok!
Arra lennék kíváncsi, hogy veszélyes lehet-e egy 12 voltos DC motor?
Egy VAWT tipusú kis szélerőművet szeretnék építeni. Tényleg kicsiben gondolkozok, 10Wh teljesítményt várnék csak el tőle, nyilván maga a szerkezet sem lenne túl nagy. Én az iskolában még azt tanultam, hogy az áramerősség öl, ami az Amper. W=V szorozva A.
Így kijön, hogy 10W/12V=0,83A. Remélem ez idáig pontos.
Ez nem halálos áramerősség? Olvastam, hogy a frekvencia is befolyásoló tényező lehet, erről viszont nincs bővebb infóm.
Ha kiderül, hogy nem veszélyes eme szórakozásom, akkor esetleg tudna valaki ajánlani nekem egy jó DC motort vagy helyet ahol meg lehet venni?
Előre is köszönöm a segítő válaszokat!
János István
(#) vilmosd válasza janosistvan hozzászólására (») Jan 25, 2011 / 1
 
Hali
Az emberi testben a feszultseggel aranyosan alakul ki az aram (mashol is) A keplet I=U/R. Kb 50 voltig nem tud kialakulni egeszsegre karos aram a testben. Itt bovebben targyaljak. !2 voltos motort be lehet szerezni autobontokban olcson. Pl a futes motorok altalaban 100-150 W koruli motorok.
(#) janosistvan válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 26, 2011 /
 
Köszi a választ!
(#) janosistvan hozzászólása Jan 30, 2011 /
 
Előző témához kapcsolódik a kérdésem.
Nincs-e véletlen valami olyan szerkezet ami megakadályozza, hogy túl sok áramot kapjon egy eszköz. Például mondjuk van egy szélerőművem ami már kis szélsebességnél termel megfelelő áramot, mondjuk 50 wattot, de az erőmű nagyobb szélsebességnél több energiát termel, amit gondolom a fogyasztó már nem lenne képes elviselni.
(#) mugab válasza janosistvan hozzászólására (») Jan 30, 2011 /
 
Ha már a szélerőműves példánál tartunk, ott pl. a lapátok állásszögét változtatják, valamit a gerjesztés vezérlésével lehet szabályozni a termelt energiát.
De az autók generátoránál is ez van, ott is kb. 14 voltot ad le akkor is ha alapjáraton van és akkor is a teljes fordulaton. És ezt a gerjesztés szabályozásával lehet megvalósítani.
(#) janosistvan hozzászólása Jan 31, 2011 /
 
Nekem ez a gerjesztés vezérlés nem teljesen világos.
Akkor ezzel lehet szabályozni, hogy hány watt jusson el a fogyasztóhoz?
(#) mps válasza janosistvan hozzászólására (») Jan 31, 2011 /
 
A gerjesztéssel a feszültséget szabályozod. Mivel a teljesítmény a feszültség és az áram szorzata, az áram pedig a fogyasztód ellenállásától függ ami adott, ezért elég ha a feszültséget tartod stabilan. A generátor teljesítménye, (és általában bármilyen energiaforrás, teljesítménye)határ adat, kevesebbet ki lehet belőle venni, de többet nem. Azt pedig a fogyasztó dönti el, hogy mennyire van szüksége. Tehát a gerjesztéssel, vagy a forgási sebességgel, de akár mindkettővel a feszültséget kell stabilan tartani, a többit már elintézi a fizika.
(#) bigguy hozzászólása Márc 4, 2011 /
 
Hali!
*** elektronikából középiskolás szinten!
Főként az erősítő alapkapcsolásokból, félvezetőkből, négypólus elméletből és mágnesességből szorulnék segítségre.

*** A hirdetésre tartozó részt kivettem, 2005 óta, csak elolvashattad volna, a használat feltételeit és a fórumszabályzatot !
(#) mate_x hozzászólása Márc 9, 2011 /
 
Üdv!

Hogyha elméletben van egy tökéletesen kapacitív ellenállású kondenzátorunk, és rákötjük a hálózati feszültségre, akkor a kondenzátor nem fogyaszt energiát, mert amennyit felvesz, annyit vissza is táplál a hálózatba(töltés-kisülés....). Na most, ezért nekünk kell fizetni a szolgáltatónak? Mert az áram áthalad a villanyórán és pörgeti? Vagy tévedek?
A választ előre is köszönöm.

Üdv.: mate_x
(#) El_Pinyo válasza mate_x hozzászólására (») Márc 9, 2011 /
 
Szia!
Az ideális kapacitáson eső feszültség és az átfolyó áram között 90°-os fáziseltérés van. Ez azt jelenti, hogy a hatásos (Wattos) teljesítmény 0 W, ugyanis P = U*I*cos(fi) és cos 90° = 0. A háztartási villamos fogyasztásmérők e teljesítmény alapján határozzák meg a felvett energiát, amely után fizetnünk kell. Tehát, ha ideális kapacitást kötsz otthon a hálózatra, akkor nem kell érte fizetned (Mivel azonban nem létezik ideális kondenzátor, emiatt annak valódi ohmos ellenállása miatt már hatásos teljesítményt is felvesz a hálózatból). Ipari fogyasztóként viszont már fizetni kell a felvett meddő teljesítményért is, mert a meddő (lengő) teljesítmény jelentős megterhelést jelent a villamos hálózatra nézve (itt főleg az induktív jellegű fogyasztók jelentik a terhelést-motorok).
(#) mate_x válasza El_Pinyo hozzászólására (») Márc 9, 2011 /
 
Oké, köszi, csak azt hittem, hogy a villanyóra az áthaladt áramerősséget méri, és az alapján számolja a munkát.
(#) szabolcs9 hozzászólása Márc 14, 2011 /
 
Sziasztok! Tudna nekem valaki segiteni?? Idozitot kell csinaljak 555 IC-vel es a bevezetohoz nem kapok semmit. A bevezetobe kell irni az altalanos dolgorol, szuksegesseg,tortenelem es milyen szerepe van az elektronikaba. Elore is koszonom.
(#) didyman válasza szabolcs9 hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Akkor a bevezetőhöz gondoltál itt találni információt? Mert ezen a fórumon inkább az időzítőben tudunk segíteni. Amiket leírtál, azokat a google-ba is próbáld meg, millió jobbnál jobb anyag van a neten ezekről, bár egy időzítő szükségességéről, szerepéről fogalmazni pár sort, nem akarom elhinni, hogy segítségre van ehhez szükséged..
(#) Gafly válasza didyman hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Gondolom meg kellene irni mint segitség
(#) didyman válasza Gafly hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Én naív.
(#) karpi válasza mate_x hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
A villany óra az energia fogyasztást meri adott idon belul. Egy Wattmerő mely adott időn keresztül "integrálja" a fogyasztást úgy az áramerősség mint a feszültség fugvenyeben.

A Wattora nem teljesitmenyt mer hanem fogyasztast .

A fogyaszto teljesitmenye az a fogyasztotol fugg illetve ennek a hatasfokatol.

\vagis lehet hatalmas fogyasztasa de remessen kicsi teljesitmenye.
(#) didyman válasza karpi hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Először is tisztázzuk, hogy a kondinak nem kapacitív ellenállása van, hanem kapacitív reaktanciája. Az ellenállást kifejezetten a csak valós fogyasztókra használjuk.
Amit itt leírtál, az nem igaz. A fogyasztásmérő (mely otthon valós teljesítményt mér, vagyis csak a rezisztív összetevőt), az pontosan akkora teljesítményt fog mérni és ebből fogyasztást számolni, amennyit a berendezés felvesz és ebből amennyi munkát el is végez: A meddő teljesítmény ugyanis nem végez munkát, nem melegszik a kondi sem, pedig elfolyik benne akár több A áram is. A fogyasztás (Wh) és a mérés alapjául szolgáló valós teljesítmény (W) mértékegységeiből látod az összefüggést is. A meddő és a kettő vektoriális összege, a látszólagos teljesítmény nem keverendő ide, ahogy a hatásfok sem a meddő összetevőhöz. Erre a hatékonyság kifejezés használatos.
(#) mugab hozzászólása Márc 31, 2011 /
 
Mivel magyarázzuk, hogy ha egy motort és egy kondenzátort párhuzamosan kapcsolunk, akkor a fogyasztásuk jelentősen csökken, valamint a motor nyomatéka nő?
Legalábbis egy velük sorosan kapcsolt izzó fényerejéből következtetve.
És ez a jelenség függ a kondenzátor nagyságától adott motornál, és van optimum.
Viszont az irányvektoros balhéból nem ez következne, annál csak a meddő csökkenne tudtommal. (És az izzó gyakorlatilag ohmos alkatrész.)
(Tán rezgőkör lenne ilyen alacsony frekin? )
A kapcsolás: 230 V, 40W izzó, 25W motor, vele párhuzamban 47n vagy 1u vagy 2.2u vagy 5u vagy 16u, test.
Az effektus 1 és 2.2u-nál jelentkezik alatta semmi, felette az áramfelvétel nő és a motor ereje csökken.
És ha ez így van akkor miért nem alkalmazzák motorokon?
(#) mugab válasza mugab hozzászólására (») Márc 31, 2011 /
 
Kérdés visszavonva, hülye vagyok...
(#) mugab válasza mugab hozzászólására (») Ápr 1, 2011 /
 
Viszont eszerint lehet érdemes lenne otthon a hűtőkompresszort kompenzálni...
(#) pucuka válasza mugab hozzászólására (») Ápr 1, 2011 /
 
Miért akarod kompenzálni? többet akarsz fizetni?
Csak nagyfogyasztóknál kötelező a fázisjavítás, ahol sok nagyteljesítményű motor van.
(#) mugab válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 1, 2011 /
 
Helyettesítsd be az izzót egy fogyasztásmérővel...
Eddig én is úgy tudtam, meg azt gondoltam, de a mai kisérlet elgondolkoztatott fogyasztás és nyomaték szempontból is...
Következő: »»   3 / 20
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem