Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   65 / 1386
(#) Thomas10100 válasza maTaKee hozzászólására (») Máj 27, 2007 /
 
Jó, de nekem nincs lézer nyomtatóm, meg papírom sincs. Én Fotó eljárással készítem a NYÁK-om. És már előre be van fújva fotólakkal, az egyik oldala.
(#) maTaKee válasza Thomas10100 hozzászólására (») Máj 27, 2007 /
 
hülye 5let de azért...
...fogsz egy filctollat (alkoholosat) és szépen rárajzolgatod az alkatrészeket!
(#) steelmann válasza csaadaam hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Sziasztok
Remélem tud valaki segíteni. Nem vagyok már mai gyerek (40), de jó nagy csúfság esett meg velem. Szerettem volna fotózással nyákot készíteni,de minden összeesküdött ellenem. Vettem előre lelakkozott nyákot, fóliára kinyomtattam a rajzot, majd megvilágítottam. Először TUNGSRAM HALO-T 1000W-os lámpát használtam, majd 300 W-os kvarclámpát, a végén már ugráltam rajta, de semmi. A gyári előhívó meg sem mozdítja a lakkot. Ilyenkor mi van? Előre is köszi.
(#) maTaKee válasza steelmann hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
1000W :eek2: :eek2: ???? sztem beleégedted! de azért várj egy kcsit hátha az okosok mondanak vmi mást!
(#) imbra válasza steelmann hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Üdv! Nem lehet, hogy rossz volt az előre lelakkozott nyákod? Esetleg ha régi volt, már akkor sem jó a levilágítás. Imbra
(#) bbatka válasza steelmann hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Positív 20-at használok. Elég sokat kísérleteztem vele mire megállapítottam a helyes megvilágítási időt. Neked is ezt ajánlom. Sok függ attól is hogy mivel szorítod le a filmet. Az üveglap az UV nagyrészét kiszűri.
(#) tbence3 válasza bbatka hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Én plexi közé raktam. De nekem is ki kell tapasztalni a dolgokat.
(#) Thomas10100 válasza steelmann hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Helló!

Én is ilyen előre lakkozott NYÁK-ot használok!
Van egy 160W-os HMLI lámpám(ami kb 1600Ft, és nem kell trafó hozzá), egy üveg lappal szoritom le a NYÁK-ra a fóliát, és 15percig világítom. Utána pedig előhívóba teszem, és kb 5 perc alatt elő is jön eljesen. Az előhívó koncentrátuma jóval erősebb mint az előírt.


Nekem bevállt, már csináltam vagy 10 panelt így. És mind hibátlanok, és gyorsan elkészülnek!


Amin meg próbálkoztál, azt cseréld ki újra, mert az már nem lesz jó. A lámpából meg szerintem egy gyengébb is megteszi, nem kell 1000W
Jah és a lámpa kb 40cm-re legyen a paneltől.
(#) Fery válasza Thomas10100 hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Hát az az 1000 watt nekem is marha soknak tünik.
Igaz régen fotoztam da azt hiszm 160 w-os lámpám volt /HMLI/
1 KW szerintem simán átvilágit a fekete vonalakon.
(#) maTaKee hozzászólása Máj 28, 2007 /
 
üdv!
egy picit össze kavarodtam h hogyan is kell alkalmazni ezt a fotozásos eljárást.
a mellékelt kép szerint kell alkalmazni??
az idő, távolság menniységek csak tájékoztatásként vannak ott, de ha vkinek mások a számok az lécci írja le, ha lehet (de HMLI lámpával!!).

THX

igy kell.JPG
    
(#) szabi83 válasza maTaKee hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
:nezze::nezze:

HMLI csak függőlegesen lehet!!!
(#) Thomas10100 válasza maTaKee hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Ez így van! Csak függőlegesen lehet!

Ahogy Szabi irta! De nálam ez a távolság kb 35-40cm. De az nem lényeges, csak rövidebb lesz a világítási idő
(#) Ricsa válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Nem akarok kötekedni, és elfogadom a többet udó tanácsát. De csak úgy kiváncsiskodásból éredekelne, hogy mér csak függőlegesen lehet a hmli lámámpát. De ugye a hgli nél nem így (búra nélkül)?
(#) szabi83 válasza Ricsa hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
ezért::nezze:
(#) maTaKee hozzászólása Máj 28, 2007 /
 
tehát minél nagyobb a cm annál rövidebb a levilágítási idő?? ez elég furcsa

de amúgy az elrendezés az jó(üveglap+ ez + az) ??
(#) szabi83 válasza maTaKee hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
Idézet:
„de amúgy az elrendezés az jó(üveglap+ ez + az) ??”


nem! azt is átrajzoltam a fólia és a nyáklemez közé nem kell semmi!!
ill a lakk


üdv :pias:
(#) maTaKee válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 28, 2007 /
 
köszönöm!

(#) Ricsa válasza szabi83 hozzászólására (») Máj 29, 2007 /
 
Aha! ezt nem gondoltam volna.
(#) pixels hozzászólása Máj 29, 2007 /
 
Hali!

Nagy problémám van!!!! Vettem alkoholos (most már rájöttem, hogy csak a boltos mondta azt ) filcet, és szépen felrajzoltam a panelre vele a tervrajzot. Beleraktam a TN150-be, majd ugy 3-4 perc után észrevettem, hogy az a k...a ftoll festéke kezd leválni a panelról. A hajam kb így állhatott. Gyorsan kiszedtem a TN150-ből. Aztán míg beugrottam a házba , valami fekete réteg képződött rajta, azt lemostam ciffel. Most így néz ki a panel (l. melléklet) Szerintetek ezt érdemes még jobban lemosti, és újra felrajzolni rá a tervet, vagy kezdjem egy másik panellel újra?

panel.jpg
    
(#) Frankye válasza pixels hozzászólására (») Máj 29, 2007 /
 
Nagyon finom polírpapírral óvatosan polírozd fel, lehetőleg nedvesen. Valszeg csak oxidálódott a réz. Ha szép, fényes, rézszínű lesz, akkor marathatod újra, de ne alkoholos filcet használj, hanem inkább lakkfilcet! Igaz, valamivel drágább (nem sokkal), de garantáltan nem oldódik le, nem maródik alá!
(#) raron válasza Frankye hozzászólására (») Máj 29, 2007 /
 
Lehet kapni TNxxx maratásálló lakfilcet. Szerintem nem rossz.
(#) Frankye válasza raron hozzászólására (») Máj 29, 2007 /
 
Azt konkrétan nem ismerem, de a munkahelyem közelében van egy maszek néni, írószeres, és Ő ajánlotta a lakkfilcet. Nekem az bevált, ezért ajánlom. A TN-esről még nem hallottam, előtted.
(#) maTaKee válasza Frankye hozzászólására (») Máj 29, 2007 /
 
jaja, a sulim közelében van papír írós bolt és ott ehet kapni 1mm lakk filcet!! :eek2:
(#) chipi hozzászólása Máj 29, 2007 /
 
Sziasztok!

Valaki próbálta már fax papír hátuljára nyomtatni és azt rávasalni nyákra?
Mert eszméletlen jó áramkört lehet vele csinálni
10 percet áztattam vízban és gyönyörű szépen le lehetet húzni a fax papírt.
(#) sturbi válasza chipi hozzászólására (») Máj 29, 2007 /
 
Részleteznéd egy kicsit, érdekelne.
(#) tamas20 hozzászólása Máj 29, 2007 /
 
Sziasztok!

DipTrace programmal ha van egy nyáktervem akkor hogy lehet úgy kinyomtatni h csak azt a részt nyomtassa ki amelyiket nem kell lemaratni? Mindig kinyomtatja az alkatrészeket is rá és nemtom beállítani.

Előre is kösz ha tud vki segíteni
(#) chipi hozzászólása Máj 29, 2007 /
 
A fax papíról tudni kell, hogy ez speciális anyaggal vonják be az egyik oldalát ami hő hatására fekete lesz, pl öngyujtóval alámelegítesz

Nos a dolog úgy fest, hogy fogod a fax papítr és vász magadnak egy tetszés szerinti darabot, én A5 méretre vágtam mert akkora áramkört csináltam.
Megnézed, hogy melyik oldala a hátulja, fogod és berakod a lézer nyomtatóba, ha esetleg elakadna akkor egy A4 lapra ragaaszad rá az oldalat és akkor nem akadhat el, én hőálló rakasztóval tettem fel egy A4 lapra mert nekem sajnos elakadt

Miután sikeressen kinyomtattad a lapra az áramkört a faxlapnak hátulja teljessen fekete mert hő határása elöjött a festék anyag.

Utána fogod a nyák lemezedet és az kinyomtatott áramkört ráteszed és rögzíted valami ragasztóval, én ezt a hőálló ragasztót javaslom valami papír szerü anyagból van és nem ragad oda sehova amikor vasalod is nem mind pl a celluksz vagy a szigetelő ragasztó.

Miután sikeressen rátudtad rögzíteni a lemezre a lapot utána fogod a vasalüt maxra fel és megvárod amig felmelegszik és jöhet a vasalás. Amikor vasalod a fekete fehérre válik és addig vasalod szép finom mozdulatokkal kicsit nyomva is amig azt nem látod, hogy az áramkör kirajzolódik a lapon, miután ez okés akkor a vasalás sikeresnek bizonyúl.

Utána a mosdóba engetsz jó kis hideg vizet és beleted a lemezd út ahogy becsomagoltad és vársz egy olyan kb 10 percet amit felázik rendessen, utána a mutató ujaddal vagy amilyik szinapikus elkezded szépen dörzsölgetni a felöletetet és ha azt látad, hogy okés akkor nagyon szépen finomat elkezdhetet felhúzni a lapot róla, de ha azt látod, hogy jön vele együtt a nyomtatás is akkor az ujaddal dörzsölgve szedd le a lapot róla, ez nálam mindig sikeres. Miután megvagyunk akkor jó a vasalás amikor a körmöddel nem tudod felkaparni. És jöhet a kiegészítés, ha esetleg megsérült volna az áramkör, golyós alkoholos filc az tökéletes és maratás álló.

Ha esetleg nem lenne jó az áramkör acetonnal (körömlak lemosó) leviszi a festéket a lemezról. Én tesómól lopom el mindig és vatta pamacsot is csóróok tesom meg csak örülni tudd ilyenkor

És a legvégén jöhet a maratás, vas kloriddal vagy sósav hidrogén-peroxiddal de itt klór is kelezketik!!!!!
Én beszoktam magamat burkolni, hogy ne lélegezzem be. És sokkal gyorsabb, ha jól kevered ki akkor 5 perc és kész, vaskloriddal meg nekem kb 30 perc, kicsit gyengus az oldalt, de most vettem 1kg vaskloridot és olyan mind a beton nem tudom összetörni.


Szerintem ennyi, ha valamit nem értesz kérdezzetek

És itt a végeredmény:
Kép: Hivatkozás
(#) raron válasza tamas20 hozzászólására (») Máj 30, 2007 /
 
Üdvözöllek a DipTrace-használól körében.
File->Preview
Az Objects nél tudod kiválasztani, hogy mik legyenek rajta, és a Layers nél azt hogy a top(felső/alkatrész) vagy a bottom(alsó/forr.) oldalt nyomtassa. A Scale-kat állítsd 100%-ra.

Ha érdekel van egy DipTrace magyarosítása nevü topic. (Sajnos még nincs kész)
(#) bbatka válasza pixels hozzászólására (») Máj 30, 2007 /
 
Évek óta Cillit-tel oxidmentesítem a nyákot. Ez lehozza az oxid legnagyobb részét. Aztán át szoktam súrolószerrel dörzsölni. A lustaság csodát tesz.
(#) sturbi válasza chipi hozzászólására (») Máj 30, 2007 /
 
Köszönöm a kimerítő leírást.
Hiperolról jut eszembe, egyszer maratás után a frissen lezárt műa.flakont felraktam a konyhaszekrény tetejére és otthagytam. Felrobbant. Amilyen helyzet ott kialakult az leírhatatlan, még szerencse, hogy nem volt senki a konyhában. Azóta csak vaskloriddal maratok.
Következő: »»   65 / 1386
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem