Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1133 / 3970
(#) silenthill2 válasza Ghoost hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Hm... Köszi Ghoost! Elkeserítő volt, amit olvasnom kellett. Sajnos az elképzelésem ez iránt butaság volt. Gondolatomban az játszódott, hogy bedugom a 230-V-ba azt a bizonyos trafót,és 12V-körüli elhasználással előállítja nekem az olajkályhámhoz szükséges feszt,ampert. Hát ez van. Gondoltam, hogy ilyen nem egyszerű,nem igazán nyereséges elkészíteni, használni mert ha az lenne, sokan ezt csinálnák. Köszi! Szia
(#) silenthill2 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Köszi KöbZoli! Mostmár leesett, hogy nem lehetséges. Még 1X Köszi. És mindenkinek! Üdv
(#) pcroland válasza peter1995 hozzászólására (») Jan 15, 2011 / 1
 
Szerintem ez neked jó lenne csak más trafóval.Mondjuk 1:4 a tekercs arány.És egy kicsit szabályozni is tudod mondjuk 20-50volt között.

rajz.gif
    
(#) vilmosd válasza robotech hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Idézet:
„20khz PWM-el kellene az AC ventillátor motort vezérelni”
Ezt kifejtened bovebben, mert nem ertem pontosan a vezerles lenyeget.
(#) robotech válasza kadarist hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Ennek kapcsán kérdezném, hogy meg lehetne ezt csinálni TLP250-el is? az van itthon...
(#) robotech válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Egy lengyel termék úgy vezérli a ventilátort, hogy az 50hz-es AC feszültséget 20000 részre osztja (mármint az egy periódust), és ezen nagyon pici részek kitöltését változtatja a szükséges fordulat függvényében.
Ennek nagy előnye,hogy így az aszinkron motornál is megmarad a nyomaték arányossága.
(#) vilmosd válasza robotech hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Hali
Ertem. Ez akkor olyan mint az en frekivaltom. Egy valamire azert vigyazzal: alacsonyabb frekvencian csokkenteni kell a feszultseg effektiv erteket, mert nagyon megno a motor arama. Azert erre a vezerlesre inkabb kellene egy felhidast csinalni, mint ezt a diodas varit, mert a diodak utaljak a magas frekit. A felhidasra ugy gondoltam, hogy egyik oldalon 2 FET a masik oldalon 2 kondi sorosan.
(#) robotech válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Ilyet még nem láttam.... Valami skiccet tudnál róla linkelni?
A másik a méret: 1.5kW-ot kellene kapcsolnia. Ez esetben is jó lenne a megoldásod?
(#) vilmosd válasza robotech hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Hali
Masfel kW- az azert eleg huzos. Az szereny szamitas szerint is 15-20 A (marmint az indulo aram). Ezt nem nagyon lehet szabalyozni ezzel a megoldassal. Ide teljes hidas IGBT illik. Olyasmi, mint a frekivaltok kimenetei, csak nem 3 aggal, hanem kettovel. Amugy amit az elobb irtam, az olyan mint egy H-hid, csak az egyik oldalon ket kondi van a tap es a gnd koze bekotve sorosan, es a kozos pontra van a terheles kotve.
(#) robotech válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Az IGBT képes ilyen gyors kapcsolásra?
mondjuk nem kötelező mindezt 20khz-n megvalósítani, csak mondjuk úgy biztos nem sipol, de egy pár khz-n is mehet...
(#) vilmosd válasza robotech hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Nem tudom. Nalam volt sok VFD ezek altalaban 16-20 kHz korul jarnak, es IGBT a kimenetuk.
(#) tszab hozzászólása Jan 15, 2011 /
 
Sziasztok!
Csengőtrafóról szeretnék egy relét kapcsolni. Tehát, ha csengetnek, húzzon be a relé. Milyen alkatrészek kellenének ehhez?
(#) slave557 hozzászólása Jan 15, 2011 /
 
Üdv!
Egy nagyon egyszerű kérdésem lenne -ebből is látszik, hogy mennyire nem értek az egészhez - ,van egy termoelektronikai kütyü (egy kis lap, és a két kábel, ami az akkumulátorra megy), a lényege, hogyha rákötöd a kábeleket az akksira, akkor fűt, ha fordítva rakod az akksira, akkor pedig hűt. Ez egy 9A-es kis eszköz.
Mivel lehetne a teljesítményét csökkenteni mondjuk 2A-re, hogy csak annyit tudjon felvenni, sima ellenállással, vagy mivel?

Válaszokat előre is köszönöm
(#) MaTe193 válasza tszab hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Graetz híd,nyomógomb,relé,pufferkondi,esetleg feszültségstabilizátor.
(#) Balaa16 válasza gerasz88 hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Szia!
Szerintem inkább vegyél egyet, nem olyan drága...
Egy biztos: én nem mernék nagyon belenyúlkálni a konnektorba házi készítésű fázisceruzával. De megvalósítható, kell egy kis izzó meg egy ellenállás. Az a lényeg, hogy az izzón keresztül a föld fele folyó áram nagyon kicsi legyen.(ha túl sok, akkor egy kicsit furcsának fogod érezni a ceruzát)
Üdv!
(#) Ghoost válasza slave557 hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Szia!
Azt a kutyut Peltier modul -nak hivjak.

Idézet:
„...Mivel lehetne a teljesítményét csökkenteni mondjuk 2A-re...”

A villamosteljesitmeny mertekegysege a Watt; az aramerosege pedig az Amper.

ha 2A-rol szeretned hasznalni, szerintem egy aramgeneratorrol kenne hajtanod. LM350 -nel epitve talan
(#) vilmosd válasza Balaa16 hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Idézet:
„kell egy kis izzó meg egy ellenállás”
A glimm lampa es az izzolampa ket kulonbozo dolog. A fazisceruzak glimm lampat (gazkisuleses nem izzoszalas) hasznalnak.
(#) Robikaaa válasza Venusfan hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Köszönöm szépen!
(#) proli007 válasza robotech hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Hello!
Nem vetted figyelembe, hogy a hálózati feszültséget használtad tápnak. Ezért a "nulla" közös az áramkör GND részével. A Fet meg lebeg az egyenirányító átlójában, holott a forrásának közösnek kellene lenni a GND-vel (azaz a nullával). Így tényleg biztos halál.
(Csak csendben megjegyezném, hogy a meghajtó amit használtok, nem a "Totem-Pole"-nak nevezett kapcsolás.)
üdv! proli007
(#) peter1995 válasza pcroland hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Aha kössz a rajzot.A trafó az miből legyen?porvas trafó vagy elég a sima EI trafó is.Méretre mekkora legyen a trafó?
A menetszámok mindegyek csak legyen meg az 1:4?
Pl.:250 és 1000 menet.?
(#) Robikaaa válasza Venusfan hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Köszönöm szépen!
(#) MadAce hozzászólása Jan 15, 2011 /
 
Sziasztok. Abban szeretnem a segítségeteket kérni, hogy van egy trafóm. Ami 50 Volt és Pluszt minuszt és testet kéne csinálnom valahogy rá. De nincsen 3 kivezetése csak 2. Hogy tudnám megoldani legegyszerűbben?
Azt tudom hogy 3 kivezetésessel hogy kell.
Szerintetek meg lehet ezt oldani egyszerűen?
(#) janikukac hozzászólása Jan 15, 2011 /
 
Sziasztok! Szeretnék egy erősítőt készíteni a kis hangszóróimhoz, amelyek valószínűleg nem lehetnek 30W -nál nagyobbak, de nem tudom lemérni. A hangszórók egy régi rádióhoz vannak, de én a számítógépre szeretném kötni. Teljesítmény lemérési tippek, és erősítő tippeket várok. ( A HANGSZÓRÓ HÁTULJÁN NEM ÍRJA A TELJESÍTMÉNYÉT ! :/ )
(#) peter1995 válasza MadAce hozzászólására (») Jan 15, 2011 / 1
 
Ha megtalálom a rajzot megmutatom.
A két szálból csinálsz négyet és ezzel a rajzzal.
Vagyis mind akét szálat kettéosztod.

Taáltam egy jobbat:Bővebben: Link
(#) Ghoost válasza janikukac hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Erosito epitesere talalsz itt rengeteg kapcsolast, csak nezzelodj

Ez peldaul nem lehet rossz!
(#) Ghoost válasza peter1995 hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Ami a mellekletet illeti azt a trafojaval nem tudja megepiteni, tekintettel arra, hogy ossz 2db kivezetese van ami 1 azaz egy darab trafot feltetelez. a rajz viszont 2darab egyeniranyitott feszultseg egyszeru soroskapcsolasat valositja meg.

A linkben ajanlott dolog viszont eletkepes lehet, felteve, hogy elegseges az egyutas egyeniranyitas a taplalt aramkor reszere.
(#) MadAce válasza peter1995 hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Köszönöm szépen, ezek nagyon jók Még gondolkodnom kell ezen a 2 ből 4 szálon, mert nem értem teljesen.
(#) peter1995 válasza MadAce hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Ott a linkel rajz az a jó.
(#) peter1995 válasza janikukac hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Hello.Ha érdekel nekem van 2x20w-os erősítőm ami 12VDC-ről megy.Ha érdekel írj PM-et.
(#) proli007 válasza krisz976 hozzászólására (») Jan 15, 2011 /
 
Hello!
Led-eket nem igazán célszerű közvetlen párhuzamosan kapcsolni, mert a különböző nyitófeszültségek miatt, az áram nem biztos, hogy egyenlő arányban oszlik meg rajtuk. De ha ez a fixa ideád, akkor R1=4,7kohm, R2=10ohm. Ekkor 3 párhuzamos Led-el, 60mA körül lesz a fogyasztása. (De 12V esetén, 3V fog hasznosulni, míg 9V (pontosabban erre jutó teljesítmény) elvész.)
üdv! proli007
Következő: »»   1133 / 3970
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem