Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » PIC - Miértek, hogyanok haladóknak
Idézet: Ha jól értettelek, akkor a program kódja nincs a kezedben, csak a lefordított HEX állomány. Ezt szükség esetén visszalehet fordítani (reverse engineering) - ha a szerző nem tiltja meg - de nem tudom, hogy kinek éri meg az időt, fáradtságot.„Hát nem a 150 forintról van szó, csak jó lett volna megtudni hogy melyik sort kéne átírni a programban.” Néhány hónap (vagy év) kitartó tanulással írhatsz magadnak szebbet, jobbat is.
Megvan az asm is, csak épp valami németre hasonlító (talán holland) nyelvű kommentekkel.
Idézet: Inkább tegye félre a következő kocsihoz - hátha négyütemű lesz... „A 4MHz-es kvarcot meg elajándékozod valami ismerősnek, aki elektronikával foglalkozik.”
Hi, akkor ez volt a gubanc, köszi.
Én 18f2550-el kísérletezgetek.
Nem biztos, hogy csak egy sort kell atirni -- attol fugg hogy van megirva, mert ez ha jol latom asm-ben van megirva, igy akarmilyen idoziteseket is hasznalhattak. Az idozites pedig fugg az orajeltol ugye. Namost pl C-ben (ha korrektul van megirva a firmware) akkor az idozito rutinok a beallitott orajel fuggvenyeben helyesen, megfelelo idokozt varakoznak. ASM-ben is meg lehet(ne) igy igyrni, de legtobbszor nem korultekintoek es nem igy csinaljak, bele drotozzak az idoziteseket, sokszor tobb helyen is. Ez csak akkor derul ki, ha a kodot analizalja valaki (de ahogy mar elhangzott, ha egy egyszeru 150Ft-os kristaly cserevel ez a problema megoldhato akkor minek is torjuk a fejunket ilyeneken).
Hali
Esetleg ha vagysz tobb irodalomra, ebben a konyvtarban talalhatsz egy par irodalmat a PIC-ek lelkivilagarol, nyelvjarasokrol, esetleg mintapeldakat is. Van magyar nyelvu is benne. Idézet: Akkor nagyon ajánlom a honlapomon a PICCOLO projektet (különösen az első öt fejezetet). Abban ugyan PIC18F14K50 és PIC18F4550 szerepel, de az utóbbi szegről-végről a 2550 közeli rokona. „Én 18f2550-el kísérletezgetek.”
Az illegal opcode hibaüzenet előtt nincs egy warning, hogy címkét talált a nem első oszlopban? Én arra gondolok, hogy pl. 18F-re fordítanád a kódot, ott meg nincs RLF, csak RLCF és RLNCF, így az RLF-et címkének tekinti, az opcode meg PORTB lenne akkor a sorban. Olyan opcode meg tényleg nincs. Érdemes értelmezni az üzeneteket, sokmindent elárulnak, ráadásul a sorszám is ott van mellettük, hogy melyik sorra vonatkoznak!
Sziasztok.
A watt féle LTP portos v4 picégetőt megépítettem, ami a kapcsolásoknál van. A pichez kívülről csatolni kell egy 10k ellenállást a Vdd és az MCLR láb közé. Ez mikor szükséges vagy ezt be kell építeni mindig a kapcsolásba a 12V és az 5V közé?
Igen, ezt mindig ajánlott ill. be kell építeni, ha jót akarsz. Ettől a hozzászólástól olvass, megvan mindenre a válasz.
Mit kell kötni a PIC16f84 osc lábaira? mert odáig rendben van, hogy kvarcot vagy oszcikllátort de milyet? hány herceset meg ienkitt néztem
Ez kb olyan kerdes, mintha az kerdezted volna: "Van egy autom. Most merre menjek es mit szallitsak vele?"
Ezeket a dolgokat neked kellene eldontened, hogy mit is szeretnel csinalni a PIC-eddel. Legegyszerubb, ha kinezel egy projectet es megepited, vagy vegig tanulod egy tutorial segitsegevel -- itt mar rengeteg linket kozoltek ahol konyvek es egyeb leirasok is talalhatoak. Ha valamiben elakadsz, akkor pedig ide felteheted a kerdesed konkretumokkal (pl, hogy itt a kapcsolas amit megepitettem, de nem megy ez vagy az vagy miert vilagit sargan a piros ledem. Avagy itt a program amivel probalkoztam, de nem megy ez vagy az vagy gyorsabb vagy lassabb).
egy egyszerü villógót szeretnék megépiteni kisérletezés céljából az egyik o/i-t álítanám kimenetre és enyi az egész
csak kisérletként most lesz elöszőr PIC a kezemben ugy gondoltam veszek egy pic-t egy kvarcot, ledet meg ellenállás van raktáron csak az a gond hogy kvarcot még soha sem használtam Légyszíves használd a mondateleji SHIFT gombot, s a helyesírásra is figyelj oda jobban. Action2K
Nézd meg az adatlapban!
1. Olyan PIC-et vegyel amihez nem kell kulso kavics, es akkor problema kilove (majd megtanulod kesobb, a PIC megismerese epp eleg nagy falat)
2. Olvasgasd Topi cikket, abbol par alapveto dolgot megtanulhatsz... Idézet: :peace: :smoke: „miert vilagit sargan a piros ledem”
Hali
Ha ajanlhatom, akkor a tegnap belinkelt konyvtarban talasz egy Pic ASM-es konyvet, ami szinte kifestokonyv szeruen vegigvezet a PIC tanulason. Elmagyaraz minden reszletet. Egy 16F887 kell hozza, es valami probapanel. A probapanel doksijat is megtalalod ott. Talasz egy par mintapeldat mint ASM, mint C nyelvjarasban. Letoltod a MCHP oldalarol a MLAB IDE fejleszto kornyezetet, es nekialsz kiprobalni a mintapeldakat. El leszel vele egy darabig, es sokat fogsz tanulni. Termeszetesen a kedeseidre itt mindig kapsz valaszt.
Ma a délelőtt nagy részét azzal töltöttem, hogy rájöjjek, miért kapok az MPLAB SIM-ben 4x lassabb Timer2 interruptot, mint amit kellene, és amit a megépített hardver is csinál. 16F887-ről van szó, idézet az adatlapból:
T2CKPS<1:0>: Timer2 Clock Prescale Select bits 00 = Prescaler is 1 01 = Prescaler is 4 1x = Prescaler is 16 A végén már egy csontra lecsupaszított projekttel próbálkoztam, és kiderült, hogy a szimulátor ezt a két bitet hibásan kezeli, a programomban '11' állt a helyükön, és ennek hatására 64-es előosztást alkalmazott. Amint kijavítottam a két bitet '10'-ra, helyreállt a rend, a szimulátorban is olyan sűrűséggel jönnek az interruptok, ahogy az adatlap szerint kell, és ahogy a valóságban is történik.
Ugyanezt a hibát már én is észrevettem kb. egy éve, úgy emlékszem, írtam ide is. Gyanús, hogy közös probléma lehet sok kontroller esetén a Timer2-vel, mert én valami más kontrolleren vettem észre, 16F887 még nem is volt a kezemben. Lehet, írni kellene az mplab fejlesztőinek? (mondjuk azt sem értem, hogy miért nem tettek már akkor 1:64 arányú előosztást is a hardverbe, ha már ott van az a szabad kombináció)
Szia! Azt én is észrevettem, azt átírtam. Neked az eredetit küldtem, ami a panelhez kapott lemezen volt, de a többi beállítás még egyenlőre számomra ismeretlen, de a cikked nyomán remélem hamarosan átlátom a dolgot. Köszönöm a tippet, tényleg hasznos a tanulásban. (ha a panelem lcd-je is kiír valamit, még az olvasgatás is gyorsabban megy majd ) Minden file-t az eredeti formában tettem fel, hátha rájössz, hogy a mintaprogramok .asm-jei miért nem akarnak működni. Lehet valamit még át kell írni, stb. Ha esetleg valami hibát találtál írd meg légyszi. Mégegyszer köszönöm a segítséged!!!
Ok, de már beszéltünk pár doogról, a kapcsolás kész, a szoftver kell. WPB_F18_F16_v1.19b jó lesz 16f648a hoz? Előtte egy 16f684-et próbánák ki vele ahhoz is jó ugye?
Miután meglett az ok, kezdett derengeni, hogy talán valamikor olvastam is hasonlót a SIM-mel kapcsolatban, mármint hogy nem helyesen (azaz úgy, ahogy a hardver) értelmezi bizonyos SFR biteket. De nem emlékeztem, hogy konkrétan ugyanez volt a hiba, amit korábban megtaláltál. A PIC egyébként a hardverben most 16F882, de az a 887 kisebb testvére, ebben biztosan nincs köztük különbség, és abban is biztos vagyok, hogy a szimulátor sem tesz különbséget a két típus közt. Ráadásul Te teljesen más típusnál futottál bele.
Ha ez egy ilyen régen felismert bug, és máig nem javították (én ma szedtem le a legfrissebb MPLAB-ot erre a gépre, ahol kiteszteltem), akkor talán tényleg érdemes lenne valahogy értesíteni a Microchipet. Valamikor nagyon régen, még a PICkit2 progival kapcsolatosan adtam fel nekik ticketet, ha még él az accountom, akkor lehet, hogy bejelentem a hibát.
Ez is ismeri, de már van újabb verzió, töltsd le!
Sziasztok!
Szimulátor: - 16F886-on minden TXSTA írásnál inicializálást tételez fel, pedig csak olyan bitet módosítottam, ami aszinkron módban nem használt, a kontroller kifogástalanul működik. Az adatlapokon is találtam mazsolát: - 16F886 MSSI I2C master mód nem működik jól, ha a CKP bitet (az adatlap szerint nem használt ebben a módban) 1 -re állítom. - Az MpLab -ban is vannak megmagyarázhatatlan jelenségek: - Időnként nem áll meg a beállított törésponton a szimuláció, a töréspont látszik a kérdéses soron, ha törlöm, újra beállítom, akkor megint működik egy darabig... és hiányosságok: - Idétlen, hogy a töréspontok listájáról nem lehet a forrás sorra ugrani, ahol a töréspont van. - A PICKit2 Vpp first programming entry módot miért nem lehet használni az MpLab -ból? - Miért hagyja bekapcsolva a Vpp-t programozás után? Annyi mindent lehet állítani, ezt nem. - Miért nem lehet egyszerre programozót és a szimulátort használni? Régebbi verzióban lehetett.
Na meglátjuk hogy mit fog produkálni 2MHz-es kvarccal, remélem jól fog mérni és hogy nem lesz semmi probléma. Köszi mindenkinek a segítséget.
Sziasztok !
Kezdő PICilő , illetve PICelő vagyok . Évek óta PLC programokat fejlesztek különféle dolgokra. Kisebb feladatokra szeretnék PIC eket használni. Többnyire grafikus felületen programoztam , ilyen egér huzigálós vonallalösszekötős rendszerben. A C nyelv és társai nekem kínaiul hangzanak. Viszont találtam egy programot (LDmicro) , amit direkt a hozzám hasonló embereknek fejlesztettek és létrában lehet PIC progit írni. Ez tulképpen már megy , 1 db LED et már tudok villogtatni ! Van egy velleman égetőm ,ezzel be is tudtam tölteni ezt a remekművet az IC be. A kérdésem az lenne hozzátok, hogy bizonyos paramétereket és beállításokat bizonyos kódokon keresztül lehet csak aktiválni pl.komparátort. Az LDmicroban vannak komparátor funkciók ,csak lehet ,hogy előtte át kellene írni néhány dolgot hogy menjenek? Szóval hogyan lehet ezeket a legegyszerűbben megtenni ? Melyik a legegyszerűbb nyelv kezdőknek? Túl sokat nem akarok az PIc ek be tenni , csak néhány cmos és analóg dolgot kiváltó funkciót. előre is köszi: mezga
Hali
Vegulis a LDmicro egy grafikus fejleszto kornyezet. Aki PLC-hez szokott annak konnyen a kezere all. Viszont nagyon nagyok a megkotesek. Keves PIC-re hasznalhato, nem tudod kihasznalni a PIC beepitett periferia egysegeket, es meg mindemellett eleg szoszatyar (nagy programot general). Ajanlanam kezdesnek inkabb az ASM tanulmanyozasat. Az MPLAB fejlesztoi kornyezet ingyenes, es tudod szimulalani az ASM, es egyeb tajszolasban megirt programjaidat HW nelkul is. Nem egy ordongosseg, es itt a forumon sok segitokesz emberke talalhato. Kezdesnek ajanlanam beszerezni egy par irodalmat a PIC felepiteserol, programozasarol, mintapeldaket, esetleg egy egyszeru probapanelt. A konyvtarban talasz leirasokat magyar es kulfoldi nyelven, mintapeldakat, demo panel leirasokat. Sokan kezdtek itt az ismerkedest az ASM alapjaival, es mar egyesek aruljak az elso megcsinalt (sok-sok segitseggel) "termeket". Szoval nem egy ordongosseg a PIC programozas. Nyugodtan vagj bele az ASM programozasba. Kesobb 1-2 ev utan johet a C nyelv.
Köszi a választ , közben találtam egy másik topicot ahol hasonló kérdést tettek fel .
Ott a Parsic-ot ajánlották , egy kicsit többet tud a LD micronál. mégegyszer bocsi , h nem olvastam utánna.... mezga
Nem egészen.
Dcsabi világította meg a kérdést jól. Ha 100 egyforma db PIC es áramkör kell ami ki van fejlesztve , akkor érdemes a legkisebb , legolcsóbb megoldást keresni. De ha 1-2 db cucc kell, amiben van 1 db monostabil , és 1 db komparátor vagy még én sem tudom hogy mi, ezért nem éri meg valakinek fizetni a kisérletezésért.Nincs idő a munka mellett megtanulni még egy újabb nyelvet.Nem beszélve az szállításról 370 forintos benzinnel, vagy a postaköltségről.Ez a munkámhoz kell , nem hobby. És nem utolsó sorban az ember fejlődik valamit. mezga |
Bejelentkezés
Hirdetés |