Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   26 / 323
(#) mekkGyver hozzászólása Jan 31, 2011 /
 
Üdv
Szeretnék egy akkus fúrót felújítani Li-Ion akkukkal, mivel fúróm már van 4 is, de mindegyik használhatatlan az ócska akksik miatt, ha nagy ritkán használni akarom. Arra gondoltam, hogy veszek 5, vagy 6 db mobil akksit, és azokat sorba kötve hajtom meg a fúrót (18V). Mi a véleményetek arról, hogy nem veszem ki a cellákat, hanem meghagyom a gyári védőelektronikákat és úgy rakom sorba az akksikat. A töltőfeszültség így eloszlana az akkuk között, és elvileg így védve vannak a kimerüléstől és a túltöltéstől is,nem!? Tudom, hogy ez nem szabályos megoldás, de valaki próbált már hasonlót?
(#) suhanc hozzászólása Jan 31, 2011 /
 
Sziasztok.
Kérdésem az lenne van e olyan maxim ic amellyel 4 cellás lithium ion 14.4v lehet tölteni kb 500mA áram korláta mert ez egy max 650mA bíró kapcs üzemű tápról menne.
maxim linkBővebben: Link
mert akkor megrendelek egy ilyen erre a célra kitalált ic és nem kell 4 szer ennyit költenem rá mire jó lesz csak egy ilyen ic kell vennem
köszönöm előre is:suhanc
(#) raczg hozzászólása Feb 3, 2011 /
 
Sziasztok!

Megépítettem www.hobbielektronika.hu/forum/files/3b/3b5dd9f601e185c0e6e9aa84f1a8e1de.png]]Bővebben: Link ezt kapcsolást.
A kapcsolás jól működik, egyetlen kérdésem az, hogy egy 2200mAh-s akksit mennyi idő alatt kel hogy feltöltsön, mert nekem ez kb 1 nap volt? Normális ez?
Az aksi ilyen: http://www.molicel.com/ca/pdf/ICR18650H.pdf
A válaszokat előre is köszi.
(#) brobert hozzászólása Feb 8, 2011 /
 
Sziasztok,

volna egy kerdesem, megterveztem egy Li akutoltot a jo regi 723 assal, csak azt nem tudom hogyan oldjam meg hogy valami jelezze mikor felvan toltve az aku? Valakinek valami otlet? Elore is koszonom

U.I ugye a lenyeg az lenne hogy mikor lelesik a felvet aram 15mA ala akkor jelezzen
(#) gerenk válasza brobert hozzászólására (») Feb 13, 2011 /
 
Szia !
Ezt próbáld ki. Ez egy jól működő kapcsolás, használom 9v nimh akku töltésére, automata.
A 47 k poti állitja a töltési végfesz.-t, a 12 Ω a konstans töltőáramot állija be, változtatható. Nagyobb töltőáram esetén a BC557 cserélendő nagyobb teljesítményű példányra. Akkupakk esetén a végfesz cellaszám X 1,45V-ra állitandó nimh esetén.

akkutolto.jpg
    
(#) gerenk válasza raczg hozzászólására (») Feb 13, 2011 /
 
Konstans áramú gyorstöltővel 800 mA töltőáram esetén 4-5 óra a töltési idő, nem gyorstöltő 200 mA 10-12 óra kell.
(#) brobert válasza gerenk hozzászólására (») Feb 13, 2011 /
 
Koszi,
Tenleg egy szep egyszeru kapcsolas!

A 723 assal pedig ugy oldottam meg hogy az Rs ellenalas vegeit ravezettem egy 741 es bemenetere ami diferencialva erosit es a kimeneten egy LED vilagit mikor az ellenalason leesik a fesz
(#) djtometkow hozzászólása Feb 16, 2011 /
 
Üdv
Nem tudom jó helyre teszem e a kérdésem..

Li-Ion akkut lehet tölteni Li-Po töltővel?

(kezdő vagyok ilyen téren)
(#) papanel hozzászólása Feb 22, 2011 /
 
Sziasztok.
Van egy Li-Ion akku párom ( döglöttek ) ami fényképezőbe valóak egy kis elektronika társaságában. Az aksi adatlapja alapján 750mAh és 7,2V-ot tud, a cellák egyenként 3,7V-osak. Szeretném kicsirélni a halott cellákat Li-Polimerekre, vagy Li-Ion-ra olyan 2000mAh-s környékiekre. Az elektronikán lévő IC-k: SN20V és S8232B. A töltő adatai: 8.4V, 430mA töltő áram.
A kérdésem az lenne megkisérelhetném-e a cserét illetve a töltő nem nyírná-e ki a Polimereket ah azt vennék?
(#) suhanc hozzászólása Feb 24, 2011 /
 
Sziasztok.
Van egy lithium ion akkumulátorom 4*2 cella. Ez egy laptop akkumulátor 14,4 voltos fesszel (ha jól számoltam akkor cellánként 3,6 voltos feszültséggel). valami jó kis töltő kéne nekem hozzá maxim ti stb.. akármi mert nem akarok felrobbanni kifizetem inkább azt az icét.(mert vagyok olyan béna ,hogy felrobbanok ..)
Köszönöm előre is a segítséget .
Suhanc
ui.:Nekem ezt tetszet meg..(vagy ezek a multi mehanysm cuccok is jók? mert akkor ugyanazt a kapcsolás kétszer megépítve akár a NiMH 10 cellás akkum is tölthetné)
(#) matyusz hozzászólása Márc 12, 2011 /
 
Üdv.
Nekem csak egy olyan kérdésem lenne, hogy mekkora a 2C-s töltőáram? A válaszokat előre is nagyon köszönöm.
(#) zoly15 válasza matyusz hozzászólására (») Márc 12, 2011 /
 
Szia! A 2C az az akku kapacitásának a 2X es töltőárama. Pl: Van egy 1000mAh-s akkud, ha ezt 2C vel akarod tölteni akkor az 2000mA-t jelent, ami ugyebár 2A.
(#) matyusz válasza zoly15 hozzászólására (») Márc 12, 2011 /
 
Üdv.
Köszönöm szépen. Akkor jól tudtam
(#) mrobi hozzászólása Márc 13, 2011 /
 
Sziasztok!

Hozzájutottam egy ilyen akuhoz: lásd kép. Az lenne a kérdésem hogy hogyan lehetne megnézni hogy működik-e?

DSC00593.JPG
    
(#) pipi válasza mrobi hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Szia!
Ha jó régen volt feltöltve akkor necces a dolog, valószinűleg túlságosan le van merülve.
mérj rá a lábaira (valószinűleg 2 szélső) ha van rajta villany akkor kész.
Ha nincs - valamelyik lábon kisebb feszt mérsz, akkor
azt a lábat valamekkora (100ohm -1k) húzd földre, ez az elektronikát kapcsolhatja, hogy ki/beengedje az akku feszt.
Szétszeded, cellánként megméred/feltöltöd (persze lion töltővel). Szétszedéskor vigyázz, ha deformálod a cella oldalát, lehet belőle zárlat-füst
(#) mrobi válasza pipi hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Szia. Köszi a Választ. 13,4V-ot mérek rajta. Ezek szerint lehet hogy jó.
(#) matyusz válasza mrobi hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Üdv.
Kicsit le van merülve de jó. Már csak a teljesítménye kérdéses, hogy tudja e még azt ami rá van írva. Igazából elméletileg a legalja az 3,3V/cella amíg merítheted ebben pedig 4 cella van (jó nem mert 8 csak 4*2 párhuzamban van) Itt most kb 3,35V /cella.
(#) mrobi válasza matyusz hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Jó lenne tudni a lábkiosztását. Néztem hogy ha terhelem nem nagyon ad áramot és a fesz is leesik. Ez gondolom azt jelenti hogy kuka??
(#) matyusz válasza mrobi hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Nem kuka és ne is terheld. Fel kell tölteni egy li-ion os töltővel. Építened kéne hozzá egy kapcsolást. Majd holnap keresek egy kapcsolást. És azért esik a fesz is mert már nagyon le van merülve, így nem is érdemes nyüstölni mert nagyon érzékenyek a lítiumos akkuk ha nagyon megmeríted sokat veszít a teljesítményéből. De ha szétnézel itt topikon belül szerintem találsz töltőt.
(#) mrobi válasza matyusz hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Oké megfogadom a tanácsod. Szétnéztem én már itt. Csak az a baj hogy nagyon sok töltő van és nem tudom hogy melyik lenne jó. Ha tudnál ajánlani egyet az megköszönném.
(#) matyusz válasza mrobi hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Holnap esetleg utánanézek mert ma már leragad a szemem hosszú dolgos napom volt.
(#) mrobi válasza matyusz hozzászólására (») Márc 13, 2011 /
 
Nem is kérem hogy ma keress. Ráérsz. Előre is köszi.
(#) matyusz válasza mrobi hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Ja és ha érdekel ez egy Fujitsu Siemens laptop akkuja. Ilyen volt egy régebbi laptopunkban. Panasonic cellák vannak benne.
(#) matyusz válasza mrobi hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Legegyszerűbb ha kiméregeted. Nem sok mindent találtam, vagy csak rosszul kerestem. A 4 cellát kéne kimérni. És cellánként tölteni, vagy keresni egy olyan töltőt ami tud 4 cellát egyszerre sorban. De szerintem jobb lesz ha cellánként töltöd fel. Ahhoz meg van itt nem 1 egyszerű kapcsolás. Én is megépítettem egyet és jól szuperál. Lm 317-tel. töltő
(#) mrobi válasza matyusz hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Köszi a rajzot. Az a baj hogy nem tálálom a cellákat. 2 láb között megvan a 13,4V. Találtam még egy lábat ott 12,4V van. A többin mind 0V van.
(#) pipi válasza mrobi hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
ahhoz szét kell szedni óvatosan, a cellákat nem szokták kivezetni
(#) matyusz válasza mrobi hozzászólására (») Márc 14, 2011 /
 
Igen akkor ez lesz, hogy meg kell bontani a burkolatot, és cellánként tölteni. Így amúgy is jobb.
(#) kit6263 hozzászólása Márc 17, 2011 /
 
Üdv....Vatera-n árulnak TrustFire ( bizzunk benne hogy nem kap lángra ) 18650 Li aksikat szerintem jó áron. Beépített védelemmel. Van ilyen valakinek ? Érdemes megvenni ?
Vannak töltők is már 1400 Ft-ért. Végtelenül gagyinak néznek ki ! Mindenesetre van műanyag burkolata !
Valaki nem tud esetleg alkalmas dobozt amibe egy korrekt Microchip-es töltő betehető.
(#) kit6263 hozzászólása Márc 17, 2011 /
 
Nem igazán találok olyan töltőt ami nekem kellene !
A kis okos Microchip áramkörök nem univerzálisak. Egy adott típushoz beágyazott alkalmazásra valók. Nem is tudnak nagyobb áramot. Sok áramkör kezelhetetlen a pici méretek miatt.
A mindenféle tanulmányok a PWM kontrollerekkel....hát pilóta vizsga kell hozzá, meg nincsenek jó tapasztalataim a Microchip App kódokkal. Nagyon gáz...fölöslegesen elbonyolítottak van olyan ami biztosan nem futhatott sem nekik sem másnak, mert pl. a 0 (zero) helyett nagy O-betű van elgépelve...stb.
A másik véglet...együnk rá egy L200-as aztán minden király., megint csak nem jön be.
Biztos én vagyok túl igényes.
A következő, szerintem nagyon is életszerű elvárásaim lennének.
Tudjon egyszerre legalább 2 db 18650-es elemet tölteni, ehhez jó lenne vagy 2x2.5 A. Nem igazán tetszik a soros cella kötés inkább 2 független ág.
Csatlakoztatható legyen kereskedelmi tápokhoz, egészen a 18V-os NoteBook tápig és persze autóba is.
Ne legyen 2 kiló és ne fűtse be a szobát, az ALU hűtőborda jóval drágább mint a processzor.
Kezelése legyen egyszerű, max egy poti vagy kapcs. ami állítja a kapacitást.
Ismerje fel a hibás nem tölthető cellákat.
Figyelje a hőmérsékletet és álljon le, ha bibi van...vagyis felügyelet nélkül is működjön.
Adjon infót a töltöttségről, legalább egy változó kitöltésű illetve frekivel villogó LED-el.
Kapcsoljon le ha végzett.
Hirtelen ennyi jutott eszembe.
Ha valakinek van kedve beszállni egy ilyen fejlesztésbe, nagyon örülnék.
Sajnos én elégé idő hiányos vagyok...sok minden belefér de a kisérletezgetés nem igazán.
Elégé otthon vagyok a PIC C programozásban, NYÁK tervezés, maratás sem gond. A bitekkel boldogulok, de az ide-oda csatolt tranyók és opampok már nem az én világom.
Elgondolásom a következő:
A töltési folyamatot egy PIC figyeli és vezényeli, illetve kijelzi az állapotot. Alapesetben pár 2 LED (töltés és hiba) illetve LCD egy luxus változatban.
Ekkor jó lenne infó, hogy hol tart a töltés illetve hány perc van még hátra.
Step-down pre regulátor kb. 8V-ra. 5-6 A-ig nem gond a ChipCAD sokféle MPS IC-t tart.
Utánna LM338 fesszab. és a kimeneti ágába helyezett LM338 current limiter, ami JAXLEY kapcsolóval beállítható vagy 3-4 féle áramra, illetve egy PIC által kapcsolt Relay ami az előtöltéshez szükséges pici áramot állít.
A PIC esetleg kapcsolhatja a kimenő feszt. is egy szűk tartományban az alsó ref osztó taggal egy tranyón keresztül, ha szükséges.
Szóval nem igazán akarok agyonkomplikált buck-convertert bonyolult megszakításokkal, PWM-el meg ilyesmi....az sosem lesz kész.
A PIC figyeli a töltő áramot, soros 0.1 ohm meg egy A20x opamp-al.
Méri a cella feszültséget és plusz a comparátor bemeneten lekapcsol ha 4.2V fölé szalad.
A hőmérsékletet mérés valami egyszerű LM335, stb.
Nem legyen benne különleges alkatrész, csak ami itthon is biztos forrással beszerezhető.
Kb. ennyi..egy open project lenne...minden forrást és kapcsolást megosztanánk.
Várom a jelentkezőket és az ötleteket.
Esetleg nyithatnánk egy új topik-ot amiben csak szigorúan a projekt dolgai lennének.
(#) HeZ válasza kit6263 hozzászólására (») Márc 18, 2011 /
 
Én is építenék (beszállnék a fejlesztésbe) 18650 Li-Ion akksi töltőt (gyártótól függően 2,3 Ah kapacitás körüliek, ami lineárisan csökken - 500 töltéstől kb 1,8 Ah-ra).
Varta: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/230810/ETC2/LIC18650-24AC.html, Standard töltés: 1,2A, 3 óra. Rapid töltés: 2,4A, 2,5 óra.
Sanyo: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/150088/SANYO/UR18650F.html, ez 2,3A-rel töltve 3 órát mutat feltöltési időre.

A célig az egyszerűbb, kompromisszumosabb út:
- cél IC-vel: MP2607 (bruttó 638 ft Chipcad-nél), 1,5A töltőáram, áramkörben tölthető (Power Path Management = nem kell kivenni és külön töltőben tölteni);
- hasonló a fentihez: MCP73871 (br. 488 ft Chipcad-nél), 1A;
- csak töltő (cellát ki kell venni az áramkörből és a töltőben tölteni): MCP73861 (br. 525 ft Chipcad-nél), 1,2A.
Mindegyik minimális külső alkatrészt igényel, tartalmaz hőmérséklet monitorozást, töltési időzítőt, hővédelmet, belső FET meghajtókat, hibás cella felismerést, egy ellenállással programozható a töltőram. 5V tápfeszültséggel működnek, tehát kell 12V-5V DC-DC konverter az autós táplálásnál (MP2607 kaphat 12V-ot, de a doksi nem javasolja).

A célig a bonyolultabb utat kit6263 leírta.
Mivel a töltési idő függ a cellában maradt kapacitástól és a töltőáramtól is (doksi szerint kb 3 óra teljesen lemerített cellánál), áram monitorozással kijelezhető mennyi idő múlva kész a töltés és a teljes feltöltési időt mérve kalkulálható a cella kapacitása.
Következő: »»   26 / 323
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem