Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1263 / 3973
(#) szucsip válasza kupi hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Nem, a vezeték ellenállása nem befolyásolja. Nem sok helyre van amúgy szükség. Viszont áramkört építeni kell.
(#) kupi válasza szucsip hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Rendben. Tudnál nekem egy vonalas rajzot készíteni róla?
A ledeken kívül mit kell még vennem?
(#) szucsip válasza kupi hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
**
Vonalas rajzot majd csinálok. De mondjuk félig-meddig blokkvázlatot csinálnék, az úgy jobb lenne. Én egyébként TL494 -es IC-vel oldanám meg a feladatot.
(#) kupi válasza szucsip hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Én meg rád hagyatkoznék.Te értesz hozzá.
1db TL494 IC, 3db led, ellenállás?
Gondolom egy kisdarab nyák is kelleni fog.
(#) szucsip válasza kupi hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Igen, meg 1 kondenzátor, meg 1 potenciométer.
(#) janikukac hozzászólása Márc 30, 2011 /
 
Sziasztok!

Kitaláltam, hogy veszek elkókat, mer nincs itthon. Arra gondolok hogy minden értékből veszek, csak azt nem tudom eldönteni, hogy hány V-osokat. Én 25,vagy 50-esre gondoltam.

Szerintetek?
(#) zolika60 válasza janikukac hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Azt csak te tudod mit szeretnél belőle építeni. Vagy ezek szerint te sem. Szerintem csak úgy ne vegyél, úgyis az az érték fog hiányozni amit nem vettél. Előbb talán gondold ki mit szeretnél és ahhoz vegyél alkatrészt. :yes:
(#) janikukac válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Hát, ez az. Mindig kitalálok valamit, de sose nincs alkatrész, ezért akarok...
(#) zolika60 válasza janikukac hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
No de akkor inkább bonts magadnak. Nem igen tudsz úgy alkatrészt vásárolni, hogy amikor kell majd valami pont az legyen otthon.
(#) kupi válasza szucsip hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Mekkora kondi és milyen potenciométert kell vennem?
Tudnál konkrét értéket mondani, mert nem tudom hogy kell kiszámítani.
Köszi!
(#) janikukac válasza zolika60 hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Hát, bontani eddig csak kis értékeket tudtam: n, p kondikat...
(#) csikosgabi hozzászólása Márc 30, 2011 /
 
Sziasztok. Azt szeretném megkérdezni hogy, valaki tudja-e milyen jeleket, impulzusokat használnak a gyógyászatokba. Az ilyen akopuntúrás kezelésekkor, elektromos kezelésekkor. Hasonlókat mint az elektronikába? Szinusz, Négyszög, Háromszög?
Mekkora fesz. és mekkora áramokat használnak?
Köszönöm előre is.
(#) galzotya hozzászólása Márc 30, 2011 /
 
Na sziasztok!
Tegnap egy régi zenedobozból kiszedtem egy sztereo kivezérlésjelző.
10V-ot mértem a zenedobozban ahonnan kiszedtem.
a kérdés az hogy van-e 10 volt a gépem tápjában,mert minél hamarabb kéne(nem akarok 30km-et menni egy ellenállásért ).
köszönöm!
(#) Oraculum hozzászólása Márc 30, 2011 / 6
 
Elméletileg nincs! Csak 12 V, 5 V meg 3,3 V van benne! Azonban van fórum ami szerint egy áttekercseléssel módosítható úgy a tápegység, hogy nagyobb vagy kevesebb feszültséget adjon le!
Lesd meg! Kérdezd meg ott, hátha...
(#) galzotya hozzászólása Márc 30, 2011 /
 
Hát sajna nem találtam meg :S
(#) Georgee válasza galzotya hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Ha van IC a kivezérlés jelzőn (miért is ne lenne) keresd meg az adatlapját, de a 12 volt az még nem fogja földhöz vágni.
(#) Oraculum hozzászólása Márc 30, 2011 /
 
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_4491.html
itt kérdezd meg hogy hogyan tudsz 10 V-ot kicsikarni belőle!
Sok sikert!
(#) galzotya hozzászólása Márc 30, 2011 /
 
köszi mind a kettőtöknek
(#) galzotya hozzászólása Márc 30, 2011 /
 
amugy hol tudom megnézni az adatlapját mer' google-be nem találtam semmit.
amugy ez van ráírva:IR2OI
SHARP 52YC
ilyenből van 2 mivel sztereó
(#) szucsip válasza kupi hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Üdv!

Még fél óra, és felteszek egy kapcsolási rajzot. (csak még egyetemre is menni kellett)
(#) galzotya hozzászólása Márc 30, 2011 /
 
hmmm...szerintem kinyírtam az IC-ket mert ha rákötöm 12V-ra az első led világít mind a 2 ledsornál és ennyi.jelre próbáltam hanszórót kötni,nemment és most 1,5 voltos elemmel se
(#) leocska66 válasza galzotya hozzászólására (») Márc 30, 2011 / 1
 
Szia! Az első kettő általában világít minden VU méternél , a bemenetére árnyékolt kábellel kell rá vinni a jelet.De ezt a sort nem értem
Idézet:
„jelre próbáltam hangszórót kötni”
.Remélem segítettem.
Üdv
Tibi
(#) szucsip válasza szucsip hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Bocsi, hát képet azt nem tudtam feltölteni, mert nem jó a telefonom adatkábele...

Most csináltam belőle -egy konyhakés segítségével- "USB <---> blankolatlan fityegő" átalakítót.

A lényeg: a TL494 IC igen sok lábát földre kell kötni

1, 7, 9, 10, 13, 16 (ezek mind 0V-on legyenek, azaz az akku negatív sarkán)

a 12-es lábra kell kötni a + tápot, és egy kb 100µF -os elektrolit kondenzátort, aminek a másik pólusát szintén földre.

A 6 -os kivezetés és a föld közé be kell tenni egy kb 10kOhm ellenállást, az 5-ös kivezetés és a föld közé pedig egy 10nF-100nF kondenzátort.

A 2,15,14 -es lábak legyenek összekötve, és ezek közös pontjára egy minimum 1kOhm, max 100kOhm értékű lineáris potenciométer egyik vége legyen kötve. A potenciométer másik végét földre kell kötni. A középkivezetését pedig az IC 4-es lábára kell kötni.
(ez fogja majd a fényerőt szabályozni)


2 LED lehet sorba kötve, ezzel sorba még egy ellenállás legyen. Aztán ezekből a "blokkokból" lehet csinálni akár 5-öt is, amiket aztán párhuzamosan lehet kötni.

A blokkok + oldala menjen tápfeszültségre (IC 12-es kivezetése), a negatívabb fele pedig menjen a(z amúgy összekötött) 8-11 lábakra.

A LED -ekhez az ellenállást még nem tudtam kiszámítani, mert tudni kéne hogy mekkora a LEDek nyitófeszültsége, és hogy max hány mA áramot bírnak ki.
(#) szucsip válasza szucsip hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Elméletileg itt van a rajzom.
(#) galzotya válasza leocska66 hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Van a jel(az ugye 3 kábel,mert ez sztereó)és van egy pozítív,negatív rész is.
Na a jel-nek a 3 kábelét(egszerre csak 2-t)próbáltam rákötni a hangszóróm kimenetére(mert nekem egy kábel közvetíti az áramot a 2 hangszóró közt és az ki lehet húzi a bal oldaliból).Arról nem kapott jelet,nem villogott.
Aztán próbáltam egy 1.5.V-os elemmel,amiről megintcsak nem ment.Úgyhogy gyanítom hogy ez az "árnyékolt kábel"a gond.Leírnád hogy az mi?előre is köszi!
Galzotya
(#) jdani hozzászólása Márc 30, 2011 /
 
Hali. Egy 12Vos duda motorkerékpárról: Ha dudálok, az a rendszerben zárlatot okoz, mivel a duda ,,zárlattal,, működik, durván kifejezve. Ezt valahol nem lehet megoldani, hogy a duda az működjön, de valami diódával, agy kondival megoldani, hogy az aksit ne zárlatolja?
(#) pcroland válasza jdani hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Hány ohm -os a duda? Próbáld ki azt, hogy akksira rákötsz egy izzót utána a dudát és ha nem halványodik nagyon az izzó akkor jó úgy is. Ha tényleg majdnem zárlat, akkor köss vele valamit sorosan.
(#) jdani válasza pcroland hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Nemtudom hány Ohmos. Az aksira egyenesen, és akkor dudáljak, hogy el-e oltódik? Egy PIC vezérelt LCD van a mocin, és amikor dudálok, megkukul az egész, elmegy a világítás, a kiejzés, újraindul a PIC.
(#) Elombre hozzászólása Márc 30, 2011 /
 
Sziasztok!
Azt szeretném megtudni, hogy hogyan tudnék egy Omron G5LE-1 relét bekötni Proli007 által megadott kapcsolás a kimenetére. Úgy, hogy a impulzusidő alatt meghúzzon.
Előre is köszönöm!
(#) blackdog válasza janikukac hozzászólására (») Márc 30, 2011 /
 
Gondolom te is azzal problémával küzdesz (a pénz hiányát leszámítva), hogy nincs egy elektronikai bolt a közeledben ahova bemész a hiányzó alkatrészért.
Én elektrolit kondikból 470 µF -ig 25V és 50V vettem. 50V -ból van a legtöbb. 470 µF felett 100V.
Ellenállásokat is úgy vettem, hogy 1% / 0,6W. Minid 10-10 darabot veszek. Most már látom, hogy mik a gyorsan fogyó értékek egy kezdő számára így azokból 20db veszek mindig, ha fogy. (pl.: 47 nF, 470 nF, 1 uF, 47 uF, 100 uF, 47 ohm, 470 ohm, 1k, 4k7, 1M stb..)
Sajnos nem tudsz mindenre felkészülni. Nekem most kb. 9000-10000db alkatrészem van (100-150 fajta), de mindig akad olyan ami hiányzik.
Következő: »»   1263 / 3973
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem