Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   573 / 1385
(#) elektromos hozzászólása Ápr 21, 2011 /
 
Sziasztok! SMD-s panelt csinált már valaki, aki feliratozta mind a két oldalát (pozíció rajz)? Ha igen, tenne fel róla képet?
(#) Attila86 válasza elektromos hozzászólására (») Ápr 21, 2011 /
 
Én csak az egyik oldalt. Az nem jó? A két oldalas ugyan úgy nézne ki szerintem...
(#) elektromos válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 21, 2011 /
 
Hol találok róla képet? Meg szeretném nézni. Laminállásal készítetted rá a pozíció rajzot?
(#) gabor128 válasza oxygen hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
Heló!

Sikerült beszereznem 100%-os réz-szulfát kristályt gazdaboltban, amely 25% rezet tartalmaz. Szép kék színe van.
Le tudnád írni, hogy pontosan hogyan lehet ebből rezet az adott felületre felvinni??

(Nézegettem a youtube-ot. Ott vízzel felöntik, majd pl kávésfilteren átszűrik. Jó lenne tudni az arányokat, hőmérsékleteket, időtartamokat, iiletve a további teendőket, mert ezeket nem nagyon részletezték. Többnyire kristály növesztésekről vannak videók felrakva, de arról, hogy pl hogy lehet kerámiára rezet felvinni, arról semmit sem találtam.)

Kösz!
(#) gulasoft válasza gabor128 hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
Kénsavban fel kell oldani, és a rezezendő felületet vezetővé kell tenni. Miliméternél nagyobb felületekben ne gondolkodj. Nyákgyárakban palládiumot visznek be a megmart felőlet lukjaiba, ezt valamilyen úton, lecserélik, vagy kiegészítik rézatomokkal, és galvanizálnak rá rezet. Palládium helyett lehet használni házilag ezüstnitrát oldatot, de borzasztó drága az is.
Én grafitot és festéket használtam, ennek az a hátránya, hogy a festékes grafit rajta marad a felüldten, ezzel mechanikai behatással le lehet vakarni a rezet a grafitos rétegről, még dolgozok a dolgon, hogy ez a grafitos réteg vékogy is legyen, de vezessen is. Szóval az a rézgálic a legolcsóbb része a galvanizálásnak.
Oxygen még nem tette közzé a módszerét, egyszer csináltam, cirka 2 órás procedúra 5-8 vegyszer, nem egyszerű, ezért kísérletezem a grafitosal.
(#) Attila86 válasza elektromos hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
Itt van két kép:
Bővebben: Link
És itt van az egyik nagy felbontásban:
Bővebben: Link
(#) titi válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
Szerintem a kolléga azért említett kétoldalast, mert Őt az érdekli, hogy a fóliaoldalra is lehet-e így pozíciórajzot tenni. Tehát nem az ültetési, hanem a forrasztási oldalra.
(#) gabor128 válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
Kösz az infót.

A kénsavat azt nem tudom hogy honnan lehetne beszerezni (ha jól tudom ez az anyag is engedélyköteles. Legalább is a Reanal Lab-nál).

Hát. Az általad leírtak alapján teljesen le vagyok hangolva.
Én arra szerettem volna használni, hogy pl megveszek egy kerámiapoharat és annak az oldalára egy kis nyákot felviszek meg néhány alkatrészt ráforrasztok. Pl astabil mv. SMD-ből LED-ekkel.

Viszont ezek alapján nem értem, hogy ha bemegyek egy alkatrészüzletbe és veszek egy műgyantás egyoldalas nyákot, akkor azt pl. hogyan tudják legyártani??

(Hallottam olyan eljárásról, hogy a réz lapot rávasalják a hordozóra. Persze nem um vékonyat.)

Esetleg a lézernyomtatós rajzot rá lehetne vasalni a felületre? Az valamilyen szinten vezető anyag, hiszen a maga a nyomtatás is ezen az elven zajlik. Erre rágalvanizálni a rezet, majd forrasztás után lakkal lefújni.
??

Nem igaz hogy nincs egy normális, viszonylag egyszerű módszer!

De kösz mégegyszer a hozzászólást!
(#) gulasoft válasza gabor128 hozzászólására (») Ápr 22, 2011 /
 
Kénsav helyett jó az akkumulátor sav is, azt talán minden benzinkúton kapni, kicsit hígabb, de jó az is.
Anyákra rágőzőlik ha jól emlékszem, de lehet hogy ragasztják, mindenesetre semmi olyan amit otthon meg tudsz vailóuisítani.
Lézerről teljes tévedésben vagy. A lézerben lévő (régen szelén, mostanában fala szerves izé) henger válik töltötté amire ettől feltapad a por, azt átviszi a papírra, ahol 200 fok körül beégetik, tehát a végeredményt inkább a hő mint a vezetőképesség alakítja ki, tehát ez az út is járhatatlan.
(#) J-O-E válasza gabor128 hozzászólására (») Ápr 23, 2011 /
 
A Conrad-ban árulnak folyékony ezüst nevezetű körömlakkhoz hasonló kiszerelésben bármire rákenhető vezető sávot, de forrasztani nem lehet tehát csak felragasztgatott alkatrészeket tudod összekötni hogy működjön egy kerámia poháron. Vagy régebben találkoztam öntapadós rézfóliával, de szerintem csinálni is lehet.
(#) gulasoft válasza J-O-E hozzászólására (») Ápr 23, 2011 /
 
Mond az árát is, akkor lesz képben a kollega.
(#) J-O-E válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 23, 2011 /
 
Igaz a lényeg "Silberleitlack - Vezetőezüst 53 00 42" 2290,- Ft én még ezerpárszázért vettem és sok javítást kibírt és most néztem még jó, pedig sok éves.
529532 ÖNTAPADÓS RÉZFÓLIA 2690,- Ft sajnos ezek nem a gazdaságos verziók csak megoldják a lehetetlent
(#) elektromos válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 23, 2011 /
 
Köszi a képet, de én SMD-s panelt kérnék, ha lehetne. Hagyományos az egyszerű, de az SMD-s, ahol zsúfolva vannak a 0805-ös SMD-k? No, olyan kell nekem, aki már csinált házilag ilyet.
(#) patexati válasza elektromos hozzászólására (») Ápr 23, 2011 /
 
0805 jó én is rákaptam mostanság
(#) Petjaa hozzászólása Ápr 24, 2011 /
 
Sziasztok!

Először is Kellemes Ünnepeket Kívánok Mindenkinek!
Másodszor egy olyan kérdésem lenne, hogy valakinek van e valamilyen tapasztalata a Samsung ML-2525 típusú nyomtatóval kapcsolatban. Olyanra gondolok mint pl. a másik Samsung nyomtatónál tapasztalható hullámos nyomtatás, vagy pl a nyomtatás fedettsége és ehhez hasonlók. Leginkább levilágításhoz filmet szeretnék nyomtatni vele.

Előre is köszönöm Petjaa!
(#) janikukac hozzászólása Ápr 24, 2011 /
 
Sziasztok !

Nekem olyan kérdésem lenne, hogy ti hogyan vasaltok?
Én úgy szoktam, hogy szépen megvasalom a papírt a nyákra, akkor zsepivel dörgölöm , és így nagyon sokszor. Sajnos az a baj, hogy van, hogy nem tapad meg a festék, pedig szinte 5 percet vasalom, de a nyák lemez meg megég, azaz maratás után furán néz ki helyeken a lemez.
A lemezt mindig fényesre csiszolom, 96%-os etanollal meg zsírtalanítom miután megmostam tisztítás után.

Valami tipp?
Leviliágítós módszer pontosan hogy megy? Positive-al lefújom, rárakom a fóliát , levilágítom, előhívom, marom , fúrom? A positive lakk sokáig elég, mennyi a transzparens fólia, drága lévilágítót csinálni? Csak fényérzékeny nyákkal működik?
(#) sprofan válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Második részben lévő kérdéseidre a válasz: Bővebben: Link
Csupán egy komplett 22 oldalas cikk: Bővebben: Link
Illetve egy negyed órás videó van erről itt fent...: Bővebben: Link
Talán egy egészen kicsikét kereshetnél mielőtt kérdezel, mi azért vagyunk hogy segítsünk, de egy kicsit túlzásba viszed lassan.
(#) janikukac válasza sprofan hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Hmm, olvastam is, csupán a tapasztalataitokra voltam kíváncsi, és legalább Húsvétkor ne harapjatok!
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Ja, és sok apró kérdést is feltettem, amire a filmben nem kapok választ.
(#) Zoli_bácsi válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
A filmben minden benne van, ami ahhoz kell, hogy ezzel a technikával egy panelt meg lehessen csinálni. Valós, a gyakorlatban is kipróbált arányok, eszközök, ötletek vannak bemutatva. Egyszóval minden adat benne van.

Milyen kérdés merült fel?
(#) sprofan válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Választ kapsz minden kérdésedre, maximum nem voltál elég figyelmes, az pedig hogy éppen húsvét van, vagy netán holnap lesz a világvége, még nem mentség semmi alól.
(#) janikukac válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Meddig elég a lakk, mennyi a fólia, levilágító mennyi?! Ezek, de a vasalásos kérdésre is várok választ, mert bosszant, hogy mindig elrontom.
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Még valami kérdés felötlött! Ugyanúgy le lehet világítani a fényérzékeny nyákot, mint a Zoli_bácsis nyákot, tehát ott is fóliára rajz fel, és csak simán UV alá rakni?
(#) DanyyX válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Nem elég meleg a vasaló, vagy nem nyomod rá eléggé. 5 percig biztosan nem kell vasalni, főleg ha a nyákot is megégeti. Csiszolni se mindegy mivel csiszolod.
(#) sprofan válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Meddig elég a lakk?- attól függ hogy fújod, ha okosan, sokáig.
Mennyi a fólia? attól függ hol veszed, erre 110Ft, de jó a pausz is 20Ft, vagy olajos papír.
Levilágító mennyi?! Attól függ miből építed és hol veszed, ledes olcsóbb, fénycsöves drágább.
(#) Zoli_bácsi válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
A vasalásnál próbáld meg az előmaratást. Keverd be a szokásos maratóanyagot, és abba a lecsiszolt, megtisztított, zsírtalanított nyákot beteszed néhány másodpercre. Amint egyenletesen bebarnult, kiveszed, leöblíted, megtörlöd és vasalod, vagy laminálod a nyákot. A lényeg, hogy oxidrétegre kerüljön a minta. Nekem nagyon jól sikerültek ezek a kísérletek.
(#) janikukac hozzászólása Ápr 24, 2011 /
 
Elolvastam mindenki tippjét.

Ha a fényérzékeny nyákkal meg lehet oldani ezeket a folyamatokat, szárítás egyéb nélkül, akkor lehet, hogy rövid időn belül áttérek a levilágításra, mert sokkal jobb minőséget eredményez.

A vasalás meg.. Ha sokáíg vasalom, akkor meg szoktam égetni ugye, de van ahol a festék nem tapad, pedig egyenletesen vasalok..
(#) gulasoft válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Csinálhatod dry fóliával is
(#) janikukac válasza gulasoft hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Az jó lenne. De az csak ugye annyi, hogy ott is a fóliát UV-val rávilágítom, előhívom, marom?!

Kb hány UV ledet kell használni, és miről kell ezt táplálni?
(#) Ricsi89 válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 24, 2011 /
 
Lehet rossz a festék a nyomtatóban. nekem is volt ilyen, amikor még réges régen vasaltam. A gyári tonerrel nem volt gond, de miután töltőporral fel lett töltve, azután sehogy sem ragadt rá a nyákra. Majd áttértem a fotózásra. Azóta a nyomtatóval csak a maszkot nyomtatom. Na meg kapott rendes tonert is azóta a gép, amivel már talán lehetne kísérletezni, de nem izgat a dolog.
Következő: »»   573 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem