Fórum témák
» Több friss téma |
Sajna ezzel sem lett jobb. Talán a triak tulajdonsága ez a pillanatnyi vezetés. Végülis annyira nem probléma, 10 bekapcsolából 1-2 berántás volt, de ezek legtöbbje nem tudta annyira behúzni a relét, hogy az érintkezői zárjanak.
Másik fórumon is felvetettem a témát, ajánlottak egy doksit, de én nem találtam benne a megoldást. Amúgy hasznosnak tartom ezért ideteszem a címét hátha érdekel vkit: http://www.st.com/stonline/products/literature/an/6785.pdf Kösz a segítséget elektrorudi, ha van még ötleted írj!
Úgy se jó, majd próbát teszek más tipusú triakkal is.
"Talán a triak tulajdonsága ez a pillanatnyi vezetés"
Igen. Minden adatlap utal rá: dU/dt jellemzővel. Ha nagy a bekapcsoláskor a pillanatnyi feszültség, akkor vezérlés (rövidre zárt MT1 és gate) nélkül is begyújt egy félperiódusnyi időre. Egyes alakmazásoknál (típusoknál) segít a VDR, máskor nem kerülhető el a soros induktivitás + paralel kondi a betápnál.
Köszönöm a válaszokat, mivel soros induktivitással nincs kedvem bajlódni, ki fogom próbálni az említett BTB triakot.
Sziasztok! Először is köszöntelek benneteket, én még új vagyok itt, ahogy olvasgatom a fórumokat... tök jó témák vannak. Tudnátok segíteni nekem? Szeretném megkérdezni, hogy BT137 tirisztort milyen másfajtára lehet kicserélni? Par lámpa vezérlő dimmerbe kellene, csak nem ez a BT137, hanem ha lehetne, akkor valami más... A választ előre is köszönöm. Üdv: Neil
Üdv!
Most akkor hogy is van ez? MOC3061 alapján (datasheet kivágott png) megépítettem terv.png-n láthó kapcsolást. A BT151 nem igazán jó ez oké ezt mondjuk kicserélem BTA10-re.Max 8A lesz a terhelés. Viszont ez a kapcsolás bebizonyosodott nem használható induktív fogyasztók meghajtására. (folyamatosan elfüstöl az R23 360R ellenállás) MOC3023 nem annyira fekszik mivel nincs benne nullátmenet kapcsolás. De.Most jön a lényeg: Az eredeti vezérlő elektronika TLP3063-ból (ez ugye szakasztott MOC3063) és BTA16-ból állt 180 Ohmos ellenállással tehát rezisztív módon bekötve.Mint ahogy a 3023 application kapcsoláson látható.Az induktivítások eredetileg 14db 100 W fénycső volt. Az új vezérlésnek ilyen sokat nem kell majd elvinni egyszerre.(Azaz egy triacnak) Kicsit megkavaróak ezek az információk.A kérdéseim ezzel kapcsolatban a következők: Ha átalakítom terv.png-t kiiktatom R22-t és R23-at kicserélem 180 Ohmosra.Illetve BT151 et kicserélem BTA10-re vajon fog működni vagy ismét csak füstöt fogok eregetni?Esetleg még R22 helyére be tudok tenni 0.1uF.Számít hogy hol a kapcsolásban a fázis ?Másik oldalon LOAD mögött nem lehet?Villás dugót be lehet dugni fordítva is akkor azt hogy védem ki? Előre is köszönöm a hozzáértő válaszokat.
Szia! A BT137-es félvezető az tirisztor hanem triak. ( Lásd adatlap. ) Én minden további nélkül merem ajánlani a BT138/600; vagy a BT139/600-as tipust. Ha viszonylag nagy áramot kell vezérelni akkor a BT139/600 (16A) -nál vannak nagyobb áramúak is. De rendszerint egy 16A-s triak elég szokott lenni. [OFF] Szerintem a legtöbb triakkal el boldogul MOCxxxx.
Szia! Az a gond a kapcsolásaiddal, hogy mind OHM-os fogyasztóra vannak tervezve. De ha PL: a MOC3021-es adatlapját figyelmesebben megnézed, akkor a melléket rajzokat is biztosan meglátod. Lásd mellék. A legfölső az OHM-os fogyasztóra van, de az alatta levő másik kettő már induktív terhelést "kapcsol".
Idézet: „Számít hogy hol a kapcsolásban a fázis ?” Egy válóáramú eszköznek elvileg mindegy hogy, hogyan kerül sorosan a fogyasztóval. Ez főleg dugvillás készülékekre jellemző. De alapvetően az a szabály, hogy a FÁZIST kapcsolja a kapcsoló elem, ami lehet hagyományos érintkezős vagy elektronikus félvezetős is...
Na igen. Nem a bekapcsolással van a gond. Csak egy megfelelően méretezett RC tag kell, ami snubberként működik. ( Tehát kioltja/elnyeli az induktív lökéseket, amik a kikapcsoláskor jelentkeznek. )
... Na igen! :yes: Oda valami jóminőségű és megfelelő teljesítményű (0.6W) FÉM RÉTEGELLENÁLLÁS illene!
A szén rétegellenállások nem nagyon bírják az ottani körülményeket. Avagy az induktív - kapacitív feszültség és áramlökések a szén rétegellenállásokat átüthetik - túlterhelik. ...
Sziasztok!
Kicsit hagy kötözködjek a szén rétegellenállással kapcsolatban. Vannak speckó kivitelek is, például: Bővebben: Link
Nade az eredeti vezérlés akkor hogy a francba
müködött amikor csak egy ellenállás van benne. Kipróbáltam de a optotriac ellenállás R23-at kicseréltem 180 Ohm ra de az is elfüstölt.. Én 3063 al próbálkozok építsem meg induktív kapcsolással és akkor jó lesz?
Szia!
Nem cserélted fel véletlenül a triak A1 A2 lábait?
Olyat lehet?
Melyiknek kéne lennie az A1-nek akkor?
Néztem közben kipróbáltam egy kapcsolást
ami induktívnak készült.Snubber-el a hűtőventik müködnek.Viszont a fénycsővet kötök rá azonnal elsül a snubber vezetősávja.( talán a fázisjavító kondik miatt amit a párhuzamosan a fénycsővekhez tettem)Viszont miután leégett a snubber vezetősávja már működik a bekapcsolás normálisan.(Maximum lehagyom egyenlőre az RC-tagot) Ha relével csináltam volna már rég menne.
Sziasztok!
A következő problémával állok szemben. Van egy 3fázisú (fázisonkénti fűtőszállal(~35Ohm/szál (4100W/szál)) rendelkező) kemence. Mennyire kivitelezhető BTA16 és moc-vezérőICk-el a hőfokszabáylzása. A lényeg,hogy a fűtőszálakat nem külön dimmerel (azaz külön3potival) akarom szabályozni,hanem 1 el. Ezért gondoltam optocsatolásra ill.,hogy könnyen átalakítható leszen majd PC-vezérlésűre. A kérdésem tehát az,hogy egy PWM-jelet mennyire tud átvinni a moc. Mivel a fázisok el vannak csúsztatva én 3db (555-re) gondoltam 1 potival. Köszönettel Unbreakable
Szia!
Nagyon lassú PWM jel kell, és akkor megoldható. Itt van egy jelalak a váltóáram PWM vezérléséről: Bővebben: Link Ugyanez megoldható 3 fázisra is.
Hello!
Köszi szépen a választ. Akkor azt hiszem úgy lesz megoldva,hogy 3 Triac a 3 optocsatolóval + egy AD595. A hőmérsékletét viszont úgy fogom szabályozni,hogy mikor a kemence eléri a kívánt hőfokot,akkor párhuzamosan az AD595 az összes optót lekapcsolja,ill ha kevesebb,akkor be. Ez így hejtálló szerinted? Dolgoz(tál)ott már valaki az AD595-el. Linkeket elfogadok! Köszönettel Unbreakable
Megnéztem ezt az AD595-öt...
Ez egy mérőerősítő IC hőelemekhez, beépített hidegpont kompenzációval. Ez az IC nagyon jó, ha neked fokra pontosan kell mérned hőmérsékletet, de cserébe nagyon drága is. Ám ezzel az IC-vel még nem vagy kész, kell hozzá valami ami feldolgozza a jelét, és annak függvényében kapcsolgatja a kimenetet. Nem tudom milyen hőfoktűrés megengedett, de ha 10-20 celsius fok még belefér, akkor sokkal olcsóbb megoldások is vannak.
Szívesen fogadok más alternatív megoldásokat is,lényeg hogy minél hamarabb beüzemeljem és a hőfokot relatíve be tudjam állítgatni. Egyenlöre ennyi is elég. Mind a szonda méréséhez,mind a fűtőszálak meghajtásához szívesen fogadok egyszerű megoldásokat.
Üdv Mindenkinek!
Nem tudom hol rontottam el, segítséget kérek. A mellékelt kapcsolás működik, szabályoz, a baj csak az, hogy leszabályozott állapotban a 230 kimeneten állandóan 6 V feszültséget mérek. Mi okozza, illetve milyen alkatrészt kell milyen értékűre cserélnem, hogy ez ne legyen meg. A triak BT137, az optotriak MOC3021, az érzékelő egy 100K PTC Köszönettel: farkasatti
Szia!
Ezen ne akadj fenn, mert nullára úgysem fog leszabályozni az áramkör.
A triak védő RC tag okozza, Ha terheled a kimenetet csökken az értéke.
Most tüzetesebben át néztem ezt a kapcsolást a 470ohm az a2-re kell kötni, nem az rc tag közöséhez. Ennek néz utána. A másik mit fog hajtani? Ha ohmos fogyasztót akkor kellene bele egy null átmenet vezérlés. ha lesz kérdésed válaszolok.
Sziasztok hobbitársak!
Triakos teljesítmény szabályozót építek, és problémába ütköztem. A teszt-terhelésként használt 60W-os körte 90°-150° gyújtásszög tartományban végig kb. negyed fényerővel világít, és vibrál (még csak nem is 50Hz-el). 150°-180°-os tartományban szép egyenletesen változik a fényerő. A gyújtójelet egy pic12 állítja elő, egy MOC3020-on keresztül a BTA16-600 triak részére, a mellékelt adatlapban szereplő áramkör szerint. Rin=330ohm, a 180ohm helyett pedig 220 van, de ezeket az értékeket már próbáltam változtatni, nem sok sikerrel. Nullátmenet detektálás egy tlp112 opton keresztül az INT pin segítségével történik. A gyújtó impulzus szélességét is próbáltam állítani szintén eredmény nélkül. Érdekes még, hogy a magasabb gyújtásszögek esetén hallani, ahogy a félvezető tirisztorosan zenél, viszont ebben a 'köztes' tartományban elhallgat. A gyújtásokat a pic kiadja, ezt ellenőriztem a logic-toollal, de szkópom nincs, ezért csak tippelni tudok, hogy valamiért bizonytalan a gyújtás ebben a tartományban (ezért is vibrál). Van esetleg egy tapasztaltabb szakinak ötlete, hogy lehetne megszüntetni a hibát? köszi és üdv!
Szia!
Én úgy gondolom, hogy ha a PIC-nek van nullátmenetérzékelése és ezt használja is, akkor olyan optotriakot kellene választani, amelyik nem nullátmenet-kapcsolós. Lehet, hogy kavarodás van a két eszköz pontos szinkronizációjában. A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2012
Vagyis sohanapján fog fázist hasogatni a nullátmenet kapcsolós opto...
Lehet előtte akármilyen eszköz, őtet arra gyártották, hogy nullátmenet környékén gyúttogasson. A 3021, az már döfi ide.
FRANC FRANC FRANC!!!
3021-et akartam betenni, annak is néztem az adatlapját, csak aztán rendelésnél elcsúszott a dolog Köszönöm az észrevételt. (mentségemre legyen, a hestore-ban nincs is 3021...) Kösz még egyszer. Gellert |
Bejelentkezés
Hirdetés |