Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » NTP vezérelt digitális óra RasPi-val
NTP vezérelt digitális óra RasPi-val
Szerző: Feri007, idő: Ápr 3, 2015, Olvasva: 10835, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   1 / 5
Egy RaspberryPi talán még túl drága ahhoz, hogy csak óraként használjuk, ám az összállítással szerzett tapasztalatokat felhasználhatjuk más projekteinkben. Megismerthetjük -alap szinten- az SPI busz kezelését, a MAX7219 áramkörrel gazdaságosan, problémamentesen kezelhetünk időmultiplex módon LED-mátrixot, hétszegmenses kijelzősort. Azáltal, hogy egy néhány soros shell script kezeli az órát, nagyon könnyen a igényeink és lehetőségeink szerint módosíthatjuk a megjelenítést.

Úgy kezdődött, hogy elhatároztam, én is megépítem életem első NIXIE-csöves óráját. Sok projektet átnéztem, de az enyémnek nyilván különböznie kell az összes eddigi konstrukciótól . Lassan-lassan kialakult - de még mindig módosul - a követelménylista. A műszaki kívánalmak közé szentimentális szempontok is vegyülnek, de hát a hobbi elektronika ilyen dolog. Lássuk tehát:

  • Legyen hat kijelzett digit, tehát mutassa a másodperceket
  • Ha már mutatja a másodpercet, legyen másodperc pontos
  • Ne kelljen állítgatni, mindig pontos legyen, téli-nyári időszámitást is vegye figyelembe
  • Áramszünet után is legyen pontos
  • Kompakt, egyszerű felépítésű legyen
  • A vezérlést magam szeretném megírni
  • De a programozás hatékony legyen (Bocs, assembly nem játszik...)

A pontossági igény miatt a kvarcoszcillátoros megoldás kiesett.
DCF-77 vevővel rengeteget kisérleteztem, és nem jártam szerencsével. Van egy gyári rádiós asztali órám, az is a legváratlanabb helyzetben képes teljesen pontatlan időt mutatni.
GPS-vevő: kábel, fix telepités - körülményes.
Régóta izgat viszont, hogy az internetről "beszerezhető" NTP (Network Time Protocol) időt hogy lehetne egyszerűen kijelezni. Mindig pontos, internet mindig (?) van, időszámitást, időzőnát figyelembe veszi. No, de ehhez egy olyan platform kell, amin TCP/IP rendelkezésre áll. Pontosabban UDP/IP, ugyanis az NTP UDP-t használ. Pl. ez a projekt http://tuxgraphics.org/electronics/201302/avr-ntp-clock-2x.shtml klassz munka. Nekifogtam, hogy az időmultiplex kijelzést is beleírjam. Elég sok időt eltöltöttem a programozással. Nem sorolom, beletörött a bicska. A téli-nyári átállítás sem biztosított. Keressünk valami hatékonyabbat!
Talán a RaspberryPi az első kompett számítógép, ami egyrészt komfortos Linux környezetet nyújt, kicsi, nem fogyaszt sokat, és a hardver illesztése sem tűnt nehéznek. Tehát ideális platform beágyazott feladatokhoz, Talán lehetne olcsóbb. Találtam erre is megoldást, no nem olcsóbb RasPi-t, hanem... De erről majd egy másik cikkben, ha van rá igény.
Első körben egy LED-es, hétszegmenses kijelzős prototipust építettem. Gondoltam, érdemes megosztani az eddigi tapasztalataimat. 


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   1 / 5
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem