A nikkel akkumulátorok időszakos, vagy rendszeres kisütése a gyártók szerint is ajánlott. Ennek megoldásában próbál segíteni az általam készített egyszerű kis kapcsolás. De ez a „tízperces” áramkör, még egyéb alkalmazásokra is használható.
Akkumulátorok „kisütése” alatt, természetesen, az akkumulátor névleges kisütési feszültségére történő lemerítését értjük, meghatározott kisütő áram alkalmazása mellett.
A Ni-Cd alapú akkumulátorokat, a memória effektus elkerülése érdekében, szinte minden feltöltés előtt ki kell sütni.
A Ni-Mh alapú akkumulátoroknál a memória effektus nem olyan jelentős mértékű, de ha azokat „időre” töltjük (azaz a töltőáram és a kapacitás ismeretében állítjuk be rajta a töltési időt), akkor az így töltött akkumulátorok kisütése is javasolt, töltés előtt. Gyakorlatilag szinte minden egyszerű töltőkészülék ezzel a töltési módszerrel él. Intelligens töltőkészülékek persze kisütés üzemmóddal már rendelkeznek, és nem a töltés idejét határozzák meg, hanem a töltési feszültség csökkenésének pillanatát (-dV).
1. ábra Kisütési karakterisztika Ni-CD és Ni-Mh cella esetén
A gyártók által közreadott kisütési karakterisztikákból kiolvasható, hogy a kisütés végfeszültsége mindkét típus esetén 1 V. A kisütő áramot magunk választjuk meg. Az általam ajánlott 300 mA-es kisütő áram esetén még a 2300 mAh kapacitású akkumulátor is kisüthető. Így a teljesen feltöltött akkumulátor kisütése közel hét és fél óra alatt végrehajtható. Természetesen a kisütő áram értéke magasabb is lehetne, de vegyük figyelembe, hogy általában elsődleges célunk nem a teljesen feltöltött cellák kisütése, hanem a különböző lemerültségű cellák egységes és teljes lemerítése.
A cikk még nem ért véget, lapozz!
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!