Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   935 / 2208
(#) (Felhasználó 1947) válasza Action2K hozzászólására (») Márc 24, 2010
Ezek elég jó kondik, annó a matávnál a telefonközpontokhoz is használták.
(Gyártották itt,Szombathelyen is)
Nekem is van egy csomó, ha a méret nem lényeg, használhatod nyugodtan.
400V DC-ig, vagy egy kicsit kisebb váltófeszig (kb:250-280V-ig)használható.
A hermetikus tok miatt "örökös+1 napos" darab.
(#) llaci56 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 24, 2010
Most akkor váltóban, vagy egyenben viselnek el többet?

Egyezzetek meg Köbükivel!
(#) (Felhasználó 1947) válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 24, 2010
Szia !

Egyezkedni felesleges.
DC-n többet elvisel. AC-nál az effektiv érték számit.
Tehát egy 400V egyenfeszre gyártott kondi 200V váltófeszt (vagy picit többet) visel el.
Ha esetleg hazudnék is, a mellékelt fotón lévő felirat biztos nem
Az 1000V- alatt 400Vac látható.
Részemről téma lezárva.


Eroid 22n.JPG
    
(#) sturbi válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 24, 2010
Nálam is nagy becsben vannak az MM kondik. Amelyeket meg lehet formázni azok szerintem nagyon jók (minden bizonnyal vannak jó és rossz szériák belőlük, még évjáraton belül is). Tantál kondik ügyében hgy állításával értek egyet. Az öreg, használt, bontott alkatrészekkel semmi gond nincsen, bemérés után jók. Gondoljunk csak arra, hogy a műszerellenállások, kondik stabilitását mesterséges öregítéssel próbálták biztosítani. Egy régi, sokat látott alkatrész már kellően öregített, stabil állapotban van, legfeljebb eltér a ráírt értéktől, azért kell bemérni.
(#) sturbi válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 24, 2010
Természetesen egyenben visel el többet, hiszen a ráírt 400 V egyen az 400 V csúcs, ha 400 V váltó van ráírva az pedig több mint 560 V csúcs (tehát egy 400 V-os kondi egyenben 400 V, váltóban csak 285 V), és még nem beszéltünk arról, hogy a váltóáramú összetevő meleget is termel a kondiban (kondija válogatja, hogy mennyit).
(#) kocos válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 24, 2010
Ez ugyan nem '72-es, hanem '84-es, és újak voltak. a költségvetés nem érte el a 10 ezer Ft-ot ... (PCL86 Stereo PP)

tápegység
(#) kocos hozzászólása Márc 24, 2010
Elkóknál a kulcsszó a "régi" ! A régi Ducati, meg Siemens elkó is ugyanúgy tönkremegy, mint az MM, ha 10 évig nem kap használják ..

Rubycon : egy szervízben kb naponta a szívinfarktus kerülgetett, mikor mögöttem a tápegységeket javító srác azstalán robbantak felfelé...
Ebből is csak egy bizonyos szint felett vannak igazán jó példányok, az átlagos kommersz példányok, kb megegyeznek a szintén rosszhírű Yageoval ... (ez utóbbi tpíust magára valamit ado cég alapból be sem építi készülékeibe )

Jó tapasztalataim vannak az olcsó EPCOS-szal, perzse az idő majd mindent eldönt ...

MM : kilóra vettem '84-eseket . 25 darabból az utolsó 3 ( ami természetesen nagyon kellett volna hétvégén ) formázással is menthetetlen volt, a többi kiválóan működik !
(#) sturbi válasza sturbi hozzászólására (») Márc 24, 2010
Idézet:
„...kondija válogatja, hogy mennyit...”


Ez félreérthető, úgy értettem: kondija válogatja, hogy ez mennyi lehet, az áram zömét nyilván a kondi utáni terhelő ellenállás nagysága dönti el, amit az illető kondi vagy kibír, vagy nem.
(#) lpcollector válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 24, 2010
Ebben a csöves áramkörben vagy tíz esztendeje használok tantál kondit a katódkörben, és még nem volt vele gondom. Igaz, azt nem "füleltem meg" hogyan szólna sima alu-elkóval...
(#) djklein hozzászólása Márc 24, 2010
Sziasztok!

Újból alapzaj miatt kérnék segítséget. Adott a 100W-os Laney erősítő aminek 100,1Hz-es alap zúgása van. Kicseréltem az egyenirányító diódákat 1N4007-esekre az összes pufferkondenzátort kicseréltem újra de a zaj maradt. mit lehet még tenni?
(#) Action2K válasza djklein hozzászólására (») Márc 24, 2010
Szia! Hogy állapítottad meg, hogy pont 100,1Hz? De mindegy. Az egyik megoldás a diódákkal párhuzamosan kötött 100nF-os kondik (ha lehet 500-1000V-osak legyenek). Szkópod van?
(#) djklein válasza Action2K hozzászólására (») Márc 24, 2010
Szia!
Ötletesen egy hangolót tartottam a hangfal elé. és pontosan 100.1Hz-et mértem. Sajnos nincs szkópom. Minden pontosan megegyezik a gyári értékekkel ami a kapcsolási rajzon van csak ez az idegesítő zúgás van amivel nem tudok mit kezdeni.

A gyári rajzton 8db diódával van megoldva az egyeirányítás két két dióda sorba van kötve. Ezt meghagytam Így minden diódával kössek párhuzamosan kondenzátort?
(#) (Felhasználó 1947) válasza djklein hozzászólására (») Márc 24, 2010
Igen, közvetlen a diódák lábaira forraszd a kondikat. Mind a 8-ra külön-külön.
(#) Moszkvai válasza Action2K hozzászólására (») Márc 24, 2010
Meghallgatás alapján nekem jobban bejött a nagyobb, a méret meg vele jár, úgyhogy megoldom, hogy beleférjen.
(#) (Felhasználó 1947) hozzászólása Márc 24, 2010
Kaptam lomtalanitásból egy doboz csövet, közte 4 db új 2A3-at.Üröm az örömben hogy a doboza elég szépen átázhatott az évek során, mert rá volt rohadva/száradva,és a cső lábai szép ónoxidosak.
(helytelen tárolás,ki tudja hol lehetett.)
Elektromosan jónak tűnik, de szerintetek mit csináljak a
lábaival,és a bakelit tartóval?
Ha nem muszáj, nem dobnám ki.
Arra gondoltam kiforrasztom a csőlábakat, és valahogy letekerem a bakelit tartóját.
Tisztitás után visszaforrasztom, de nem tudom mivel ragasszam vissza a csövet. Loctite 3430 szerintetek jó ide?
(#) Müszi válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 24, 2010
Idézet:
„Kaptam lomtalanitásból egy doboz csövet, közte 4 db új 2A3-at.”


MÁZLISTA!!!
(#) (Felhasználó 1947) válasza Müszi hozzászólására (») Márc 24, 2010
Van egy haverom aki állandóan turizik, tudja hogy csőbuzi vagyok és mindent összeszed nekem.
De mint látod necces hogy jók lesznek-e.
Pont ezért kéne tanács, hátha valaki már csinált hasonlót...
(#) Gery78 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 24, 2010
Szia!

Szerintem ne próbáld meg leszedni a csövek lábait, és a bakelit tartót, én inkább megpróbálnám felpolírozni, hogy fémtiszta legyen. Lehet, hogyha leveszed a bakelit tartót akkor megsérül a cső. Azt hiszem sellak-kal szokták megragasztani ezeket, mint a villanykörtéket is. De hőálló ragasztó kellene hozzá, az biztos.

(De ha nem boldogulsz vele add nekem... )
(#) hgy válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 24, 2010
Isten ments szétszedni!
Fokfefe+fogkrém óvatosan a bakelitre és a lábakra.
(#) mark.budai válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 24, 2010
Azt a szépséges!!! Ha jók, akkor csatlakozom Müszihez. 300B nem volt köztük?
(#) (Felhasználó 1947) válasza Gery78 hozzászólására (») Márc 24, 2010
Értem, de belül a fém csövekbe forrasztott huzalkivezetés biztos hogy nem oké.
Amig nincs kipucolva meg átforrasztva, addig még
csőmérővel sem érdemes nyektetni.
Elég szép árammal kell fűteni, ahogy néztem, ha nem jó a kontakt, tuti valami baja lesz rövid időn belül,akár eléghet a huzalkivezetés a bakeliton belül.
(#) (Felhasználó 1947) válasza hgy hozzászólására (») Márc 24, 2010
Szárazon, csak keféljem át vele?
(#) Gery78 hozzászólása Márc 24, 2010
Egy picit szeretnék hozzászólni a kondis témához is:

Felújítottam két réges-régi EAG erősítőt. Persze ezekben is MM kondik vannak. Némelyik már rossz volt. A rosszak helyére betettem Siemens elkót (ez is EAG-ban volt). Az erősítő tökéletesen működik. Aztán gondoltam egyet, és vettem helyettük új elkókat, azt hiszem yageo-t. Szépen beforrasztottam őket, és lehetett hallani az erősítő hangján, hogy gyengébb lett. Nem volt olyan részletező mint az MM, illetve a Siemens. Úgyhogy a vége az lett, hogy visszakerültek a régi kondik, mert sokkal szebb velük az erősítő hangja.

Csatolókondinak olajpapírt használok, nekem nagyon bevált, sokkal jobb, mint a WIMA MKP, pedig az is nagyon jó kis kondi.

Volna egy olyan kérdésem Hozzátok, hogy próbálta-e már valamelyikőtök a motorindító kondikat mint tápszűrő kondi. Azért lenne érdekes ez a kísérlet, mert ezekből is lehet kapni 40-50µF-osat, és a tápegységbe az elkók helyett ki lehetne ilyet próbálni. A motorindító kondik egyébként unipolárisak, azt hiszem olyan, mint egy MKP kondi. Szerintetek jót tenne az erősítő hangjának?
(#) (Felhasználó 1947) válasza mark.budai hozzászólására (») Márc 24, 2010
Nagyrészt ruszki csövek voltak, 5C3SZ,6P3Sz, meg ilyenek, nem tudom ezek hogyan keveredtek oda.
Meg pár Tungsram AZ4, meg ilyenek...
(#) Gery78 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 24, 2010
Nem biztos, hogy át kell forrasztani, először próbáld ki, hogy működik-e, de ha nagyon rosszak a forrasztások, akkor próbáld meg a forrasztást, persze nagyon óvatosan. Előtte mindenképp tisztítsd meg a lábakat. Az is jó lehet, hogy egy késsel finoman átkapargatod a lábakat, mintha zománchuzalt pucolnál, vagy finom polírpapírral át kellene dörzsölni.
(#) (Felhasználó 1947) válasza Gery78 hozzászólására (») Márc 24, 2010
Értem, köszi a tanácsot, megpróbálom, aztán meglátjuk mi lesz.
(#) Gery78 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 24, 2010
Megkérdezhetem, hogy Neked kellenek ezek a csövek? Mert nekem szükségem lenne 2db 5C3SZ-re, vagy AZ4-re. Esetleg, ha nincs rájuk szükséged, és megválnál tőlük, akkor vevő lennék rá...
(#) (Felhasználó 1947) válasza Gery78 hozzászólására (») Márc 24, 2010
Szia !

Nem igazán kellenek.Szerintem megoldható.
(#) Gery78 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 24, 2010
Írtam privit.
(#) mark.budai válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 24, 2010
A 6P3Sz-ektől nem akarsz megválni? 6N2P van-e?
Következő: »»   935 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem