Fórum témák
» Több friss téma |
Hali!
Rádióépítéssel kapcsolatban én egy könyvet ajánlanék: Sipos Gyula - rádiókészülékek és hangerősítők építése
Sziasztok!
Nekem van vagy 5db si4701-esem. Nagyon pici. Szivesen megvalnek toluk, ha kell valakinek. Adatlap lent. Minden digitalis rajta, PIC-el vezerelheto.
Nekem nagyon tetszik, csakhát házi körülmények között beforrasztani igencsak kivitelezhetetlen. Legalábbis az én kézügyességemel.
En azt csinaltam, hogy felforditottam es sima szigeteletlen drotokkal forrasztottam be. Igaz, hogy operacios mikroszkop alatt
Hm. Attól is függ, mennyiért adnád őket? Egyébként gyakorlati tapasztalat van a működéséről?
Az arat maganban, kulonben hirdetesnek minosul.
Sajat tapasztalatom nincs vele, gyari cuccokban hasznaljak, foleg mp3 lejatszokban es mobilokban. Annak idejen azert vettem oket, hogy a kocsimba epitsek radiot, de aztan lecserelteK az autot.
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan lehetne egy trimmeres fm vevőt átalakítani varicapos hangolásúra? Addig rendben van, hogy a "szembe kapcsolt" varicapok közti feszültséget szabályzom egy potival, de hogyan lehetne megoldani, hogy ezek stabil fesz. értékek legyenek? Én valami analóg/digit. fesz. átalakítóra gondoltam. Nem tudom, hogy ez működik-e és, ha igen, akkor milyen fesz. lépésekre van szükség? 12 voltról üzemel a rádióm és unom a trimmeres kínlódást. Azt remélem, hogy egy helipotos kapcsolással a budapesti rádiókupacban is megtalálom a kívánt adót. Apropó: Egy frekvenciastabilizáló kapcsolást is szeretnék építeni, ha van hozzá valami megépíthető kapcsolás. Előre is köszi a segítséget! Üdv
Üdv!
Mit értesz azon, hogy trimmeres hangolás? Ha már eredetileg is varikapos hangolású a vevőkészüléked, akkor azt eredetileg is potméterrel kell hangolni. Ha az a gond, hogy nem tartja a beállított állomást, akkor a hangolófeszültséget stabilizálni kell, (már ha eredetileg nem lenne benne), zener diódával. A szembe kapcsolt varikapok jelentősége, hogy egymást hőkompenzálják, valamint jobb a nagyjelű viselkedésük is. Általában minden FM műsorvevőben van AFC, ami az állomáson tartja a vevőt. (gyenge vevő + erős AFC = stabil vevő, a'la videoton) A baj az Budapesten, hogy sok különböző teljesítményű adó sugároz, így ezeket csak jóminőségű FM vevők képesek szétválogatni. Az nem elég ha egy vevő érzékeny, (ebben az esetben kifejezetten hátrány) jónak kell lennie az RF, és KF szelektivitásnak is, és a bemenet intermodulációs tulajdonságainak (nagyjelű viselkedés) is. Ezek nem az egyszerű, olcsó vevők tulajdonségai. Persze át lehet építeni a vevőt PLL es vezérlésűre, de az sem egyszerű feladat, és még a többi paraméter ugyanúgy szerény marad.
Köszi a segítséget!
Trimmerkondis a hangolás. A kondit szeretném kiváltani varicappal. A Hurka-féle ötlet (lásd feljebb)
Szóval forgókondis. A trimmer azt jelenti, hogy beállító, ezt üzemszerűen nem hangoljuk, csak a sávhatárok, és a sávhatárokon való érzékanység beállítására szolgál. Abban valóban nincs AFC, de ha csak a hangolást építed át, azzól nem lesz sokkal jobb a rádiód.
Ha az egész hangolóegységet kicseréled az már sokkal jobb, az áramkör amit titi csatolt korrekt, jó minőségű megoldás, cserébe nem egyszerű. Amit hurka rajzolt, az egy egyszerű, de komplett vevő, nem túl érzékeny, mindenesetre az egyszerűsége miatt javaslom megépíteni sokat tanulhatsz vele.
Ezek szerint jó az a varikapos helyettesítés?
És milyen varicap kell ebbe?
Üdv!
Igen, jó lehet. Olyan varikapot használhatsz, aminek a kapacitása 10 -20 tól 50 - 60 pF ig változtatható, persze függ a max hangolófeszültségtől is, amit feltétlen stabilizálni kell. Pontos típust nem tudnék mondai, nézz körül mi kapható, vagy van a fiókodban
Hello!
Szeretnék építeni egy fm rádiót TDA7021T-vel. A hangolása elvben varicap-pal akarom megoldani, viszon az aktuális frekvenciát ki akarom jeleztetni 7 szegmenses kijelzőre. Ebben szeretném segitségeteket kérni. Egy ötlet, hogy a varicap feszültségéhez rendelek frekvenciát egy pic-cel, csak sajnos az nem lesz mindig pontos érték.
Sziasztok!
Látom nem nagyon pörög ez a topic, de hátha... Használt már valaki TEA5767 modult? Vettem nemrég pár darabot, de az adatlapja elég zavaros és a példaprogramok sem nagyon segítettek. Úgy látom csak néhány bájtot kell neki elküldeni, de nem igazán világos a működése. Megköszönném, ha valaki felvilágosítana.
Tapasztalataim ugyan nincsenek, de szerintem egyetlen amit tehetsz, hogy alaposan tanulmányozod, és megérted a működését. A modult 5 db adatbájttal tudod vezérelni, aminek minden bitje vezérel valamit. Ezek pontosan le vannak írva, az adatlapon. A vezérlés I2C -n (3 vezetékes buszon) történik. Ennek időzítése is rajta van az adatlapon.
Gyanítom statikusan nem fog menni, a vezérló programmot neked kell megírni az adatlapon található folyamatábra alapján.
Igazából amit nem nagyon tudtam kivenni belőle, hogy mindig mind az 5 béjtot el kell küldeni neki vagy lehet szelektálni? Bár inkább az előbbire tippelnék.
A másik kérdésem a tápellátás lenne. Az adatlapon 3 V-van, de több helyen láttam simán 5V-os MCU-hoz kapcsolva minden egyéb nélkül.Bár a 3 V csak a chip adatlapjában szerepel, lehet, hogy a kapható moduokon van beépítve valami ami ezt a részét megoldja, de erről nem nagyon találtam adatlapot.
Igen, mindíg mind az 5 bájtot kell küldeni, különben nem tudja melyik melyik.
Az adatlapon min 2,5; typ 3; max 5 V van írva. Nyiván 3 (3,3) V on érzi jól magát. Az egyszerűség kedvéért válassz hozzá 3,3 V -os mikrovezérlőt. Én nem merném 5 V -os rendszerben üzemeltetni tartósan. |
Bejelentkezés
Hirdetés |