Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Elektromos mátrix, elektromágneses zárral
Témaindító: karacsi_maci, idő: Márc 19, 2014
Témakörök:
Sziasztok! Mivel nem vagyok járatos erre felé, remélem jó helyen teszem fel a kérdésem. Mátrix néven kerestem rá, de nem találtam itt hasonlót.
Tehát, egy olyan szerkezetet szeretnék csinálni, amiben van egy 8x8 as mátrix, fa lapok. A fa lapok sarkain rugók, erről később, így a lapok lenyomhatóak. A lényeg, hogy a következő lenne a cél. Van 3 - 4 lap közülük, amelyet ha lenyomva tartok, de csak ezeket a lapokat, akkor az feszültséget ad, és ennek hatására egy zárt elektromágneses zár felold. Az én elképzelésem az elektronikával kapcsolatban (nem vagyok járatos benne, de a múlktor videó segítségével a monitoromban cseréltem kondenzátort, tehát teljesen fakezű sem). Lenne mindegyik fa lap alján egy érintkező, és a padlón is. Ezt egy kis kb. 50cm/50cm dobozban szeretném megcsinálni. Az érintkezőkből drótok mennének egy nyákba, amiből pedig 2 drót jönne ki, ami megy az elektromágnesbe. Nyilván az elektromágneshez (is) kell áramforrás. Amikor a megfelelő 3 vagy 4 lapot lenyomom, de csak azokat, (tehát ha már +1 le van nyomva akkor nem jó), akkor az feloldaná a mágneses zárat, így az kinyílna. Ezt egyszer csinálnám meg, utána nem változtatnám, hogy melyek a fix jó gombok, tehát nem akarom programozni. Ehhez szeretnék kapcsolási rajzot. Nagyon kezdő vagyok, mind ebben, mind a fórumon, ha rossz helyen tettem fel a kérdésem, amatőr szavakat használtam, elnézést érte, igazítsatok útba, merre keressem, mint teljesen laikus. A másik kérdésem ami már barkács, hogy ti hogyan rögzítenétek a rugókat. Én úgy gondoltam, hogy 5 fa tiplit használnék. 4-et a sarkokban, az ötödiket középen, az érintkezőhöz. A négy tiplikre húznám rá a rugót, de felül is szeretném rögzíteni a fa laphoz, hogy ne legyen leszedhető.
Ezt nem túl bonyolult megoldani elektronikailag, de gondoltál-e arra, hogy az ujjaid nyomot fognak hagyni azokon a fákon amiket sokszor megnyomsz? Tehát biztonsági megoldásnak nem ajánlanám.
Akár még kapcsolókkal is megoldhatnád ezt (1x morse kérintkezôssel), azokon a kapcsolókon amiknek BE kell lenniük nyomva, azokra nyomáskor ZÁRÓ kontaktusait kell bekötni, az összes többinek pedig a nyomásra BONTÓ érintkezőit, és az összes kapcsolót SORBA kötöd egymással, és persze a mágneszárral is, meg a táppal is. Ennyi.
Nem biztonságtechnikai megoldásra keresem, egy játék része lesz, egyfajta logikai feladvány.
A lapokat felső része le lesz lakkozva, tehát könnyen tisztítható lesz, hogy ujjlenyomatok ne látszódjanak meg. Teljesen amatőr vagyok a témában, de én szeretném megcsinálni. Tehát nagyjából arra lenne szükségem, hogy mi kell hozzá, milyen áramforrást használjak, (gondolom 9/12V), no meg, hogy milyen nyák, hogyan kell bekötni a lábakat, kvázi kapcsolási rajz. Vagy ez nagy kérés itt? Az is nagy segítség, ha valami hasonlóhoz tudnátok linket adni, és akkor utána kutatok én tovább.
Amit leírtam, ahhoz nem kell nyáklap, csak rengeteg kapcsoló (8x8 darab). Ha nem akarsz erre költeni, akkor csavar, és alátétek, vagy lemezből kivagdosni az érintkezőket (és odaszögelni a fához) a megoldás. Tehát van az ami mozog "nyelv", ez az egyik kapcsoló-pont kivezetés, és van a nyomód útjának az elején és a végén is egy érintkezés amihez ez a nyelv hozzányomódik. Ha azt akarod hogy a benyomott állapotra kapcsoljon akkor a vég-érintkezőt használod, ha pedig az kell hogy nem-lenyomva legyen "jó" akkor a elején lévő érintkezőt használod.
Az hogy mekkora áramforrás kell neked, azt a felhasznált elektromos zárad határozza meg, nem mi. Ez nem más, és nem bonyolultabb sokkal, mint az általános iskolában fizika órán tanult egyszerű áramkör, a "zsebtelep kapcsoló izzó". Csak itt a kapcsolóból több van sorban egymásután, és az izzó helyett van a mágneszár.
Értem, köszönöm. Lehet, hogy én nem értem amit mondasz, vagy nem fogalmaztam meg a feladatot rendesen. Költeni költök rá, nem baj, ha nem 500 Ft lesz a vége, 10e Ft-ig mehet.
Tehát úgy szeretném megcsinálni, hogy mind a 3-nak lenyomott állapotban kell lennie, a maradéknak pedig nem szabad érintkeznie. Tehát nem az a lényeg, hogy ha lenyomom a 3-at, amivel a kapcsolókat bekapcsolom, akkor jó, hanem lenyomva kell tartani. Bocs, ha értetlenkedek. De azt hiszem kezdem érteni. --x|--------|a b|--------|a b|--------|c --y|---------|c Azt értem, hogy a "jók"-nál fordítva kötöm a "kapcsolókat". Valami ilyemi lenne 2x (alul felül), mint amit rajzoltam? Az aa bb azt jelenit, hogy így lennének sorba kötve, tehát a vezeték az x -től indulna, és menne az y felé. tehát ilyen irányt akartam jelölni. A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2014
Nem értem mi nem érthető. Ha bármelyik kapcsoló nem az általad kívánt állapotban áll, akkor nem nyílik ki, mert az áramkör szakadt. És csak addig nyílik ameddig nyomva van a jó állapot. Lerajzoltam neked. A kapcsolók számát persze növeled majd.
A kapcsoló szó lehet nem helyes, én nyomógombra gondoltam, tehát nem marad úgy. De mivel rugót tervezel bele, így ez logikusan teljesül is. A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2014
Nagyon szépen köszönöm. Mint mondtam totál amatőr vagyok, ezenkívül vizuális típus, erre van / volt szükségem.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |