Fórum témák
» Több friss téma |
Olvasgattam a neten, és arra jutottam, hogy igazából ezeknek a vevőknek egy 36MHz-es jel kell az infra adóból és akkor GND jelenik meg a kimeneten, és azzal egy tranyó segítségével már tudok is relét kapcsolni!
Már csak az a kérdés, hogy két infra LED-det hogy tudok meghajtani egyszerűen, hogy 36MHz legyen? A LEDek 1.2 voltosak és 20mA-esek!
36 kHz az, nem pedig MHz, valamit félrenézhettél. Ezt pl. egy 555-ös astabil nevetve megoldja neked, nézd meg a segédprogramok között a méretezését. A ledek meghajtásához pedig mondjuk egy npn tranzisztoros kapcsoló elég, meghajtod a bázisát az 555 kimenetéről, emitterét testeled, kollektorára pedig a led és egy 240 ... 300 Ohm-os ellenállás (5 V táppal).
Akkor ezt elnéztem!
A lényeg hogy működjön! Itt a számlálóval, hogy tudom kiszámolni a frekit?
Ja és a vevőnek elég az amit írtam? A kimenetre egy tranyó?
A számításhoz be kell irkálni a frekvenciát, meg talán az ellenállásokat, vagy a kondi értékét, már nem nagyon rémlik. Megmutatni sajnos nem tudom, mert mióta megszabadultam a Flash Player-től, azóta ezek nem mennek...
De a neten is találsz olyasmit, hogy "555 calculator" és hasonlók, sokan foglalkoztak ezzel. Sőt, még az adatlap is leírja, mi hogyan jön ki, csak ott ugye neked kell számolni A vevőnél amit írtál, az elég, elvileg amíg van megfelelő frekvenciájú bejövő jel, addig földre húzza a kimenetet. Azt már te döntöd el, milyen tranzisztort (npn vagy pnp) teszel rá, attól függően, hogy fényre vagy szakadásra húzzon (előbbire szoktak).
Találtam itthon egy TSOP1736-ost gondoltam, kipróbálom.
PIC -el gyorsan adtam egy infra lednek 36KHZ-t 20% kitöltéssel egy tranzisztoron keresztül , de ha 20cm nél nagyobb távolságba próbálom tenni a TSOP-ot akkor már nem látja a ledet. hogy kéne megoldani, hogy legalább 2méter távolságból is működjön a dolog. Nem tudom hogy, a korábbi fellelhető kapcsolásokkal milyen távolságokat lehetett áthidalni ?
Hello!
Talán "kissé" erősíteni kellett volna a LED jelét. üdv! proli007
Ezt hogy oldjam meg?
Már végső elkeseredésemben változtattam a frekin is , a kitöltést is 50% ra tettem, de legnagyobb javulás akkor lett mikor a ledet ellenállás nélkül kötöttem a tranzisztorra. Így már 80cm re működött. CQY37N , TSUS5202 típusú leddekel próbálkozom. Előre is köszönöm a segitséget!
Sziasztok.
Régebben láttam valahol egy fénysorompós kapcsolást, aminek a következő volt a lényege. Ablak nélküli helyiségek világitásának a vezérlésére találták ki, számolta hogy hány ember ment be és mikor az utolsó kijött, csak akkor kapcsolta le a világitást. Régóta keresem a rajzot,de sehol nem találok hasonlót sem,pedig nagyon szeretném megépiteni. Ha valaki tudna nekem segiteni a témában, nagyon megköszönném.
Hali!
A lényeg, hogy két fénysorompó kell, és egy kis logikai kapcsolás, amely azt vizsgálja, hogy melyiket szakítják meg hamarabb. Ennek fügvényében léptet egy fel/le számlálót, amelynek a kimenete ha "0", akkor nincs bent senki, leoltja a villanyt. Konkrét rajzot sajnos nem tudok adni...
Valami nem jó, mert én 1/14-es kitöltést használva 8-10m-t lazán át tudtam vinni vele ( valószínűleg a LED-nek nem adsz elég áramot!).
A freki lényeges, eltérés esetén drasztikusan csökken a távolság! Steve
A munkahelyemen van, jövő héten megnézem Neked ( sajnos itthon nem találtam a hozzátartozó dokumentációmat, már engem is izgat, hogy esetleg nem mentettem le a régi gépről!). Arra emlékszem, hogy távirányítóból bontott LED-et használtam.
Steve
Mellékeltem a kapcsolást, a LED csúcsárama szkóppal mérve kb. 110 mA. A piros LED volt a visszajelző és távirányító dobozba építve 12V-ról ment, az infrát bontottam távirányítóból!
A hatótávolság 10m-es nagyságrendű, a frekvenciát most megmérve 35,2 kHz volt! Steve
Persze hogy érdekel.
A frekit még nem mértem meg, nem volt kéznél szkóp, de nagyobb távolságot csak úgy sikerült áthidalnom hogy 10ms ig ment a 36k jel , aztán 40 ms szünet. Így már a szaggatást egész messziről sikerült vennem a TSOP1736-al. És én nem is tettem ellenálást már , direktben hadd menjen az infra. Nálad folyammatosan megy a 35,2K és a TSOP-al folyamatosan tudsz venni ?
Nem, szaggatni kell a 36kHz-es jelet is!
Steve
Én kódot küldtem át az infrával, így nem volt szükségem a folyamatos jelre, de nemrég építettem 555-össel fénysorompót ( az volt az adó ) és ott is szaggatva megy a 36 kHz-es jel!
Steve
A vételt hogy oldottad meg a fénysorompónál ?
Mikrokontrollert kell használni nekem úgy tünik ...
Az eredeti kódosnál kontroller volt a vevő, a mostani a csatolt rajz alapján megy ( a LEDvilágít, amíg látják egymást!) !
Steve
Lemaradt, hogy ez a Baji elektronikától volt...
Steve
Ismertem, de nem próbáltam.
A belinkelt kapcsolás müködik TSOP1736-al is?
Ha jól sejtem az R4-et azért kellett 15K ra cserélni ? Ha ez 5 méteren müködik akkor pont ilyet kerestem !
Megcsináltam a kapcsolást, az adót nem készitettem el, PIC adta a 36khz jelet 10ms kenként szaggatva, TSOP meg szépen vette, most hogy rátettem egy kondenzátort, használható messzebre is.
Egyetlen hátránya , hogy egy TV távkapcsolóval be lehet csapni így.
Szerintem az eredeti kapcsolásnál a TSOP1736 volt megjelölve. Megépítettem és kb. 10m-t lazán átvitt, külön optika nélkül, szemre egymás felé tartva egy teremben! Kültéren nem próbáltam, a pontos "belövéssel" és állvánnyal még többet is tudhat!
A 15 kohmost jól sejtetted
Ha PIC-el működteted, akkor egy kódoti s könnyen hozzá tudsz illeszteni, hogy más jelet ne vegyen!
Igen én is arra kezdek gondolni, hogy kódot küldök egy PICcel ,egy másikkal meg figyelem hogy megjön-e.
Ha nem akkor kapcsolok egy kimenetet.
Sziasztok
Azt szeretném kérdezni, hogy a csatolt kapcsolás impulzusmodulált jelet ad-e ki és, hogy kb hány méterig működik? Szerintetek ezt érdemes megépíteni? Kb egy 50m kertszakaszt kellene figyelni Válaszotokat köszönöm előe is.
Sziasztok
Otthoni riasztórendszerhez szeretnék az ablakok védelmét ellátó "fényfüggönyt" készíteni, hasonlót, mint pl. amilyeneket az iparban alkalmaznak, két "oszlop" melyek egyikében az adók másikban a vevők sorakoznak; csak természetesen sokkal olcsóbbat és nagyobb méretben Az elgondolásom szerint egy PIC kapcsolná egyesével egymás után az adó oldali ledeket míg a másik oszlopban helyet foglaló fotodiódák állapotát beolvasná. Ha valamely "párosítás" esetén nincs meg a fényút, jelzést küldene a riasztóközpont felé. A kérdésem az volna, megoldható a rendszer pl. TSOP-ok nélkül normál (sokkal olcsóbb) IR szűrős fotodiódákkal és adó oldalon IR ledekkel, és mi lehet amire p. zavarszűrés kapcsán jó ha odafigyelek? Kb 1,5 méter az áthidalandó távolság, a napfényt az IR szűrő (gondolom) kiszűri, programból oldanám meg a zavarszűrést oly módon, hogy egy-egy adó led nem pusztán bekacsol és nézem a vele szemben lévő két vevő állapotát, hanem volna néhány ki-be kapcsolási periódus amit szintén érzékelni kell, ellenkező esetben hibajelzést adhat az egység, illetve kiszűrhető vele pl. villámlás, hirtelen fényváltozás, stb. Köszönöm a válaszokat és ötleteket előre is.
Helló!
Elég kezdő vagyok ez elektronikában, és lehet, hogy lámának fogok tűnni, de...a mellékelt kapcsolás működhet? |
Bejelentkezés
Hirdetés |